Meilė ir gera valia

* Pažvelkite, kas iš tiesų vyksta mumyse ir aplink mus, ištyrinėkite tą sferą, kurią jūs vadinate gyvenimu – su konkurencija, su konfliktais visuose santykių formose, su neapykanta ir priešiškumu. Ar įmanoma nutraukti visas prievartos ir smurto formas? Tai opiausia problema, nes šimtmečiais naudota prievarta daugumai šiandien jau atrodo kaip savaime suprantamas dalykas.

* Neįtikėtina tai, kad nors ir dauguma iš mūsų priešinasi tironijai ir prievartai, tačiau giliai viduje pripažįsta autoritetus ir tironiją, leisdami kažkam kitam žaloti mūsų protus ir mūsų gyvenimus. Ieškodami autoritetų, žmonės tikisi, kad jie “padarys tvarką“. Bet tvarka, diegiama tik iš išorės, visada sukuria tik betvarkę. Gyvenimas pagal autoritetą – tarsi gyvenimas “iš antrų rankų“.

* Baimė – dar viena iš mūsų problemų: ji iškreipia, riboja ir bukina mūsų gyvenimą. Apimtas baimės protas yra nuolatiniame konflikte, todėl žmogus pasidaro agresyvus, linkęs į prievartą. Nėra abstrakčios baimės, visi mes kažko bijome. Kol neišsilaisviname iš baimės gniaužtų, iki tol ji laiko mus tamsoje.

* Ir dar mes turime daug kaukių, todėl gyvename fragmentuose: darbe mes vienokie, namuose – kitokie; viešai kalbame apie demokratiją, o sieloje esame despotai; kalbame apie meilę artimam savo, ir tuo pačiu – konkuruojame su juo. Ir dažnai visi tie fragmentai veikia nepriklausomai vieni nuo kitų…

* Ar suvokiate tokį fragmentinį savo egzistavimą? Jei nagrinėsite kiekvieną fragmentą atskirai – paskęsite analizėje. Yra tik vienas būdas pažinti save – pamatyti save vientisą (per santykius su žmonėmis, požiūrį į tam tikras idėjas). Sąmoningas dėmesys akimirksniu atveria mūsų vientisumą. Vientisumas ir yra tiesa.

* Vienas iš sudėtingiausių dalykų – žiūrėti į kažką paprastai. Mūsų protai pasidarė pernelyg sudėtingi, mes norime sudėtingų paaiškinimų, todėl ir praradome paprastumo nuovoką. To paprastumo, kuris leidžia žiūrėti į viską tiesiai ir be baimės, kuris leidžia pamatyti save ir aplinkinį pasaulį tokius, kokie jie yra.

* Jei žmogus nori aiškiai kažką pamatyti – jo protas turi būti visiškai ramus: be visų išankstinių nuomonių, nusistatymų, vaizdinių ir monologų. Visa tai turi būti atmesta, kad galima būtų aiškiai matyti.

* Kai žmogus pamato viską taip, kaip yra, kai išbrenda iš iliuzijų ir melo – jis atsigauna, nes išlaisvina daugiau energijos, o jo protas pasidaro gyvybingas. Jei to nejaučiame – reiškia, dar nenusimetėme slegiančios autoritetų ir melagingų šablonų naštos.

* Kiekvieną dieną mes skaitome, matome ir girdime apie žmonių žiaurumą ir kitas blogybes. Jūs galite pasakyti: “Aš nieko negaliu su tuo padaryti“, arba: “Kaip aš galiu paveikti pasaulį“? Tačiau kai mes sakome, kad nieko negalime pakeisti, mes susitaikome su viskuo, kaip su neišvengiamais dalykais.

* Tam, kad viskas pasikeistų, reikalinga “revoliucija“ pačio žmogaus psichikoje. Todėl kiekvienas iš mūsų gali padaryti didžiulį poveikį pasauliui: jei jūs patys nelinksite į prievartą, jei jūs kasdien taikiai gyvensite, jei jūsų gyvenime nebus konkurencijos, pavydo ir priešiškumo – jūs tapsite tuo mažu pokyčiu, maža liepsnele, kuri susijungs su kitomis liepsnelėmis ir būtinai vieną dieną taps didele liepsna ir dideliu pokyčiu.

* Šiandien visi kalba apie meilę: “aš myliu savo šalį“, “myliu tėvynainius“, “myliu pasaulį“, “myliu žmoną“, “myliu Dievą“… Meile vadiname viską, kas susieta su emocijomis ar sentimentalumu, nuklystame į abstrakcijas ir nelabai suvokiame – kas gi iš tiesų yra meilė.

* Ar niekada nesusimąstėte, kodėl žmonės – tokie gabūs, protingi, visada besivaržantys, kuriantys įvairias technologijas, skraidantys danguje, tyrinėjantys žemės gelmes ir vandenynus… – kodėl jie neturi to, kas jiems yra svarbiausia už viską ir kas turi jiems didžiausią prasmę? Kodėl jų širdys tuščios? Kodėl juose nėra Meilės?

* Tuo tarpu būtent Meilė gali būti galutiniu visų žmonijos problemų sprendimu! Meilė – gyva, gaivi, viską gerinanti… Kaip mes besistengtume pakeisti pasaulį – be meilės sutversime tik kančią.

* Neapykanta neįveiksime neapykantos – tik Meilė gali ją išsklaidyti. Meilė – ne sentimentai, o praktinė Gera Valia. O gera valia – pirmasis realus žingsnis į teisingus santykius tarp žmonių ir tautų.

Mintys iš Dž. Krišnamurčio paskaitų

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: