2013 – Sveikatingumo metai

Jei šie metai paskelbti Sveikatingumo metais, tai turėtų reikšti, kad visiems – nuo kiekvieno piliečio iki valdžios atstovų – šis klausimas bus prioritetinis. Tai patvirtino ir naujai paskirtas Sveikatos apsaugos ministras savo atvirame laiške visuomenei ir švietimo įstaigų vadovams.

Gera iniciatyva ir teikianti viltį pradžia.. Norisi tikėti, kad ji neapsiribos tik nesveikos gyvensenos pasekmių pamatymu, žalingų įpročių pasekmių aiškinimu ar didesniu sportinių renginių skaičiumi. Nors visa tai, žinoma, taip pat labai svarbu ir reikalinga.

Sveikai gyvenančių žmonių yra nemažai ir be specialių priemonių ar renginių, o sveikai jie pradėjo gyventi ne tik todėl, kad pamatė nesveikos gyvensenos pasekmes, bet todėl, kad suprato ligas sukeliančias priežastis ir atsisakė veiksnių, sukeliančių ligas, t.y., pradėjo gyventi sveikai.

Turime ir visuomeninių sveikuolių organizacijų, kurios propaguoja sveiką gyvenseną. Tokie žmonės verti pagarbos dėl savo sąmoningumo ir dvasios stiprybės – juk jie yra geras pavyzdys aplinkiniams. Atrodytų – viskas puiku, tačiau.. akivaizdžiai trūksta valstybinio požiūrio ir konkrečių valdžios veiksmų šiuo klausimu.

Juk pavienio sveikuolio, visuomenininkų ir valdžios atstovų poveikio priemonės nepalyginamos! Sveikuolis ar visuomenininkai taip pat gali parašyti laišką-kreipimąsi, gali organizuoti sportinius renginius, gali kreiptis ir į valdžią su pasiūlymais – kaip pagerinti tautos sveikatą..

Tačiau ar bus tokie pasiūlymai įgyvendinti – priklausys nuo valdžios pasiryžimo iš esmės spręsti šį klausimą. Štai čia ir susiduriame su akivaizdžiais prieštaravimais, nes išskyrus kovą su nesveikos gyvensenos pasekmėmis – įvairiomis priklausomybėmis ir ligomis, į jų atsiradimo priežastis dar vis žiūrima pro pirštus.

Maža to: ne vienas, pradėjęs sveikai gyventi, jums patvirtins – paradoksas, bet sveikas žmogus visuomenei pasidaro.. svetimas. Ir reikalas net ne aplinkinių požiūryje, kurie tuoj pat “pakrikštija“ sveikuolį keistuoliu, įtartinu, sektantu ar ligoniu. Esmė ir tame, kad jis kitaip,.. sveikai gyvena: neperka kvaišalų, beveik neperka vaistų (neneša pelno), yra sąmoningas ir aktyvus – t.y., kitoks, nei dauguma.

Taigi – ko mes visi sieksime šiais metais? Kokie pagrindiniai sveikatos kriterijai? Turbūt, visi sutiksite, kad sveikas žmogus yra blaivus, nerūkantis, sveikai besimaitinantis, žvalus, fiziškai aktyvus, psichologiškai pozityvus. Ir norint sveikai gyventi, pirmiausiai reikėtų pradėti nuo to, kas žaloja sveikatą – žalingų įpročių. Tai yra svarbiausias pirmas žingsnis, kuris skatina visus sekančius žingsnius link sveikatos.

Kitaip.. nuolat “gesinsime laužą žibalu“: iš vienos pusės aiškinsime, kaip blogai vartoti alkoholį ir rūkyti, o iš kitos pusės – reklama, lengvai pasiekiami ir pigūs kvaišalai, “saikingo“ alkoholio vartojimo teorijos ir visuomenė su stipriomis svaiginimosi tradicijomis.

Visuomenėje, kur alkoholis – įprastas dalykas, alkoholio vartojimo tradicijos perduodamos iš kartos į kartą. Vaikai nuo mažens tai mato ir alkoholį priima kaip neatsiejamą gyvenimo dalį – dėl to pirmasis alkoholio paragavimas paaugliui ar jaunuoliui yra jau ne alkoholio vartojimo pradžia, o dėsningai susiklosčiusių psichologinių nuostatų įgyvendinimas.

Paaugliai vardina tokius pirmuosius savo motyvus vartoti alkoholį: sekti tradicijas; tapti “suaugusiu”; patirti naujų įspūdžių; išgerti “dėl drąsos”; noras būti “kaip visi”. Šiandien turime vis ryškėjančią liūdna realybę: dominuojantis paauglius ir jaunimą vienijantis “užsiėmimas” – rūkymas ir alkoholio vartojimas.

Todėl žymus akademikas F. Uglovas nuolat pabrėždavo: “Niekada negerkite ir nerūkykite, antraip visos kitos sveikatos gerinimo rekomendacijos netenka prasmės“. Informacija apie žalingų įpročių pasekmes labai svarbi, tačiau būtinas ir valstybinis požiūris bei priemonės.

Kokios jos – manau, gerai žino valdžioje esantys žmonės, juolab, kad gali pasitelkti sveikuolius-visuomenininkus, kurie visada turi daug gerų idėjų ir pasiūlymų bendram labui. Tereikia visiems kartu geranoriškai imtis šios kilnios misijos – tautos sveikatingumo – įgyvendinimo.

Viliuosi, kad nebus pamirštas ir sektino pavyzdžio reikšmingumas: matysime sveiką gyvenseną propaguojančius ir mums visiems asmeniniu pavyzdžiu tai įrodančius valdžios atstovus. Tai būtų stiprus argumentas kiekvienam žmogui susimąstyti apie savo sveikatą.

Linkiu mums visiems sėkmingo Sveikatingumo metų tikslų įgyvendinimo! Kiekvienas galime prisidėti prie šios kilnios veiklos rodydami asmeninį pavyzdį :).. Nuoširdžiai tikiu, kad turėsime kuo pasidžiaugti metų gale – kad visos geros idėjos duos gerą pradžią tolimesniam visos tautos sveikatingumo plėtojimui.

3 mintys apie „2013 – Sveikatingumo metai“

  1. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’ll be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

    Patinka

  2. Sveiki 🙂

    Ačiū!

    Audra, kiekvienas žmogus nusprendžia, kas jam svarbu, ir tam nereikia raginimų ar visuotinių akcijų. Na, o valdžiai puiki proga savo žodžius patvirtinti darbais. Kaip bus – pamatysime :).

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s