Apie tabaką

Paskaičiuota, kad maždaug trečdalis Žemės gyventojų rūko – tabakas rūkomas net 120 valstybių. Tai labai paplitęs žalingas įprotis, nuodijantis ne tik rūkančiojo, bet ir šalia jo esančių žmonių sveikatą. Jau įrodyta, kad pasyvus rūkymas yra ne mažiau pavojingas, nei pats rūkymas. Apskaičiuota, kad viena surūkyta cigaretė trumpina rūkoriaus gyvenimą 15 minučių, o metai rūkymo – maždaug trimis mėnesiais. Tabake esantis nikotinas sukelia priklausomybę, todėl rūkymas skaitomas narkomanijos rūšimi.

Iš kur atsirado šis žalingas įprotis? Senuose metraščiuose atrandami aprašymai, kad rūkymas gimė žūstančiose centrinės Amerikos civilizacijose dar iki Kolumbo epochos, pvz., actekų valdovai rūkė ambros ir tabako mišinius. Vėliau, maždaug XVI amžiuje šį žalingą įprotį išplatino jūreiviai, plaukę į Ameriką su K. Kolumbo užkariautojais. XVII amžiuje ispanų jūreiviai atvežė tabaką į Filipinus ir Pietų Kiniją. Prancūzijoje, Rusijoje tabakas buvo kramtomas ir uostomas. XVIII amžiuje anglų prekybininkai atvežė tabako su opiumu į Kiniją. Rusai XIX amžiuje pradėjo rūkyti pypkes ir papirosus.

Taip buvo pasėtas šis žalingas užkratas, vėliau sparčiai paplitęs po visą pasaulį. 1828 metais ispanai pirmieji pagamino cigaretes, ir rūkymas dar labiau išplito. Rūkymas ypač plito pasaulinių ir didesnių karų metu, nes tabakas buvo kareivio davinio dalis. Pavyzdžiui, Pirmojo Pasaulinio karo metu papiroso išmatavimai buvo tokie pat, kaip ir kulkų – kad galima būtų greitai pakeisti gamybos pobūdį. Pirmieji rūkymo žalą pastebėjo vokiečių nacistų kariniai vadovai – jie ir buvo pirmieji, patvirtinę ryšį tarp tabako rūkymo ir jo sukeltų ligų.

XX amžiaus 6-7 dešimtmečiais rūkymo žala buvo galutinai įrodyta ir specialistų įvardinta kaip epidemija, kurią sukelia nerūpestingumas ir skleidžiamas melas apie tabaką. Pasaulinė Sveikatos Organizacija 2003 metais Ženevoje 192 šalių pritarimu (kurios sudarė Pasaulinę Sveikatos Organizaciją) pasirašė Tabako Kontrolės Konvenciją, kuri apima visus esminius klausimus: reklamos draudimą, nerūkančiųjų gynimą, apgaulingų teiginių draudimą (tokių kaip „lengvos cigaretės“), draudimą pardavinėti cigaretes nepilnamečiams, kontrabandą. Šios konvencijos taikymas priklauso nuo valstybių politinės valios.

Kuo gi pavojingas tabakas? Pirmiausiai dėl nikotino ir dar keliolikos narkotinių medžiagų, nuo kurių išsivysto priklausomybė. Tabako dūmuose yra apie 200 nuodingų komponentų – toksinai, mutageninės medžiagos, kancerogenai ir narkotinės medžiagos. Tai pavojinga žmogui koncentracija. Su kiekvienu dūmo įtraukimu įtraukiamos ir visos šios medžiagos, kurios nuodija organizmą. Besigindamos žmogaus kraujagyslės spazmuoja – su kiekvienu tabako dūmų užtraukimu tai praplečiamos, tai sutraukiamos kraujagyslės. Taip alinama visa širdies ir kraujagyslių sistema.

Nuo tokių spazmų kraujagyslės plonėja ir darosi trapios. O jei dar vartojamas ir alkoholis – organizmui daroma didžiulė žala. Rūkymas stipriai pakenkia plaučius: jie turi per 350 mažyčių pūslelių, vadinamų alveolėmis, per kurių sieneles deguonis iš oro patenka į kraują. Jei žmogus rūko, plaučių alveolės padengiamos lipnia derva, ir dėl to deguonis negali patekti į kraują. Tai sukelia rimtas plaučių ligas – 94% plaučių vėžio išsivysto rūkantiems žmonėms. Rūkymas sukelia mikroinsultus ir mikroinfarktus, skrandžio ligas, burnos ir gerklės ligas, nevaisingumą ir impotenciją, vėžinius susirgimus, galūnių gangreną – jau įrodyta, kad šis žalingas įprotis kenkia sveikatai ir trumpina gyvenimą.

Liūdna statistika teigia, kad XX amžiuje nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet žūdavo 5 milijonai žmonių. Jei išliks toks pat rūkymo mastas, XXI amžiuje gali žūti milijardas žmonių. Patvirtintas dar vienas dėsningumas: tabakas dažnai yra pirmas žingsnis į rimtesnę narkomaniją – beveik visi narkomanai ir alkoholikai pradėjo nuo rūkymo. Dauguma alkoholikų ir narkomanų rūko ir toliau. Paradoksalu tai, kad už savo pačių pinigus rūkoriai gadina sau sveikatą ir dar mėgaujasi lėtu savęs žudymu. Kadangi informacijos apie žalingus įpročius vis daugėja, o žmonės darosi vis sąmoningesni: yra daug vilčių, kad XXI amžius bus žalingų įpročių atsisakymo amžius.

Tabakas – vienas iš pavojingiausių narkotikų, nes yra lengvai prieinamas, o rūkymo pasekmės ne taip greitai pastebimos, kaip alkoholikų ar kitų narkomanų. Visiems, kas nori suprasti šio žalingo įpročio priežastis ir mastą, kviečiu pažiūrėti N. Collot ir A. Vait dokumentinį filmą „Tabakas. Sulaikykite kvėpavimą“.

Parengė ir vertė ruvi.lt

7 mintys apie „Apie tabaką“

 1. Ruvi,

  labai geras straipsnis, laukiau, kol paliesi ir šią temą. Apie alkoholį jau daug parašei, šaunuolė, bet dar labai trūko įrašų šia tema. Tikiuosi, kad neapsiribosi vienu įrašu 😉

  Keista buvo skaityti, kad tik trečdalis žmonijos rūko. Manau, kad Lietuvoje bent jau pusė žmonių rūko, bent jau tiek, kiek matau aplink save. Pastaruoju metu labai pastebiu ir atkreipiu dėmesį į visus rūkančius, ir jaunimą, ir moteris, ir pensininkų tarpe yra rūkančių. Gerai dar, kad kūdikiai nerūko. Bet toks jausmas, kad rūkyti pradedama vis nuo jaunesnio amžiaus, ir tai labai liūdina. Ir dar labai skaudu būna matyti, kai parūkę žmonės numeta nuorūką čia pat ant žemės… Taip ir norisi prieiti, pakelti nuorūką, grąžinti žmogui ir pasakyti, kad čia jūs pametėte…

  Ačiū už nuorodą, būtinai pažiūrėsiu filmą 😉 geros dienos, Ruvi 😉

  Patinka

 2. Įdomu sužinoti istoriją nuo ko prasidėjo tas rūkymas. O filmas šokiravo, nors ir nerūkau, bet yra rūkančių aplinkoj. Fui tas rūkymas, smirda ir žudo po biškį. Gyvenu prie mokyklos, baisu kas darosi per pertraukas- ir vaikinai ir mergaitės traukia kaip garvežiai. Ir ką daryti? Tokius filmus reik mokykloje rodyti.

  Patinka

 3. Sveiki 🙂

  Ačiū 🙂 Gal rudeniop šią temą vėl papildysiu, juk čia turiu remtis moksliniais faktais, todėl reikia įdėti daugiau darbo, nes visuomet siekiu rašyti suprantamai.

  Taip, kol kas labai paplitę ir rūkymas, ir alkoholio vartojimas. Tačiau.. šalia vyksta svarbus dalykas – teisingos informacijos, tiesos apie žalingus įpročius skleidimas, žmonių švietimas. Tai būtinai duos rezultatus, todėl aš žinau, kad šis amžius TIKRAI bus atsisakymas visko, kas kenkia žmonėms amžius. Tai jau vyksta!

  Irena, jūs klausiate, ką daryti. Bet juk vaikai kartoja ir daro tai, ką daro suaugę. Todėl žaibiškų pokyčių tikėtis, kol suaugę daro visas tas nesąmones (rūko ir geria) – negalime.

  Visi pokyčiai vykdomi palengva. Todėl – pradėkime nuo savęs, nuo savo šeimos, rodykime jaunimui asmeninį pavyzdį, skleiskime tiesą apie žalingus įpročius. Manote, tai neįmanoma? Bet jei nieko nedarysime, tai viskas bus kaip buvę..

  Patinka

 4. Labas, Asta 🙂

  Iš tiesų. Kol žmogus jaunas ir turi tam tikrą sveikatos rezervą, jis nesusimąsto, kad tas rezervas nepalaikomas, o ypač nuodijamas žalingais įpročiais, labai greitai išsenka.

  O kai pradeda tai suprasti, sveikata gali būti jau gerokai pagadinta. Kol žmogus sveikas, jis nesupranta – ką reiškia neturėti sveikatos.

  Visokių posakių prigalvota, bet ką žmonės besakytų – sveikata tai pirmiausiai gera gyvenimo kokybė. Sveikas žmogus gali daug daugiau, nei sergantis.

  Gerai, kad dabar ypač padaugėjo informacijos apie žalingus įpročius, ir todėl jaunimas jau gali daryti pasirinkimą. O kas dėl rūkymo – tai pasaulyje rūkančių mažėja ir manoma, kad per kelis artimiausius dešimtmečius šis žalingas įprotis pagaliau visiškai išnyks.

  Manau, kad taip ir bus. Žmonės pagaliau gavo tikrą informaciją, o ir patys mato, kad žalingi įpročiai dėl to ir vadinami žalingais, kad žaloja sveikatą..

  Mielas šuniukas nuotraukoje 🙂 Jaukaus vakaro, Asta!

  Patinka

 5. Labas rytas, tikrai, kad rūkančių mažėja. Užtenka, kad keli draugai ar artimieji meta ir jau pačiam atsiranda mintys apie rūkymo atsisakymą. 🙂
  Dėkui, šie buldogai labai mieli, o šitas dar ir šypsosi 😀
  Gero savaitgalio 🙂

  Patinka

 6. Labas, Asta!

  Geras pavyzdys taip pat užkrečiamas ;), ir kuo daugiau tokių pavyzdžių bus, tuo greičiau visi atsikratys visų žalingų (žalojančių) įpročių..

  Ačiū, Asta :). Ir jums smagaus artėjančio savaitgalio :)!

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: