Apie naujienas

Kiekvienas žmogus, skaitydamas naujienas, tikisi gauti objektyvią informaciją. Bet ar gauna, ar informacijos skleidimo priemonės apskritai turi tokį tikslą – objektyviai informuoti? Deja, naujienų pavidalu dažniausiai gauname laviną negatyvumo: subjektyvias ar kryptingas nuomones, menkavertes “sensacijas“, mitus, intrigas, skandalus..

Visa tai tarsi burbulai vandens paviršiuje, kurie visiškai neatskleidžia giluminių procesų – todėl tai, kas iš tiesų svarbu, lieka mums nežinoma. Ir kuo ilgiau žiūrime į tuos burbulus paviršiuje, tuo miglotesnį ir painesnį turime realybės suvokimą.

Mums teigiama, kad žmonės patys nori skandalingų ir negatyvių naujienų, ir kad tokias gauname todėl, kad informacijos skleidėjai siekia mums įtikti, patenkinti mūsų poreikius. Tai patvirtina aukšti skandalingų ir negatyvių žinių reitingai.

Tačiau niekas nekalba apie tai, kad niekas net nebandė skleisti pozityvių ir objektyvių naujienų – todėl mes neturime pasirinkimo ir skaitome tai, kas ir kaip pateikiama. Maža to, informacija kryptingai naudojama kaip galinga visuomenės nuomonės formavimo priemonė. Be to, skaitytojai reikalingi ir informacijos, ir reklamos skleidėjams – tai jų pelnas.

O ko tikisi naujienų skaitytojai? Pirmiausiai – nori sužinoti svarbias, aktualias žinias ir nori jaustis šio pasaulio įvykių dalyviais. Kiti – specialių rubrikų ar priedų dėka tikisi papildyti savo profesionalias žinias, o kažkas naujienų skaitymu tiesiog užpildo laiką poilsio ir pertraukėlių metu arba važiuodami visuomeniniame transporte.

Visa perskaityta ar pamatyta informacija daro mums poveikį, todėl turime atidžiai rinktis – ką skaityti ir žiūrėti. Naujienos, kurios tikrai yra svarbios – vienaip ar kitaip – bet vis vien mus pasieks..

Sąmoningai ribokime kasdieninį naujienų srautą, nes:

Naujienų skaitymas atima mūsų laiką. Mes to tiesiog nepastebime, bet užklydę, pvz., į internetinį naujienų tinklapį, vietoje planuotų keliolikos minučių galime praleisti žymiai daugiau laiko – atkreipę dėmesį į vieną antraštę ar nuorodą, paskui į kitą, ir dar vieną.. Pridėkime dar televizijos laidų žiūrėjimą, ir susumavę savaitės ar mėnesio laiką pamatysime, kad tai tikrai daug.

Dauguma naujienų iš tiesų nesuteikia vertingos informacijos. Naujienų skaitymas – tiesiog įprotis, mes net galime pradėti jausti nerimą, jei kelias dienas jų neskaitome. Šį įprotį galime pakeisti vertingos ir reikalingos informacijos pasirinkimu. Na, pagalvokite – ar nors viena naujiena per pastarąjį laikotarpį tikrai buvo naudinga, ar padėjo priimti teisingą sprendimą, kažką suprasti ar išspręsti?..

Naujienos klaidina. Jos iškreipia mūsų pasaulėžiūrą, nes nukreipia dėmesį į išpūstą negatyvumą, negatyvias pasekmes, bet labai retai prabyla apie to negatyvumo priežastis ir atsakingus už negatyvius reiškinius. Mažai nušviečiami kasdieniniai svarbūs darbai ir pozityvūs įvykiai.

Naujienos nuodija ne tik protą, bet ir kūną. Žinios apie katastrofas arba negatyvios naujienos skatina streso hormono kortizolo gamybą. Nuolat skaitydami tokias žinias, mes gyvename chroniško streso būsenoje. Pasekmės – niūri nuotaika, baimė, nerimas depresija – terpė psichosomatiniams susirgimams.

Naujienos slopina mąstymo procesą. Mąstymui reikia susikaupimo, tuo tarpu naujienos pateikiamos taip, kad blaškytų mūsų dėmesį. Kuo didesnis informacinis srautas per dieną, tuo žemesnis gebėjimas koncentruotis į kažką vieną ir savarankiškai svarstyti, tuo žemesnis ir kūrybingumas.

Naujienos daro mus pasyviais. Nuolatinis negatyvumo srautas galiausiai priverčia susitaikyti su “gyvenimo fatališkumu“ – mintimi, kad viskas labai blogai, bus dar blogiau, ir nieko neįmanoma pakeisti.. Kasdien skaitydami ir žiūrėdami negatyvias naujienas, mes jaučiamės bejėgiai, pasidarome abejingi ir pasyvūs.

Taigi, visas naujienų srautas su šokiruojančiomis antraštėmis, vienadieniais skandalais, ilgalaikėmis intrigomis ir manipuliacijomis – tėra kasdienė didelė negatyvumo porcija, neturinti nieko bendra su objektyviomis žiniomis.

Žinoma, mes negalime kalbėti tik pozityviai, ignoruodami neigiamus reiškinius. Tačiau negatyvumas nėra tik kalbos apie blogus dalykus. Negatyvumas yra tame, kad nėra atsakingų ir nedaromi jokie sprendimai, kad kažkas pasikeistų, o mes visi esame nuolat slegiami tuo nesibaigiančiu negatyvumu.

Džiugina tai, kad internetas atvėrė galimybę visiems geros valios žmonėms skleisti niekieno neįtakotą, objektyvią informaciją. O mes visi gavome galimybę ne tik rinktis, bet ir bendromis pajėgomis keisti tą informacinio negatyvumo erdvę: nuo objektyvių naujienų – prie objektyvių sprendimų :).

9 mintys apie „Apie naujienas“

 1. Tai jau tikrai kad objektyvumo senai neliko. Ypač apgailėtini žurnalistai perbėgeliai, kurie iš pradžių šneka vienaip, o paskui priešingai. Kas moka pagal to dūdelę ir šoka. Neskaitau ir nežiūriu, ką reikia pati sužinau.

  Patinka

 2. Pritariu pilnai. Kuo daugiau skaitai tų naujienų tuo daugiau liūdna darosi ir nieko nesinori. O dar juodai užknisa tos sporto naujienos per pusę laikraščio. Tikrai kad rinkimes ką skaityti ir žiūrėti!

  Patinka

 3. Labas rytas 🙂

  Ir aš jums pritariu, ir puiku, kad vis daugiau žmonių mato tikruosius dabartinės žiniasklaidos motyvus. Apskritai, tas orientavimas į kasdienines naujienas man yra keistas. Nei tos “naujienos“ svarbios, nei tikros, nei padeda kažką suprasti ar išspręsti – vienadieniai burbulai, ir tiek, tačiau kiek negatyvumo jie sėja..

  Aš įsivaizduoju žiniasklaidą kaip savotišką koordinacinį centrą, kuriame skelbiama – kokias šiai dienai turime problemas ir užduotis, kaip jas išspręsti. Šalia, žinoma, didesnė dalis – pasiekimai, paskatinimai, planai, kūryba, įkvėpimas. Tik su tokia informacija galime nuveikti gerus darbus bendrai gerovei, turėti ir matyti gerą ateities perspektyvą ir būti psichologiškai sveiki.

  Visiems geros dienos! 🙂

  Patinka

 4. Sveiki,

  Jau kokie 3 metai visiškai nežiūriu tv, neskaitau spaudos, neklausau radijo, gal tik pažiūriu išskirtinai vieną kitą laidą per internetą.
  Ir ką- jaučiu kad visiškai nieko nepraradau per tuos 3 metus. Gal tiktai stresą ir nereikalingas emocijas ir aistras kurias sukelia mėlynoji dėžutė.
  Galima dar daugiau pasakyti: mes turime atsirinkti viską kas mums patenka pro akis, ausis, burną, nosį, tai ką paliečiame- visa tai formuoja mūsų realybę. Ir kas sako, kad jų reklama neveikia- labai klysta, ir net jei pamatęs reklamą nenusiperki to daikto, reklama vistiek palieka įspaudus galvoje, kompleksus, emocijas ir t.t. Reklama neveikia to kas į ją apskritai nežiūri.

  Jei atsisakome tv žiūrėjimo, mūsų gyvenimas tampa kitoks, mažiau aistrų, mažiau dirbtinų emocijų, gyvenimas tampa tikresnis, ramesnis,mes tampame švaresni ir galima aiškiau suvbokti visa tai kas aplink mus vyksta.

  Labai gera tema, lauksiu daugiau tokių straipsnių, ačiū Ruvi 🙂

  Patinka

 5. Labas, Vytautai!

  Smagu matyti :).

  Sutinku su tavimi – viskas, kas , kaip tu rašai – “patenka pro akis, ausis, burną, nosį, tai ką paliečiame – visa tai formuoja mūsų realybę“. Tai faktas, bet apie tai retai susimąstome, nurašome savo blogai nuotaikai, nesėkmei ar dar kažkam neapibrėžtam.. O iš tiesų yra realūs faktoriai, kurie daro įtaką, ir vienas iš jų – žiniasklaida. O reklama – jei kažkur atsitiktinai pamatau, tai po ilgos pertraukos tokia nesąmonė atrodo: kuo jie žmones laiko?.. toks primityvumas, iki kvailumo..

  Panašiai ir aš apie 3 metus jau visiškai nežiūriu, neskaitau ir neklausau masinių informavimo priemonių. Tam tikros aplinkybės gyvenime pastūmėjo dar stipriau prie to. Ir aš pastebėjau, kad ne tik nieko neprarandi, bet ir įgauni dvasinę ramybę, daugiau laiko ir laisvės. Dabar visą informaciją pasirenku, ir būtent negatyvūs jausmai man yra indikatorius – ar verta informacija dėmesio. Žmogus tiesiog nesutvertas kasdieniniam dirbtinai sukeliamam stresui.

  Tokių aktualių temų dabar daug, bet reikia atsakingai jas paruošti :). Ačiū tau, Vytautai, už gerus žodžius!

  Jaukaus vakaro! 🙂

  Patinka

 6. Atgalinis pranešimas: Negatyvumo virusas – ruvi
 7. Atgalinis pranešimas: Apie naujienas – Šeima Ir Namai
 8. Atgalinis pranešimas: Apie naujienas - Šeima Ir Namai

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: