Simboliai, ritualai ir alkoholis

Daugelis mūsų esame girdėję apie tai, kad nustojusiam vartoti alkoholį žmogui lengviau pradėti blaivų gyvenimą, jei iš jo aplinkos pašalinti su alkoholiu susiję atributai – stikliukai, alkoholio buteliai, o šventės būtų rengiamos be alkoholio. Tam yra paaiškinimas: tam tikri daiktai ir ritualai ir su jais susijusios nuotaikos valdo žmogų ir provokuoja jį įprastiems (susijusiems su tais daiktais ir ritualais) veiksmams.

Šį ryšį pirmasis pastebėjo norvegų psichoterapeutas Hansas Olafas Fekjaeras (H.O.Fekiiaer). Jis daugelį metų dirbo su alkoholikais ir ieškojo priežasčių – kodėl žmonės vartoja alkoholį ir kodėl jie įsitikinę, kad tai yra gerai. Jis padarė išvadą, kad viena iš priežasčių yra simboliai ir ritualai, kurie mūsų gyvenime turi didžiulę reikšmę. Per simbolius galima sukelti tam tikras emocijas ir nuotaikas – jie pradeda veikti juos pamačius, taip pat gali paveikti kvapai ir skoniai.

Simbolių ir ritualų mūsų gyvenime labai daug, be to, su jais susijusios asociacijos dažnai neturi nieko bendro su realybe. Simboliai ir ritualai sukuria tokią nuotaiką ir tokį požiūrį, kokį mums įskiepijo mūsų aplinka. Pavyzdžiui, daugeliui eglė asocijuojasi su Naujaisiais metais, nors objektyviai ji su tuo jokio ryšio neturi. Tą patį galima pasakyti ir apie šampaną. Arba degančios žvakės žiemos vakarą padaro jaukiu, o sekmadieniniai pietūs sukuria nekasdieninę atmosferą, ir taip toliau.

Taip ir alkoholis per simbolius ir ritualus mūsų pasąmonėje susiejamas su šventine nuotaika: nuo mažens mes matome šventes su alkoholiu. Jaudinantis pasiruošimas ir pakili nuotaika, kambario puošimas, stalo dengimas, valgių ruošimas, kepinių kvapai ir alkoholio buteliai ant šventinio stalo. Tokiu būdu sukuriami ryšiai ir savybės, kurie neturi nieko bendro su alkoholiu – jis susiejamas su švente, draugais ir bendravimu.

Žmonėms, kurie yra išugdyti tokiais ritualais ir simboliais, tai atrodo natūralu, teisinga ir logiška, nes malonu praleisti laiką su simboliu, kuris susietas su geru laiko praleidimu ir švente. Tokie psichologiniai poveikiai įsitvirtina per vaizdus, kvapus ir skonį. Niekaip kitaip, teigė H.O.Fekjaeras, negalima paaiškinti intoksikanto (alkoholio) pomėgio: jau vien pamačius alkoholio butelį, jis automatiškai susiejamas su pakilia nuotaika ir švente.

Dažniausia alkoholinių simbolių funkcija yra signalas, nulemiantis ribą tarp kasdienybės ir trokštamo poilsio. Jie tarsi apibrėžia situaciją: „tuoj aš atsipalaiduosiu ir gerai pailsėsiu“. Tai sąlygota ir tuo, kad alkoholis yra kliūtis bet kokiems naudingiems darbams. Pavyzdžiui, išgėręs alkoholio, žmogus priima sprendimą: „šiandien jau pabaigsiu darbą, noriu atsipalaiduoti ir gerai praleisti laiką“. Tarsi alkoholis patvirtintų, kad prasideda poilsis.

Dauguma vartoja alkoholį būtent dėl simbolinių tikslų: dėl šventinės nuotaikos, jaunimas – dėl noro atrodyti suaugusiu, dėl alkoholio susiejimo su malonumu ir atsipalaidavimu. Geriantis alkoholį žmogus tarsi simbolizuoja laisvumą, atsipalaidavimą, požiūrių platumą ir nepriklausomybę. Dėl tokio tampraus susiejimo su ritualais ir simboliais alkoholio vartotojai turi vieną bendrą bruožą – neigia alkoholio kenksmingumą ir žalojantį poveikį sveikatai. Taip yra todėl, kad tai, kas jiems atrodo gerai, yra susiję su daugybe išorinių „patvirtinimų“ – simbolių ir ritualų.

Žmonės yra socialios būtybės, todėl juos vienija bendra veikla. Tam tikrų ritualų atlikimas ir simbolių panaudojimas sukuria bendros veiklos ir bendrumo jausmą. Alkoholis šiuo atveju – tam tikro būrelio draugų simbolinė vertybė ir raktas į tam tikrą grupę ar kompaniją. Dažnai simboliai su snobišku turiniu, pvz., „geri“ alkoholiniai gėrimai, vartojami, norint atitikti tam tikrą „aukštuomenės“ ar „žvaigždžių“ gyvenimo stilių.

Kad suprastume, kaip stipriai veikia sukurti simboliai ir ritualai, pažiūrėkime į kitą sritį – nelegalius narkotikus. Kadangi visuomenėje vyrauja neigiamas požiūris į narkotikus, tai dauguma žmonių į juos žiūri neigiamai – kaip į savotišką blogio simbolį. Tuo tarpu į alkoholį, nors jis ir yra pripažintas narkotiku, bet yra legalus – dėl susiejimo su teigiamais ritualais ir simboliais – dauguma visuomenės žiūri kaip į teigiamą reiškinį.

Tokia realybė ir sunku tai paneigti. Todėl mitų apie intoksikantą (alkoholį) griovimą reikėtų pradėti nuo alkoholinių ritualų ir simbolių griovimo. H.O.Fekjaeras teigia, kad ir alkoholikai, ir blaivininkai nepakankamai vertina jų poveikį. Kol gyvuos alkoholiniai ritualai ir simboliai, tol vis pasipildys alkoholio garbintojų gretos – tai neatsiejami dalykai, tai dėsnis.

(Parengė ir vertė ruvi.lt)

9 mintys apie „Simboliai, ritualai ir alkoholis“

 1. Labai geras įrašas.Gaila, bet šiais laikais be alkoholio sunku išsisukti. Tai sovietmečio palikimas kurio taip sunku atsisakyti. Dar daug praeis metų, kada žmogus supras alkoholio daroma žalą…
  Sėkmės įgyvendinant savo troškimus ir siekius 🙂

  Patinka

 2. Labas, Gluosni 🙂
  Tai yra vienas iš paskleistų mitų, kad alkoholizmas – sovietmečio palikimas. Tiek, kiek geria dabar Lietuvoje, tiek dar niekada lietuviai negėrė. Be to, gėrė ne tik Tarybų Sąjungoje, yra geriama ir kitose valstybėse. O ir nepriklausomybėje gyvename jau 20 metų – kas trukdė sustoti gerti?
  Priežastys yra gilesnės, trumpai išdėstyti nepavyks, taigi kviečiu į http://www.blaivitauta.lt – ten yra daug informacijos – kodėl ir kaip mes tampame priklausomi nuo įvairių narkotikų (alkoholis jau seniai pripažintas narkotiku).
  Informacija apie alkoholį yra vienas iš stipriausių motyvų atsisakyti šio žalingo ir žalojančio įpročio.
  Ačiū už palinkėjimus 🙂 .

  Patinka

 3. sveiki,
  mano manymu, daugumai žmonių didžiausias malonumas gyvenime yra prisivalgyti ir svaigintis alkoholiu. Galima būtų sakyti “Gyvename tam kad prisivalgytume ir prisigertume“. Visos mūsų šventės neatsiejamos nuo šių dalykų. Tad gal turite pasiūlymų, kaip būtų galima švęsti šventes bei rengti susitikimus su draugais, nenaudojant alkoholio bei pilno stalo įvairių skanėstų??..
  beje, Ruvi, kaip sekasi sveikti po avarijos?

  Patinka

 4. Labas, Blogiukai 🙂

  pritariu, kolkas šventės daugumos žmonių yra sutartinis apsivalgymas ir pasigėrimas. Betgi viskas palengva keičiasi – tegul tai dar blaivi mažuma, bet motyvuota mažuma. Jie jau rodo savo vaikams kitokį pavyzdį.
  Įdomiausia yra tai, kad kai esi blaivus žmogus, tai komandos šventei nereikia, šventė yra kasdien. Nes esi sąmoningas, moki džiaugtis, be to, visai kitoks bendravimas – nuoširdus ir be pykčio 🙂 . Šventė ir yra bendravimas, ir tokios šventės tikrai yra didelis gėris 🙂 .

  Kaip dėkui už rūpestį 😀 ! Jau vaikštau su ramentais, sunkiai, bet po truputį viskas į gera 🙂 . O alkoholizmo problema man tapo akivaizdi – nes į mūsų mašiną trenkėsi girto vairuotojo vairuojama mašina, kuri iššoko iš priešpriešinės kelio juostos. Taigi, įsitikinau, kad girti žmonės yra pavojingi, todėl jaučiu pareigą apie tai kalbėti.

  Patinka

 5. į mane taipogi prieš porą metų trenkėsi girtutelis vyrukas.. sudaužyti keturi automobiliai.. per plauką nenukentėjo mano draugė ir kiti žmonės..
  linkiu greičiau pasveikti 🙂

  Patinka

 6. Suprantu jus, tai sunki patirtis, visapusiškai. Ypač psichologiškai. Kolkas bijau net pagalvoti apie važiavimą automobiliu 😦 ..
  Blogiukai, labai jums AČIŪ už palaikymą! 🙂

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s