“E“ – era

* Anksčiau žmonės turėjo tamprų ryšį su gamta – gyveno gamtoje, dirbo žemę, valgė pačių užaugintą maistą. Tai teigiamai veikė jų gyvenimą, jų imuninę sistemą ir psichiką – todėl, kad gyveno darnoje ir santarvėje su aplinka.

* Dabar žmonės daug sėdi, neturi ryšio su gamta ir prarado nuovoką apie sveiką mitybą. Dabar viskas suvienodinama, laužomos mitybos tradicijos, ardomos ekosistemos. Dėl to daugėja sveikatos ir psichikos sutrikimų, blogėja ekologija.

* Be kurioje šalyje užėję į vadinamą “supermarketą“, pamatysite tą patį vaizdą ir tas pačias prekes: idealios formos, ryškių spalvų daržoves ir vaisius, pusfabrikačius, konservus, daugybę dėžučių ir pakelių su ilgai negendančiais produktais, šaldytus ir “šviežius“ produktus ir kitų šalių ir kontinentų.

* Skanus maistas šiandien – didelė iliuzija. “Grietininio“ skonio sausainiai arba “braškinis“ jogurto skonis – tai faktiškai tas pats, kas “jūros gaivumas“ skalbimo milteliuose arba “citrinos kvapas“ vonios valymo priemonėje.

* Kasmet pasaulyje pagaminama šimtai tūkstančių (!) tonų įvairių cheminių medžiagų, kurios naudojamos žemės ūkyje, maisto pramonėje, buitinės chemijos ir kosmetikos pramonėje, ir kitose gamybos šakose. Visa tai pateikiama kaip progresas ir būtinybė..

* Paskaičiuota, kad vidutiniškai kiekvienas žmogus (ko gero, neliko nei vieno žmogaus planetoje, kurio organizme nėra nuodingų cheminių medžiagų..) per metus su įprastu maistu suvalgo apie 3 kilogramus įvairių cheminių priedų.

* Mums įprastu tapo maisto skonio “maistas“, prisotintas visais “E..“: dažikliais, emulgatoriais, tirštikliais, skonio ir kvapo stiprikliais, konservantais, antioksidantais, stabilizatoriais ir t.t…

* Ironija ar paradoksas, bet kiekvienais metais nusipirkti nuodingų produktų vis paprasčiau: iš esmės, net rinktis nėra iš ko – tik iš mažiau ar daugiau nuodingų..

* Susidaro įspūdis, kad apie būtinybę valgyti daržoves, vaisius, kruopas ar pieno produktus specialistai kalba iš inercijos: juk jei išimsime iš prekybos visus kenksmingus dėl jų priedų produktus – valgyti neturėsime ką..

* Nesveikos mitybos rezultatas – nutukimas, kuris daugelyje šalių viršija 20% gyventojų (ir beveik tiek pat vaikų), o taip pat įvairūs sveikatos sutrikimai ir ligos.

* Sveikas organizmas gali neutralizuoti daugumą tų cheminių priedų, bet – jei tai reti, vienkartiniai atvejai. Tačiau daugiau ar mažiau – bet mes juos valgome kasdien, todėl organizmas nepajėgia su tuo susidoroti.

* Kokia išeitis? Pirmiausia – turėti informaciją apie cheminių priedų poveikį ir skaityti etiketes, o ypač tas vietas, kurios surašytos itin smulkiu šriftu. Tik tokiu būdu galima orientuotis ir nuspręsti – rinktis ar ne tam tikrą produktą.

* Ne veltui statistika byloja, kad skaitantys etiketes žmonės yra išrankūs maistui ir ne tik mažiau perka produktų, bet ir mažiau valgo.

* Ir nepamirškime kelių svarbių dalykų:
– maistas turi būti įvairus ir kuo natūralesnis, kuo mažiau apdorotas;
– venkime ryškių, nenatūralių spalvų ir ilgo galiojimo maisto;
– uostykime: vaisius ar daržovė turi turėti savo natūralų kvapą;
– mažinkime pusfabrikačių, konservų ir greito paruošimo maisto;
– venkime nuriebalintų produktų;
– plaukime vaisius ir daržoves, mirkykime ar bent nuplaukime kruopas prieš virimą;
– jei yra galimybė, auginkime daržoves ir vaisius;
– gaminkime maistą namuose!

* Mes galime užbaigti tą “E“ – erą atsisakymu to, kas mus sargdina. Ir – sąmoningu sveikos mitybos, sveikos gyvensenos pasirinkimu. Visų mūsų labui 🙂 .

(mintys iš įvairių paskaitų ir knygų apie sveiką gyvenseną, parinko – ruvi.lt)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: