Įdomūs eksperimentai

Pirmasis eksperimentas – apie informacijos perdavimą ir iškreipimą. Grupė žmonių (geriau, jei jų daugiau) atsistoja į eilutę, vienas kitam už nugaros. Pirmas dalyvis parodo kažkokį judesį, prašo jį parodyti sekančiam žmogui ir nusisuka. Neįtikėtina, bet su kiekvienu dalyviu judesys galiausiai iškreipiamas taip, kad neturi nieko bendro su pirminiu.

Tokį eksperimentą neretai rodo populiariosios psichologijos paskaitose. O mes vaikystėje žaidėme kiek kitaip – žaidimas vadinosi “sugedęs telefonas“: sakydavome pašnibždomis frazę, kurią stovintis eilutėje turėjo pasakyti sekančiam, tas – kitam ir t.t.. Na, rezultatas, ypač jei būdavo daug vaikų eilutėje, visada stebino – iš pradinės frazės retai kas belikdavo 🙂 .

Eksperimento esmė – akivaizdžiai parodyti, kaip gali būti iškreipiama informacija, ypač jei tai kažkokie seni, net istoriniai faktai, kurie yra daug kartų perpasakojami, subjektyviai interpretuojami, o kartais ir sąmoningai “paredaguojami“.

Kitas eksperimentas – gal daugiau filosofinis, nes patikrinti jį sunku 😉 . Į stiklainį įleidžiamas blusų būrys, stiklainis uždengiamas ir paliekamas kelioms dienoms. Rezultatas – blusos apsipranta su apribojimais, su tuo uždengtu stiklainiu, ir net nuėmus dangtį, jos šokinėja tik iki stiklainio viršaus, tarsi jis būtų uždengtas.

Eksperimentatoriai pabrėžia, kad ir naujoji blusų karta, kuri atsirado jau šiame stiklainyje, net išleista iš stiklainio, šokinėja tik stiklainio formos trajektorija ir nešoka aukščiau “stiklainio dangčio“.

Eksperimento esmė – parodyti, kaip apribojimai susiaurina prigimtines, natūralias galimybes ir išugdo savybes, kurių dėka tie apribojimai laikomi “normaliu“ dalyku. Ir  siūloma pažvelgti į apribojimus mūsų realiame gyvenime – sąmonės, mąstymo, pasaulėžiūros, elgesio, kūrybinio potencialo..

Verta susimąstyti, tiesa 🙂 ?

4 mintys apie „Įdomūs eksperimentai“

 1. Labas rytas Rūta,
  ačiū, labai nuotaikingai pradėjau šią dieną peržiūrėdama pirmąjį eksperimentą. O antrasis suteikė minčių pamąstymui.
  Linkiu šviesių minčių ir šypsenų!

  Patinka

  1. Labas rytas, Virginija 🙂 !

   Ačiū 🙂 !

   Tokie eksperimentai, kaip ir alegorinės istorijos, padeda lengviau pažvelgti į mus supančią realybę. Šie du eksperimentai – apie manipuliacijas sąmone, išorinę įtaką ir išorinius poveikius. Kol esame tuose informacinių manipuliacijų laukuose, mes nepastebime, kad esame kažkaip veikiami – mums atrodo, kad taip, kaip gyvename, taip ir turi būti. Bet.. pakanka vos keletai mėnesių atsijungti nuo masinio informavimo priemonių, ir pamatai visą absurdiškumą ir negatyvius poveikius. Aš daug metų nežiūriu, neskaitau jokių masmedijinių programų ar straipsnių, bet kai atsiduriu kažkokioje erdvėje, kur, pavyzdžiui, transliuojama reklama ar skaitomos žinios – visa savo esybe jaučiu visas manipuliacijas žmonių sąmone ir labai nemalonų poveikį, nekalbant jau apie tekstų primityvų melagingumą ir itin negatyvų poveikį. Pasijunti tarsi į lipnius spąstus įpuolus, po kurių reikia gerokai apsivalyti.

   Kiekvienas gimęs žmogus šioje Žemėje, kiekvienas kūdikis yra tikras Angelas – šviesus, mylintis, tyras, geras.. Na, o paskui palengva visa išorinė informacija – žmonių ir sociumo poveikis užslopina tą šviesią prigimtį ir padaro iš jų šabloninius, svetimus jų tyrai prigimčiai sociumo dalyvius. Ir visa tai daroma nebūtinai iš piktos valios – tiesiog žmonės galvoja, kad tai ir yra “normalus“ gyvenimas, juk taip gyvena visi.. Todėl, manau, sudėtingiausia užduotis mūsų gyvenime – atsiminti tą tyrą Angelą, savo prigimtines dvasines savybes, savo šviesią dvasinę prigimtį. O prisiminus – tapti tuo, kuo esame gimę, skleisti savo vidinę šviesą ir palengva harmonizuoti šį pavargusį nuo negatyvumo pasaulį 🙂 . Ir mes visi drauge tai padarysime – vis daugiau žmonių bunda iš negatyvumo ir egoizmo letargo 🙂 .

   Gražios dienos, miela Virginija 🙂 !

   Paspaudė "Patinka": 1 person

 2. Miela Rūta,
  labai gera skaityti Jūsų mintis. Ir taip šviesu, šviesu tapo aplinkui – nuo Jūsų vidinės šilumos.

  AČIŪ Jums!

  Patinka

  1. Labas, Virginija 🙂 !

   Tai Jums ačiū 🙂 !

   Kai bendrauja bendraminčiai, kai visi vienodai svarbūs ir lygūs, kai žmonės geranoriški, tuomet visada jauku ir šviesu 🙂 . Labai džiaugiuosi, kad čia ateina būtent tokie žmonės 🙂 ..

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: