Ajurveda apie teisingą mitybą

* Mitybos tikslas – ne tik valgymo proceso malonumas, svarbiausias mityboje – valgymo rezultatas. Tai – laimės pojūtis, kuris gali būti pasiektas tuomet, kai žmogaus organizmo veikla yra pilnai subalansuota, t.y., kai žmogus yra sveikas.

* Teisinga mityba – vienas iš svarbiausių sveikatos faktorių, o neteisinga mityba gali susargdinti žmogų. Žmogaus kūnui negali nekenkti ar būti neutralu tai, kas yra žalinga. Ir ligos atveju teisingai parinkta dieta gali pagreitinti sveikimą.

* Šiuolaikinių žmonių skonio pojūtis stipriai iškreiptas įvairiais dirbtinais cheminiais priedais maiste. Tuo tarpu skonis ir kvapas yra pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos galime nustatyti – koks maistas reikalingas organizmui.

* Maisto skonis ir kvapas atitinka molekulių struktūrų savybes – jos ir sukuria tam tikrus kvapus ir skonius. Paprastai mums malonus to natūralaus produkto skonis ir kvapas, kurio šiuo metu reikia organizmui. Taip kūnas siunčia mums signalus apie savo poreikius.

* Maži vaikai turi įgimtą pojūtį – ką ir kiek reikia valgyti, kad organizmas gautų visas augimui ir vystymuisi reikalingas medžiagas. Deja, laikui bėgant, dažniausiai jį praranda dėl tėvelių migloto suvokimo apie sveiką mitybą – juk būtent tėvai formuoja vaiko mitybos įpročius.

* Taip iš mažens gali būti įskiepyti nesveiki mitybos įpročiai, kurie užslopina natūralių organizmo poreikių suvokimą ir organizmo siunčiamus signalus: natūralų alkio pojūtį, jautrumą skoniams ir kvapams, sotumo jausmą.

* Nesveiki mitybos įpročiai gali išlikti visą gyvenimą, jei žmogus nesupranta ir nemato neteisingos mitybos pasekmių. Iškreiptas požiūris į mitybą sąlygoja daugybę sutrikimų ir negalavimų: virškinimo problemas, viršsvorį, apetito ir sotumo jausmo sutrikimus, alergines reakcijas, įvairių kūno sistemų ligas.

* Kai maitinamės teisingai – tuomet yra palaikomas balansas mūsų organizme: mes esame sveiki ir mums nereikia rūpintis nei dėl viršsvorio, nei dėl apetito ar sotumo jausmo sutrikimo, nei dėl sveikatos problemų.

* Jei mokame įsiklausyti į tikruosius savo kūno poreikius, jei valgome tinkamą maistą tinkamu metu, jei valgome reikiamą kiekį, tuomet maistas tampa vienu svarbiausių geros sveikatos ir ilgaamžiškumo faktorių.

* Svarbu atsižvelgti ir į kiekvieno žmogaus organizmo unikalumą ir organizmo ypatumus – kiekvieno žmogaus mityba yra individuali, atitinkanti jo kūno poreikius. Kas tinka vienam, gali netikti kitam – nėra visiems vienodų mitybos standartų.

* Tuo tarpu šiuolaikiniame pasaulyje viskas yra standartizuojama: kalorijos, vitaminų kiekis, proteinų kiekis, baltymai, riebalai, angliavandeniai ir t.t.. Tačiau mes nesame vienodi, todėl ir mityba kiekvienam yra skirtinga.

* Rinkdamiesi maisto produktus, turėtume vadovautis spontaniškais, niekieno neįtakotais norais – jie ir nurodo natūralius kūno poreikius. Pavalgę stebėkime, kaip jaučiamės – maistas turi teikti energiją ir žvalumą, o ne sunkumą ir mieguistumą.

* Kaip suprasti – ką rinktis, jei, tarkim, užsimanome kažko saldaus, ir pirma mintis bus apie bananą, o šalia iškils mintis ir apie šokoladą? Žinoma, rinkimės bananą – jis natūralus, jį suvalgę patenkinsime ir saldaus skonio poreikį, ir gausime visas tuo metu reikalingas maistines medžiagas organizmui.

* Mokykimės klausytis kūno poreikių – kai juos patenkiname, valgome nedaug, nejaučiame alkio, jaučiamės energingi, esame sveiki. Ir atvirkščiai: kai nemokame tinkamai maitintis, jaučiame nuolatinį alkį, persivalgome ir negaluojame, nes negauname reikalingų organizmui medžiagų.

* Labiausiai mums tinkantis maistas – šviežias, neapdorotas arba mažai apdorotas, be dirbtinų cheminių medžiagų: dažiklių, kvapiklių, konservantų.

* Pratinkitės rinktis sveiką maistą, ir jau po kelių savaičių pastebėsite, kad jūsų skonis ir savijauta keičiasi, ir jūs renkatės natūralius, būtent jums tinkančius produktus.

* Svarbiausia – mitybos įpročius keisti palengva, sąmoningai ir motyvuotai. Lengva tai daryti, kai pagrindinis motyvas – gera sveikata ir kai pajuntate, kad ji – jūsų rankose 🙂 .

(iš paskaitų apie Ajurvedą parinko R. V. – ruvi.lt)

6 mintys apie „Ajurveda apie teisingą mitybą“

 1. Labas. O, dabar aišku kodėl kartais taip norisi kai kurių produktų. Vienu metu labai mėgau burokus, o dabar jiems abėjinga. Buvo periodas kai citrinas valgiau kaip obuolius, o dabar raukausi nuo skiltelės. Reiškia, organizmas reikalavo tam tikrų medžiagų ir kai gavo, jų nesinori? Geras patarimas rinktis natūralų maistą kai norisi kažkokio skonio. Kai žmogus pripranta natūraliai maitintis, tada visi dirbtiniai skoniai ir kvapai pasidaro šlykštūs, patikėkite. Gražios dienos! 🙂

  Patinka

 2. Labas, Rasa 🙂

  Teisingi pastebėjimai – mums norisi to, kas šiuo metu organizmui reikalinga. Tik tai turi būti natūralus maistas, kitokiu atveju tai iškreipto skonio norai.

  Kai sąmoningai žiūrime į savo mitybą, tuomet sveikai maitinamės. Atrodytų – paprasta, bet kai iš išorės turime tiek dezinformacijos apie mitybą, kai parduotuvės pilnos nesveiko, chemizuoto maisto – nelengva susigaudyti. Bet reikia mokytis sveikai maitintis – tai vienintelis būdas būti sveikam 🙂 .

  Taip, teisingai rašote – kai pradedame maitintis natūraliais produktais, visi dirbtini skoniai pasidaro atgrasūs. Tam gamta ir suteikė mums uoslę ir skonį. Bet žmogus įpranta net prie blogo – pabūkite kambaryje, kur nemalonus kvapas, ir po keliolikos minučių apsiprasite ir jo nejausite. Taip ir mityboje – prie dirbtino tiesiog įprantama..

  Ačiū, Rasa, kad pasidalinote savo patirtimi! Saulėtos nuotaikos 🙂 !

  Patinka

 3. Sveiki, net nezinau ka ir pasakyti, malonu, kad yra zmoniu kurie netingi performulave savo mintimis dalintis tekstais lietuviu kalba, didele pagarba ir didelis ACIU. Siaip norejau pasidalinti youtube’ine nuoroda i 13 paskaitu cikla, apie veda ir gyvenima pagal ja. Zinoma viskas rusiskai, bet jei suprantate tai manau visai idomu butu, zmogus kuris praleido desimtmeti mokydamasis, dalinasi savo ziniomis. Ruvi jei tave domina sie dalykai ir supranti rusiskai pasiklausyk, pasiziurek manau liksi suzaveta ir daugelis galbut kartais sunkiai suprantamu dalyku taps suprantami, tikrai verta, tik reiketu apsiginkluoti kantrybe 🙂

  Patinka

 4. Labas rytas 🙂

  O man smagu sutikti bendraminčių ir – AČIŪ už nuorodą, būtinai užeisiu ir paklausysiu, rusiškai laisvai skaitau, rašau ir kalbu. Ir visada įdomu plėsti savo žinias.

  Toks yra mano tikslas – paprastai, aiškiai, suprantamai kiekvienam, pateikti senųjų mokymų esmę. Juos studijuoju jau seniai, prisimenu ir savo pirmuosius įspūdžius: viskas atrodė labai sudėtinga, nepritaikoma, o todėl.. neįdomu. Bet kadangi esu užsispyrusi – skaičiau, klausiausi, taikiau gyvenime, todėl turiu dabar patirtį, kuria galiu pasidalinti 🙂 . Ir labai džiaugiuosi, kai galiu būti naudinga žmonėms 🙂 ..

  Dar kartą – AČIŪ! 🙂

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: