Manipuliavimas visuomenės nuomone

Ar susimąstėte, kodėl turime vienokią ar kitokią nuomonę tam tikrais gyvenimo klausimais? O apie tai, kad nuo pat gimimo esame veikiami daugybės aplinkinių žmonių nuomonių?.

Ir kol patys nepradedame mąstyti giliau, mes priimame tas aplinkinių nuomones kaip tiesą.. Ir neabejotina, kad vieną iš didžiausių poveikių žmonėms padaro masinės informavimo priemonės (MIP).

Atrodytų – gerai, kad yra informavimo priemonės: juk turime žinoti apie tai, kas vyksta pasaulyje. Bet ar objektyvi ta informacija? Ar pagalvojame, kad tai ne tik informavimo, bet ir galinga manipuliavimo žmonių sąmone priemonė? Tačiau kam tokio manipuliavimo reikia?

Tai paaiškina sąvokos “manipuliavimas visuomenės nuomone“ apibrėžimai: tai žmonių mąstymo ir elgesio formavimas per psichologinį poveikį manipuliatorių interesais; paslėptas vidinio žmonių pasaulio keitimas; slapta prievarta; valios slopinimas; poveikis darant pasirinkimą; valdymas, kontrolė ir eksploatacija; požiūris į žmones kaip į priemonę ar objektą ir t.t..

Kad būtų aiškiau, peržvelkime dažniausiai naudojamas manipuliavimo visuomenės nuomone priemones (pagal S. G. Kara-Murza):

1. Įtaigos panaudojimas. Ji gali būti atvira ar paslėpta, žodinė ar vaizdinė, bet būtinai – įtaigi ir kelianti pasitikėjimą. Tuomet žmogus viską priima tiesiogiai, nereikalaudamas įrodymų (principas “nereikia galvoti, reikia tikėti“).

2. Privataus fakto perkėlimas į bendrą sferą, sistemą. Pvz., tarp mitinguojančių pastebėjus vyrą nuskustais plaukais, visus mitingo dalyvius priskirti “skustagalviams“ ir “banditams“. Kuo daugiau šokiruojanti versija iškeliama – tuo geriau. Tuo tarpu kiekvienam mąstančiam žmogui akivaizdu, kad pavienis faktas nėra sistemos rodiklis.

3. Gandų ir prasimanymų panaudojimas neaiškioje socialinėje ar politinėje situacijoje. Išsigalvojant nebūtus dalykus siekiama nukreipti visuomenės nuomonę norima linkme. Trumpalaikis, laikinas triukas, nes tiesa anksčiau ar vėliau, bet būtinai išaiškėja.

4. Metodas, kuris dar vadinamas “reikalingas kraujas“, t.y., stiprus emocinis poveikis rodant žudymus, smurtą, šaudymus, seksą, prievartą, katastrofas ir t.t.. Tai stipriai veikiantis ir pritraukiantis emocinis zombavimas, palengva skiepijantis, kad agresija, smurtas ir palaidumas – “normali“, “neatsiejama“ gyvenimo dalis.

5. Bauginimo metodas – kai visuomenę verčia rinktis “mažesnę“ iš dviejų blogybių. Vaizdingai aprašomos “didesnės blogybės“ baisybės, kad jų fone “mažesnė blogybė“ taptų tiesiog “gėriu“.. Šito apstu įvairių sričių demagogų išvedžiojimuose.

6. Vienų faktų nutylėjimas, kitų iškėlimas – plačiai taikomas bet kokiai melagingai propagandai.

7. Fragmentavimo metodas, kai informacinis srautas suskaldomas į atskirus nesusietus tarpusavyje fragmentus. Rezultatas – žmonėms nepavyksta suprasti esmės, pagrindinės minties, suformuoti pilno vaizdo.

8. Daugybinių pakartojimų metodas, kurio esmė – kartoti melą taip dažnai, kol visuomenė juo patikės. Tai įtaiga, kurioje naudojamos šokiruojančios ir įsimenančios antraštės, aštrios ir skambios frazės.

9. Nebūtų įvykių kūrimas ir mistifikacijos. Tuo užsiima bulvarinė spauda – nuo išsigalvotų, padailintų, sureikšmintų “elito“ gyvenimo istorijų iki “pasaulio pabaigų“ režisūrų.

Sunkoka paneigti, kad viso šito nėra – paimkime kelis informacinius leidinius, ir tikrai aptiksime juose kardinaliai priešingą informaciją. O riba tarp bulvarinių laikraščių ir rimtos spaudos išsitrynė visiškai. Taigi, pabandykime įsivaizduoti – kokį chaosą visa tai sukelia žmonių mąstyme..

Kaip nuo tokių manipuliacijų apsisaugoti? Džiugu, kad yra net trys išeitys: 1) neskaityti ir nežiūrėti MIP; 2) jei skaitome ir žiūrime – mąstykime; 3) pasirinkime patikrintus, patikimus informacinius šaltinius.

Sąmoningas mąstantis žmogus visada pastebi ir logines klaidas, ir tušuojamą melą, ir atvirą apgaulę, ir mistifikacijas bei išsigalvojimus. Jis nepasiduoda įmantrioms manipuliacijoms, nes stebi – ar atitinka pateikiama informacija realybę.

Mąstantis žmogus turi savo nuomonę :).

2 mintys apie „Manipuliavimas visuomenės nuomone“

  1. Atgalinis pranešimas: Apie naujienas – ruvi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: