Prigimtis – kas tai? (tęsinys)

Kodėl dabar tiek painiavos vyriškumo ir moteriškumo sąvokose? Pasirodo, viskas prasidėjo nuo labai gražios idėjos – lygių teisių siekimo. Tai lietė pirmiausia žmonių pilietines teises, o mūsų laikais peraugo į lyčių kovas ir konkurenciją. Kai kurie sociologai ir istorikai emancipaciją ir feminizmą vadina kultūrine katastrofa: graži idėja virto atvira destrukcine jėga, paminusi ne tik moters, bet ir vyro prigimtį, o kartu ir šeimos vertybes.

Pakanka žvilgtelėti į žiniasklaidą, kuri mirga patarimais, kaip priversti vyrą ką nors daryti, kaip suvilioti, manipuliuoti, pasiekti tikslų, juo pasinaudojus.. Tai turi ir atvirkštinį efektą: moteris tampa sekso objektu. Na, o motinystė piešiama lyg prievolė, sunkumas, našta, trukdanti “dvasiniam išsilaisvinimui“ ir karjerai. Ugdoma karta be idealų, pareigos jausmo, gyvenanti siauro “aš“ egoizmo rėmuose. Prigimtinis lyčių skirtumas ignoruojamas, vietoje to, kad papildytų vienas kitą, vyras ir moteris kovoja.

Kas tai – laikmečio ypatumai? Tarsi labai baisu būtų grįžti prie žmogiškosios prigimties ir gyventi taip, kaip esame sukurti gyventi. Lyg prigimtinės mūsų savybės būtų keičiamos, bet į ką? Mes negalime ignoruoti savo prigimties, negalime jos kažkuo pakeisti. Lygios teisės jau pasiektos, o iš švelnios ir mylinčios moteris tampa tvirta ir tiesmukiška, ir.. tuo pačiu konkurente vyrui.

Mūsų laikais moteriškumas ir vyriškumas labai iškreipti. Tuo tarpu tvirta šeima gali būti sukurta tik žmonių, kurie turi visas vyriškas ir moteriškas prigimtines savybes. Jei mes žiūrime į vyrą ar žmoną kaip į pasitenkinimo ar norų pildymo objektą, tai mes nuolat turėsime jam tik nesibaigiančias pretenzijas ir jausime nepasitenkinimą. Atrodytų – užburtas ratas, bet išeitį iš jo randa žmonės, supratę prigimties svarbą.

Juk sekimas savo prigimtimi nereiškia atsilikimo, atvirkščiai – tai harmonijos paieškos. Laikmetis įneša pataisas į šeimos gyvenimą, ir tai yra normalu. Emancipacija ir užguitumas – dvi kraštutinės moters liguistos būsenos, tuo tarpu tiesa yra.. kažkur per vidurį, ir labai džiugu, kad vis daugiau jaunų žmonių tai supranta. Todėl pirmiausia siekiama savarankiškumo, išsilavinimo, specialybės, o paskui kuriama šeima.

Žmonės dabar aiškiai nusistato prioritetus, todėl viskam sąmoningai skiriamas laikas. Palyginus su praeitomis kartomis, moterys yra aktyvesnės, laisvesnės, kūrybiškesnės. Tai netrukdo moteriai išlikti moteriška – ji gali stipriasias savybes išreikšti visuomenėje, o savo namuose ji gali pilnai išreikšti savo moteriškas savybes, kurdama jaukius namus.

Vyro protas – ramus, atsiribojęs nuo emocijų, orientuotas į tikslo siekimą, todėl jis gali priimti sprendimus. Jis lyderis šeimoje. Moters protas – emocionalus, jausmingas, paslankus – ji sugeba matyti detales, yra kantresnė. Tik moteris gali sukurti šiltą emocinę atmosferą šeimoje. Ji yra vyro įkvėpėja ir tuo pačiu palaiko vyro autoritetą. Tai nereiškia paklusti ar žemintis, tai reiškia dalintis atsakomybe: kiekvienas atlieka tai, ką geriausiai sugeba pagal savo prigimtį.

Vyras, savo ruožtu, realizuodamas savo prigimtines savybes, yra stiprus dvasiškai ir vyriškas. Kaip ir moteris, realizuodama savo prigimtines savybes – moteriška.. Jiedu harmoningai papildo vienas kitą. Šeima yra sąjunga, jos dvasinė prasmė – pagalba vienas kitam dvasiniame augime ir išraiškoje. Tai sakralinė sąjunga, kurioje gimsta ir yra ugdomi tėvų pavyzdžiu vaikai.. ateities žmonės.

Kokias vertybes mes perduosime savo vaikams – priklauso nuo mūsų. Visi savo vaikus norime matyti laimingais.. Prisiminkime žaidžiančius vaikus: savo pasirinkimais jie parodo mums, kas jiems yra svarbu. Jei puoselėsime vaikų prigimtines savybes, jie susikurs laimingą gyvenimą užaugę ir bus laimingi 🙂 .

Čia ir vėl svarbi išmintinga sintezė: turime sekti savo prigimtimi, pritaikę jos savybes šiuolaikiniam gyvenimui. Mūsų prigimtis – vyriška arba moteriška – yra kiekvieno mūsų duotybė. Jei gyvename prieš ją, kuriame įtampą ir esame nelaimingi, jei harmonijoje su savo prigimtimi – esame laimingi. Ką jūs apie tai manote?

10 minčių apie „Prigimtis – kas tai? (tęsinys)“

 1. Labai gerai paryškinai emansipacijos ir feminizmo pasekmes. Yra daug šaunių šeimų, bet bendras žeminantis požiūris ir kovos principas tikrai yra. Toks jausmas, kad žmonės kovoti, o ne mylėti buriasi į šeimas. Aš irgi noriu tikėti, kad viskas keičiasi į gerą. Patiko tavo pastebėjimas, kad stiprios moterys turėtų savo energiją panaudoti darbe, o namuose būti žmonos ir mamos, o ne viršininkės (kaip ir vyrai). Geros mintys, yra apie ką pagalvoti.

  Patinka

 2. Taip, sutinku – kova ir konkurencija neleidžia taip suartėti kaip norėtųsi. Neleidžia kurti santykių pagrįstų saugumu, pasitikėjimu, bendrų tikslų išsipildymu. Mano suvokimu, labai svarbu yra jau santykiu pradžioje išsiaiškinti ko tikisi kiekviena pusė iš santykių. Susirašyti ir išsikelti bendrus tikslus, kurių pora sieks. Išsiaiškinti kaip viena ir kita pusė supranta vyriškumą, moteriškumą, kad būtų mažiau nesusipratimų ir klaidžiojimų. Turbūt vienas iš kertinių santykių (ilgalaikių) bruožas yra atviras, nuoširdus ir kokybiškas bendravimas. Noras DAUG bendrauti, suprasti ir pasiryžimas ieškoti bendrumų, o ne skirtumų, ieškoti privalumų, o ne trūkumų. Drąsos pasitikėti ir tikėti taip pat nepabijoti likti kartais ir nesuprastam(ai).

  Linkėjimai,
  Saulius

  Patinka

 3. Tarp psichologų iki šiol vyksta debatai, kiek lyčių vaidmenys yra įgimti, kiek įgyti. Kai kurie (ypatingai LBGT proponentai) apskritai mano, kad visa tai yra nulemta auklėjimo ir visuomenės lūkesčių. Mergaitės nuo mažų dienų rengiamos suknelėmis, joms duodamos lėlytės ne mašinėlės, berniukas neleidžiama rodyti savo silpnumo (“neverk, tu gi vyras!“), jie skatinami logiškai mąstyti ir pan. Aš asmeniškai taip nemanau (mano galva yra prigimtinis vyriškumas ir moteriškumas), bet be jokios abejonės socialinis lyčių vaidmenų formavimo aspektas yra svarbus ir jį būtina pripažinti.

  Kitas dalykas, kad kiekvienas vyras savo viduje turi ir moterišką pradą, o kiekviena moteris – vyrišką (atitinkamai – anima ir animus, pagal Carl Jung terminologiją). Ir vienas iš svarbiausių uždavinių gyvenime ir yra pažinti tą priešingą pradą savyje. Visuomenė vyrus nori matyti vyrais, moteris – moterimis, bet mūsų pačių augimui yra labai svarbu atrasti ir pažinti savyje moteriškumą vyrams ir vyriškumą moterims (kuriuos mes, beje, gana dažnai suprojektuojame į priešingos lyties asmenis). Todėl kelias į savirealizaciją, nušvitimą (ar kokį terminą tam bepasirinkti) kažkuria prasme yra kelias už vyriškumo ir moteriškumo ribų, peržengiant bet kokius lyčių vaidmenis. Kelias į hermafrodiškumą, netgi būtų galima taip pasakyti. Nors aš žinau, kad esu vyras arba moteris, bet aš pažįstu tiek vyrišką, tiek moterišką savo dalis ir jos abi yra absoliučioje harmonijoje mano viduje (Jin ir Jang).

  Patinka

 4. Sauliau, tekėčiau už tokio vyro, taip atitinka mūsų požiūris į santuoką 🙂 🙂 . Šiandien specialiai darbe perverčiau moteriškus žurnalus…. Trūksta žodžių, su tokiais patarimais tik manipuliatore gali pasidaryti – kaip išspausti maksimum naudos sau iš vyro. Keista, anksčiau neatkreipdavau į tai dėmesio. Dabar suprantu, kad vyrų vyriškumas labai priklauso nuo moters požiūrio į vyrą, ir atvirkščiai 🙂 🙂 .

  Patinka

 5. 🙂 Bagira 🙂 .. taigi esi ištekėjus 🙂
  Sauliau, su tavo požiūriu sutinku pilnai – susitarti, bendrauti – kaip gi kitaip? Juk tuokiamės, kad būtume laimingi, o ne atvirkščiai.
  Daktare, tu matai plačiau ir aš su tavimi pilnai sutinku. Aš rašiau apie bendravimą šeimoje – čia ypač svarbus darbų, atsakomybės pasidalinimas ir atlikimas to, ką kiekvienas sugeba geriausiai. Čia tikrai pravartu remtis prigimtinėmis savybėmis, nes pačios gamtos apspręsta, kas už ką yra atsakingas. Dažnokai šeimose vyksta ambicijų kova ir sunku kartais ir priežastį atsekti – svarbu, kad kažkurio žodis būtų “paskutinis“..
  Kai suprantame savo prigimtines savybes, šeimoje bendrauti tikrai lengviau 🙂 .

  Patinka

 6. 🙂 norėjau tik parašyti, kad pritariu, o gavosi, kad pasipiršau 😉 ……… Gerai tu čia parašei, kad žmonės pamiršta, dėl ko ir barasi, svarbiausia kieno ambicijos laimi, dažniausiai dėl smulkmenų…

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: