Apie alkoholikų žaidimus

Amerikiečių psichiatras-psichoanalitikas Erik’as Bern’as savo knygoje „Žaidimai, kuriuos žaidžia žmonės“ aprašė ir alkoholikų gyvenimo žaidimus. Žaidimu jis įvardina elgesį, kuriuo siekiama gauti kažkokios naudos sau, paprasčiau tariant – manipuliacijas. Alkoholiko žaidime centrinė figūra yra pats alkoholikas. Jo žaidime dalyvauja personažai, palaikantys arba trukdantys palaikyti pražūtingą priklausomybę.

Visi personažai yra vienodai reikšmingi, nes kiekvienas savaip padeda žaisti alkoholikui savo žaidimą: vieni prieštaraudami sustiprina jo „pasiryžimą“ toliau gerti, kiti savo gerumu ar naivumu jį palaiko. Šiuos alkoholiko žaidimo personažus E. Bern’as pavadino „persekiotoju“, „gelbėtoju“, „naivuoliu“ ir „tiekėju“. Žvilgtelėkime, kokius vaidmenis kiekvienas atlieka.

Persekiotojas. Tai žmogus iš artimo geriančiojo žmonių rato, su kuriuo sieja giminystės ryšiai, gali būti ir viršininkas darbe (žmona, vyras, motina, tėvas, artimas giminaitis, tiesioginis viršininkas). Toks žmogus neleidžia alkoholikui ramiai gyventi: atima ir net išpila alkoholinius gėrimus, užrakina geriantįjį namie, grasina ir visais įmanomais būdais trukdo jam svaigintis. Giminaitis persekiotojo vaidmenyje yra įsitikinęs, kad tik „geležine ranka“ ir represijomis galima pažaboti silpnavalį girtuoklį.

Gelbėtojas. Priešingai, nei persekiotojas, įsitikinęs, kad tik geruoju galima įveikti geriančiojo žalingą įprotį. Žmona šiame vaidmenyje būtinai nubėgs nupirks mineralinio vandens ir visomis išgalėmis slaugys pagiringą vyrą: rūpestingai paguldys, apklos, duos tablečių, o prireikus iškvies ir gydytoją. Gelbėtojas apsaugos nuo nereikalingų pagiringam „ligoniui“ telefoninių pokalbių ir susitars su viršininku dėl laisvadienių, jei alkoholiko pagirios užsitęs. Taip pat skambins į visus įmanomus medicininius centrus, tarsis dėl antialkoholinio gydymo, ieškos visos įmanomos pagalbos.

Naivusis. Patiklus, nuolat tiki visais melagingais alkoholiko pažadais. Tai gali būti motina, duodanti pinigus sūnui, kuris prisiekinėja negersiantis, o vakare girtas vos parsliūkina namo. Šiame vaidmenyje gali būti ir gydytojas, nepajutęs ryte medicininės apžiūros metu savo paciento pagirių kvapo ir naiviai tikintis, kad alkoholizmo gydymas sėkmingas.

Tiekėjas. Dažniausiai tai sugėrovas, kuris ne tik išklauso visus alkoholiko skundus gyvenimu ir užjaučia, bet ir įpila stikliuką arba nuperka butelį. Tiekėjas – viena iš reikšmingiausių figūrų alkoholiko gyvenime – pats geriausias jam žmogus, kurį jis beatodairiškai gina, liaupsina ir gerbia.

Alkoholiko žaidimo prasmė – nežiūrint į visas kliūtis, tęsti savo įprastą gyvenimą. Žaidimo esmė – manipuliuoti aplinkiniais, kad galėtų toliau gerti. Sergantys alkoholizmu visada šitame žaidime laimi, nes yra stebėtinai kryptingi ir atkaklūs. Žaidimo personažai, ypač jei tai giminės, atvirkščiai – pralaimi. Maža to, šiame žaidime jie gali prarasti ir sveikatą, todėl jiems labai svarbu suprasti, kad tai manipuliacijos.

Išeitis – nustoti žaisti alkoholiko žaidimus ir neįsitraukti į juos. Reikia duoti alkoholikui galimybę pačiam išspręsti savo problemas su alkoholiu, ir tik po jo paties sprendimų nuspręsti – kaip ir kiek jam padėti. Alkoholikas, savo ruožtu, taip pat turi nutraukti savo žaidimus, jei nori atsisakyti savo žalingo įpročio. Nustoti manipuliuoti ir pažiūrėti tiesiai į problemą – vienintelis būdas ją išspręsti. Būkite atidūs, neleiskite žaisti savo gyvenimu.

(Parengė ir vertė ruvi.lt)

6 mintys apie „Apie alkoholikų žaidimus“

 1. Labas, Rasa 🙂

  Tai šios savaitės tema, be to, manęs paprašė keli skaitytojai patalpinti šiuos straipsnius čia. Juos rašiau prieš metus. Gal ir per daug, bet juk tema aktuali 🙂 .

  Gražios dienos!

  Patinka

 2. Sveiki, Normalus :),

  Dabar visa “Blaivi tauta“ medžiaga yra adresu

  http://saulius.sunauskas.lt/

  Nežinau, kiek laiko ji bus, bet galite užeiti, kol yra :). O aš savo straipsnelius kiek vėliau čia visus įdėsiu. Yra ir nepublikuotos surinktos medžiagos, patalpinsiu.

  Nustebino, kad kaip tik šiomis dienomis lankytojų buvo pastebimai daugiau. Smagu, kad žmonės domisi šiuo klausimu. Aš savo sprendimus jau seniai padariau, todėl norisi pasidalinti surinkta informacija – nesitikėjau, kad jos taip daug atrasiu. Ir ne bet kokios, o mokslinės, paremtos tyrimais.

  Visiems šilumos ir jaukaus vakaro! 🙂

  Patinka

 3. Sveiki. Aš labai džiaugiuosi kad palietėte tokią temą. Man ji labai aktuali.Gyvenu su žmogumi kuris geria….. Aš noriu jam padėti.Kvailai nuskambės,bet jį myliu.Todėl skaitau visus straipsnius kurie rašo apie alkoholizmą.Tikiuosi rasti raktą tai ligai.Žinau kad jam tiesiogei padėti negaliu,jis blokuoja bet kokią mano pagalbą.Tai ir ieškau išeities.Va ir paskaičius straipsnį nusišypsojau-buvau ir PERSEKIOTOJA ir GELBĖTOJA ir NAIVIOJI….tik nekilo ranka būti TIEKĖJA.Tokios temos svarbios tiems kurie su tuo susiję.Bent jau žinai kad esi ne viena….ačiū

  Patinka

 4. Saulute, šią temą tikrai labai išsamiai išsinagrinėjau, nes dalyvavau prieš metus kolegos Sauliaus sumanytame projekte “Blaivi Tauta“, kurį dabar galite rasti adresu http://www.saulius.sunauskas.lt

  Taip jau nutiko, kad teko sustabdyti šią veiklą, nes Saulius studijuoja ir dirba, o aš pakliuvau į avariją, tai turėjau problemų su sveikata. Bet medžiagos blaivybės ir alkoholizmo tema ten surinkome tikrai nemažai. Buvo įdomu, nes ir sau galutinai atsakiau į visus klausimus, perskaičiau daug medicininių, psichologinių bei narkologų knygų ir straipsnių.

  Rašote – keista, bet mylite geriantį žmogų. Bet juk jis toks pat žmogus, kaip mes visi, tik pakliuvęs į bėdą, turintis priklausomybę. Aš taip pat bandyčiau visomis išgalėmis padėti mylimam žmogui, tačiau tikrai reikia žinių, kad ta pagalba būtų veiksminga, kad netaptume manipuliacijų auka. Juk geriantys žmonės yra itin kryptingi ir išradingi, visame, kas liečia alkoholį.

  Jūs elgiatės labai išmintingai, kad domitės informacija šia tema. Patikėkite, tai labai svarbu, turėdama žinias, jūs galite paveikti žmogų, o neturėdama galite metų metais kovoti su vėjo malūnais.. Žinote, psichologai, psichiatrai ar narkologai, gydydami priklausomą žmogų, visuomet stengiasi užmegzti ryšį ir su ligonio artimais žmonėmis – ir tam, kad jiems padėtų psichologiškai (nes jiems dažnai sunkiau, nei pačiam ligoniui), ir tam, kad būtų vieninga gydymo strategija, tik tuomet galima tikėtis sėkmės.

  Žinoma, pirmiausiai pasveikti nuo priklausomybės turi norėti pats žmogus. Ir čia svarbiausias motyvas jį sudominti gali būti būtent informacija. Ne barniai, spaudimas, o būtent teisingos informacijos pateikimas – juk šiai dienai yra visi moksliniai įrodymai, kad alkoholis yra narkotinė medžiaga. Jei mūsų tėvai ar seneliai to nežinojo, tai šiandien jau yra visi įrodymai. Todėl vis daugiau žmonių atsisako alkoholio.

  Suprantu, kad jums nelengva, bet esate tikrai ne viena, blaivybės propaguotojų vis daugėja. Stiprybės jums, Saulute, meilė kartais padaro didžiulius stebuklus 🙂 ..

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s