Manipuliavimas žmogaus egoizmu

Egoizmas turi daug atspalvių: nuo susireikšminimo ir akivaizdaus pasipūtimo – iki savanaudiškumo, vaidinant auką. Kartais sunku ir įžvelgti egoizmą, nes bet kokiai gyvenimo sričiai jis suteikia siauro “naudingumo“, todėl tai gali pasirodyti.. “teisinga“.

Egoizmas dažnai painiojamas su meile sau ar rūpesčiu savo poreikiais. Tuo tarpu meilė sau – neatsiejama žmogaus orumo dalis, o rūpestis savo poreikiais – elementarus subrendusio ir sąmoningo žmogaus savarankiškumas: galimybė veikti be pagalbos ir be priklausomybės nuo kitų, priimti adekvačius sprendimus ir savarankiškai mąstyti.

Egoistą lengva atpažinti ne tik iš jo elgesio, bet ir iš kalbos: joje akivaizdžiai dominuoja žodžiai “aš“, “mano“, man“. Jis taip pat rūpinasi savimi, bet.. pajungdamas kitus žmones savo poreikių ir norų tenkinimui. O tai reiškia, kad jis nėra savarankiškas – jis yra priklausomas nuo kitų žmonių (nuomonės, pritarimo, lūkesčių, veiksmų..).

Todėl egoistą labai lengva valdyti, manipuliuojant jo liguista savimeile ir susireikšminimu. Štai kokios gali būti būdingos egoizmo apraiškos, su kuriomis, be abejo, esame visi susidūrę:

– Aš žinau viską geriau už kitus (net jei nežinau);
– Aš reikalauju pagarbos;
– Aš – išskirtinis ir geriausias;
– Aš pastebiu tik žmonių trūkumus, klaidas ir nesėkmes, nes jų fone pajuntu savo pranašumą;
– Aš vertinu kitų elgesį ir dalinu patarimus, nes esu visų reikalų žinovas, ekspertas ir guru;
– Aš visur ir visada siekiu pademonstruoti savo išskirtinumą ir pranašumą;
– Aš visada siekiu būti madingas, populiarus ir matomas;
– Aš turiu daug kaukių, kurias keičiu pagal situaciją;
– Aš tampu kankiniu, jei gyvenimas nesiklosto taip, kaip noriu – kad visi pamatytų, ką jie su manimi padarė!
– Aš visada pritariu tik autoritetams ir įtakingiems žmonėms, kad pademonstruočiau jiems savo atsidavimą;
– Aš myliu kitus tiek, kiek jie yra man naudingi;
– Aš esu tobulybė, o visi kiti – pilka masė, nevykėliai ir fonas mano tobulumui;
– Aš reikalauju savo nuomonės patvirtinimo, pritarimo, nes tik tuomet jaučiu savo didybę;
– Aš visada turiu savo autoritetingą nuomonę, o kitų nuomonės, jei nesutampa su mano – nesąmonė ir kvaili tauškalai;
– Ir dar šimtai: Aš, Man, Mano….

Egoisto gyvenimo atspirties taškai yra išorėje, todėl labai lengva bet kurį iš jų paspausti ir juo manipuliuoti – juk būtent šito jam ir reikia, be šito jis negali gyventi. Egoistą galime palyginti su narkomanu: jis priklausomas, ir jam taip pat nuolat reikalinga “dozė“ (dėmesys, pripažinimas, ambicijų kurstymas, populiarumas, valdžia, prestižas ir t.t..), dėl kurios jis pasiryžęs viskam..

Įsivaizduojate, kaip paprasta jį pastūmėti kad ir.. nereikalingiems pirkiniams – vien ištarus frazę, kuri yra lyg medus jo egoizmui: “tai skirta tau, juk tu esi vertas tik geriausio“? Ne tik idealus vartotojas, bet ir absurdiškiausių reikalavimų vykdytojas – tereikia sumaniai paglostyti jo liguistą susireikšminimą..

Todėl egoizmas, iš esmės – spąstai, nelaisvė, silpnybė. Ir tas išpūstas egoizmas nėra kažkokia reali būtybė, turinti savo valią ir galinti veikti savarankiškai. “Ego“ – tiesiog mūsų sąmonės dalis, mūsų mąstymo būdas, kuriuo gali manipuliuoti (pasinaudoti) kiti (suinteresuoti) žmonės.

Kaip to išvengti? Pirmiausia – suprasti ir pamatyti, kaip veikia mūsų sąmonė, kaip ji gali “užauginti“, palaikyti egoizmą, kaip susitapatina su juo. Kai suprantame tuos sąmonės veikimo principus – galime iš šio sąmonės “žaidimo“ išsilaisvinti.

Ir dar vienas tiesus kelias atsikratyti egoizmo: jo priešingybės – altruizmo praktikavimas. Darykime gerus darbus, padėkime besąlygiškai žmonėms, kuriems reikia pagalbos – tai atveria geriausias mūsų žmogiškas savybės ir ugdo vienybę.

Atsikratykime šio vidinio “diktatoriaus“! Kitaip.. žaisime begalinius “ego“ žaidimus ir būsime lengvai manipuliuojami bei tampomi už pasipūtusio “ego“ silpnybių..

3 mintys apie „Manipuliavimas žmogaus egoizmu“

 1. Sveiki Ruvi 🙂

  Labai galinga mintis: per egoizmą žmogus yra manipuliuojamas.

  Ypač norisi atkreipti dėmesį į vieną iš egoizmo formų: puikybę- juk šiai ydai labai daug jėgų iššvaistoma: meluojama, kad atrodytum geresnis, perkami brangūs daiktai, kad pasirodytum ir t.t. Karts nuo karto ir aš pats turiu problemų su šia yda, gerai, kad paskutiniu metu vis dažniau tenka pagaut save galvojant “o kaip norėčiau, kad dabar mane pamatytų tas ar anas žmogus“, anksčiau net nepagaudavau savęs taip galvojant, viskas vykdavo automatiškai ir po to mane užgriūdavo šalutiniai efektai: mane pamatydavo tokį kokio aš nenorėdavau savęs rodyti. O kai žmogui tampa nesvarbu kokį jį pamatys, jis tampa laisvesniu, nebepriklauso nuo kitų ir jam net nebesvarbu ar jį pamatys su mašina važiuojantį ar einantį pėsčią ar su madingais rūbais ar su paprastais, dar daugiau tokį žmogų, kuriam nesvarbu ką apie jį galvoja kiti- tokį žmogų tie kiti pradeda vis labiau gerbti. Bet pagavus save mąstant “koks aš puikus ir panašiai“ nereikia vien tik sau suversti visos atsakomybės už puikybę, labai dažnai noras pasipuikuoti yra kažkieno primestas, nes pavyzdžiui esant kompanijoje kurioje vienas kitam giriasi savo daiktais ir t.t. o tu taip nedarai- toje kompanijoje esantys žmonės tai pamatys ir pabandys padaryti tave tokiu kaip jie, nes jie nesijaučia gerai matydami, kad tu nekompleksuoji jei neturi to ar ano, pasąmoningai jie jaus kad tu esi tvirtesnis už juos iš tikro o ne dirbtinumu. Be to puikybę kursto visuomenės informavimo priemonės (pvz: reklama). Todėl svarbu žinoti kad už puikybę esame tik iš dalies atsakingi patys. Arba esame pilnai atsakingi patys nes pasiduodame manipuliuojami

  Ačiū Ruvi, dažnai paskaitau tavo tinklaraštį, o šis įrašas ypač patiko, todėl kilo noras išsakyti keletą savo minčių šia tema

  Patinka

 2. Labas, Vytautai 🙂

  visada įdomu skaityti tavo mintis, nes pastebėjau, kad rūpi panašios temos :).

  Egoizmas labai klastinga savybė, ir jį atpažinti ar pamatyti tiesiogiai (o ypač savyje) yra nelengva.. Daug metų aš jį “lukštenau“, ir vis atrandu naujų užslėptų išraiškų, kurių anksčiau nepastebėjau.

  Mano išvados panašios, kaip ir tavo: egoizmas visais būdais mūsų visuomenėje skatinamas ir pateikiamas kaip.. dorybė. Todėl beveik visus mus “pagauna“ tas skatinimas, ir dažniausiai susigriebiame jau tada, kai tas išpūstas egoizmas tiesiog pradeda trukdyti gyventi.

  Man buvo labai įdomi vieno žmogaus reakcija, kai kalbėjome apie egoizmą, ir aš kaip priešingybę paminėjau altruizmą, vienybę ir pasakiau, kad man nuoširdžiai rūpi visos žmonijos ateitis, ne tik mano ar mano šeimos. Jis tiesiog pritilo ir paskui pasakė, kad pirmą kartą mato žmogų, kuris rimtai kalba apie altruizmą ir vienybę, ir dar perklausė: ar tu čia rimtai?.. Štai koks stiprus tas egoizmo propagavimas..

  Dėl puikybės – pritariu pilnai, klastinga savybė. puikiai viską aprašei, neturiu ką ir pridurti :)..

  Galiu dar parašyti, kas man padėjo atsikratyti (nors, pripažinsiu, nelengvai) egoizmo. Buvo toks laikotarpis, kai skaičiau įvairias afirmacijas rytais – tam, kad pozityviai nusiteikčiau, pasitikėčiau savimi. Ten buvo frazės “esu unikali, gabi, talentinga“..ir t.t.. Ir.. kažkaip man rėždavo ausį tie “pasigyrimai“, nesmagu buvo juos skaityti. O paskui kažkaip atėjo mintis, kad tereikia pridėti vieną sakinį po tų visų “pasigyrimų“: “kaip ir kiekvienas kitas žmogus“. Ir viskas atsistojo į savo vietas!

  Ir dabar šį sakinį priduriu, kai užeina (tiesa, vis rečiau ;)) “žvaigždiškumo“ akimirkos :). Ir dažnokai šį sakinį pasakau, jeigu kažkas šalia labai jau giriasi :).. Reakcija būna įvairi: nuo sutrikimo iki juoko ar net pykčio :)..

  Ačiū ir tau, Vytautai, už gerus žodžius ir kad užsuki! 🙂

  Jaukaus vakaro! 🙂

  Patinka

 3. Atgalinis pranešimas: Vartotojo portretas – ruvi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: