Laiko ratas

Knyga “Laiko ratas“ – citatų rinkinys iš aštuonių Karloso Kastanedos knygų, pasakojančių apie senovės Meksikos šamanų pasaulį. K.Kastaneda aprašo savo šamanizmo adepto išsimokslinimo kelią, kurį jis, vadovaujamas šamano don Chuano Matuso, įgijo per trylika metų. Šioje knygoje surinktos jo mokytojo mintys.

“Galia priklauso nuo to, kokį žinojimą esi įvaldęs. Kokia prasmė išmanyti nenaudingus dalykus?“
“Per ilgas susitelkimas į save sukelia baisų nuobodulį. Tokioje būsenoje žmogus yra kurčias ir aklas viskam. Paties nuobodulio verčiamas, jis nustoja matyti stebuklus aplink save.“
“Pažinimo baimė natūrali; visi ją patiriame… Tačiau, kad ir koks gąsdinantis būtų mokymasis, daug baisiau įsivaizduoti žmogų be pažinimo“.

“Pykdami ant žmonių, sureikšminame jų veiksmus. Privalu atsikratyti šio jausmo“.
“Pasijutęs svarbus, žmogus apsunksta, pasidaro vangus ir tuščias. Kad taptum kovotoju, turi būti lengvas ir lankstus“.
“Kovotojas gyvena veiksmu, o ne galvodamas apie veiksmą, ir negalvodamas, ką galvos, kai veiksmą užbaigs“.

“Kovotojo gyvenime nėra tuštumos. Viskas pripildyta iki kraštų. Viskas pripildyta ir tarp visko – lygybės ženklas“.
“Intencija nėra mintis, objektas ar troškimas. Intencija yra tai, kas padeda žmogui laimėti, kai jo mintys sako jam, jog pralaimėjo. Ji veikia nepriklausomai nuo kovotojo silpnybių. Intencija yra tai, kas daro jį nepažeidžiamu. Intencija yra tai, kas pastūmėja šamaną pro sieną, per erdvę, į begalybę“.

“Kai kovotojas nusprendžia ką nors daryti, jis turi eiti iki galo, bet privalo prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. Ką bedarytų, pirmiausiai turi žinoti, kam tai daro, o po to tęsti be dvejonių ir graužaties“.
“Būti neprieinamu kovotojui reiškia rezervuotai kontaktuoti su jį supančiu pasauliu. Visų svarbiausia – jis tikslingai vengia išsekinti save ir kitus. Jis neišnaudoja žmonių, ypatingai tų, kuriuos myli’.
“Jaudindamasis žmogus iš desperacijos kabinasi į bet ką, o įsikabinęs gali greitai išsekti pats arba išsekinti tą, į ką yra įsikabinęs. Jaudintis – vadinasi tapti prieinamu“.

“Sunkiausia pasaulyje yra įgyti kovotojo nuostatą. Nėra prasmės liūdėti, skųstis ir nuolat teisinti save, įsitikinus, kad kažkas visada kažkaip mums kenkia. Niekas niekam nieko nedaro, o mažiausiai – kovotojui“.
“Neturi reikšmės, kaip žmogus buvo išauklėtas. Žmogaus elgesį visapusiškai lemia asmeninė galia. Žmogus yra tik savo asmeninės galios suma, ir ji nulemia, kaip jis gyvena ir kaip miršta“.

“Visa gudrybė priklauso nuo to, ką akcentuojame. Arba mes paverčiame save apgailėtinais, arba stipriais. Pastangų įdedama tiek pat“.
“Nuo pat gimimo žmonės aiškina mums, jog pasaulis yra toks ir toks, viskas sutvarkyta taip ir taip; suprantama, mums nebelieka kito pasirinkimo, kaip pripažinti, jog pasaulis toks ir yra“.

“Kovotojo ir vidutinio žmogaus pasitikėjimas savimi skiriasi. Vidutinis žmogus stebėtojo akyse ieško užtikrinimo ir vadina tai pasitikėjimu savimi. Kovotojas ieško nepriekaištingumo savo paties akyse ir vadina tai kuklumu. Vidutinis žmogus surištas su savo draugais, kovotojas – tik su begalybe“.
“Yra daug dalykų, kuriuos kovotojas gali padaryti, atėjus laikui, nors anksčiau negalėjo. Tie dalykai nepasikeitė. Pasikeitė kovotojo savęs suvokimas“.

“Vidinis dialogas yra kasdieninio pasaulio žmonių būties pagrindas. Pasaulis yra toks todėl, kad kalbame sau apie jį tokį. Tiltas į šamanų pasaulį atsiveria po to, kai kovotojas išmoksta nutraukti savo vidinį dialogą. Šamanizmo esmė – pakeisti mūsų pasaulio sampratą“.
“Kai kovotojas išmoksta sustabdyti vidinį dialogą, viskas pasidaro įmanoma; neįtikimiausi planai tampa įvykdomais“.

“Žodžių yda yra ta, kad jie visada verčia mus jaustis apsišvietusiais. Bet kai atsisukame ir pažvelgiame į pasaulį, jie išduoda mus, ir mes vėl žvelgiame į pasaulį kaip anksčiau – nesusivokdami. Todėl kovotojas stengiasi daugiau veikti negu kalbėti, taip gaudamas naują pasaulio vaizdą, kuriame kalbos nėra tokios svarbios, kuriame naujus aspektus įgauna nauji veiksmai“.

“Gyvenimas pats savaime yra pakankamas, save paaiškinantis ir išbaigtas. Todėl galima sakyti, kad visų patyrimų patyrimas yra būti gyvam“.
“Kovotojai laimi pergales ne daužydami galvas į sienas, bet jas įveikdami. Kovotojai peršoka sienas. Jie negriauna jų“.
“Žmonių protas priverčia juos pamiršti, kad vaizdinys yra tik vaizdinys, ir nespėję to suprasti, žmonės įkalina visą savo esybę ydingame rate, iš kurio retai kada ištrūksta per visą gyvenimą“.

“Esminis skirtumas tarp vidutinio žmogaus ir kovotojo yra tas, kad kovotojas viską pasitinka kaip iššūkį, o vidutinis žmogus kaip palaiminimą arba prakeikimą“.
“Kad įprotis veiktų, reikalingi visi jo elementai. Jei kuris nors prapuola, įprotis suyra“.
“Mes renkamės tik kartą. Pasirenkame būti kovotojais arba vidutiniais žmonėmis. Antrojo pasirinkimo šioje Žemėje nėra“.

“Nėra tobulumo be liūdesio ir ilgesio, nes be jų nėra aiškumo ir gerumo. Išmintis be gerumo ir žinojimas be aiškumo yra beprasmiai“.
“Pasipūtimas – didžiausias žmogaus priešas. Pasipūtimas reikalauja praleisti didžiąją gyvenimo dalį dėl ko nors ar kieno nors įžeistam“.
“Kovotojo kelias siūlo naują gyvenimą, kuris turi būti visiškai kitoks. Negalima į jį perkelti senų bjaurių įpročių“.

Stebina šamano išminties gilumas.. Don Chuanas Matusas teigė, kad šiuolaikiniam žmogui kaip niekada svarbu atgauti ryšį su savo vidiniu pasauliu, nes.. pernelyg toli mes visi nuo jo nuklydome.. Jis sakė, kad kiekvienas nujaučia savo paslėptus ar užmigdytus vidinius resursus, tik nedrįsta į juos pažvelgti. Todėl ir atvėrė jis savo mokymą jaunam smalsiam studentui – kad suprastų, pamatytų, kad atsibusti gali kiekvienas 🙂 ..

9 mintys apie „Laiko ratas“

 1. “Neturi reikšmės, kaip žmogus buvo išauklėtas. Žmogaus elgesį visapusiškai lemia asmeninė galia. Žmogus yra tik savo asmeninės galios suma, ir ji nulemia, kaip jis gyvena ir kaip miršta”.

  As gal ir sutikciau, kad zmogus gali visko pasiekti, bet nesutikciau, kad islauklejimas neturi jokios reiksmes…

  “Galia priklauso nuo to, kokį žinojimą esi įvaldęs. Kokia prasmė išmanyti nenaudingus dalykus?”

  Velgi, o kas nusprendzia, kas yra nenaudinga? :))

  Bet yra ir ydomiu minciu 🙂

  Patinka

 2. Labas rytas 🙂
  Aš manau, neturi reikšmės ta prasme, kad žmogus gali, jei nori, iš suformuotų šablonų sąmoningai išeiti ir tapti savo gyvenimo šeimininku.
  O nenaudingų žinojimų tiek daug mūsų gyvenime.. kad net neįmanoma išvardinti, bet pakanka pasižiūrėti į gyvenimą, kiek ten beprasmiškos veiklos..

  Mane jo mokymas žavi būtent tuo, kad yra grįstas giliu žinojimu, praktika, stebėjimu, o ne paviršutinišku : “žinau, mačiau, girdėjau“. Aš parinkau tai, kas mane “užkabino“ 🙂 . Knygų devynios.. taigi, visų nesurašysiu.. 🙂

  Patinka

 3. Labas rytas, Matai 🙂
  Remkimės šį kartą don Chuano žodžiais: “mūsų visuomenės auklėjimo tikslas – užfiksuoti žmogaus sąmonės atskaitos tašką tam tikroje padėtyje. Kai žmogui jau suformuojamas tas atskaitos taškas, jau galime jį priversti suvokti tai, ką siūlo sistema“ (kas iš esmės reiškia valdymą).
  O dabar atidžiai pažiūrėkime į mūsų gyvenimą ir pagalvokime, ką naudingo moko dabartinė sistema? Sistemos “kokybę“ nusako jos piliečių gerbūvis – dvasinis, psichologinis ir materialinis, ir kiek atsiskleidžia asmenybė.
  Kiekvienas veiksmas prasideda nuo minties, kuri virsta žinojimu, įsitikinimu. Kol esame maži, jauni, visi įsitikinimai yra formuojami iš išorės.
  Na ir dabar pagalvokime, kiek naudingo, harmoningo mes išmokstame? Ne tik nenaudingo, bet žalingo, vardinti galima ilgai: gyvenimo būdą, žalingus įpročius, mitybą, bendravimą.. Mokomės dažnai tik tam, kad turėtume diplomą arba “prestižinių“ specialybių, dirbame nemėgiamus darbus, be saiko vartojame, vaikomės madų, kuriame “įvaizdžius“ vietoje to, kad būtume savimi.. Visi primesti tikslai yra nenaudingas žinojimas.

  Tą ir turėjo omenyje šis šamanas – daug beprasmiškų žinių, o iš to daug beprasmiškos veiklos gyvenime. Prasminga veikla turi turėti prasmę – žmogui, aplinkai, visuomenei, pasauliui..

  Patinka

 4. Labas vakaras, Ruvi, taip as sutinku su viskuom, ka tu sakai.

  Gal per giliai mastau, delto gal manes nesuprasi, bet paklausiu kitokio klausimelio, o kaip tu manai, ar imanoma gyventi nedarant klaidu?

  Patinka

 5. Labas rytas, Matai 🙂
  Manau, kad suprantu 🙂 ..
  Kol bus tokia ugdymo sistema, tol ir darysime klaidų. Žmogus yra spraudžiamas į rėmus, šablonus, kurie jam yra nenatūralūs, nes žmogus iš prigimties yra kūrėjas.

  Įdiegiami klaidingi įsitikinimai, dėl to ir darome klaidų. Bet.. ištaisytos klaidos yra PATIRTIS – kartais sunki, kartais ir skausminga – jei iš tų klaidų darome IŠVADAS.

  Taip kad.. viskas mūsų rankose.. Išdrįskime būti laisvais ir kūrybingais.. 😀

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s