Ajurveda apie natūralią mitybą

* Žmogus – Gamtos dalis. Gamtos dėsniai reguliuoja viską: nuo mažiausių atomų iki didžiausių galaktikų. Todėl Ajurveda nuolat pabrėžia harmonijos su natūraliais dėsniais ir ritmais svarbą.

* Ajurvedos tikslas – tobula atskiro žmogaus, visuomenės ir supančios aplinkos sveikata. Todėl gydoma bei siekiama harmonijos natūraliais – dvasiniais ir fiziniais būdais: sveika mityba ir dienos režimu, optimaliu judėjimu, įvairiais įtampos mažinimo metodais, ir pratimais, padedančiais valdyti gyvenimą bei palaikyti puikią sveikatą.

* Sveikata – natūrali mūsų būsena. Nenatūralu, kad mums pasidarė priimtini bei kasdieniški dalykai, kurie ardo sveikatą!

* Akivaizdu, kad šiuolaikinio žmogaus gyvenimas pernelyg atitolo nuo natūralaus gyvenimo būdo ir yra kupinas sveikatai negatyvių faktorių: stresas, pervargimas, nervinė įtampa, neteisinga mityba, žalingi įpročiai, judėjimo trūkumas, atitrūkimas nuo gamtos.

* Naudodamasis savo įgimtais atsistatymo mechanizmais, žmogus gali būti visiškai sveikas: jo imuninė sistema turi pakankamai jėgų, kad susidorotų su poveikiu iš aplinkos (bakterijomis, virusais, toksinais ir pan.) Tačiau negatyvių faktorių pernelyg daug, ir jų poveikis – nuolatinis ir sisteminis, todėl imunitetas nusilpsta, suyra natūralus organizmo balansas, prasideda ligos.

* Ypač daug natūralios gyvensenos pažeidimų šiuolaikinio žmogaus mityboje: maistas darosi kenksmingas ir pavojingas sveikatai. O gyvenimo tempas skatina priklausomybę nuo greitai pagaminamo maisto: tai tiesiog patogu, bet ar gali būti sveika?..

* Dauguma šiuolaikinių maisto produktų – ir daržovės, ir vaisiai, ir mėsa, auginami naudojant dirbtines trąšas, herbicidus, pesticidus, hormonus, antibiotikus. Pridėkite čia dar ir geninę inžineriją, sintetinius cheminius maisto priedus, mikrobangėse gaminamą maistą..

* Toks maistas sukelia ritmus pokyčius organizme, kurie pirmiausiai pasireiškia metabolizmo silpnėjimu. Tokių nenatūralių, sintetinių medžiagų gyvas organizmas tiesiog negali pašalinti – jos kaupiasi ir apsunkina natūralių maistinių medžiagų pasisavinimą.

* Galiausiai organizmas apnuodijamas, sutrinka gyvybiškai svarbių organų ir sistemų veikla, todėl prasideda įvairūs negalavimai ir ligos. Maistas veikia ne tik mūsų kūną, bet ir sąmonę, ir net genetiką: mes tampame tuo, ką valgome. Todėl mitybai Ajurvedoje skiriamas didelis dėmesys.

* Maistas skirstomas į tris pagrindines grupes pagal gunas (pirmines, esmines savybes). Pirmoji grupė – satvinis maistas – lengvas, sveikas, palaikantis aiškų protą ir harmoniją, skatinantis kūrybingumą ir geriausias žmogaus savybes. Šis maistas stiprina ir imunitetą bei didina gyvybinę energiją.

* Satvinis maistas: karvės pienas, sviestas (ghi), varškė ir varškės sūris, saldūs vaisiai ir daržovės, kviečiai, rugiai, avižos, nepoliruoti ryžiai, perlinės kruopos, pupos, šparaginės pupelės, kokoso riešutai, pistacijos, žemės riešutai, migdolai, razinos, imbieras, finikai, medus, citrina.

* Antroji grupė – radžasinis maistas – didinantis aistringumą ir šilumą organizme, stimuliuojantis visus procesus: svogūnas, česnakas, pomidorai, ridikai, čili pipirai, kukurūzai, kiaušiniai, žuvis, paukštiena. Tokio maisto perteklius daro protą neramų, ir tai išreiškiama kaip perdėtas emocingumas, pyktis, agresyvumas, ambicingumas.

* Trečioji grupė – tamasinis maistas – sukeliantis sunkumą kūne ir mieguistumą, bukinantis protą – mėsa, grybai, alkoholis, fermentuoti ir konservuoti produktai, perkeptas maistas, kelis kartus pašildytas maistas, nešviežias maistas. Toks maistas slegia: sukelia tinginystę, abejingumą, nusivylimą ir ligas.

* Ajurveda pabrėžia ir skirtumą tarp gyvulinio ir vegetariško maisto: tas skirtumas kondensuotų saulės spindulių kiekyje. Augalų paskirtis – paversti šviesą energija (fotosintezė). Taigi: valgydami daržoves ir vaisius mes gauname pirminę energiją, o valgydami gyvulių mėsą, kurie ėda žolę-pirminę energiją – valgome jau apdorotą gyvulių, t.y., antrinę energiją. Pridėkite čia dar ir etikos klausimą..

* Labai svarbu ir tai, su kokiomis mintimis gaminame ir valgome maistą, nes mūsų mintys veikia tai, ką mes darome. Svarbus ir gaminimo būdas bei maisto kiekis, valgymo laikas ir dažnumas.

* Ajurveda – už natūralumą ir visapusišką harmoniją. Kad žmonės sugrįžtų prie natūralios mitybos, pirmiausiai reikia atsisakyti visko, kas kenkia sveikatai. Tik tuomet galime būti sveiki. Grįžimas į natūralumą – ne atgyvena ir ne mada, bet gilus poreikis gyventi sveikai :)..

(iš paskaitų apie Ajurvedą)

3 mintys apie „Ajurveda apie natūralią mitybą“

 1. Žmogui, ypač dar neužaugusiam, mėsa yra būtina raciono dalis. Nebent valgyti tik mėsą ir daugiau nieko kito, negalima. Mano nuomone, visiškai būti vegetaru yra tiesiog nesveika.

  Patinka

 2. Žinot, aš jau seniai pastebėjau, kad po vieno maisto apima sunkumas, o po kito pajaučiu energijos anplūdį. Jeigu traukia į miegą pavalgius, reiškias maistas netikęs. Bet dabar žmonės valgo praktiškai nevalgomą maistą, negalvodami sumaišo nesuderinamus miksus. Daug kas jau susimąsto, bet dar daug kas valgo fastfudą ir visokias kitas nesąmones kurių maistu nepavadinsi.

  Patinka

 3. Sveiki 🙂

  leksai, vaikai valgo tai, ką jiems duoda tėvai :). Akivaizdu, kad dabartinė gyvulininkystė yra organizuota taip, kad būtų daugiau pelno, todėl mėsa jau tapo nuodų šaltiniu. Aišku, kaip ir visa kitas maistas.. O dėl vegetarizmo – tai žmogaus pasirinkimo reikalas, tačiau kad mėsos dabar žmonės valgo per daug ir dar neteisingai, net kenksmingai apdorotos – faktas. Bet ir vegetarams maisto pramonė nedaug sveiko maisto tegali pasiūlyti.. Tai plati tema, kai surinksiu pakankamai informacijos – būtinai pasidalinsiu :).

  Vida, pritariu jums pilnai – reikia sąmoningai žiūrėti į mitybą ir stebėti savo būseną po valgio. Jei maistas sveikas, jei žmogus nepersivalgo – maistas teikia energijos, ir juntamas energijos antplūdis, o ne mieguistumas. Labai teisingai rašote – maistą dabar maistu sunku pavadinti.. Todėl sąmoningas požiūris labai svarbus :).

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s