Žvilgsnis į ateitį

Jei vienu žodžiu reikėtų apibūdinti mūsų dienų gyvenimą, ko gero, geriausiai tiktų žodis “krizė“. Ir nelengva įžvelgti šviesą tunelio gale, kai gyvename lyg ant ugnikalnio, krečiami vis naujų konfliktų, ekonominių svyravimų ir nežinios dėl rytojaus.

Kodėl taip yra ir kodėl didžiulis būrys visokiausių specialistų nesugeba rasti sprendimų? Pasirodo, esmė – sistemoje, kurioje mes visi gyvename. Ji griūva, nors.. jos niekas negriauna, nes – paradoksas – griovimo mechanizmai jau yra pačioje sistemoje.

Ekonomistas, filosofas, visuomenės veikėjas ir rašytojas Jeremy Rifkin – vienas iš šiuolaikinių mokslininkų, kuris prognozuoja greitą kapitalizmo griūtį. Tokią išvadą jis padarė tyrinėdamas ekonomikos ir socialines problemas, ekologiją, etiką.

Griūtis visada skausminga, tačiau mokslininkas įsitikinęs, kad dabartinę ekonominę paradigmą, kurios griaunantis pagrindas – konkurencija, pakeis sistema, kurioje aukščiau visko bus bendradarbiavimas.

Tai ne tik įmanoma, bet logiškai neišvengiama: žlugus senajai sistemai, žmonija turi žengti sekantį žingsnį savo evoliucijoje. Kas gi laukia mūsų po dabartinės sistemos griūties?

Tai naujos idėjos, tikslai ir užduotys. Prioritetas – žinios, informacija. Išsilavinimas bus laisvai visiems prieinamas ir kiekvienas galės dalintis žiniomis su kitais.

Visų šalių moksleiviai ir studentai galės vienu metu lankyti virtualias paskaitas ir ne tik mokytis įvairių dalykų ir specialybių, bet ir keistis idėjomis, kurti, bendradarbiauti.

Vyraus kitoks, mums dar neįprastas, pagarbus požiūris į žmogų, į jo galimybių ir talentų vystymą. Bus įgyvendinami svarbiausi mūsų poreikiai – bendrauti, bendradarbiauti, kurti visų labui.

Daug ginčų sukėlė J. Rifkin tvirtinimas, kad ateityje nebus reklamos.. Juk gamins tik reikalingas, kokybiškas prekes, todėl kiekvienas sąmoningai, be poveikio pasirinks tai, kas jam tikrai reikalinga.

Užgimstanti ekonominė sistema bus skaidri – visi galės matyti resursų paskirstymą, informaciją apie prekių gamybą ir galės dalyvauti įvairiausių klausimų sprendimuose. Paklausą tirs pagal poreikius: visuomenės apklausas, rekomendacijas ir patarimus.

Iš pagrindų pasikeis ir energetinė sistema – ji bus decentralizuota. Kiekvienas namų ūkis, kiekviena patalpa turės autonominį elektros aprūpinimą iš atsinaujinančių energijos resursų. Perteklius galės būti perskirstytas bendroms reikmėms.

Žinoma, tai bus kitokie, ekologiški energijos ištekliai, kurie jau dabar yra, tačiau dėl didelės kainos ar dėl monopolistų veiksmų dar neprieinami visiems.

Efektyvesnis ir produktyvesnis Žemės resursų panaudojimas ir perėjimas prie atsinaujinančių energijos resursų – kertiniai gimstančios ekonomikos paradigmos bruožai.

Bus plačiau taikomas ir internetinis ryšys – galėsime matyti resursų paskirstymo, valdymo ir ekonomikos procesus, įvairius projektus ir prekes. Turėsime įvairių palengvinančių gyvenimą valdymo programų namuose, automobiliuose, buityje.

Kapitalizmas privertė mus visus bijoti, užsidaryti, slėptis, saugotis.. Naujoje sistemoje mes tapsime atviresni pasauliui ir nuoširdesni, išmoksime dalintis, padėti, rūpintis bendrais reikalais – juk esame socialiausios būtybės Žemėje 🙂 .

Svarbiausia – tai, kad rinkos santykių pabaiga padarys mus visus laimingais! Mokslininkas teigia, kad visuomenėje, kur bus patenkinti svarbiausi žmogaus poreikiai, o prekės visiems prieinamos, o vėliau ir nemokamos – mes galėsime pagaliau atrasti balansą tarp nepritekliaus ir pertekliaus.

Mes išsigydysime nuo godumo, egoizmo, kaupimo ir išmoksime dalintis. Ir nors mums nuolat teigė, kad žmogų motyvuoja tik noras praturtėti, mes pamatysime, kad žmogus labiausiai ilgisi paprasčiausio bendravimo – be ambicijų, pykčio ir įtampos.

Iš tiesų mes norime vienytis, bendradarbiauti, mylėti ir draugauti – juk visa tai daro mus laimingais.. Turime įvertinti savo praeitį, padaryti išvadas, atsisakyti visko, kas mus visus skaudina ir drąsiai žengti į ateitį.

Ir tada baigsime pagaliau kovoti ir griauti. Pradėsime vienytis ir kurti – tuomet prasidės augimas, vystymasis, klestėjimas – kaip didelėje ir draugiškoje šeimoje: visų labui 🙂 .

(Pagal Jeremy Rifkin knygą, parinko ir vertė – ruvi.lt)

Viena mintis apie „Žvilgsnis į ateitį“

  1. Atgalinis pranešimas: Gyvenimo mokykla – ruvi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: