Futurologija: ateities kontūrai

Žmonės visuomet domino ateitis, nes kiekvienas nori žinoti – kas mūsų laukia ateityje, kaip gyvens mūsų vaikai ir anūkai, kokios bus technologijos, ar bus sukurta harmoninga ir humaniška gyvenimo santvarka. Ateitis – ne tik tikėjimo reikalas, šiandien ateitį prognozuoja ir mokslininkai futurologai (lot. “futurum“ – ateitis).

Pasitelkusi įvairias mokslo sritis – mediciną, demografiją, urbanizaciją, švietimą, technologijų augimą, įvairius socialinius aspektus – futurologija nagrinėja galimos ateities istoriją. Atsižvelgiama ir į įvairias tendencijas, kurios gali nurodyti ateities kryptį. Pavyzdžiui, yra tam tikri įvykiai, kurių tikimybė yra šimtaprocentinė, ir jie keičia visą realybę. Jie vadinami atskaitos tašku. Kai jų nustatoma daugiau, tuomet išryškėja ateities įvykių modelis.

Ir tai ne spėjimai, o realūs apskaičiavimai. Pirmiausia surenkama informacija iš daugelio šaltinių, jos turinys analizuojamas ir interpretuojamas, o gauti rezultatai pateikiami kaip ataskaitos ir rekomendacijos.Tokio darbo prasmė – kad nuo pasyvaus ar fatališko realybės suvokimo pereitume į aktyvų galimos ateities formavimą. Futurologija turi ir normatyvus-orientyrus, nurodančius, kaip “turi būti“.

Dar vienas svarbus futurologų tikslas – dėti visas pastangas, kad pokyčiai būtų į gera. Studijuodami ateities perspektyvas, jie gali numatyti teisingus sprendimus šiai dienai, kurie atneš teigiamus rezultatus ateityje. Prognozės paprastai ruošiamos 10-15 metų, kartais trisdešimčiai metų. Jos konkrečios, naudingos ir pakankamai tikslios.

Klaidos pasitaiko tuomet, kai vadovaujamasi tendencijomis, kurios gali keistis, arba tuomet, kai prognozės daromos kokybinių šuolių metu (pvz., dabartinis informacinis šuolis). Tuomet futurologai atsiduria aklavietėje, nes mokslinių metodų numatyti ateitį dar nėra, o pasikliauti fantazijomis mokslininkams nedera. Klystama ir tuomet, kai pokyčiai vienoje srityje numatomi neatsižvelgiant į kitas. Arba trumpalaikiai pokyčiai pervertinami, o ilgalaikės galimybės neįvertinamos. Deja, yra ir sąmoningai klaidinančių prognozių, orientuotų į vienadienius efektus ir įspūdžius.

Įdomu tai, kad pirmieji futurologai buvo.. fantastikos kūrėjai. Yra atlikti tyrimai (1960, G. Altovas), kurie patikrino populiariausių rašytojų fantastų prognozių tikslumą. Pavyzdžiui, garsiojo Ž. Verno tik 10 prognozių iš 108(!) buvo netikslios; G. Velso – teisingos 77 iš 86; A. Beliajevo – teisingos 47 iš 50 ateities prognozių.

Akivaizdu, kad futurologija gimė dėl siekio moksliškai pagrįsti ateities vystymosi perspektyvas. Aktyviai vystytis ji pradėjo po antrojo pasaulinio karo, kai dauguma šalių vykdė didžiulius ekonomikos atstatymo ir vystymo projektus. Yra tarptautinės futurologų organizacijos – Pasaulinė ateities studijavimo federacija (World Futures Studies Federation), Tarptautinė ateities draugija (World Future Society).

Ką gi mums numato futurologai artimiausiems dešimtmečiams? Visų pirma jie teigia, kad viskas, kas neprieštarauja gamtos dėsniams, anksčiau ar vėliau gali būti sukurta ir įgyvendinta žmogaus. Beje, mūsų kompiuterinių technologijų ir techninio progreso amžiuje mokslininkai dar vis neįminė (nors teorijų yra daug) Visatos atsiradimo mįslės. Dėl to iškyla vis daugiau klausimų, ir vis daugiau mokslininkų krypsta į tą pusę, kad.. yra šios Kūrinijos Kūrėjas.

Todėl atsižvelgiama ne tik į technikos progresą, bet ir į gamtos dėsnius, dvasines vertybes bei žmogaus charakterio pasikeitimo tendencijas link humanizmo ir vienybės. Manoma, kad kontrolę ir apribojimus keis laisvė, agresiją – taika, baimę – meilė, pastangas ir kovą – tėkmė ir lengvumas, eksploataciją – bendradarbiavimas, darbą – kūryba, dalinimą ir skaldymą – vienybė ir vienijimasis.

Dėl naujų progresyvių ir ekologiškų technologijų žymiai pagerės ekologinė Žemės būklė. Maisto, vandens ir energetinių resursų problemos bus pilnai išspręstos. Nanotechnologijų dėka bus sukurtos “protingos“ medžiagos, kurios transformuosis dėl aplinkos sąlygų ar žmogaus poreikių. Artimiausios perspektyvos – dirbtinis intelektas (kuris atliks rutininį protinį darbą), nanotechnologijos, biotechnologijos, realistinė virtuali realybė, ilgaamžiškumas.

Dėl ateities ekonominės santvarkos tebesiginčijama, bet sutariama, kad ji bus socialiai orientuota į žmogų. Šalys su ilgamete kapitalistine tradicija dar kurį laiką tęs savo įprastą gyvavimą, bet palengva perims naujas progresyvias sistemas. Žmonės nuolat lavinsis, gyvens sveikai, todėl bus aukšto intelekto ir kūrybingi, sveiki ir ilgaamžiai.

Būstas – pigus ir “protingas“( kompiuterizuotas), funkcionalus ir patogus. Žmogus turės daugiau laisvės pasirinkti gyvenimo vietą, veiklos pobūdį, saviraišką. Turės galimybę akimirksniu gauti bet kokią informaciją, pasitarti ir bendrauti su bet kokios srities specialistu. Teigiama, kad piniginė sistema išnyks. Kas bus vietoje pinigų – nėra vieningos nuomonės, vienas iš variantų – atlygis už darbą pagal sunaudotą energiją taškų pavidalu į asmeninį aparačiuką..

Be abejo, visa tai labai įdomu – juk greitai patys įsitikinsime, kokios prognozės pasitvirtins. Nepamirškime, kad visi galime aktyviai prisidėti prie gerų permainų ir kurti gražią ateitį sau, savo vaikams ir mums visiems. Net tai, kas šiandien atrodo neįmanoma, rytoj gali tapti kasdiene realybe.. Teisūs futuristai – patys tapkime tuo geruoju pokyčiu, juk gerais darbais visuomet kuriame gerą perspektyvą 🙂 .

Ką jūs apie tai manote?

7 mintys apie „Futurologija: ateities kontūrai“

 1. Beveik visi žmonės galvoja, kokią nori matyti ateitį ir kaip tą numatytą ateitį sukurti. Mes visą laiką kuriame viską šią akimirką, bet žmogus kuria nežinodamas kas jis yra ir nežinodamas visatos dėsnių. To pasekoje yra daroma daug klaidų ir žmonės naikina save ir tuo pačiu pasaulį. Viskas yra kuriama mintimis, žodžiais. Kokią mes sau istoriją pasakojame tokį pasaulį ir kuriame.
  Aš kai įsivaizduoju koks pasaulis būtų jeigu žmonės iš tikrųjų ‘atsibustų’ ir prisimintų kad jie nėra fiziniai kūnai, o kad jie yra kūrėjai, dievai, šviesos būtybės ir pradėtų gyventi širdimi… Tai yra tikras rojus, kai visi gyvena harmonijoje su savimi ir visata, kai visą laiką jaučiama besąlyginė meilė, o baimei tokiomis sąlygomis egzistuoti yra neimanoma 🙂 čia mano ateities vizija 🙂

  Patinka

 2. Labas vakaras, Evaldai 🙂

  Labai graži tavo ateities vizija, ir manau, kad labai daug žmonių apie tai svajoja 🙂 .. Tik gal dar ne visi tiki, kad yra Kūrėjai – sunku tuo patikėti, kai nuo vaikystės dažnai teigiama priešingai, o pasaulis buvo piešiamas kaip nekintanti realybė, kurioje viskas blogai ir kur reikia dėl visko kovoti.. Todėl dar tiek niūrumo, baimių ir negatyvumo.

  Bet žmonės bunda, ir akivaizdu, kad palengva viskas keičiasi. Juk visi pokyčiai prasideda mūsų mintyse ir širdyse, o tik paskui atsispindi ir realybėje. Be to, gyvename epochų sandūroje, įvyko informacinis šuolis, todėl tiek sąmyšio ir chaoso.

  Dauguma žmonių jaučia, kad pokyčiai reikalingi, dauguma supranta, kokių reikia pokyčių, ir kas svarbiausia – žmonės jau nenori gyventi taip, kaip anksčiau, bet gal dar nėra aiškaus suvokimo, kaip tuos pokyčius vykdyti.

  Man tiesiog revoliucinė mintis buvo – kad mes ir esame tie pokyčiai, mes juos vykdome – kaip tu ir rašai: kiekvieną minutę, kiekvieną akimirką. Tiesiog turime susieti savo mintis, savo veiksmų pasekmes su realybe – ir labai daug kas išaiškėja bei ateina suvokimas, ką konkrečiai daryti.

  Aš žinau, kad viskas bus gerai, todėl mano ateities matymas labai panašus į tavo, Evaldai. O dėl baimės – ji vis dar egzistuoja tik todėl, kad žmonės ją dar vis palaiko savo mintimis ir per baimę pasiduoda įvairioms išorinėms įtakoms.

  Pernelyg ilgai gyvenome baimėse, todėl įpratome prie jų, ir dar sunku įsivaizduoti be jų gyvenimą 🙂 .. Man labai patiko tavo tinklapyje parašyta baimės atsikratymo metodika – man ji tikrai padėjo (gaila, nesugebėjau parašyti komentaro), AČIŪ tau už ją!

  Džiaugiuosi dar ir dėl to, kad ir mokslininkai pradėjo žengti į koją su evoliucija ir bent jau patvirtino, kad evoliucija yra tobulėjimas 🙂 . Ir štai kokių įdomių prognozių pateikė 🙂 ..

  Patinka

 3. Labai artima pasirodė mintis kad ateitis ne tik tikėjimo reikalas. Dabar tiek pranašautojų! Jei tikėsi visomis pranašystėmis tai išprotėsi. Aš taipogi pritariu idejai, kad mes patys kuriame realybę. Kurie galvoja kitaip tie ir tiki visokiom pranašystėm. Jau bloga nuo tų gązdintojų.

  Patinka

 4. Labas vakaras, Auguste 🙂

  Žinoma, kad reikia kurti savo realybę – kitaip tikrai teliks reaguoti į visokias siaubo pasakas 🙂 .. Svarbiausia – kuo daugiau bus pozityvių, kūrybingų žmonių, tuo akivaizdžiau keisis ir mūsų visų realybė.. Gal sunku tuo patikėti, bet taip yra, ir pabandyti galime visi, tiesa? 🙂

  Jaukaus jums vakaro 🙂

  Patinka

 5. Žmonės prašau jūsų ATSIBUSKIT ! Apsidairykit aplinkui, ką jūs čia veikiate? Paklauskite, kodėl jūs turite kentėti? Mūsų prigimtis yra gyventi meilėje, džiaugsme, žaismingume, kūrybinėje energijoje. Mus valdo mintys, kurios ateina ar sukuriame iš nežinia kur, mus valdo programos kurias gavom iš aplinkos ir susikūrėm patys. Bet ar mes esame mūsų mintys, jausmai, emocijos? Paklauskite savęs ir būkite nuoširdūs sau. Klauskite savęs kiekvieną minutę KAS AŠ ESU? Ar aš tai mano darbas, liga, skausmas, mintys, draugai, šeima, pareigos kurias aš užimu, etiketės, laidotuvės, vestuvės, emocijos, jausmai, vaikystė, praeitis, ateitis???? Kodėl mes kenčiam ir einam per gyvenimą sutikdami su melu? Ar man reikia išorėje kažko, kad būčiau laisvas ir laimingas? NE. Mes ieškom išorėje ‘kažko’ kas sukeltų mums laimės ir meilės būseną. Bet mes pamirštame save! Mes galime tai sukelti bet kur ir bet kada savo viduje. Mums nereikia eikvoti energijos stengiantis kaip imanoma išgyventi šiame pasaulyje. Viskas yra lengva ir be pastangų. Augdamas medis gauna viską ko jam reikia iš Žemės ir Saulės. Tai kodėl mes plėšomės lyg mums kažko trūktų? Argi mes negauname visko ko mums reikia iš visatos taip pat kaip tas medis? Mes turime viską savo VIDUJE, todėl atsigręžkime į SAVE ir ten rasime savo branduolį, dieviškąją kibirkštėlę.

  Visiems linkiu geros dienos 😉

  Patinka

 6. Labas vakaras, Evaldai 🙂

  Taip, viskas yra žmoguje. Bet išorėje tiek daug dirgiklių (tokių, į kuriuos kartais negali nesureaguoti), kurie užgožia tą vidinį žinojimą, vidinę šviesą. Tuomet pradedame bijoti, blaškytis, kaltinti.. retas to išvengia. Ypač sunku išgirsti save, kai atsiduriame sudėtingose situacijose.

  Kad išgirstume save, turime būti ramūs, o kritinėse situacijose tai nelengva. Dabar daug žmonių išgyvena sunkumus, susijusius su darbu, pragyvenimo lėšomis, ir kartais nėra taip paprasta nepasiduoti panikai, nusiraminti ir atrasti sprendimus.

  Tačiau bet kokiu atveju nereikia nuleisti rankų ir tuo labiau nepradėti bijoti – tai tikrai nepadeda, o tik pasunkina situaciją. Man visuomet padeda tokiu atveju mažų žingsnių metodika: spręsti tai, kas skubu, būtina, ir ramiai dirbti kasdieninius darbus. Veikla visuomet išjudina ir būtinai atrandu sprendimus.

  Pritariu, kad Gamta nieko nestokoja ir dovanoja mums labai daug. Bet mes skiriamės nuo medžių ar gyvūnų ne tik sąmoningumu, bet ir tuo, kad gyvename tam tikroje žmonių sukurtoje sistemoje, kuri, kaip pasirodė, yra.., na, visi jau matome – kokia, ir nuo kurios neįmanoma visiškai atsiriboti, nes ji reikalauja nuolat sau duoklės. Be to, turime ir tam tikrų įsipareigojimų.

  Aišku, galime nuspręsti – iki kiek mes dalyvaujame šioje sistemoje, ir, kaip parodė gyvenimas – galime atsisakyti labai nuo daug ko, ką ji siūlo. Pavyzdžiui – nuo besaikio vartojimo, nuo svaigalų, nuo daugybės peršamų pasilinksminimų ir t.t.., bet.. ne nuo visko. Vis vien liks kelios “virvutės“, kuriomis būsi parištas ir kurių niekaip nenutrauksi. Nebent galima keisti požiūrį į jas :)..

  Bet žmonės darosi vis sąmoningesni, tokių vis daugiau, ir po truputį pereisime prie kitokio gyvenimo – juk visi pokyčiai prasideda nuo mūsų mąstymo pokyčių. Daugybė žmonių bunda ir mato ne tik sistemos griūties priežastis, bet ir kitokio gyvenimo galimybes, kur pagrindas – vienybė, gyvenimo būdas – bendradarbiavimas ir kūryba, o tikslas – tobulėjimas, harmonija :). Tuomet ir poveikis iš aplinkos bus kitoks 🙂 .

  Todėl pritariu – atsigręžkime į save, skleiskime savo nuostabiausias savybės, pradėkime pokyčius kiekvienas nuo savęs. Ir kai žmonės keičiasi, tai pamažu keičiasi ir visa aplinka. Visiems linkiu atrasti savo vidinę šviesą, stiprybę ir išmintį :).

  Ačiū, Evaldai, už tavo šviesias mintis, ir visiems labos nakties :)!

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s