Ar yra sveikatos “instrukcija“?

Daugelis žmonių domisi sveikatos išsaugojimo būdais ir skaito įvairias rekomendacijas šiuo klausimu. Visi norime būti sveiki, bet ar žinome – kaip, ar laikomės tų atrastų rekomendacijų? Pripažinkime, kad dažniausiai telieka padrikos tokių patarimų nuotrupos: kažkas pagerina sveikatą, kažkokie produktai ar pratimai suteikia energijos.. bet tai ne ta sveikatos “instrukcija“, kuri užtikrintų gerą sveikatą..

Todėl pabandome vieną, kitą priemonę ar būdą, ir galiausiai numojame į jas ranka. Gal tikimės pernelyg greitų rezultatų? O gal liga – neišvengiamas gyvenimo palydovas, atsirandanti tarsi perkūnas iš giedro dangaus? Sveikatą, kaip ir gyvenimą, dažniausiai priimame kaip savaime suprantamą dalyką, todėl rimtai apie ją susimąstome tik tada, kai rimčiau susergame. O tuomet esame įsitikinę, kad mūsų sveikata privalo rūpintis gydytojai.

Mūsų pasaulėžiūra tampriai susieta su išoriniais faktoriais, kurie, mūsų manymu, gali suteikti sveikatą. Tai “stebuklingos“ tabletės, “sveikatos eliksyrai“, gydytojai, žiniuoniai-gyduoliai, draugų patarimai.. tik ne mes patys. Tokią poziciją galima pavadinti ir naivia, ir neatsakinga, nes nei vienas gydytojas, nei artimiausias žmogus ar stebuklingos priemonės negali padaryti už kitą žmogų tai, ką tik jis pats gali padaryti. Gydytojai gali suteikti pirmąją pagalbą, vaistai pagelbėti, tačiau sveikatos palaikymas – pačio žmogaus rankose.

Sveikata, kaip ir gyvenimas – asmeninis “turtas“, ir kaip juo naudojasi žmogus, priklauso nuo jo žinių, suvokimo, motyvacijos ir valios. Mūsų niekas nemoko, kaip elgtis su savo organizmu. Jei tėvai neturi supratimo, kaip gyventi sveikai, jie negali perduoti savo vaikams sveikos gyvensenos įgūdžių, jei tėvai irzlūs, jie perduoda įtampą ir vaikui. Tokiu būdu perduodamas klaidingas požiūris į gyvenimo būdą ir sveikatą, o kartu po truputį pažeidžiamas ir žmonijos genofondas, nes silpnėja žmogaus organizmo apsauginiai rezervai.

Sunku suprasti, kodėl mūsų informaciniais laikais mes vis dar įsitikinę, kad netvarkingu dienos režimu, chemizuotu maistu, nejudriu gyvenimo būdu ir žalingais įpročiais mes negalime pakenkti savo sveikatai.. tarsi kūnas gyvuotų nepriklausomai nuo to, ką mes su juo darome. O kad kenkiame, rodo ir vis didesnis žmonių sergamumas, vis daugiau ligų: liga tapo norma, sveikata – retenybė. Pastebėjote, kad medicina teikia ne medicininę pagalbą, o medicinines paslaugas? Įpratome ne palaikyti sveikatą, o pasikliauti vaistais ar įmantriomis procedūromis.

Tokia tradicija vysto suvokimą, kad ligos – neišvengiamos ir žmogus prieš jas bejėgis, kad simptomus reikia visomis išgalėmis kuo greičiau slopinti medikamentais. Nepasitikėjimas žmogaus organizmo rezervais iš tiesų varo į neviltį ir baimę prieš patį gyvenimą. Tuo tarpu kiekviena liga turi priežastį, kurios simptomų numalšinimu nepanaikiname, nes medikamentai – tik laikina pagalbinė priemonė.

Ligos priežastis gali sukelti ląstelių, audinių ar organų pakenkimą, o pakenkimas veda į funkcijų sutrikimą, kurie pasireiškia simptomais (skausmu, paraudimu, pakilusia temperatūra, virškinimo sutrikimu, niežuliu, pykinimu ir t.t..). Schema ta pati: priežastis-pakenkimas-sutrikimas. Jokia liga neatsiranda staiga, tai ilgalaikių chroniškų pažeidimų pasekmė, kai nuolatos pažeidžiami sveikatos principai ir organizmo apsauginės jėgos jau negali pasipriešinti tokiems pakenkimams.

Kiekvienas gyvas organizmas turi apsaugines funkcijas, kompensacinius ir prisitaikymo mechanizmus. Todėl pirmiausiai organizmas bando pats pašalinti sutrikimų priežastis – mes tai jaučiame kaip diskomfortą ir skaitome liga, kurią skubame numalšinti. Tačiau tai, ką skaitome liga, yra gydomieji fiziologiniai procesai, organizmo pastangos savo jėgomis atkurti sveikatą.

Pavyzdžiui, pakilusi temperatūra liudija, kad organizmas “degina“ kraujyje susikaupusius toksinus ir gamina antikūnius. Todėl ir gydytojai nepataria skubėti numušti temperatūros, kad nealintume papildomu chemikalų nukenksminimu kepenų ir inkstų. Suvokiantis šiuos mechanizmus žmogus jaus ribą, kai jau reikalinga medikamentinė pagalba, o iki to gers daug skysčių ir gulės lovoje. Svarbu suprasti, kad viskas, kas vyksta organizme, pirmiausiai daroma tam, kad išgelbėti gyvybę.

Taigi, jei yra liga, yra ir tos ligos priežastis, ligos neatsiranda savaime. Kodėl susergame? Liga iš esmės yra reikalingos sveikatai palaikyti energijos deficitas. Energijos balansas sutrinka tuomet, kai ją neteisingai panaudojame ir nepapildome natūraliu būdu. Sveikai gyvenantys žmonės turi stiprų imunitetą ir dėl to atsparūs įvairiems išoriniams poveikiams. Tuo tarpu silpnas organizmas yra lengvai jų pakenkiamas.

Kaip grąžinti ar palaikyti sveikatą, kokia ta sveikatos “instrukcija“? Ji paprasta: teisingai gyvenantis žmogus turi būti sveikas. Grąžinti sveikatą galime vieninteliu būdu – grįžti prie natūralaus, palaikančio sveikatą gyvenimo būdo. Jei norime būti sveiki, turime to mokytis kaip ir bet kokio kito dalyko: pirmiausia – teorija, paskui – būtinai praktika.

Apie sveikatą plačiau – šią savaitę. Ką apie tai manote jūs?

6 mintys apie „Ar yra sveikatos “instrukcija“?“

 1. Taikliai pastėbėta:dauguma ieško stebuklingosios tabletės- manau tai tinginystė- ieškoma kas paprastai ir be skausmo pašalintų ligas ir dar leistų išsaugoti esamą ydingą gyvenimo būdą. Tačiau taip nebus. Bet gyventi sveikai gyventi tikrai paprasta- tiesiog galime aukotiir sudėti ant laužo visus savo klaidngus norus ir apgaulingus malonumus. Egzistuoja mitas, kad sveiko gyvenimo būdas ne kiekvienam ir neva brangiai kainuoja. Tačiau yra atvirkščiai- sveikas gyvenimo būdas padeda taupyti. Vien jau atsisakius tabako ir alkoholio, piniginė smarkiai atsigauna, o jei dar vadovausimės pagrindiniu sveiko valgymo principu- “Nekepu to, ką galiu išsivirti, neverdu to ką galiu valgyti žalią“- tuomet toks prietaisas kaip mikrobanų krosnelė ( kuris dar ir skleidžia elektroninę taršą) nebereikalingas, sunaudojama mažiau elektros ir mažiau dujų maisto gamybai. Nebereikikia krūvos tablečių ir papildų- kuriuos drąsiai galima vadinti narkotinėmis medžiagomis.
  Taip labai palitęs ciniškas požiūris, jog ligos tai normalu, ir dar vienas: “gali nesisaugot, vistiek nežinosi nuo ko susirgsi“
  Bet žinoti galima ir labai paprasta:
  Pirmiausia atisakome visiškai nereikalingų dalykų- alkoholio tabako, nesveiko maisto, tablečių ir t.t.
  antra susitvarkome su namuose esančia tarša:
  1. Elektroninė tarša- kai esame namuose mobiliuosius laikykime ne mažiau kaip 2m atstumu nuo savęs, kalbant įjunkime garsiakalbį ir kalbėkim per atstumą, naudokime laidinį internetą (Wi-fi bevielio ryšio kenksminguimas tolygus mobiliojo spinduoliuotei), jei įmanoma nakčiai išjunkime mobiliuosius ir elektrą namuose (pastovus elektros ir jos prietaisų laukas neigiamai veikia).
  2. Cheminė tarša- kuo daugaiau natūralių vidaus apdailos priemonių- tuo geriau mums. Ypatingai saikingai naudokime dezodorantus ir kitas kosmetikos priemones.
  Energiją taupančias lemputes pakeiskime dar taupesnėmis LED lempomis ( kurios ir taršos žymiai mažiau išleidžia).
  Trečia- neužgriozdiname galvos nereikalinga informacija- atsisakome televizoriaus (tuo pačiu šiek tiek susitaupo elektrai ir nebereikia mokėti įvairių kabelinės/palydovinės tv mokesčių) taip pat spaudos, radijo. informacijai gauti labiau tinka internetas- čia daugiau pasirinkimų.
  Ketvirta- tarša kurios neišvengsime- oro. aplinkos ir t.t. Sugeriame daug sunkiųjų metalų- bet geras dalykas yra tas, kad specialaus maisto pagalba (ankštiniai, ivairios žolelės) tuos metalus galime išprašyti iš organizmo.
  Penkta- dabar jau gallime pagalvoti ir apie mankštą arba jogą.
  Dvasinė ramybė- meditacija ir pusiausvyra su aplinka.
  Manu kas šito laikosi ( o gal ir dar daugiau)- tas tikrai žino kas yra sveikata.

  Patinka

 2. Prisijungiu prid tavo raginimų ir prie Vytauto nuomonės. Niekas nepasirūpins už mus mūsų sveikata ir nesuteiks jos. Aš linkusi galvoti, kad didžiausia mūsų dienų problema yra persivalgymas. Nuolatos per daug valgantis žmogus aptingsta, neturi energijos. Gal dėl to pradeda ją kelti visokiausiais dirbtinais būdais. Nes neturi jėgų. Mano nuomone iš to dauguma sveikatos bėdų.

  Patinka

 3. Sveiki visi 🙂

  Smagu, kad dalinatės savo nuomone – AČIŪ 🙂 .

  Vytautai, tavo išdėstytoms mintims pilnai pritariu. Taisyklės iš tiesų paprastos, ir, manau, vis daugiau žmonių suvokia, kad jų verta laikytis.. Juk dėl to “laimi“ pats žmogus. Kai pabuvojau avarijoje ir teko įdėti daug pastangų sveikatos atstatymui, tai tikrai supratau labai aiškiai, kad sveikata yra ir didžiausias turtas, ir pagrindinė sąlyga laimei.

  Faktai – kažką girdėjau 🙂 .. bet, atrodo, medicininės atliekos yra ne tik tabletes. Jei priežastis sumažėjęs poreikis – tai džiugu. Matot, net utilizuoti jas problema, o žmonės visa tai geria net nesusimąstydami..

  Daiva – taip, pritariu. Persivalgymas – viena iš pagrindinių problemų, dėl kurių žmonės serga. Ir galima kiek nori save apgaudinėti, kad “gerai“ ir tokiam, kad “kažkas“ dėl to kaltas – tai ne tik estetinė problema, tai virškinimo sistemos sutrikimas. Čia pritarčiau Brego minčiai, kad talija – sveikatos linija, jei jos nėra – reikia daryti išvadas. Teisingai pastebėjai – persivalgantys žmonės yra vangesni, neturi jėgų, nes nuolat atiduoda savo gyvenimišką energiją virškinimui.

  Visiems jaukaus vakaro! 😀

  Patinka

 4. Sveiki,
  Puikios mintys. Bet labiausiai man tinka ir patinka mano proseneles, kuri gyvena kaip normalus zmogus, su puikiai atmintimi, fiziniais duomenim, jai dabar 95, patarimas: “Viska gyvenime reikia daryti saikingai“. Jis sako, gyvenimo dziaugsmas susideda is smulkiu prieskoniu.

  Patinka

 5. Sveiki, Kęstai 🙂

  Pritariu jums, kad pavyzdžiai iš gyvenimo – labiausiai įtikinantys, kad verta gyventi sveikai 🙂 . Smagu, kad turite šalia tokį gerą pavyzdį.

  Mane labiausiai įtikino ir mano savijauta, kai pradėjau gyventi sveikai, ir Vydūno, P. Brego, K. Niši pavyzdžiai – visi jie sirgo medicininiu požiūriu nepagydomom ligom, tačiau nusivylę gydymu ėmėsi ieškoti būdų patys, kaip stiprinti sveikatą. Rezultatas – nors visiems buvo medikų žadamas labai trumpas gyvenimas – visi pasveiko, buvo sveiki visą gyvenimą ir sulaukė žvalūs gilios senatvės.

  Galima juokauti, kaip mėgsta daugelis – pabaiga viena, bet.. gyvenimo kokybė, kai esi visiškai sveikas yra gyvenimo džiaugsmo ir entuziazmo šaltinis. Deja, bet nesirūpinančių savo sveikata likimas panašus – ankstyvos chroniškos ligos, tabletes, poliklinikos..

  Taigi, būti sveiku naudinga visomis visomis prasmėmis, tiesa? Ačiū, Kęstai, už jūsų nuomonę. 🙂

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s