Tai privalu žinoti kiekvienam

Kaip progresuojanti liga, alkoholizmas natūraliai pereina į tris palaipsniui viena kitą keičiančias stadijas. Perėjimas iš vienos stadijos į kitą vyksta palengva ir nepastebimai. Šis susirgimas niekada neprasideda staiga. Prieš pirmąją alkoholizmo stadiją būna vadinamas „saikingo“, epizodinio alkoholio vartojimo periodas, kuris gali tęstis įvairiai – nuo metų iki dešimties.

Linkę į alkoholizmą žmonės praeina šį etapą labai greitai, kartais net per kelis mėnesius. Vėliau „saikingas“ vartojimas praranda vadinamą „kultūringumą“, ir nepastebimai įžengiama į pirmąją alkoholizmo stadiją. Todėl narkologai skeptiškai vertina „kultūringumo“ koncepciją alkoholio vartojime – tai pavojingas tikimybių žaidimas su narkotine medžiaga. Kiekvienas žmogus, sistemingai vartojantis alkoholį, rizikuoja tapti prasigėrusiu alkoholiku.

Kiekvienas alkoholikas pradėjo nuo pradžių – „saikingo“ alkoholio vartojimo. Sustabdyti šią ligą gali tik visiška blaivybė. Kaskart sugrižęs prie alkoholio, alkoholikas puola vis žemiau. Sužinojęs, kokios yra alkoholizmo stadijos, dažnas nustemba ir piktinasi, nes daugelį simptomų jau patiria, nors skaito save „kultūringai“ vartojančiu alkoholį. Šias stadijas svarbu žinoti tam, kad būtų galima suprasti ir adekvačiai įvertinti vartojančio alkoholį žmogaus būseną. Priminsime, kad nepavojingų žmogaus organizmui alkoholio dozių nėra.

Pirmoji stadija. Žmogus pradeda jausti trauką alkoholiui ir neįsivaizduoja (nors gali teigti priešingai) savo gyvenimo be alkoholio. Pradeda bet kokia proga ir be progos vartoti alkoholį, dingsta išgerto alkoholio kontrolė ir situacinė kontrolė, todėl išgėręs gali padaryti tai, ko blaivas niekada nepadarytų. Savijauta po išgertuvių patenkinama, poreikio pagirioms dar nėra. Atsiranda alkoholinės amnezijos – atminties praradimas išgertuvių metu.

Tai jau dideli mėgėjai išgerti, išrankūs „žinovai“: mėgsta gerus vynus ir brangius stiprius gėrimus. Pirmoje stadijoje, kaip taisyklė, gerti nemetama, nes sveikata dar pakenčiama, dar „leidžia“ vartoti alkoholį, todėl atsiranda gilus įsitikinimas, kad alkoholis pakenkti negali. Atvirkščiai, šioje stadijoje dažnai įtikima alkoholio „naudingumu“ – šį mitą patvirtina geriančios „liaudies išmintis“. Pirmoji stadija gali tęstis keletą metų, perėjimas į antrąją stadiją yra nepastebimas.

Antroji alkoholizmo stadija. Prie pirmosios stadijos simptomų prisideda pagrindinis alkoholizmo požymis – abstinencinis sindromas (pagirios). Lengvesniais atvejais alkoholikas gali kentėti pagirias iki vakaro ir „pataiso“ sveikatą po darbo. Sekantis priklausomybės etapas ateina tuomet, kai iki vakaro žmogus kentėti jau negali ir „taiso“ sveikatą per pietus. Toliau jau ir iki pietų kentėti sunku, todėl sveikata „pataisoma“ iš ryto, ir su laiku vis anksčiau ir anksčiau.

Pagirių malšinimas alkoholiu anksti ryte ar naktį rodo alkoholizmo perėjimą į daugiadienio gėrimo stadiją. Ji gali tęstis kelias dienas, savaites ar net mėnesius. Dėl to neišvengiamai prasideda problemos darbe ir šeimoje (jei iki to laiko dar neprarasta). Gyvenimas pasidaro nekontroliuojamas, bet pripažinti tai sau yra baisu. Alkoholis tampa dominuojantis sąmonėje, be jo gyvenimas atrodo beprasmiškas.

Šeima, darbas ir visa kita pasitraukia į antrą planą. Vieni geria beveik pastoviai, kiti su pertraukomis, bet abiem atvejais liga progresuoja, nes sustabdyti ją gali tik visiška blaivybė. Šioje stadijoje bandoma mesti gerti alkoholį arba metama dažnai, nes nuo tokio gyvenimo būdo jaučiamas didelis nuovargis, be to, ir sveikata pradeda rimtai šlubuoti.

Trečioji alkoholizmo stadija. Logiškas ir dėsningas daugiamečio alkoholio vartojimo finalas. Tai degradacijos ir mokesčio už palaidumą stadija. Požymiai ir pasekmės itin sunkios – beveik nesiliaujantis, nuolatinis alkoholio vartojimas, sunkus abstinencinis sindromas, alkoholiniai įvairių vidaus organų pakenkimai, alkoholinės psichozės, alkoholinė silpnaprotystė, baltoji karštinė, aukštas mirtingumas ir t.t.

Tai jau ne mėgėjas ir ne „profesionalas“, tai degraduojanti arba degradavusi būtybė visomis prasmėmis – pragertas gyvenimas ir sveikata. Kaip bepasirodytų keista, bet šioje stadijoje kartais metama gerti – dažniausiai jau garbiame amžiuje arba prispaudus ligai, kurią sukėlė alkoholio vartojimas.

Štai tokios pagrindinės alkoholizmo stadijos ir požymiai, pagal kuriuos jos nustatomos. Yra dar ir buitinių terminų, kuriais žmonės klaidinami. Tai vadinami girtuokliai ar buitinė girtuoklystė. Kas tai yra – neaišku, nes, be abejo, girtuoklis ir yra alkoholikas. Apibrėžimas „alkoholikas“ taikomas įvardinti geriančiam alkoholį žmogui, lygiai taip pat kaip rūkorius – rūkančiam. Tai ne kiekybinis apibrėžimas (kiek geriama), tai veiksmo atlikimo įvardinimas: alkoholikas – geriantis alkoholį žmogus.

Todėl bandymas kažkaip pagražinti ar sukultūrinti šį veiksmą yra savęs apgaudinėjimas. Alkoholizmas yra liga, ir jei jūs pradėjote vartoti alkoholį, reiškia, jūs rizikuojate susirgti visomis, dėsningai viena po kitos sekančiomis ligos stadijomis. Ar verta taip rizikuoti – spręskite patys.

(Pagal gydytojo narkologo A. V. Melnikovo darbus, vertė ruvi.lt)

16 minčių apie „Tai privalu žinoti kiekvienam“

 1. Sveikas , o kaip ištrūkti iš tio “užburto rato“, jei visur tik ir afišuojamas teigiamas alkoholio poveikis, o draugai kviečia nebe pasikalbėti, o išgerti ,kaip išsilaisvint/išsilaisvint? iš socialinių gniaužtų, juk nūdienom didelė diduma geriančių ir kiekvieną dieną.
  Būti jų tarpe ir negerti taip pat nėra lengva, nes pasigirsta kalbos kaip pvz. ar tau su mumis išgerti nelygis .etc (Kaip pats su tuo susidoroji?)

  Patinka

 2. Sveiki, Labass

  Nesu vyrukas :), bet tai ne esmė. Socialiniai gniaužtai (gerai įvardinote) veikia tol, kol žmogus neturi aiškios savo pozicijos.
  Mes, skirtingai nei ankstesnės kartos, turime visą informaciją apie alkoholį, todėl galime daryti motyvuotus sprendimus – nuodytis ar ne alkoholiu.
  Pavyzdžiui, mano sprendimas nevartoti alkoholio nebuvo motyvuotas – aš tiesiog nenorėjau, nepatiko jo poveikis. Bet dabar, kai turiu visą informaciją, kai išklausiau daug seminarų ir perskaičiau medicininę literatūrą, kai žinau, kad tai nuodas ir narkotikas, man net mintis nekiltų jį vartoti ir nuodytis, kad ir kaip kas įkalbinėtų.
  O draugų, žinoma, kad sumažėjo, ir ne dėl to, kad aš nenorėčiau bendrauti su geriančiais – jie patys nemėgsta negeriančių. Bet ar tai draugai, jei su jais riša tik išgertuvės? Užtat atsirado naujų draugų, ir aš labai tuo džiaugiuosi.
  Ir nereikėjo jokių pastangų – keičiasi interesai, keičiasi ir žmonės aplink – tai natūralu 🙂 .
  Todėl kiekvienam patarčiau tiesiog pabandyti pradėti gyventi blaiviai, tai visai kitoks gyvenimas. Tik pradžioje keista, o paskui nuoširdžiai džiaugiesi, išbridus iš tos savanoriškos beprotybės. Kažkodėl daugumai atrodo, kad gyvenimas liūdnas be alkoholio, bet aš galiu apibrėžti blaivybę vienu žodžiu – pilnatvė. Gyvenimas aiškia sąmone yra tiesiog nepalyginamas su apdujusia sąmonės būsena.
  O afišuojamas “teigiamas“ alkoholio poveikis – mitai ir reklama, kurie lengvai sugriaunami moksliškai patvirtinta informacija.

  Labass, dėkui, kad parašėte savo nuomonę 🙂 .

  Patinka

 3. Sveiki gyvi,

  Šiek tiek įnešiu dabartinio savo mąstymo, patirties.

  Reklamos tikrai daug apie teigiamą alkoholio poveikį (įvairiu pavidalu), bet kaip žinia reklama yra iliuzija ir ja tikėti yra mažų mažiausia kvaila. Reklama yra tam, kad žmogui padiktuotų norus ir įsitikinimus, požiūrį. Realus gyvenimas, realūs, gyvenimiški pavyzdžiai viską sustato į vietas. Apsižvalgyk aplink ir pastebėsi, kad kuo didesniais kiekiais žmogus vartoja alkoholį, tuo labiau degraduoja ypač žmogaus sąžinė, dora ir kitos vidinės vertybės.

  Džiugu, kad supranti jog tavęs niekas neišlaisvins – turi išsilaisvinti pats. Daugybė žmonių yra suklaidinti alkoholinės reklamos ir paklydusių aplinkinių pavyzdžių. Turėk tai omenyje ir reaguok ramiai.

  Iš tikrųjų niekas tavęs gniaužtuose nelaiko – tu esi laisvas pasirinkti. Yra daug siauro akiračio žmonių – jiems bet kokie teigiami tavo pokyčiai bus priimti neigiamai. Gali būti, kad jiems tavo blaivus gyvenimo būdas yra nepriimtinas, nes jie gyvena kitokį – bankrutavusį gyvenimo būdą, nes alkoholio vartojimas yra to pasekmė(kam tada ta iliuzinės laimės ir pasitenkinimo siekimas?).

  Dėl to „lygis ar nelygis“, tai yra bandoma tavimi manipuliuoti ir tokių manipuliacijų bus daug, būk budrus. Teigiami pokyčiai gyvenime (kaip blaivus gyvenimo būdas) yra puiki galimybė pasitikrinti artimųjų, draugų ir pažįstamų sugebėjimą priimti tave pasikeitusį, ar jie yra pakankamai atviro proto, kad iš to nedarytų kažkokios isterijos, problemos, tragedijos, o imlesnis gal net ko ir pasimokys. Mano atveju natūraliai nutrūko kai kurios draugystės, kitos sustiprėjo, atsirado naujų pažinčių. Viskas tik į gera.

  Linkėjimai,
  Saulius

  Patinka

 4. Labas, Sauliau,

  dėkui, kad papildei mano komentarą. Tikiu, kad galiausiai visi supras, kad alkoholio vartojimas jau tapo bėda mūsų valstybėje. Ir tai ne tik geriančiojo reikalas, tai visų mūsų bėda, nes išgėrę žmonės daro nusikaltimus ir avarijas, ir dėl to nukenčia niekuo dėti žmonės.
  Taigi, laikas būti pilietiškais šiuo klausimu..

  Patinka

 5. Dėkui už atsakymus , visai įdomūs, tik va,nors ir skaitau keletą “blogų“ apie Saviugdą, tobulėjimą , bet kaip jau viena iš “blogų“ buvo rašyta, blogiausia yra tai, kad visas skaitymas išlieka skaitymu.( http://www.tavosekme.lt/news/uzteks-skaityt-imk-ir-daryk/ Jei įdomu, tai apie šitą tekstą ėjo mintis). Tai kaip ir su manimi, taip ir su visuomene Lietuvoje, net ir suprantant sąmoningai, kad ir alkoholio vartojimo pasėkmes, to daryti neišeina dėl neveiklumo. Per daug nesiplėčiant alkoholio atsisakymas ta pati problema, teorijoje viskas gražu, bet praktikoje, kad ir išsiskyrimas su draugais suteikia visai kitokių emocijų(tiesiog nelimpa tokie posakiai“tai pagalvok ar jie tavo tikri draugai .etc). Beje , dėl tos sąvokos “alkoholikas“ – ar tik ne hiperbolizuoji?

  Patinka

 6. Sveiki, Labass 🙂
  Teisingas pastebėjimas ir ačiū už nuorodą. Sakyčiau, viskam savo laikas – yra informacijos rinkimo laikas, yra praktinio įgyvendinimo laikas. Visi žmonės skirtingi, saviugdos metodų daugybė, todėl atsirenkama tai, kas kiekvienam žmogui tinka. Kas ieško, tas randa 🙂 .
  Su alkoholiu truputį kitaip – kuo ilgiau yra delsiama su jo atsisakymu, tuo daugiau jis padaro žalos kūnui, psichikai ir asmenybei. Informacija apie alkoholį padeda tam apsisprendimui labiausiai.
  Ne, su įvardinimu “alkoholikas“ nehiperbolizuoju, taip yra rašoma medicininėje literatūroje. Šioje srityje teberenku mokslinę informaciją ir pateikiu ją visiems suprantama forma – tokia dabar mano veikla.
  Taip, narkologijoje daug nemalonios informacijos vartojančiam alkoholį žmogui, taip pat daug klaidinančių mitų paleista visuomenėje tam, kad pritraukti naujus alkoholio vartotojus.
  Bet gera žinia yra ta, kad tiesos apie alkoholį vis daugiau ir žmonės galės motyvuotai ir pagrįstai daryti sprendimus šiuo klausimu.
  Ir nebūtinai blaivybė reiškia išsiskyrimą su draugais, tiesiog gyvenimas nuostabiai keičiasi, bet tai galima suprasti tik pagyvenus blaiviai 🙂 .
  Aš tiesiog dalinuosi informacija, o kiekvienas žmogus yra savo gyvenimo šeimininkas ir daro savo pasirinkimus, kurie jam atrodo teisingi 🙂 .

  Patinka

 7. Sveiki, ar tiesa , kad alkoholio trauka yra genuose uzkoduota ir paveldima? turiu seimoje tikru alkoholiku ir labai bijau nusiristi iki ju…kartais isgerus man buna alkoholinis atminties praradimas, isterikos, ar tai reiskia kad reikia kreiptis pas daktarus? bandau pati reguliuoti isgerto alkoholio kieki, bet kazkas lyg daro uz mane durnus dalykus, kuriu blaiva as labai gailiuosiu ir atsiprasineju artimuju…

  Patinka

  1. Labas, Iveta,

   Kiek aš skaičiau medicininės informacijos, tai nėra įrodyta, kad alkoholizmas yra paveldimas, tačiau įrodyta, kad alkoholikų vaikai, jei pradeda vartoti alkoholį, paskutines alkoholizmo stadijas pasiekia greičiau. Be to, jie dažniausiai mato išgertuves ir alkoholio paveiktus žmones, todėl vaikystėje matyti vaizdai gali įsirėžti kaip stiprios programos alkoholio vartojimui ir jų vykdymui.

   Todėl.. jau jūs tai puikiai žinote, jei matėte tokių žmonių – kas yra alkoholis ir kaip jis veikia žmones. Iveta, jis VISUS VEIKIA VIENODAI – tai savotiškas sąmonės užtemimas, per kurį iš žmogaus “lenda“ viskas, kas jame yra, ir ko jis gal ir pats nežino turintis, pvz., pasąmonėje. Tai, ką jūs aprašėte, panašu į dažną reiškinį pavartojus alkoholio – alkoholinę psichozę.

   Susijusios su alkoholiu problemos gydomos tik visišku alkoholio atsisakymu. Joks gydytojas nepadės, jei žmogus vartoja ir toliau alkoholį. Tiesiog turite apsispręsti – ar toliau rizikuosite, nes iš tikrųjų žmonės tokioje būsenoje kartais padaro baisių dalykų.. Paieškokite informacijos apie alkoholį – jos dabar yra daug, ir ne mitų, o tiesos. Nepamirškite, kad yra ir kitas pasirinkimas – blaivybė, ir tokį pasirinkimą daro vis daugiau žmonių :).

   Viskas jūsų rankose, Iveta. Aš linkiu jums sėkmės 🙂 .

   Patinka

 8. Pirmiausiai turime suvokti, kad saiko matas alkoholiui – narkotinei medžiagai – netaikomasdėl kelių priežasčių:
  1. Prie narkotinės medžiagos labai greitai priprantama, todėl išsivysto priklausomybė.
  2. Vartojant alkoholį tam, kad būtų pasiektas tas pats efektas, reikia vis didesnių dozių.
  3. Alkoholio vartojimas – žalojantis sveikatą žalingas įprotis, todėl negali būti nei saikingo, nei kultūringo žalingo įpročio.
  Nekenksmingų alkoholio dozių taip pat nėra: net epizodiniai išgėrimai gali atvesti į alkoholinę priklausomybę. Alkoholis turi akumuliatyvinę savybę, t.y., savybę kauptis organizme. Jis gali būti šalinamas iš organizmo (priklausomai nuo išgerto kiekio) nuo 8 iki 20 ir daugiau dienų. Jei neišlaikomas toks blaivybės intervalas ir geriama toliau – vyksta chroniška organizmo intoksikacija.

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: