Bendraudami su žmonėmis, mes pastebime, kad vieni visiškai pasitiki bet kokia išorine informacija, o kiti – nuolat ieško patvirtinančių įrodymų, ypač jei informacija atrodo jiems abejotina ar nepatikima.
Ir, žinoma, mums akivaizdus tokių žmonių mąstymo skirtumas – vieni remiasi viešais autoritetais, pakartodami jų nuomonę, o kiti ieško pirminės informacijos šaltinių, įvykių liudininkų pasakojimų arba faktų.
Toks žmonių mąstymo skirtumas sukelia ginčus ir konfliktus. Todėl svarbu suprasti, kodėl taip yra – vieni tiki, o kiti – tikrina? Ypač tai svarbu krizių ar socialinių sukrėtimų metu, nes tokiais atvejais žmonės nori žinoti viską apie vykstančius procesus, o prieštaringa informacija ar ginčai tik dar labiau didina nerimą, įtampą ir nesaugumo pojūtį.
Be to, jau dauguma žmonių suprato, kad ginčuose niekada negimsta tiesa – juk kiekviena pusė gina savo poziciją, o įrodyti greitai kažkam kitokią, dažnai priešingą poziciją, tiesiog neįmanoma, nes žmogus to iš principo nepriims, net jei gaus neginčytinus įrodymus.
Tiesa gimsta taikaus, geranoriško dialogo metu, kai sąmoningi, žingeidūs, kūrybingi žmonės dalinasi savo patirtimi, įžvalgomis, ir jų pokalbio tikslas – pasidalinti žiniomis, sujungti, apibendrinti, atrasti sąlyčio taškus, bendradarbiauti, o ne – pažeminti, susireikšminti, nukrypti į negatyvias emocijas ar asmeniškumus.
Taip ir su informacija: svarbus tikslas (kam ji mums reikalinga) ir informacijos šaltinis – kad netaptume tik nepatikrintos informacijos gavėjais ir perdavėjais, arba, dar blogiau – “sugadintais telefonais“, kurie interpretuoja ar iškreipia informaciją neatpažįstamai, klaidindami kitus žmones. Tai asmeninės atsakomybės klausimas.
Todėl labai svarbu kritiškai vertinti ir tikrinti informaciją – kad neapsigautume ar nebūtume apgauti, nes galime susidurti ir su sąmoningai skleidžiamu melu, ir su iškreipta informacija, kuria aklai tiki ją skleidžiantys žmonės. Juk informacija formuoja ne tik mūsų nuomonę, bet ir mūsų pasaulėžiūrą, o galiausiai – ir mūsų gyvenimą.
Kritinis informacijos vertinimas – tai mąstymo procesas, mąstyti kritiškai gali sąmoningas žmogus. Svarbi detalė – aiškiai mąstyti galime tik būdami visiškai ramūs, kai emocijos neįtakoja ir neblaško mūsų mąstymo. Todėl jei informacija mus sutrikdė, išvedė iš pusiausvyros – nusiraminkime, o tik po to ieškokime patikimų įrodymų ir faktų.
Kritinis mąstymas – tai gebėjimas užduoti teisingus klausimus, surasti ir ištirti patikimus informacijos šaltinius, palyginti informaciją su jau turimomis žiniomis ar savo asmenine patirtimi, naudotis savo intuicija, numatyti įvykių tendencijas, argumentuoti savo poziciją, atpažinti melą ir manipuliacijas. Tai labai vertinga savybė.
O kaip gi atsiranda viskuo aklai tikintys, ir – kritiškai mąstantys žmonės? Gebėjimas kritiškai mąstyti formuojasi vaikystėje, ir jei niekas to neužslopina (nes besivystantis vaikas užduoda labai daug klausimų, yra žingeidus, iniciatyvus, kūrybingas, smalsus, aktyvus..) , tuomet jo sąmoningumas, žingeidumas ir kritinis mąstymas išlieka visam gyvenimui. Jei tik tėvams ir pedagogams pakanka kantrybės, dėmesingumo ir išminties..
Jei ši savybė užslopinama vaikystėje, tuomet žmogaus kritinis mąstymas yra silpnas, dėl to jis lengvai pasiduoda kitų įtakai, yra priklausomas nuo kitų nuomonės, nepasitiki savimi. Bet nežiūrint į tai, jis periodiškai patiria akistatos su savimi akimirkas ir užduoda sau egzistencinius klausimus, todėl gali bet kada pradėti vystyti savo gebėjimą mąstyti kritiškai – juk tai prigimtinė mūsų savybė, kurią galime atgaivinti.
Kritinis mąstymas – labai svarbi žmogaus prigimtinė savybė, kuri suteikia mums laisvę adekvačiai vertinti realybę ir kurti sveiką sąveiką su žmonėmis ir aplinka. Nes tik su Tiesa ir Tiesoje mes galime gyventi harmoningai 🙂 ..
Parengė ruvi.lt
Meilės ir gerumo mums visiems 🙂 !
Laba diena Ruvi,
Labai įdomus straipsnis ir sąvoka kritinis mąstymas.
Norėtusi šiek tiek išplėsti ir įsigilinti į šią sąvoką.
Kas yra mąstymas? Kokia tai sąmonės projekcija, kas ją projektuoja, kokiu tikslu ir kur? Akivaizdu, kad problemos – tai mąstymo kuras. Ir į tą procesą įtraukiamos visos turimos žinios, visą mūsų patirtis, sąlygota mūsų auklėjimu, švietimu, propaganda ir kt. O visos mūsų žinios ir patirtis visada yra ribotos ir niekada nebūna pilnos (ne veltui sakoma, kad “kuo daugiau žinai, tuo daugiau supranti, kad nieko nežinai, bet daugelis nežino ir šito“ 🙂 ). Faktiškai mes reaguojame į problemas savo sąlygota patirtimi, o todėl praeitimi, kuri mus sąlygojo. Todėl vienas nepasitiki, kitas garbina autoritetus (tiek išorinius, tiek vidinius), bet kiek kritiškai jie vertina save? Todėl, manau, kritinis mąstymas nukreiptas ne tik į išorines problemas, informacijas, bet visu pirmą į save. Ir ten kur kyla ginčai ir konfliktai, ten nėra kritiškai mąstančio individo. Nes konfliktas – tai jau visiškai kitą, atskirą nuo nagrinėjamos problemos, probrema, kuri turi tendencija progresuoti.
Linkiu visiems susitikti su savo vidinėmis problemomis, kurios ypatingai sužyba konfliktų ir ginčų metu. 🙂
Gero vakaro visiems.
PatinkaPatinka
Sveiki, Miroslav!
Jūs keliate sau daug klausimų, ieškote atsakymų – o tai ir yra mąstančio žmogaus savybės. Gerai, kad dalinatės savo pamąstymais, manau, daug kam bus naudinga paskaityti bendraminčio tiesos paieškas. Visi mes ieškome tiesos pirmiausiai savo gyvenime, remdamiesi savo patirtimi, bet kartais kito žmogaus patirtis parodo kitokią gyvenimo pusę, ir tai yra labai įdomu.
Ačiū jums 🙂 !
PatinkaPatinka