Įdomu: kas už “avatarų“?

Psichologas S. Vygonskis savo knygoje “Kita interneto pusė“ iššifravo vadinamus “avatarus“, angliškai dar vadinamus “user pick“. Visi žinome, kad tai paveikslėliai, kuriais prisistatome internetinėje erdvėje.

Autorius teigia, kad iš to, kokius žmogus pasirenka vaizdus, galime daug sužinoti. Įdomu, kad tikra žmogaus nuotrauka atskleidžia mažiau, nei pasirinktas tam tikras simbolis. Tačiau ir nuotrauka gali daug papasakoti – rodomais nuotraukoje gestais ar pasirinkta poza.

Beje, nėra jokios patologijos tame, kad žmogus nenori rodyti savo tikrosios nuotraukos, internetas – erdvė, kur žmonės dažniausiai renkasi simbolius. Pavyzdžiui, nepasitikintys savimi dažnai pasirenka simbolizuojančius jėgą ir didybę paveikslėlius – taip kompensuojamas pasąmoninis noras tokiu būti.

Neretai pasirenkami vaizdai, atspindintys žmogaus idealą ar aukštus tikslus. Ir tai dėsninga, nes tobulėjimas – natūralus žmogaus siekis. Kartais paveikslėlis gali būti ir magiškas ženklas, tarsi apsauga nuo išorės.

Dažnas “avatarų“ keitimas gali rodyti ir nepastovumą, ir naujų įspūdžių siekį. Pavojinga grupė – pikti, sarkastiški, antihumaniški motyvai, parodantys žmogaus psichologines problemas. Na, o nuteikiantys bendrauti paveikslėliai yra pirmiausiai gražūs, taikūs ir harmoningi :)..

Dabar smulkiau apie dažniausiai pasitaikančias vaizdų grupes:

– Jei žmogus įdeda savo nuotrauką, tuomet svarbu – kokią. Nuotrauka be neigiamų emocijų – puiku. O jei demonstruojamas agresyvumas, pikti ar nepadorūs gestai – verta susimąstyti, kodėl.

– Kažkokio įžymaus žmogaus nuotrauka. Deja, tai dažniausiai patvirtina nepilnavertiškumo pojūtį. Kaip teigia psichologas, žmogus su normaliu savęs vertinimu nesislėps už įžymybės, nes jaučia savo unikalumą ir nesistengia nei kažko kopijuoti, nei būti į kažką panašus.

– Nuogo žmogaus nuotrauka. Tai atviras kvietimas intymiems santykiams. Vyras tokia nuotrauka sako: “štai koks aš galingas ir stiprus..“, o moteris: “aš tokia patraukli ir aistringa, niekas man neatsispirs..“

– Priešingos lyties žmogaus nuotrauka. Reiškia, kad žmogus gali turėti vyriškų ar moteriškų savybių. Tai atspindi pasaulines tendencijas: vyrai moteriškėja, o moterys – vyriškėja.

– Ne savo, o kito, “idealaus“ žmogaus atvaizdas. Parodo, kad žmogus norėtų būti toks, koks yra žmogus paveikslėlyje, tai jam suteikia pasitikėjimo.

– Animacinių filmukų herojai ar epizodai. Tai greičiausiai reiškia, kad žmogus tiesiog mėgsta šį meno žanrą.

– Kažkoks daiktas, gali būti bet kas: knyga, muzikinis instrumentas, automobilis ir t.t.. Tokie paveikslėliai paprastai atspindi žmogaus polinkius, tikslus ir pomėgius. Taip simboliškai parodoma tai, kas žmogui yra svarbu.

– Gamta: kalnai, jūra, miškai, augalai, gyvūnai ir pan. – visa tai simbolizuoja vidinį žmogaus pasaulį. Tokie paveikslėliai labai daug pasako apie žmogaus charakterį: jei žmogus harmonijoje su gamta, tuomet jis harmonijoje ir su savimi :)..

Galime sutikti su autoriaus išvadomis, galime prieštarauti – tačiau logikos jo išvadose yra. Juk kokie esame mes, taip save išreiškiame ir realiame pasaulyje, ir virtualioje erdvėje..

Tiesa, virtualioje erdvėje naudojame daugiau simbolių ir ženklų, kurie dažnai pasako net daugiau, nei atviras tekstas. Nors.. gali atrodyti, kad esame labai gerai už tų “avatarų“ pasislėpę 🙂 ..

4 mintys apie „Įdomu: kas už “avatarų“?“

 1. – Animacinių filmukų herojai ar epizodai. Tai greičiausiai reiškia, kad žmogus tiesiog mėgsta šį meno žanrą.

  Arba, kad žmogus yra širdyje dar vaikas? 🙂

  Patinka

 2. Labas, oposumai 🙂

  Kaip smagu matyti :)! Ir aš taip manau apie filmukų mėgėjus – širdyje vaikai 🙂 .

  Aišku, žiūrint, kokie tie filmukai – būna tokių, kad.. oj. Na, bet čia ne apie tokius ;)..

  Trumpinau versdama tą tekstą, nes ten viskas plačiau. Kam įdomu, galima paieškoti internete. Tiesiog nustebau, kad yra jau ir psichologų kompiuterine-virtualia tema..

  Gražaus vakaro! 🙂

  Patinka

 3. Laba diena, Ruvi, ir man malonu 🙂 Aš visad čia, tik dažniausiai nematomas, bet siurbiu visą informaciją į save ir džiaugiuosi 🙂

  Dėl filmukų, tai tikrai, būna tokių, kokių savo vaikams nerodyčiau.

  Bet yra toks rusiškas filmukas, su daug daug serijų, Смешарики vadinasi. Gal Tu jau ir esi jį mačiusi. Labai gražus ir tyras, propaguojantis gerumą, ir yra kaip atsakas visiems tiems holivudiniams ir japoniškiems veiksmo filmukams. Jis yra įdomus ir vaikams, ir suaugusiems.

  Youtube yra jų kanalas, kuriame galima peržiūrėti visas serijas. Štai nuoroda: http://www.youtube.com/show/smeshariki?s=2004

  Gal patiks ir Tau 😉 Gražaus pavasariško vakaro 🙂

  Patinka

 4. Labas, oposumai 🙂

  Smagu žinoti, kad yra bendraminčių 🙂 . Aš taip pat itin retai komentuoju: kai informacija gera – ką bepridursi, o kai kažkas netinka – nesinori tuščiai ginčytis 🙂 . Nors ne – paskatinti, padėkoti labai mėgstu 🙂 .

  Labai ačiū už nuorodą, užsuksiu pažiūrėti 🙂 .

  AČIŪ, oposumai, jaukaus vakaro! 😀

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s