Motyvacija

Tai neatsiejamas procesas nuo asmeninių tikslų, vertės ir identiteto. Žodynas tai aiškina kaip tam tikro elgesio veiksmų, tikslingos veiklos skatinimą, kurį sukelia įvairūs motyvai. Priminsiu, kad motyvas – veiksnys, skatinantis kokią nors veiklą. Motyvuoti – tai paversti motyvus motyvacija. Motyvai ir motyvacija yra labai svarbūs, nes tai – mūsų veiklos variklis – kokia ji bebūtų. Kai turime aiškius motyvus, lengvai įgyvendiname įvairius gyvenimo projektus.

Svarbu suprasti motyvus, kai norime suprasti kai kuriuos savo poelgius. Tai gali pasirodyti keista, bet mums žinomi ne visi mūsų pačių motyvai. Kasdienybė jų neatspindi. Daugelį motyvų skatina poreikiai, kad ir biologiniai – troškulys, alkis, miegas ir seksualumas. Toks motyvas praranda savo poveikį iškart po to, kai yra patenkinamas. Net patys svarbiausi mūsų poreikiai ilgainiui gali keistis, veikiami kultūrinės aplinkos ir tapti individualiais poreikiais.

Motyvuotai ar ne elgiasi žmogus, priklauso nuo asmenybės bruožų. Kuo daugiau mūsų veiksmai atitiks asmeninę vertybių sistemą ir savęs pačių suvokimą, tuo stipresnė bus motyvacija. Skirtumas tarp motyvų turinčių ir jų neturinčių (ar nesuvokiančių savo motyvų) žmonių glūdi ne tik nevienodose objektyvios tikrovės sąlygose, bet ir skirtingose tos pačios tikrovės interpretacijose. Kokių motyvų turi kiekvienas, tampa aišku tuomet, kai išaiškėja – kas vienoje ar kitoje situacijoje skatina žmogų.

Pagrindinis ir esminis motyvacijų skirtumas – jos būna vidinės ir išorinės. Vidinė motyvacija remiasi asmeniniais faktoriais. Kiekvienas žmogus kažką laiko svarbiu, turi individualių gabumų ir, norėdamas tai pasiekti ar tobulinti, nukreipia į tai sąmoningus veiksmus. Išorinė motyvacija yra veikiama išskirtinai aplinkos. Ji remiasi tuo, kad yra siekiama naudos, prestižo arba norima išvengti nuostolių.

Visuotinai pripažinta, kad vidinė motyvacija stipresnė ir patvaresnė, nei išorinė. Elgesys, kuris remiasi vidine motyvacija, mažiau priklauso nuo išorinių sąlygų. Ir, atvirkščiai – veikiant išorinei motyvacijai, elgesys kontroliuojamas išorinių priežasčių ir visiškai nuo jų priklausomas. Taigi – vidines motyvacijas galime veikti, išorinių – ne. Vidinės motyvacijos esmė ir pagrindinis skirtumas nuo išorinės motyvacijos – išgyventi patį veiksmą, o ne mėgautis jo pasekmėmis, teikiančiomis malonumą.

Kad susidarytume platesnį vaizdą, galime peržiūrėti pagrindines motyvacijos teorijas (pagal G.Felser). Viena iš jų – poreikių teorija. Ji grindžiama tuo, kad nepatenkinti poreikiai sukelia neigiamą būseną ir individas tam tikru elgesiu stengiasi šią problemą pašalinti. Ši teorija suskirsto poreikius pagal kategorijas ir suskirsto juos tarp nepatenkinimo vengimo ir patenkinimo.

Kita teorija – lūkesčių teorija – kai motyvacijos priežastis yra lūkesčiai. Kai žmogus supranta tam tikro elgesio pasekmes ir įvertina patirtį. Ryšium su tuo ateities perspektyvoje matomos teigiamos pasekmės jį motyvuoja, jei jos gali būti elgesio, kurį reikia motyvuoti, priežastis. Dar viena motyvacijos teorija – tikslų teorija – kai motyvuoja suderinti arba pačio žmogaus pasirinkti tikslai.

Kita teorija – lygybės – teigia, kad motyvacija stiprėja tada, kai žmogus jaučiasi vertinamas taip pat, kaip kiti, ir silpnėja, kai tas asmuo įvertinamas nepakankamai. Čia turima omeny ne sulygiavimas ar absoliuti lygybė, bet aplinkybes atitinkantis, vienodai sąžiningas vertinimas. Ir paskutinė – reakcijos teorija – remiasi tuo, kad žmogus elgiasi sąmoningai, o tam tikrose situacijose, skatinamas savo vertės suvokimo, veikia motyvuotai.

Tokios motyvacijos teorijos, o štai gyvenime motyvai formuojami individualiai. Asmeniniame gyvenime veiksmai nukreipiami į laimę, o kai motyvuojame iš ekonominių pozicijų, svarbiausiu motyvu laikomi pasiekimai ir priteklius. Mūsų elgesį gali motyvuoti ne tik noras kažko pasiekti, bet ir tikslas dominuoti (valdžios motyvas). Labai svarbus gyvenime yra partnerystės motyvas, kuris parodo, koks vaidmuo mūsų gyvenime tenka šeimai ir poros santykiams, norą palaikyti artimus ryšius su kitais žmonėmis, bendrumo jausmą.

Kaip suprasti, sustiprinti savo motyvus? Motyvacija mums asocijuojasi su entuziazmu, energija, aktyvumu. Jie neišblėsta, jei esame kryptingi ir nuoseklūs. Kryptingumas parodo, į ką iš tikrųjų nukreiptas mūsų elgesys. Kryptingumas yra tikslingas ir pagrįstas veiksmų, kuriuos lemia koks nors motyvas, atlikimas. Taigi, motyvacija lemia tam tikrą mūsų veiksmų trukmę ir intensyvumą.

Tam, kad tai būtų sąmoningas ir valdomas procesas, turime atpažinti savo ir kitų žmonių motyvus, atskirti juos. Jau minėjau, kad vidinė, asmeninė motyvacija yra stipriausia ir patvariausia, todėl, norėdami laimingo gyvenimo, turime turėti aiškius asmeninius motyvus. Kad juos turėtume, reikia skirti dėmesio savo vertybių sistemai ir panaudoti motyvus savo elgesiui skatinti.

Taip pat nepainiokime motyvų su pažiūromis. Pažiūros dažnai yra tvirtai nusistovėjusios ir daro mums nuolatinę įtaką. Ir pažiūros, ir motyvai įtakoja žmogaus elgesį ir teikia atsparos taškus motyvacijai. Tam, kad motyvacija būtų stipri, būtina suderinti pažiūras ir motyvus. Nepamirškime, kad paskatinimas, nuveiktų darbų įvertinimas taip pat aktyvuoja motyvus. Būkime lankstūs – veiklos pradžioje motyvus skatina vienokie veiksniai, įpusėjus ar pabaigoje – kitokie. Motyvai ne vienodai aktualūs – situacijos formuoja mūsų motyvų paskatas.

Nepamirškime taip pat, kad yra trumpalaikė ir ilgalaikė veikla ir projektai. Dideliems darbams turime turėti kantrybės ir nuoseklumo. Psichologai teigia, kad optimistai renkasi rizikingas, bet gerai ištirtas situacijas, tuo tarpu ekstremalūs pasirinkimai būdingi žmonėms, netikintiems sėkme ir bijantiems pralaimėti. Motyvacijai kartais būdingas blaškymasis tarp tikėjimo sėkme ir nesėkmės baime. Bet.. tik neturintys motyvacijos nesusiduria su šia problema 🙂 ..

O ką apie tai manote jūs?

18 minčių apie „Motyvacija“

 1. Man kaip visada norisi truputuką gyviau..Vos vos 🙂 Na, kas paskatino šį įrašą, kokią emociją tu pergyvenai tuo metu ar vėliau, kažkokių gyvenimiškų pavyzdžių. Dabar gerai užkandau, tačiau atsigerti nepatiekei :))) Žinoma, gėralu galėčiau ir pats pasirūpinti, bet.. :))))

  Patinka

 2. Sveiki 🙂
  MMIX – už komplimentą DĖKUI ir.. intriga 😉 ar mes pažįstami? Grožis – skonio reikalas, o dėl proto.. tegul kiti sprendžia. Aš tai įvardinčiau kaip smalsumą ir išvadas iš gyvenimo patirties 🙂 Ačiū dar kartą 🙂
  Liutaurai – sutinku, įrašas sausokas 🙂 Taip jau gavosi – informacijos daug, trumpinau, trumpinau, kol gavosi, kas gavosi 😉 Šiai temai paskatino Daktaras – užsikabinau ir va tokios išvados gavosi. Dabar nelabai žinau, kokius pavyzdžius parašyti.. Gal konkrečiau paklausk? Man, tarkim, buvo įdomūs slapti ir nesuvokti motyvai. Kai, pavyzdžiui, darai gerus darbus, o paslėptas motyvas – siekimas iš to naudos ( viešos padėkos, paslaugos, garbės..)
  Arba visiems pažįstama situacija, kai reikia atlikti kažkokį nelabai malonų darbą, ir užsiimam viskuo, kuo tik galima, tik ne tuo darbu, turėdami slaptą motyvą, kad kažkas už mus jį atliks ar visai nereiks jo atlikti.. Arba išsilavinimas – dažnai mokomasi ne dėl asmeninio tobulėjimo, o dėl prestižo ar pasipuikavimo prieš kitus.. Daug tų pavyzdžių, sunku atrinkti, gal klausk- taip bus aiškiau 🙂

  Patinka

 3. Jausmo.. Liutaurai, tiek gyvenime esu pridariusi dalykų su paslėptais motyvais, kad gėda prisiminti 😦 Tik, aišku, tada, kai tai dariau, nesupratau aiškiai, ką darau.. Gyvename ir mokomės 😉 Gal liksiu neprisipažinus 🙂 , gerai?

  Patinka

 4. Prisijungiu prie MMIX komplimento ir pridursiu, kad Viltė dar ir labai šiltas žmogus 🙂 . Žinoma, pavojingas aplinkiniams derinys. Sąmoningai rašau šį komentarą prie motyvacijos, nes labai norisi palaikyti ir paskatinti tave. Ir man tik labai gaila, kad nerašai knygos. Geros visiems dienos!

  Patinka

 5. Labas rytas visiems 🙂
  Labai ačiū už palaikymą.. ir tau, miela Bagira 🙂
  Nesuprantu tik, apie kokį pavojų rašoma?
  Knygą atidėjau, bet rašau. Matyt, tam dar neatėjo laikas.. kai ateis, pajusiu ir imsiuos darbo. O dabar aš čia, ir kiek tai tęsis, nežinau 🙂
  Ačiū visiems 🙂 ir taip pat linkiu sėkmingos dienos 😉

  Patinka

 6. O tu šventas naivume! Ne į temą, bet užbaigsiu diskusiją. Pavojinga, nes nepalieka abejingu: arba žavi, arba nervuoja toks savybių derinys 🙂

  Patinka

 7. Atgalinis pranešimas: Motyvai ar pasiteisinimai? – ruvi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: