Apie priešiškumą

Priešiškumas yra viena iš egoizmo apraiškų. Tai itin negatyvi būsena, pasireiškianti per žmogaus mintis, jausmus ir veiksmus, sėjanti aplink vien nesantaiką ir destrukciją.

Kodėl ir iš kur jis atsiranda? Priešiškumas gali būti kurstomas arba kilti dėl pačio žmogaus savybių. Tai ilgalaikis negatyvus požiūris arba vertinimų sistema, taikoma žmonėms arba reiškiniams.

Priešiškai nusiteikęs žmogus siekia priversti kitus elgtis taip, kad jų elgesys atitiktų jo asmeninius lūkesčius. Jį visada lydi pykčio proveržiai, irzlumas, neurozės, agresija, polinkis smurtauti, noras pakenkti, pažeminti, suteikti skausmą.

Stipriai išreikštas priešiškumas perauga į neapykantą – nekęsti galima ne tik atskirų žmonių, bet ir tam tikrų tautų ar žmonių grupių. Todėl šis jausmas kenkia ne tik pačiam žmogui, bet ir gali atnešti nepataisomą žalą aplinkiniams.

Priešiškumas gali būti ir motyvuotas – jis gali kilti ir kaip atsakas į kitų žmonių agresyvų elgesį. Tačiau toks priešiškumas nesukelia atsakomosios agresijos ir dažniau baigiasi vengimu bendrauti su agresoriumi. Tokia būsena yra valdoma ir nekyla, tiesiogiai nesusidūrus su ją sukėlusiu žmogumi arba situacija.

Apskritai, priešiškumas žmonėms yra nebūdingas: mes esame gimę bendradarbiavimui ir vienybei, nes esame lyg vienas organizmas – žmonija – šioje Žemėje. Priešintis ir skaldytis mums nebūdinga ir pavojinga – tai primetamas elgesys, kuris aktyvuojamas per žmogaus egoizmą.

Juk priešiškai nusiteikę žmonės vadovaujasi logiškai nepaaiškinamomis ambicijomis ir idėjomis, kuriomis siekia įsitvirtinti prievartos pagalba. Jie susireikšmina, iškeldami save virš kitų ir tuo pačiu neigdami kitų žmonių gebėjimą ir teisę priimti savarankiškus sprendimus.

Priešiškumas ypač ryškiai matomas skirtingų sluoksnių visuomenės santykiuose, kai “paprasti“ žmonės tarsi dehumanizuojami – vadinami įvairiais žeminančiais epitetais, o jų gyvenimą reguliuojantys įstatymai nuleidžiami iš viršaus, visiškai nesiskaitant su jų poreikiais.

Priešiškumas vyrauja ir tarptautiniame gyvenime: nuolatinis vis naujų priešų ieškojimas, perversmai, kariniai konfliktai, informaciniai karai. Įvairios tautos, religinės grupės persisunkę neapykanta viena kitai, nors žmonės nėra vienas kito akyse regėję..

Labai norisi sustabdyti tą priešiškumo ratą, kuris gali mus visus pražudyti. Pradėkime mylėti ir gerbti vieni kitus – šeimoje, visuomenėje ir visoje Žemėje. Būkime geranoriški! Būkime taikūs – tuomet nepalaikomas priešiškumas išnyks.

O pabaigai noriu pasidalinti nežinomo autoriaus atmintine (vertimas mano), kuri keliauja internetu, ragindama nepasiduoti kurstomam pasaulyje priešiškumui.

Atmintinė taikiems gyventojams informacinio karo metu:

1. Visi karai pasibaigs.
2. Kiekvienoje tautoje yra įvairių žmonių. Ne visi dalyvauja kare – todėl neverta įžeidinėti visų.
3. Politikai susitars, o jūs pasiliksite su tomis pamazgomis, kurias liejote ant “savo ideologinių priešų“.
4. Karo metu VISI meluoja. Neskleiskite informacijos, kurios tikrumu nesate įsitikinę 101% (arba negalite patikrinti). Jei norite kažką parašyti, rašykite tik apie tai, ką matėte savo akimis. Tai sąžininga. Visa kita – dalyvavimas melo skleidime.
5. Norite pasakyti savo nuomonę apie politiką – pasakykite, bet tam visai nebūtina kažką įžeidinėti.
6. Nepatinka kito žmogaus nuomonė – kalbėkite apie tą nuomonę, o ne apie ją išsakiusį žmogų, juk dažniausiai jo net nepažįstate.
7. Nekęsti nepažįstamų žmonių – tai patologija.
8. Santykiai tarp žmonių sudėtingi net šeimos arba darbo kolektyvo lygmenyje. Santykiai tarp valstybių dar sudėtingesni. Viskas aišku tik kvailiams. Neskubėkite daryti išvadų – nebūkite kvailiais.
9. Visada išlikite Žmonėmis ir prisiminkite 1 punktą.

Visiems Taikos!

Ir nuo savęs pridursiu: priešiškumas labai vargina, nudažo pasaulį juodomis spalvomis ir atima geros ateities perspektyvą.. Būkime taikūs ir geranoriški, pradėkime nuo savęs: taika širdyje – taika pasaulyje 🙂 .

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s