Apie problemas

Problema – plati sąvoka, apimanti tai, kas reikalauja sprendimo. Mūsų gyvenime tai gali būti sunkumai, kliūtys, ligos, nemalonumai – viskas, kas trukdo normaliam gyvenimui ir sveikam funkcionavimui. Problemoms nepriskiriami smulkūs nesusipratimai ar nuotaikų kaita, nepriskiriami ir katastrofiniai įvykiai. Problemos gali būti akivaizdžios ir nesunkiai išsprendžiamos, bet gali būti ir giluminės, paslėptos, sunkiau įveikiamos.

Problemos neatsiranda savaime, lygiai kaip ir savaime neišnyksta. Tam, kad jų pasitaikytų kuo mažiau, turėtume žinoti jų atsiradimo priežastis ir būtinai jas spręsti. Kitaip, kaip teigė M. Scott Peck – neišspręstos problemos išlieka ir tampa amžina kliūtimi dvasiniam tobulėjimui, o taip pat pastoviu nemalonumų ir blogų emocijų šaltiniu.

Juk, iš esmės, visas žmogaus gyvenimas – asmeninių pasirinkimų ir sprendimų virtinė. Vieni pasirinkimai yra pozityvūs, vedantys į augimą ir tobulėjimą, kiti – negatyvūs arba klaidingi, vedantys į problemas. Pavyzdžiui, tai gali būti probleminis mąstymas – polinkis mąstyti negatyviomis kategorijomis, matyti trūkumus, konstatuoti ir kritikuoti, jaustis auka, baimintis, turėti ribojančius įsitikinumus, neturėti motyvų ir t.t..

Galime turėti ir probleminių vaizdinių-šablonų, kuriuos susikūrėme ir kuriais vadovaujamės gyvenime. Jie gali liesti neigiamą gyvenimo scenarijų (gyvenimas-kova, gyvenimas-konkurencija, gyvenimas-nuobodybė..), negatyvų savęs įsivaizdavimą (negabus, negražus, netalentingas, vidutinybė..), gyvenimo partnerio vaizdinį (jis padarys mane laimingu, arba, atvirkščiai – visi jie niekšai..).

Problemas kuria ir problematiškas gyvenimo būdas – chaotiškas, neorganizuotas ar nesveikas (žalingi įpročiai, neteisinga mityba, be režimo ir pan.), gali būti ir probleminė aplinka, kuri daro įtaką (alkoholikai tėvai ar giminaičiai, smurtas, spaudimas, patyčios, skurdas..), elgesys (ambicingumas, kerštingumas, noras atkreipti dėmesį, tingumas..).

Didelę įtaką mūsų gyvenimui daro ir kūno problemos – tai gali būti įtempta būsena, traumos ir ligos, bendras arba specifinis kūno silpnumas, netreniruotas kūnas. Specialistų teigimu, labai svarbu atskirti – kurias problemas sukeliame ir galime išspręsti patys, o kokios problemos išorinės ar mažai nuo mūsų priklausančios. Jei išmokstame tai atskirti, tuomet turime raktus daugelio problemų sprendimui.

Kad būtų paprasčiau, skirkime jas į išorines (supantys žmonės, aplinkos poveikis, visuomenė), ir vidines, mūsų pačių įtakotas (mintys, elgesys, dvasinės ir psichologinės savybės). Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad išorinių įtakų yra daugiau, tačiau didesnė dalis problemų gyvenime yra mūsų pačių įtakotos, santykis maždaug 35 procentai išorinių faktorių prieš 65 procentus vidinių, mūsų pačių įtakotų.

Pirmiausiai visuomet sprendžiamos akivaizdžios ir lengvai įveikiamos problemos – taip įgyjamas pasitikėjimas savimi, nes greitai pamatome rezultatus. Ir tik po to galime imtis senesnių, giluminių problemų, kurioms spręsti gali prireikti ir specialisto pagalbos. Na, o išorinės problemos dažniausiai sprendžiamos pasirenkant – kaip reaguosime, kiek dalyvausime, kaip bendrausime.

Efektyviausiai problemą sprendžiame tuomet, kai suprantame, kad ji yra, išsiaiškiname jos priežastis ir aktyviai ieškome optimalių būdų ją išspręsti. O problemų sprendimą apsunkina negatyvios nuostatos – nenoras pamatyti problemą ar galimybę ją išspręsti, taip pat nemokėjimas ar tingėjimas savarankiškai veikti.

Pabaigai dar kelios psichiatro M. Scott Peck mintys: “ …kilusioms intelektualinėms, socialinėms ar dvasinėms problemoms išspręsti daugelis žmonių paprasčiausiai neskiria laiko… Nuostata vengti spręsti problemą ar tikėtis, kad ji išnyks savaime, gali tapti dar viena problema… Žinau, kad ir aš, ir bet kuris kitas žmogus, jei jis nėra protiškai atsilikęs, gali išspręsti visas problemas, jei bus pasirengęs skirti tam laiko“.

Beje, tiesiogiai išverstas graikiškas žodis “problema“ reiškia uždavinį. Jaučiate, kaip pasikeistų mūsų požiūris, jei sakytume ne “problema“, o “uždavinys“? Ir kaip keičiasi iš karto prasmė – akivaizdu, kad problema yra lyg nuosprendis, kažko negero konstatavimas, o štai uždavinys kviečia į priekį ieškoti sprendimų variantų, tiesa? 🙂

5 mintys apie „Apie problemas“

 1. Sveiki,

  Gyvenime labai svarbu skirti kur kieno problemos. Apie tai alegorinis pasakojimas.

  Generolas susistabdo gatvėje eilinį:
  – Eilini, kodėl batai neišblizginti??
  – Tai ne Jūsų problema, ponas generole.
  – Ką!!! Aš tau parodysiu ne mano problema. Kodėl batai nevalyti???
  – Kareivinėse baigėsi batų tepalas, o dar ir mano šepetį kažkas nušvilpė.
  – Tai ne mano problemos!!!
  – Ponas generole, aš gi iš karto sakiau, kad čia ne Jūsų problemos…

  Patinka

  1. Labas rytas, Vladai 🙂

   Geras pasakojimas 🙂 . Tikrai, svarbu skirti ir kur kieno problemos, ir ar jos apskritai yra :). Ačiū, Vladai !

   Rasa, čia kaip tame sename multike – kaip jachtą pavadinsi, taip ir plauksi 🙂 ..

   Patinka

 2. Sveika Vilte:)

  Tam anekdote paradokso šaknis yra žodžio “problema“ neteisingame supratime ir dviprasmybėje (“užduotis“ ir “reikalas“). Vietoje jo įrašius tavo siūlomą “užduotis“ nesusipratimų kaip ir neliktų:)

  Patinka

 3. Aš supratau, Vladai :). Dėkui, turi gerų pasakojimų, visuomet į temą, man labiausiai patiko apie malūnininką ir apie tą vyruką, kurio klausinėjo, kaip jis atsipalaiduoja, o jis atsako, kad jis neįsitempia 🙂 .

  O dėl žodžių pakeitimo – tai man šiuo metu tai padėjo (turiu kelis opius uždavinius), nes berašant pastebėjau šį vertimą, ir pagalvojau – o kam versti, šiuo atveju geriau savo kalba tai įvardinti, visai kitą prasmę įgauna, pozityvesnę :).

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s