Naujoji ekonomika

Kiekvienas žmogus, kuris susimąsto apie problemų priežastis šiuolaikinėje visuomenėje, supranta, kad jos ne pavienės ir tikrai ne atsitiktinės. Visų šių problemų priežastis – ekonominė sistema. Juk jei ji veiktų žmonių labui – žmonės gyventų gerai, t.y., mes matytume ir jaustume savo gyvenime gerus sistemos veikimo rezultatus.

Kam apskritai reikalinga ekonominė sistema? Jos tikslas – organizuoti žmonių veiklą taip, kad būtų palaikoma sveika, žvali ir kūrybinga visuomenė, veikianti visų labui ir nuolat tobulėjanti bei tausojanti supantį pasaulį ir gamtos išteklius.

Šiandien gi matome visiškai priešingus dalykus: vietoje bendradarbiavimo – konkuravimą; sąžiningą, oriai apmokamą darbą keičia įvairios spekuliacijos, machinacijos ir bedarbystė; besaikis vartojimas, o šalia – gyvybiškai svarbių gamtos resursų niokojimas; finansinis pranašumas tiems, kas jau turi perteklių, išnaudojant tuos, kas skursta; nėra skaidrumo ir atsakomybės; moralinė degradacija ir t.t..

Ir dėl visų šių blogybių kaltinami (kitų kaltinimas – vienas iš atsakomybės vengimo būdų) patys žmonės arba mistiniai ekonominiai faktoriai, kurie vis “neleidžia“ žmonėms oriai gyventi. Tačiau tiesa paprasta: esmė – sistemoje, kurioje pagrindiniai ekonominiai tikslai yra ne tie, kurie viešai deklaruojami, o paslėpti (finansiniai), ir jų siekiama neatsižvelgiant į negatyvų poveikį visuomenei, ateičiai, ekologijai.

Todėl – visi žmonės yra savo valdžios (juk jos rankose visos valdymo ir poveikio priemonės) įkaitai, su kuriais valdžia nebendradarbiauja, nors ir yra išrinkta (bent jau taip teigia) atstovauti visų žmonių interesus. Rezultatas – daug gražaus kalbėjimo ir pompastikos, o realybėje – visuomenės suskaldymas, nusivylimas, įtampa, nepakeliami mokesčiai, baimė dėl rytojaus..

Natūralu, kad daugeliui kyla ne tik logiški klausimai: “kodėl taip yra?“, “kas už tai atsakingas?“, “kaip turėtume toliau gyventi?“, bet gimsta ir pasipriešinimas – ir matome tai visame pasaulyje, nes ekonominė-finansinė sistema – viena, todėl ir jos veikimo pasekmės – visur vienodos. O svarbiausia – žmonės jau negali gyventi pagal jos primetamas taisykles.

Taip pat natūraliai gimsta ir rimti svarstymai – kokie gi turi būti naujosios ekonomikos principai? Akivaizdu, kad dabartinė ekonominė sistema išsisėmė ir išsigimė, jos pagrindinis rezultatas – skolose paskendę žmonės ir valstybės.

Ir tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ekonomika gali būti suprantama tik tos srities specialistams. Sudėtinga ten, kur pripainiota, neskaidru ir dangstoma melu. Jei norime tobulėjimo – turime atlikti konkrečius veiksmus, kad tai pasiektume. Tiesiog perkelkime harmoningo bendravimo principus į visuomenės gyvenimą.

Taigi, naujoji ekonominė sistema turi būti:

* Pirmiausia – skaidri, sąžininga ir lengvai kontroliuojama visų dalyvių, kad tarnautų ilgalaikiams socialiniams tikslams.

* Ekonomikos progresas turi būti matomas ir juntamas kasdieniniame gyvenime, o matuojamas atsižvelgiant į visų bendruomenių gerovę, o taip pat kitų gyvybės rūšių ir ekosistemų gerovę.

* Visuomenės prioritetai turi būti pakeisti: pirmenybė – dvasiniam ir doroviniam žmonių auklėjimui – kad žmonės gyventų vienybėje ir harmonijoje, kad nuolat tobulėtų.

* Progreso užtikrinimas: valdžia ir visi dalyviai turi dirbti taip, kad gautų stabilius, vedančius į klestėjimą rezultatus visose svarbiausiose gyvenimo srityse.

* Teisingumas: ekonominė nelygybė giliai prieštarauja žmonijos ir Žemės ekologijos gerovei, todėl turi būti skubiai mažinama.

* Pragyvenimo lėšų užtikrinimas: žmonės turi būti aprūpinti sąžiningai ir oriai apmokamu darbu; turi teisę kurti darbo vietas. Darbo tikslas – visos bendruomenės ir šeimos gerovė.

* Pinigai – atsiskaitymo priemonė, o ne dominantė, ne tikslas!

* Ekonominiai prioritetai turi būti pakeisti: nuo vartojimo ir materializmo – į visiems reikšmingus tikslus, nukreiptus į visuomenės klestėjimą, sveikatą ir laimę, ekologijos tausojimą.

* Tarptautinės bendrijos santykiai ir tikslai turi remtis sąžiningumu, vienybe ir visuotinės gerovės prioritetais. Išmokti bendradarbiauti, o ne konkuruoti.

* Naujoji sistema turi remtis aukštomis ekologiškai saugiomis technologijomis, saugančiomis biosferą ir pačią civilizaciją.

Sistema, kurioje tikrai gyvensime, bus visai kitokia, nei dabartinė: žmonės bus laisvi, kūrybingi, orūs, laimingi ir vieningi. O dabartinė.. pelnytai keliaus į istorijos vadovėlius su visais karais, vergove, išnaudojimu, korupcija, gobšumu ir melu – kaip sunki žmonijos pamoka.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s