Apie internetą: kuo gali pavirsti trys minutės

Įdomus filmukas, kuriame per kelias minutes aiškiai parodomos priežastys – kodėl aktyvūs interneto naudotojai dažnai nesugeba normaliai suvokti informacijos, įsiminti ją ar mokytis kažko naujo. O jei tiksliau – kodėl internetas įtakoja paviršutinišką mąstymą.

Autorius – Nikolas Karr (Nicholas Carr), parašęs knygą apie tai, kaip internetas veikia mūsų smegenis: “The Shallows: What the Internet is Doing to Our Brains“. Filmuke trumpai perteikiama knygos turinio esmė.

Autorius remiasi asmenine patirtimi – jis ilgą laiką aktyviai naudojosi internetu ir visomis jo naujovėmis. Kol.. galiausiai pastebėjo, kad praranda gebėjimą susikaupti, ir ne tik prie kompiuterio – jam buvo vis sunkiau tiesiog.. skaityti knygą.

Taigi, autorius klausia: kuo gali pavirsti trys minutės internete? Pabandykime nuspėti: tarkime, jūs skaitote straipsnį ir tuo pat metu gaunate pranešimą su nuoroda į juokingą nuotrauką, kuria jūs, žinoma, norėsite pasidalinti socialiniame tinkle.

Na, o ten jūs pamatysite video apie tai, kaip panda puola vaiką, ir iš karto užsuksite į “Wikipedia“ – kad sužinotumėte viską apie agresyvų gyvūnų elgesį. O po “turiningų“ agresyvaus pandos elgesio tyrimų judėsite toliau ir toliau.. Štai kuo gali virsti trys minutės internete.

O jei tokių minučių bus ne trys per dieną, o dešimtis ar šimtus kartų daugiau? Kaip manote, ar tokiu atveju galėsime normaliai įsisąmoninti naują informaciją? Juk svarbiausias – mūsų dėmesys: jei jis išskaidytas ir nevaldomas – mes prarandame gebėjimą giliai ir nuosekliai mąstyti.

Internetas – tinklas, turintis neįtikėtiną kiekį informacijos, todėl mes ir praleidžiame jame tiek daug laiko. Paveikslėliai, garsai, filmai, tekstai, žodžiai.. – visa tai įtakoja priklausomą elgesį, verčiantį mus nuolat žvilgčioti į pašto dėžutę, tikrinti nuorodas, prenumeratas, naujienas..

Taip mes blaškomės informacijos paviršiumi, šokinėdami nuo vienos informacijos prie kitos. Mes tampame greito skenavimo adeptais, tuo pačiu prarasdami gebėjimą susikaupti, giliai ir kūrybiškai mąstyti. Mes pradedame naudoti savo sąmonę greitai informacijos paieškai ir greitam.. užmiršimui.

Tokiu būdu savo mąstymą supaprastiname, “automatizuojame“, padarome primityvų – kaip kompiuterį.. Jei nuolat gyvename tokiame ritme – žinoma, jis mus paveikia: internetas padaro mus paviršutiniškais. Mes pradedame nesigilinti į esmę: tiesiog žiūrime į išskaidytą, nesusietą tarpusavyje informaciją iš daugelio šaltinių.

Tačiau mes nesame mašinos.. Internetas naudingas išradimas, bet jis neturi pakeisti žmogiško – gilaus, nuoseklaus ir kūrybingo mąstymo. Būtent taip – giliai, nuosekliai ir kūrybingai – mąstydami mes galime mokytis, kurti, įsiminti, dirbti prasmingus darbus.

Geriausia, ką galime kasdien padaryti – atrasti laiko tam, kad susikauptume, nusiramintume ir skirtume visą savo dėmesį vienam darbui vienu metu. Ir nepamirškime popierinių knygų skaitymo – tai taip pat skatina gilų mąstymą.

Kad paviršutiniškas mąstymas neišstumtų gilaus mąstymo – mokykimės valdyti savo dėmesį ir atidžiai rinkimės informaciją. Tuomet internetas bus naudingas pagalbininkas.. 🙂

Plačiau apie tai filmuke:

2 mintys apie „Apie internetą: kuo gali pavirsti trys minutės“

    1. Sveiki.

      Administratoriaus prašymas: nedėkite užslėptos reklamos, nes komentarai bus šalinami. Čia priimtinos tik tos nuorodos, kurios susijusios su dvasiniu tobulėjimu, sveikatingumu, psichologija, t.y., NEKOMERCINĖS.

      Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s