Ginčas ar aptarimas?

Kaip manote, ar ginču galima kažką išspręsti? O atrasti tiesą? Paplitęs posakis, kad ginče gimsta tiesa, kelia abejonių, kai išsiaiškiname, kas gi yra ginčas. Matyt, senieji filosofai turėjo omenyje diskusiją (lot. discussio – aptarimas, tyrimas, nagrinėjimas), o ne ginčą. Ginčas apibrėžiamas kaip žodinės varžytuvės, kur kiekvienas gina savo nuomonę; ginče kiekvienas dalyvis yra ne tik už save, bet ir vienas prieš kitą.

Ginčas kyla tuomet, kai turime skirtingas nuomones viena tema ar klausimu. Ginčijamasi dėl įsitikinimo, kad kiekvieno iš oponentų nuomonė yra vienintelė teisinga ir ją siekiama įrodyti. Todėl ieškoma svariausių argumentų, geriausiai tokių, kurie išmuštų priešininką iš pusiausvyros, sutrikdytų. Besiginčijantys privalo turėti dvejopus argumentus: vienus – paneigiančius priešininko nuomonę, kitus – įrodančius savąją.

Ginčo tikslas – nugalėti, todėl oponentai dažnai imasi įvairių gudrybių – gali “nepastebėti“ rimtų argumentų ir ilgais tuščiažodžiavimais nagrinėti ne tiek svarbius argumentus, gali pradėti girti ar šantažuoti priešininką. Arba rinktis sudėtingas formuluotes ir skaičius, kurių neįmanoma greitai patikrinti. Sakyti, kad ginče ieškome tiesos, yra keista, nes ginčas ardo žmonių pusiausvyrą ir kelia įtampą – verčia gintis arba pulti.

Tai tiesiog žodžių ar nuomonių kova, kurios metu žmonės ieško būdų, kaip paneigti priešininką ir bet kuria kaina įrodyti savo požiūrį. Be to, ginčas dažnai pasibaigia paprasčiausiu apsižodžiavimu, kai pereinama į asmeniškumus, keliamas balsas ar pradedama įžeidinėti. Ginčas kartais tampa toks aršus, kad gali virsti ir peštynėmis. Gal ginčas ir naudingas tam tikrose situacijose, kai jis priimtinas ar pageidaujamas, bet, manau, tarp artimų žmonių, draugų ir bendraminčių turėtų vyrauti kitoks bendravimas.

Atrasti tiesą, susitarti ir rasti bendrus sprendimus padeda iškilusio klausimo aptarimas, diskusija. Būtent aptarime, diskusijoje gimsta tiesa, kurios taip aršiai kartais ieško besiginčijantys. Tiesa negali gimti ten, kur nėra bendro tikslo ar vyrauja priešiškumas. Aptarime taip pat gali būti nuomonių skirtumų ar emocingų pasisakymų, tačiau jo tikslas, skirtingai nei ginčo, yra ne nugalėti, o atrasti tiesą ir sutarti, susitarti.

Todėl svarbu suprasti pokalbio tikslą – ko mes siekiame: susitarti ar kažką žūtbūt įrodyti. Juk išsakyti savo nuomonę galime ramiai ir be spaudimo. Galime atvirai išreikšti savo poziciją, nepritarimą, bet iš besidalinančio savo nuomone, o ne iš priešininko pozicijos. Nepulkime aiškintis, kai esame supykę ar mus valdo neigiamos emocijos, nes konfliktai dažnai yra mūsų vidinių būsenų išraiška. Jei matome, kad ramiai kalbėtis nepavyksta, geriau atidėkime pokalbį.

Be to, aptarimas skiriasi tuo, kad jame siekiama ne tik išsakyti savo nuomonę, bet išklausyti, išgirsti kitą žmogų. Tai nėra paprasta, bet būtina, jei norime sutarti. Gynybinė ar puolimo pozicija veda į ginčą (konfliktą), nes vietoje sutarimo pradedame rodyti savo pranašumą. Išskirtinis aptarimo bruožas – pagarba žmogui ir jo teisei turėti savo nuomonę. Jei jos nesutampa – aptarti, kur, kodėl ir ieškoti bendrų sąlyčio taškų bei susitarimų. Tokios diskusijos atneša aiškumą, bendrumo jausmą, įkvėpimą.

Aptarimas, diskusija – tai ne tik sutarimas, tai buvimas harmonijoje. Mus ilgai mokė, kad pasaulis priešiškas, kad turime kovoti ir įrodinėti savo teisumą. Visi žinome: koks motyvas, toks ir gyvenimas. Todėl jei norime harmonijos gyvenime, turime sąmoningai ugdyti geranoriškumą, draugiškumą ir supratimą vienas kito atžvilgiu. Mokytis bendradarbiauti, gyventi širdimi – meilėje, su meile ir vardan meilės.

Ką gauname išmokę taikiai aptarti ir diskutuoti? Nuoširdumą, lengvumą bendravime, supratimą, ir, svarbiausia – gerą bet kokių santykių perspektyvą – o tai yra didelė laimė 🙂 . Kaip manote?

8 mintys apie „Ginčas ar aptarimas?“

 1. Žmonės pradeda ginčytis todėl, kad vienas kito nesupranta, ir baigia vienas kito nesuprasdami todėl, kad ginčijosi. – Pjeras Buastas

  Patinka

 2. Normalus pokalbis tik ne ginčas. Kaip rodo mano nedidelė patirtis, ginčai visuomet virsta barniais. Aš nemačiau dar nė vieno ginčo, kuris pasibaigtų taikiai. Dar patiko mintis, kad konfliktai yra vidinės būsenos išraiška. Pastebėjau, kad pikti žmonės greiti konfliktuoti.

  Patinka

 3. Laba diena, Vilte 🙂 Kaip visada – labai teisingai parašyta. Kokias šiltas emocijas sukėlė straipsnelis – man to šiandien reikėjo 🙂 Manau, kad kiekvienam yra įmanoma išmokti susitvardyti – kartais emocijos ima viršų, pradedama ginčytis visiškai be reikalo, einama į kraštutinumus.. Reikia save reikiamu metu įžnybti ir paklausti – ar tikrai man šito reikia? Ar tai tikrai taip svarbu, gal geriau palaukti, minutę atsikvėpti.. Ypatingai svarbu manau išsakyti savo poziciją garsiai pašnekovui – jog aš noriu taikiai viską išspręsti ir tikslas yra ne ginčas, o sprendimas. Nors man asmeniškai, Vilte, kartais atrodo, kad yra žmonių, kuriems tas ginčyjimosi procesas… kelia malonumą 🙂

  Patinka

 4. Labas vakaras 🙂

  Kaip smagu jus matyti!

  Danute, puiki citata, labai į temą. Iš tiesų – besiginčydami tik dar labiau susipainiojame..

  Daiva – aš taip pat pastebėjau, kad visi ginčai baigiasi mažesniu ar didesniu konfliktu. Man atrodo, kad ginčas – tai dviejų egoistų bendravimo būdas, nes nėra pagarbos kito žmogaus nuomonei ir stengiamasi ją paneigti, peršant savąją.

  Edita, kaip smagu matyti 🙂 . Atvirai pasakysiu, ilgokai mokiausi nesivelti į ginčus. Labai geras pasiūlymas – atsikvėpti, “nuleisti garą“, jei pradedame karščiuotis ir atvirai pasakyti, ko siekiame pokalbiu. Nėra lengva to išmokti, bet įmanoma, nes tai iš tiesų labai pagerina bendravimą. Gyvenimas tuo ir puikus, kad galime tiek daug nuostabių dalykų išmokti, juos taikyti gyvenime ir dėl to būti laimingi savo gyvenimo kūrėjai. Ir dovanoti laimę kitiems 🙂 .

  Taip, yra žmonių, kuriems ginčai patinka ir net yra malonūs. Tai jų pasirinkimas. Mes gi galime rinktis, su kuo ir kaip bendrauti, tiesa? 😉

  Patinka

 5. Niekada nemėgau ginčų ir jų vengiu. Neteko matyti kad jie gerai pasibaigtų. Ir taip pat pastebėjau kad yra žmonių, kurie mėgsta ginčytis ir nuolatos provokuoja ginčus.

  Patinka

 6. Viktorija, visiškai jums pritariu 🙂 . Ginčas yra provokacija konfliktui. Išmokime jai nepasiduoti ir siūlykime konstruktyvų pokalbį – ramų aptarimą 🙂 .

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s