Žakas Fresko – išradėjas, inžinierius-konstruktorius, architektas, filosofas.. Sunku ir išvardinti visas sritis, kuriomis jis domisi – jis pats sako, kad domisi viskuo ir viską nori tobulinti. Įdomu tai, kad šis unikalus žmogus, kaip ir L. Da Vinčis, yra savamokslis.
Jis gimė 1916 metais kovo 13 dieną Niujorke. Nuo pat mažens buvo žingeidus, smalsus, mėgo piešti ir buvo iš tų mokinių (jis mokėsi mokykloje iki 16 metų), kurie užduodavo netikėtus klausimus ir visada turėjo savo nuomonę.
Sunkus išgyvenimas Ž. Fresko buvo Didžioji depresija 1929-1939 metais. Būtent tuo metu jis pirmą kartą susimąstė – kodėl yra toks skurdas, o šalia – karai, korupcija ir valdžios abejingumas žmonių problemoms. Galbūt, sistema, pagal kurią gyvena visuomenė, paseno ir neišvengiamai veda į griūtį?..
Kurį laiką jis dirbo ir socialiniame centre – teikė pagalbą alkoholikams, narkomanams ir vadinamiems sunkiems paaugliams. Tačiau labai greitai pamatė, koks bergždžias jo darbas: kol jis dirbo su vienu į bėdą pakliuvusiu žmogumi, sistema jau “pateikdavo“ šimtus kitų..
Tuomet ir kilo mintis ieškoti problemų priežasčių, o ne kovoti su pasekmėmis. Taip prasidėjo gilesnės Ž. Fresko paieškos. Jo ilgamečių paieškų rezultatas – “Venus“ projektas, kurį jis pradėjo vystyti maždaug 1975 metais.
Daug kas žavisi šiuo drąsiu ir kūrybingu žmogumi, o kiti jo idėjas vadina utopinėmis. Galbūt, nusivylimas ar tiesiog nuovargis nuo nesibaigiančių krizių verčia žmones abejoti, kad apskritai kažkas gali pasikeisti ir kad gali būti kitaip..
Tačiau Žakas Fresko teigia, kad jo siūloma sistema – ne utopija ir kad ji gali būti lengvai įgyvendinta. Kaip? Pirmiausia – keičiant žmonių sąmonę, suvokimą. Kokiu būdu? Lygiai taip pat, kaip dabar veikiama žmonių sąmonė per masines informavimo priemones.
Skirtumas tik tas, kad dabar žadinamos negatyvios žmonių savybės, yra meluojama ir manipuliuojama. Norint gerų pokyčių, reikia visuotinai iškelti naujas – humaniškas, vienijančias idėjas ir sistemingai jas įgyvendinti, t.y., aktyvuoti pozityvias žmonių savybes.
Žmonės iš prigimties yra “užprogramuoti“ vystytis, evoliucionuoti, keistis, tačiau šios savybės yra uoliai slopinamos. Žmonėms dabar labiausiai trūksta vienijančių tikslų ir siekių, todėl pamatę pirmuosius gerus bendros veiklos rezultatus, jie patys su entuziazmu imsis to, kas juos įkvepia ir sukuria bendrą gerovę.
Na, o kaip su senąja sistema, ką daryti su žmonėmis, kurių rankose didžioji dalis finansų ir resursų? Žakas Fresko teigia, kad su ja nieko nereikia daryti, ji ir taip dėsningai žlunga ir galiausiai sužlugs – tą matome visi. Dabar reikia turėti aiškų planą – ką daryti toliau. Jis ir siūlo vieną iš įgyvendinamų variantų.
Apie “Venus“ projektą – šis pažintinis filmas. Labai džiaugiuosi, kad atradau su lietuvišku vertimu ir įgarsinimu – padėka vertimo autoriui!
Ir dar – įdomus filmas apie Žaką Fresko: čia rusiškai įgarsintas, o čia – anglų kalba.
74 mintys apie „Žako Fresko projektas “Venus““