Žakas Fresko: kaip mus formuoja aplinka

Žakas Fresko savo paskaitose ir knygose pabrėždavo, kad žmogų nuo pat gimimo formuoja aplinka: šeima, visuomenė, tautinės tradicijos, masinės informacinės priemonės. Tačiau dažniausiai žmonės nenori su tuo sutikti, teigdami, kad jų pasaulėžiūra, jų mąstymas ir elgesys – tai jų asmeninių pastangų rezultatas.

Bet ar visada taip yra? Ir kaip vyksta žmogaus pasaulėžiūros formavimas? Pažvelkime į tai plačiau.

Visi mes žinome, kad vaikai mokosi iš suaugusiųjų, ir poveikį turi ne tik žodžiai, bet daugiau – suaugusiųjų elgesys. O suaugę žmonės, savo ruožtu, perduoda savo vaikams tokį elgesio modelį, kokį jiems perdavė jų tėvai (šeimos tradicijos), ir ką propaguoja visuomenė.

Auklėjime ir vaikų ugdyme turi reikšmę ir tautos tradicijos, ir, žinoma, išorinės informacijos priemonės, kurios mūsų laikais tapo galinga manipuliavimo priemone. Tačiau vaikas, paauglys ar jaunuolis dar neturi tokios gyvenimo patirties, kad kritiškai įvertintų visą informaciją iš aplinkos, todėl visa tai tiesiog “sugeria“, ir ta informacija palengva formuoja jo pasaulėžiūrą.

Reikėtų pabrėžti, kad vis tik tėvai turi didžiausią poveikį vaikui, nes tam tikri įgūdžiai ir gebėjimai išsivysto iki tam tikro vaiko amžiaus, ir jei tas laikas praleistas – tuos įgūdžius išvystyti itin sunku ar net neįmanoma (“mauglio“ efektas). Be to, su tėvais vaikas praleidžia daugiausiai laiko, ir jei tėvai dvasingi, mylintys žmonės – dominuos būtent jų įdiegtos vertybės, o ne išorinės informacijos manipuliacijos.

O dabar pažvelkime į išorinę informaciją, kuri kasdien liete liejasi iš televizijos, radijo, filmų, interneto, reklaminių skydų ir t.t.., kuri tapo tokia įprasta, kad mes jos jau nepastebime, todėl nesusimąstome, kad ji daro mums poveikį.

Pabrėžkime – tai vyksta nuolat, nesustabdomu srautu. Ir net jei informacija tik kažkur fone, jei matoma tik prabėgomis, ir mums atrodo, kad mes nekreipiame į ją dėmesio – ji vis vien veikia mūsų sąmonę ir pasąmonę, o galiausiai pradeda įtakoti ir mūsų veiksmus.

Jei atidžiau pažvelgsime, visa išorinė masinė informacija – tai sistemos, kurioje mes gyvename, propaguojami idealai ir elgesio šablonai, kurie naudingi sistemai. T.y., žmonių elgesys turi būti valdomas ir prognozuojamas, todėl ir daromas nuolatinis informacinis poveikis.

Taigi, ką mes nuolat dabar girdime? Na, pavyzdžiui, kad turime išorinių priešų, kurie mums grasina ir kenkia; kad yra “pažangios ir civilizuotos“ tautos, o yra – beviltiškai nuo jų atsilikusios; kad pinigai yra didžiausia vertybė, kuri suteikia laisvę; kad šeima – tai atgyvena, o skyrybos – tai “normalu“; kad meilė ateina ir greitai praeina; kad auginti vaikus – reiškia aukoti jiems savo gyvenimą, nes vaikai  varžo laisvę; kad sveikas žmogus dabar – retenybė, o sveikata priklauso tik nuo medicinos; kad pagyvenę žmonės – nereikalinga našta, nes smukdo ekonomiką, be to, jie jau nieko nesupranta ir pavydi jaunimui jaunystės…

Pažįstama? Galime tęsti toliau – mes nuolat girdime, kad turime rūpintis tik savimi, kad kitų problemos – ne mūsų problemos; kad kova ir konkurencija – kelias į sėkmę; kad būtume laimingi – turime pirkti kuo daugiau statusą įrodančių daiktų;  kad neturtingi žmonės – tinginiai ir nevykėliai; kad vartotojiškas gyvenimas – tai progresas; kad būtume sveiki – turime vartoti brangius maisto papildus ir sportuoti su madingais sportiniais drabužiais; kad genetiškai modifikuoti produktai – visai nekenksmingi, kaip ir cheminiai maisto priedai; kad mes kilome iš beždžionių, ir t.t…

Naivu būtų manyti, kad visas šis kasdieninis informacinis srautas niekaip mūsų neveikia – jis ne tik veikia ir formuoja mūsų mąstymą, pasaulėžiūrą ir elgesį, bet ir slopina mūsų prigimtinį kūrybinį potencialą ir laisvą kritinį mąstymą.

Ir kadangi tai veikia daugumą žmonių – dominuoja šabloninis žmonių elgesys ir mąstymas, o jei kažką daro dauguma – tai atrodo teisinga: na, atrodytų, kaip gali dauguma klysti?..

Bet tuomet iš kur pasaulyje tiek bėdų, problemų, nelaimių, ir visos jos masinės, sisteminės (skurdas, priešiškumas, alkoholizmas, nusikaltimai, krizės ir t.t..), kodėl tiek daug žmonių kenčia nuo depresijų, vidinių prieštaravimų ir stresų? Kodėl žmonės dirba nemėgiamą darbą, gyvena be meilės, skiria savo energiją tam, kas nereikalinga ir su nerimu žvelgia į ateitį?

Dauguma iš mūsų suvokia, kad viskas prasideda nuo minčių, nuo pasaulėžiūros, nuo mūsų vertybių – tai gyvenimo pagrindas. Bet – kokios tos mintys, kokia pasaulėžiūra, kokios vertybės? Juk jei pasaulėžiūra harmoninga ir paremta dvasinėmis vertybėmis – tuomet ir gyvenimas turi būti šviesus ir harmoningas.

Ir nepamirškime, kad klaidinga pasaulėžiūra – tai ne žmonių kaltės ar nemokšiškumo klausimas. Tai gyvenimo aplinkos suformuoti elgesio šablonai, kuriuos žmonės priima, nes, visų pirma – nesitiki apgaulės, o antra – mano, kad tai vienintelis įmanomas gyvenimo būdas. Ir atsakingi už tai tie, kas daro tokią įtaką savanaudiškais tikslais.

Kaip išsivaduoti iš aplinkos daromo poveikio? Svarbiausia – vystyti sąmoningumą, stebėti gyvenimą ir savo minčių bei elgesio pasekmes, kuo dažniau užduoti sau svarbius gyvenimiškus klausimus – tai ugdo kritinį mąstymą, gebėjimą atskirti melą ir manipuliacijas.

Istorija rodo, kad visos savanaudiškos, melu grįstos sistemos galiausiai prieina savo logišką pabaigą, nes pažeidžia visus įmanomus žmonijos laisvos evoliucijos dėsnius. Prievarta grįstų sistemų neįmanoma ištaisyti ar patobulinti, jos turi natūraliai užgesti, kad gimtų nauja – orientuota į resursus, visų gerovę ir kūrybinį bendradarbiavimą gyvenimo sistema.

Mintys iš Žako Fresko pasisakymų, parengė ir vertė ruvi.lt

Geros savaitės mums visiems 🙂 !

3 mintys apie „Žakas Fresko: kaip mus formuoja aplinka“

 1. Manau, kad problema yra ne liberalizme ir kapitalizme, o tuose žmonėse, kurie šią sistemą griauna, dėl to ši sistema išsigimsta. Gali būti, kad už klasikinį liberalizmą ir kapitalizmą, žmonija nieko geriau nesugalvos. Reikia ne griauti ir niekinti, o palaikyti, gerbti ir saugoti, tada įsitikinsime, kad šios ideologijos nėra tokios baisios kaip atrodo, o atvirkščiai, gražios ir įkvepiančios, skatinančios progresą. Kai liberalizmas buvo kūrimo stadijoje, tai skambėjo taip pat įkvepiančiai kaip ir Žako Fresko ideologija. Įsivaizduoti geresnę ateitį ir ją iš tiesų tokią padaryti, yra du skirtingi dalykai. Viskas pakrypdavo į blogąją pusę, vos tik buvo bandoma įgyvendinti šias ideologijas realiame pasaulyje, manau kad tas pats būtų ir su Fresko kryptimi, bet tai yra natūralu, nes iš pradžių išryškėja bet kokio įgyvendinamo plano blogosios pusės, visa esmė ir grožis slypi būtent klaidų taisyme ir išdirbime. Taip einama prie kažko tikrai prasmingo ir gražaus. Aš nesu prieš Fresko ideologiją, aš esu tik už tai, kad ji būtų laikoma lygiaverte ideologija su kitomis ir nebūtų laikoma šventa tiesa. Kas joje yra gero ar blogo, tai jau diskutuotinas dalykas. Pagarbiai, Paulius.

  Patinka

  1. Labas, Pauliau,

   Kaip sakė Ž. Fresko, o aš tam pilnai pritariu – liūdniausia, kai žmonės galvoja, kad “kaip yra, taip bus visada“, “kaip yra, taip gerai“, ir – “žmonės nieko geresnio negali sugalvoti“… Va dėl to, kad žmonės tuo patiki, jie ir neįsileidžia net minties, kad gali būti kitaip. Todėl ir einame ratu, o ne evoliucine spirale, todėl ir išsigimsta ilgainiui bet kokia sistema ir visos idėjos. O juk evoliucijoje negali būti jokio statiškumo, jokių pasikartojimų – tik nuolatinis vystymasis ir kūrybinis bendradarbiavimas visų gerovei, tausojant Žemę ir gamtą.

   Žmonės dabartinėje sistemoje gyvena labai jau nevienodomis sąlygomis, todėl dažnai tie, kas gerai ar patenkinamai laikosi, nuoširdžiai galvoja, kad viskas tvarkoje – t.y., sprendžia apie sistemą iš savo asmeninio gerbūvio taško. Turbūt, tai normalu šioje sistemoje – rūpintis tik savimi. O besikartojančios sisteminės krizės, skurdas, karai, badas, korupcija, bedarbystė – tai kažkur šalia, ir kol nepaliečia asmeniškai, žmonės apie visų šių nelaimių priežastis nesusimąsto..

   Bet kokiu atveju – labai gerai, kad buvo ir yra mūsų gyvenime šviesių žmonių, tarp jų ir Žakas Fresko, kurie mus žadina iš egoizmo letargo, skatina ir moko mąstyti plačiau ir kūrybingiau.. Ir labai džiugu, kad bundančių žmonių vis daugiau, kurie susimąsto apie bendrą mūsų visų, visos žmonijos ir planetos ateitį 🙂 .

   Ačiū, Pauliau, už Jūsų nuomonę! Jaukaus vakaro 🙂 !

   Patinka

 2. Atgalinis pranešimas: Būk tobula, sakė jie… – ruvi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: