Sveika nuovoka ir žmoniškumas..

Į sudėtingas, netikėtas, o tuo labiau – globalias negatyvias situacijas gyvenime pakliūname retai. Todėl natūralu, kad žmonės pasijunta bejėgiai ir nesaugūs: jie išsigąsta, sutrinka, pasimeta, panikuoja..

Globalios kritinės situacijos, kokioje mes dabar visi ir atsidūrėme, iš pradžių atrodo kažkokios nerealios dėl savo netikėtumo, todėl daugeliui žmonių pasikeitęs gyvenimas atrodo tarsi filmas, į kurį nesinori žiūrėti, nes jis labai jau skiriasi nuo ankstesnio įprasto gyvenimo.

Taip, žmonės sutrinka, nes reikia greitai prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių, reikia išmokti gyventi kitaip. O jei tai epidemija, bauginančios ligos pavojus – žinoma, žmones apima panika.

Ir nereikia kaltinti žmonių dėl keisto elgesio ar vadinti jų kvailais – juk būtent netikėtumo efektas ir užplūdusios emocijos skatina juos elgtis neadekvačiai. Įsijungia elementari baimė už savo gyvybę – tai savisaugos instinktas, kuris gena mus visais būdais saugotis ir vengti pavojaus.

Todėl vieni saugosi visą dieną dėvėdami kaukes ir pirštines, kiti viską nuolat dezinfekuoja ir plauna kas pusvalandį rankas, treti nusiperka kalnus maisto ir vaistų atsargai, kiti paniškai vengia kitų žmonių, užsibarikaduoja namuose ir seka visas naujienas, tuoj pat persiųsdami jas savo draugams ir pažįstamiems..

Tai normalu, tai mūsų reakcijos į nestandartines ir netikėtas aplinkybes. Tačiau kaip elgtis, kad tos reakcijos nevirstų panika, arba dar blogiau – masine psichoze? Nes iš tiesų labai nelengva išsaugoti sveiką nuovoką, kai aplink toks globalinis nerimo ir baimės fonas.. Kodėl tai svarbu? Todėl, kad stresas ir bet kokia ilgalaikė psichikos įtampa sekina žmogaus imuninę sistemą.

Pirmiausiai – apsipraskime su mintimi, kad karantinas dėl epidemijos jau vyksta, kad tai tikrai ne filmas. Ir – kad tai nevyks amžinai. Atminkime, kad panika, baimė ir negatyvios emocijos niekada nepadeda, o tik dar labiau sekina mūsų psichiką ir apsunkina situaciją.

Imkimės būtinų, elementarių saugumo priemonių, veikime pagal situaciją – be fanatizmo ir kraštutinumų. Stenkimės išsaugoti sveiką nuovoką, o visą išorinę informaciją vertinkime kritiškai – neįsitraukime į begalines naujienų paieškas, neskaitykime šokiruojančių prognozių, nežiūrėkime niūrių analitinių televizijos laidų.

Mus gąsdina tai, ko mes nesuprantame arba nežinome, todėl stenkimės kiek įmanoma plačiau išsinagrinėti vykstančius reiškinius ir ieškokime tik patvirtintos, patikimos informacijos. Tai suteiks pasitikėjimo ir padės išsaugoti vidinę stiprybę, kurios sunkiu metu tikrai prireiks.

Stenkimės kaip įmanoma greičiau įveikti tą blaškymosi ir emocingų reakcijų periodą. Prisimenate – visais laikais kritinėse situacijose panikuojantys ir paniką keliantys žmonės buvo laikomi pavojingais kenkėjais, nes jie dar labiau apsunkina ir taip jau sunkią situaciją. Tik sveika nuovoka ir vidinė ramybė leidžia mums atrasti geriausius sprendimus.

Ir apie žmoniškumą.. Visi globalūs įvykiai mums labai ryškiai parodo, kaip esame visi susieti, kad nėra “mano“ ar “ne mano“ problemų – yra tik visų mūsų gyvenimas ir esame “MES“. Žmonija.. Ir viskas, kas vyksta pasaulyje, liečia mus visus.

Visos kritinės situacijos išryškina mūsų tikrąsias savybes, tai savotiškas lakmusas, kuris parodo, kokie mes esame iš tikrųjų. Ir nesvarbu, kas tai – pavieniai žmonės ar valdžios atstovai, tautos ar valstybės.. Bendros bėdos nuplėšia kaukes ir parodo tikruosius visų veidus.

Taigi, kokie mes esame bėdoje?.. O juk bet kokias negandas galime įveikti susitelkę, susivieniję, veikdami bendrai gerovei.. Ir mūsų vienybė, tarpusavio pagalba ir palaikymas sustiprina mus ir įkvepia tikėti mūsų visų gera ateitimi..

Todėl – apsižvalgykime: gal šalia yra išsigandusių, kenčiančių, vienišų žmonių? Padėkime kam galime ir kuo galime, padrąsinkime sutrikusius, palaikykime vieni kitus! Visais laikais ir bet kokiose negandose žmoniją visada gelbėjo žmoniškumas..

Mylėkime ir saugokime vieni kitus 🙂 ! Mes tikrai viską įveiksime. Būtinai! Sveikatos ir dvasinės stiprybės mums visiems!

Rūta

8 mintys apie „Sveika nuovoka ir žmoniškumas..“

 1. Labas, Rūta, dėkoju, kad esate, rašote, linkiu stiprybės Jums ir visiems mums, sąmoningo, ramaus pamąstymo ir savo minčių, emocijų, nuotaikų supratimo, nes juk nuo manęs eina grandinėlė tolyn, kuo aš ramesnė, tuo ramesni aplinkiniai. Mes sugebėsime, būkime drauge skaityme ir bendravime. Geros sveikos dienos!

  Paspaudė "Patinka": 1 person

  1. Labas, miela Rūta!

   Būtinai laikomės ir palaikome vieni kitus – o kaip gi kitaip, tai ir yra galimybė veiksmais ir darbais išreikšti savo dvasingumą.. Ir tikrai, dabar turime išlaikyti vidinę ramybę, sveiką nuovoką ir nepanikuoti.

   Kol visa tai tęsiasi, dalinkimės savo patirtimi, naudinga informacija, padėkime vien kitiems pragyventi šį netikėtą ir nelengvą periodą. Turiu pripažinti, kad tikrai nėra paprasta išlaikyti tą vidinę ramybę, nes panikos lygis didelis.. Ir džiaugiuosi, kai pokalbyje ar laiškuose žmonės po truputį aprimsta ir pradeda kitaip žiūrėti į viską. Juk panika tikrai nepadeda, tik “klijuoja“ prie esamos situacijos visokias papildomas bauginančias ir neįtikėtinas tolimesnių įvykių versijas, kurias piešia įaudrintos emocijos ir baimė.

   Laikykimės, palaikykime vieni kitus, visi kartu mes viską įveiksime 🙂 !

   Paspaudė "Patinka": 1 person

  1. Sveiki, Algirdai!

   Kiekvieną situaciją, ypač globalinę, kuri negatyviai veikia žmogaus psichiką ir kelia baimę, nerimą, paniką, galime pavadinti bėda. Manau, karantinas daug kam sukėlė tokią būseną, nes išmušė mus iš įprastos kasdienybės. Na, bet reikia gyventi toliau, gyvenimas tęsiasi, viskas keičiasi, pasibaigs ir karantinas..

   Patinka

   1. Aa karantinas. Maniau kažkas rimto.
    O šiaip tai už straipsnius ačiū. Yra gan gerų.

    Patinka

 2. Miela Rūta, ačiū už išmintingą požiūrį į esamą situaciją. Ši Jūsų esė labai reikalinga žmonėms, kurie jautriai išgyvena susidariusią situaciją. Kiekvienas išgyvena savaip, bet visiems reikia sveikos nuovokos ir žmoniškumo, apie ką Jūs rašote. Linkiu, kad kuo daugiau susirūpinusių ir nerimaujančių žmonių perskaitytų Jūsų nuoširdžias mintis. Aš pasižadu išsklaidyti nerimą, padrąsinti savo artimus, draugus, kaimynus. Susitelkimo, Sveikatos visiems ir Tikėjimo, kurio ieškome asmeniškai…

  Paspaudė "Patinka": 2 asmenims

  1. Labas, miela Virginija 🙂 !

   Kuo daugiau bus ramių, adekvačiai vertinančių situaciją ir geranoriškų žmonių, tuo lengviau išgyvensime visi šį periodą. Pavasaris visuomet yra įvairių virusinių susirgimų metas, juk visi tai žinome, todėl natūralu pasisaugoti šiuo metu, pastiprinti organizmą ir nepanikuoti. Saugokime save, savo artimuosius ir visus kitus geresniems laikams, kai visi karantinai pasibaigs ir stenkimės nesekinti savo nervų sistemos – visi juk žinome, kad kartu su nervais senka ir mūsų imunitetas.

   Dar parašysiu šia tema, nes informacinėje erdvėje, deja, daug nepagrįsto bauginimo ir vienadienio siekio šokiruoti, sukelti “sensaciją“.. Daug komercijos, daug siekio tiesiog pritraukti skaitytojus ir žiūrovus. Taip yra, bet turime tai žinoti ir laikytis atokiau nuo tokių informacijos šaltinių..

   Šiandien lygiadienis 🙂 .. Dabar bunda Žemė, bunda gyvybė – laikas ir mums pasisemti stiprybės, todėl verčiau nukreipkime savo dėmesį į šį stebuklingą gamtos virsmo laiką, kuris tęsis kelias dienas 🙂 ..

   Ačiū Jums, Virginija, dėkoju už Jūsų širdies šilumą 🙂 !

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: