Auklėjimas (tęsinys)

Tėvai yra patys svarbiausi žmonės vaiko gyvenime. Iš tėčio ir mamos vaikas gauna skirtingas, bet vienodai reikalingas meilės išraiškas. Šeimos gyvenime svarbiausia – meilė, jei jos nepakanka, atsiranda susierzinimas, pyktis, priekabės ir mechaniškumas santykiuose. Jei meilės trūksta, kenčia ir vaikai: tėvai nustoja džiaugtis tuo, kad turi vaikus, ir auklėjimas gali virsti nuobodžia pareiga.

Gimus vaikui, sutuoktinių meilė pasipildo dar vienu nuostabiu meilės aspektu – motiniška ir tėviška meile. Kuo gi skiriasi tėvų meilės išraiška ir poveikis auklėjimui? Pirmiausiai tuo, kad jie skirtingi, jei trumpai, mama – gerumas, rūpestis, palaikymas, globa ir švelnumas; tėtis – taisyklės, tvarka, logika (išaiškinimas), nuoseklumas, atsakomybė ir ribų nustatymas. Tėvai papildo vienas kitą, ir tokiu būdu vaikui yra sukuriamos optimalios sąlygos ugdymui.

Žvilgtelėkime į pagrindinius moteriško ir vyriško auklėjimo skirtumus. Pirmiausia – moteris gyvena pačio gyvenimo procesu: jai svarbiausia, kad vaikas būtų mylimas, pamaitintas, aprengtas ir sveikas. Ji stengiasi, kad šie procesai vyktų sklandžiai ir visomis išgalėmis juos palaiko. Vyras, priešingai, gyvena ne procesu, bet orientacija į rezultatą. Jis gerbs save kaip auklėtoją ne tuomet, kai išauklės vaiką pagal priimtus vertinimus, bet tuomet, kai išugdys vaiką būtent tokį, kokį pats užsibrėžė išugdyti.

Vyras visame kame siekia konkretumo: jei jis imasi auklėjimo, tai jam svarbu žinoti, ką jis nori išauklėti, kokias savybes vaikas turės. Todėl jis turi tikslo siekimo planą, žingsnius, logišką seką ir gali būti griežtas. Moteriai tai kelia siaubą, nes ji seka procesą ir išreiškia jausmus ir būsenas, kuriuos sukelia šis procesas. Jei pažiūrėsime į vyrų ir moterų emocijų skalę, tai pamatysime didžiulį skirtumą: moters ji beveik nuolat banguoja, o vyro šokteli tik kritinėse situacijose. Todėl moters jausmingumas vyrui kartais sunkiai suvokiamas..

Įdomu tai, kad moteris savo vaike myli mažylį: “tu mano mažiukas..“(net jei jis jau ūgtelėjęs). Tuo tarpu vyras savo vaike myli suaugusį: “šaunuolis, elgiesi kaip tikras suaugęs!“ – ir tai aukščiausias vyriškas įvertinimas.. Vyras netiki įgimtomis geromis savybėmis, jis žino, kad geru reikia tapti. Moteris, atvirkščiai, tiki vaiko pozityvumu ir puoselėja jį. Be to, dėl emocingumo ji turi daugiau baimių dėl vaiko: “būk atsargus; apsirenk, nes peršalsi; neužsigauk, ir t t.“ – kad tik kas neatsitiktų.

Nusibrėžęs auklėjimo tikslus, vyras imasi atsakomybės ir remiasi tik pasiektais rezultatais. Jis gali spausti, reikalauti, tačiau tikras vyras niekuomet nepanaudos jėgos prieš silpnesnį – greičiau tai bus griežtos taisyklės, režimas ar kitos drausminančios priemonės tikslui pasiekti. Todėl vyro griežtumas, kuris jam dažnai tėra nuoseklumas, moteriai kartais nesuvokiami, nes griežti reikalavimai ir spaudimas jai svetimi.

Motinos meilė besąlygiška, ir jai ne taip svarbu, ar jos vaikas atitinka kažkokius kriterijus, jis jai brangesnis už bet kokius vertinimus. Žinoma, ją sutrikdys, jei vaikas pasirodys daug prastesnis už kitus, bet ji nesivaiko standartinės “kokybės“. Jai savo vaikai mieliausi, kiekviename ji įžvelgia gabumus ir talentus, bei visapusiškai padeda juos vystyti. Pagrindinis kriterijus – rūpestingumas, kuris aprėpia viską.

Vyro reikalavimai vaikui aukšti, ypač jei jo paties savivertė aukšta: juk tai Jo vaikas! Jis nurodys vaiko klaidas ir nubaus, jei manys, kad reikia. Tuo tarpu mama stengiasi nurodyti vaiko klaidas nežemindama ir nenorėdama, kad vaikas suabejotų savimi ar prarastų pasitikėjimą. Todėl ji subtiliai nukreipia, palaiko ir padrąsina bei sušvelnina griežtų vyro reikalavimų vykdymą.

Tėvų pozicijos skirtingos, bet tie skirtumai reikalingi vienybei pasiekti. Puiku, jei tėvų funkcijos yra pasidalinamos, kai kiekvienas atlieka tai, ką gali geriausiai – tuomet aišku, kas už ką atsakingas. Tokiu atveju ir vaikui aišku, pas ką kokiu atveju kreiptis ir ko tikėtis. Jei tėvų funkcijos neapibrėžtos ar neaiškios, tuomet vaikas pasijunta nesaugus, atsiranda įtampa ir nervingumas, nes jis praranda orientyrus ir deramą palaikymą.

Tarp tėvų turėtų būti sutarimas dėl auklėjimo ir nuoseklumas: pvz., tėvas neturėtų bausti vaikų dėl to, kad jie neįvykdė tai, ko prašė mama, ir atvirkščiai. Kiekvienas turi sekti savo užsibrėžta ir suderinta auklėjimo linija ir nežeminti savo sutuoktinio. Reikalui esant, galima organizuoti šeimyninius pasitarimus dėl situacijos, kuri sukėlė nesusipratimus.

Blogai, jei vaikas patiria kraštutinumus – per didelį spaudimą ar nuoširdaus dėmesio stoką. Jei su vaiku elgiamės per griežtai, jis gali palūžti, o jei pernelyg švelniai – gali prarasti kryptingumą. Tėvai gali pasitelkti visą savo meilę ir kūrybingumą, tuomet ne tik auklės puikius vaikus, bet ir kurs harmoningus šeimos santykius. Juk esame kartu tam, kad mylėtume vieni kitus, padėtume ir dalintumės viskuo, ką turime geriausio..

Šie aprašyti vyro ir moters skirtumai nėra absoliutūs, bet – didesni ar mažesni – jie visada yra. Kiekvienas žmogus turi vertingų savybių, kuriomis gali pasidalinti su savo vaikais ir praturtinti savo šeimos gyvenimą. Svarbu pajusti, ką mes galime dovanoti vaikams, kaip mes galime atskleisti gražiausias jų savybes.

Labai įdomi ir jūsų nuomonė apie tai – pasidalinkite 🙂 ..

Reklama

2 mintys apie „Auklėjimas (tęsinys)“

 1. Sveika! O aš tau noriu padėkoti, kad parašei apie šituos skirtumus. Nes kai jų nesuprantam kyla daug ginčų, nes atrodo, kad kitas žmogus viską supranta lygiai taip pat kaip ir tu.

  Patinka

 2. Labas, Daiva 🙂

  Teisingai pastebėjai – nesusipratimai dažniausiai ir kyla dėl to, kad mes galvojame, kad vyras (žmona) turi galvoti ir elgtis lygiai taip pat.

  Kai suvokiame, kad yra esminiai skirtumai, pasidaro daug lengviau..

  Ryškiausias pavyzdys – dėl vyriško kryptingumo. Vyras gali ir griežčiau pareikalauti, o mama tuoj puola ginti 😉 ..

  Bet.. atspirties taškas turi meilė – tuomet viskas einasi gerai 🙂 , o visi skirtumai pasidaro papildantys vienas kitą ir galiausiai sudaro visumą 🙂 .

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s