Senieji Mokymai apie pinigus

Sutikite – šiandien vis sunkiau apibrėžti sąvoką “darbas“, nes ne atliekamas darbas tapo vertybe, o pinigai. Mūsų dienų paradoksas – dirbantis, bet negalintis iš savo uždarbio išgyventi žmogus. Vis dažniau pašiepiamas sąžiningai dirbantis ir liaupsinamas kombinatorius-pinigų “darytojas“.

Kodėl taip yra? Be jokios abejonės, tai finansinės sistemos, kurioje visi gyvename, įtaka. Pinigai tapo ne priemone, bet tikslu. Ir nors vis dažniau pradedame tapatinti žmogų su preke – už kiek save parduodi, tokia tavo vertė.. Bet mes neturime pamiršti, kad esame Žmonės!

Mes labai atitrūkę (atitraukti?) nuo savo žmoniškumo, savo dvasinės prigimties. Indų Vedos teigia, kad geriausios žmogaus dvasinės savybės yra pirminės, prigimtinės ir natūralios: tai tyrumas, meilė, dorovingumas, sąžiningumas, kilnumas, teisingumas, geranoriškumas.

O visos negatyvios savybės, kurias mes vadiname nuodėmėmis, yra dvasinių savybių priešingybė: tai melas, pyktis, pavydas, žiaurumas, savanaudiškumas, gobšumas, neapykanta. Visos pirminės dvasinės savybės arba jų priešingybė (nuodėmės) pasireiškia tik per mūsų veiksmus – todėl pagal juos galime atpažinti ir žmogaus dvasinę būseną, ir jo veiksmų motyvus.

Mūsų Žemėje yra trys materialios energijos rūšys, kurios valdo visus procesus ir visą gyvybę. Žmogaus veiksmai yra tokie, su kokia energija jis pasirenka (sąmoningai arba įtakotas) bendradarbiauti. Tai gali paaiškinti – kodėl mes elgiamės vienaip ar kitaip ir kodėl visi esame tokie skirtingi.

Pažvelkime į kiekvieną iš šių energijų – jas indų Vedos vadina gunomis (guna sanskr. – savybė, ypatybė, bruožas; pirminės, esminės savybės) – ir kaip jos veikia mūsų požiūrį į pinigus, į darbinę veiklą.

Pirmoji, žemiausioji ir tamsiausioji energija – tamoguna, arba inercija ir ydos. Kitaip dar vadinama neišmanymo jėga, nesugebėjimo skirti, kas teisinga, o kas – ne, kurios veikiamas žmogus į klausimą “kaip uždirbti pinigus?“ dažniausiai atsako: “nežinau“, “kiekvienam savaip sekasi“, “nesvarbu, kaip, svarbu – gauti“ ir pan.

Jų veikla paprastai susijusi su:
– kenkimu žmonėms ir gyvoms esybėms (vagystės, plėšimai, žudymas, apgaulė ir pan.)
– kenkimu savo kūnui (savo organų pardavimas, itin kenksmingas sveikatai darbas ir pan.)
– troškimu lengvai praturtėti (azartiniai žaidimai, finansinės machinacijos, sukčiavimas ir pan.)
– veikla, kuri įtraukia žmones į nuopolį (įvairių kvaišalų pardavimas, azartinių žaidimų organizavimas, prostitucija ir pan.)

Sekanti energija, aukštesnė ir aktyvesnė – radžoguna – arba aistra, prabangos ir šlovės troškimas, egoizmas. Į klausimą apie darbą ir pinigus tokie žmonės paprastai atsako: “reikia daug ir sunkiai dirbti“, “tik proto ir sumanumo dėka“, “reikia turėti ryšių“ ir pan.

Jų veikla gali būti labai plati – nuo įvairiausių amatininkų, prekybininkų, tarnautojų iki vadovo pareigų. Juos vienija bendras bruožas: pinigai jiems – priemonė įsigyti materialių daiktų, pramogų kuriuos jie tapatina su laime.

Ir aukščiausia materialumo energija – satvaguna – ramybė, darna, dora, išmintis.. Į klausimą apie pinigus jos veikiami žmonės atsako: “pinigai ateina, jei atlieki žmonėms naudingą darbą“. Būtent taip jie suvokia savo veiklos esmę, ir darbai jiems sekasi lengvai, be didesnės įtampos.

Išoriškai satvagunos veikiamų žmonių veikla gali būti tokia pati, kaip ir veikiamų radžogunos energijos. Tačiau jų veiklos motyvas skiriasi kardinaliai – savo darbą jie suvokia kaip nuoširdžią tarnystę žmonėms ir žino, kad pinigų bus, jei jie sąžiningai, gerai atliks savo darbą.

Galime sutikti su šiais Vedų apibūdinimais, galime – ne, bet akivaizdu viena: šiandieninėje visuomenėje sėkmingu laikomas tas, kuris apgavo, pergudravo, nudžiovė, “padarė“.., kuris turi daug pinigų ir daiktų, nes jie ir yra jo gyvenimo tikslas. Ir tik jie suteikia jam vertę.

Bet ar galime tai pavadinti sėkme? O koks jis žmogus?.. Ar geras jis vyras? Gera žmona? Ar moka sekti pasakas vaikams? Medį pasodinti? Nusiminusį paguosti? Ar geras jis draugas? Ar rūpestingas sūnus, duktė? Ar žmoniškas, ar geras jis žmogus?..

5 mintys apie „Senieji Mokymai apie pinigus“

 1. Ačiū, Ruvi, už gerą straipsnį – radau jame vieną gerą mintį sau, bet šį kartą ne apie tai.

  Aš norėčiau pakalbėti apie Tavo “akivaizdžią“ išvadą apie sėkmingą žmogų. Aš manau, kad tokį žmogų sėkmingu laiko tik tie žmonės, kuriuos veikia pirmosios ir antrosios rūšies energijos. Jeigu žmogų veikia trečiosios rūšies energija, tai jis sėkmingu laikys žmogų, kuris gyvena darnoje su gamta bei su kitais žmonėmis, kuris daugiau duoda negu ima, kuris galų gale yra Žmogus.

  P.S. skaitau visus Tavo straipsnius, tik ne visada pakomentuoju. Bet linkiu ir toliau tęsti savo švietėjišką veiklą. Kuo daugiau tokių šviesių žmonių kaip Tu, tuo geriau visiems 🙂

  Patinka

 2. Labas vakaras 🙂

  oposumai, AČIŪ už gerus žodžius! AČIŪ!!! 🙂

  Straipsnelis vakar spontaniškai, per kelias valandas susidėliojo, nes aktualu – pastaruoju metu susiduriu su darbo paieškos, pinigų klausimais, todėl dėl aplinkinių komentarų apie tai “kaip nemoku savęs parduoti“, užsiimu niekais (tai apie šį tinklapį), kilo mintis, kad kažkas netvarkoje su žmonių suvokimu apie darbą ir žmoniškumą. Ir čia iškilo ta informacija iš Vedų, ir taip man viskas susidėliojo – lyg paveikslėlis iš fragmentų.

  Manau, kad visgi yra dauguma (kol kas..) paklususių gan agresyviai primetamai tamsiai energijai, ir todėl vyrauja toks požiūris į darbą, sėkmę ir pinigus. Ypač keista, kad dauguma galvoja, kad tam, kad uždirbtum pinigus, reikia daryti bet ką. Bet.. juk mainais atiduodame savo gyvenimo laiką.. Aš jau nekalbu apie darbo naudą visiems ir tikslingumą..

  Sutinku – kiekvienas turi savo suvokimą ir vertybės jam yra pagal tą jo suvokimą. Man akivaizdu, kad dauguma žmonių sėkmės matu vis dėl to laiko pinigų kiekį. Net ir tie, kurie deklaruoja gražius dalykus. Deja..

  Bet esu nepataisoma idealistė, todėl tikiu ir žinau, kad viskas pasikeis į gera. Turime kalbėti kuo dažniau apie žmoniškumą ir vienybę ir rodyti asmeninį pavyzdį. Žmonės taip paniro į tamsą, kad tiesiog pamiršo – kokia nuostabi ir šviesi jų tikroji prigimtis :)..

  Leksai – smagu matyti :)!

  Jaukaus vakaro!! 🙂

  Patinka

 3. Labas. Galima su mokymu sutikti, bet neigti pinigų reikšmės negalima. Dabar be jų nei žingsnio, ir šito nepaneigs niekas. Teorijos teorijom, o gyvenimas savo diktuoja.

  Patinka

 4. Labas, Milda 🙂

  Taip, bet ne gyvenimas diktuoja, o sistema, kurioje mes gyvename. Taip, kol kas pinigai iškelti į padanges ir visi esame nuo jų – daugiau ar mažiau – priklausomi.. kas gi dėl to ginčijasi? Klausimas kitkame – kokią mes reikšmę ir vietą skiriame pinigams savo gyvenime. Pinigai gali paveikti mūsų gyvenimą, bet neturi paveikti mūsų dvasinės būsenos ir žmoniškumo.

  Jau ir labanaktis 🙂

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: