Tarsi žaidimas šachmatais

Minutėlei įsivaizduokite: visi svarbiausi Visatos dėsniai yra tarsi žaidimas šachmatais, ir kad išmoktume jį žaisti, turime tiesiog žinoti – kaip.

Taigi: yra žaidimo laukas ir figūros, yra tam tikros taisyklės, apibrėžiančios figūrų judėjimą.

O dabar įsivaizduokite: kaip atrodytų bandymas sužaisti šachmatais su pasislėpusiu partneriu, ir jei jūs galėtumėte matyti tik keturis langelius, nors ant žaidimo lentos jų yra 64?

Tokiu atveju jūs daugiausia žinotumėte apie keturias figūras, stovinčias ant jums matomų keturių langelių (nors jų yra šešios rūšys, ir kiekviena su savo judėjimo taisyklėmis), taip pat galėtumėte žinoti arba net nežinoti apie tai, kad jūsų matomos figūros gali judėti.

Jei matytumėte tik keturis langelius, tai, ko gero, padarytumėte logišką išvadą, kad jūsų figūros apskritai negali judėti.

Vėliau jūs pastebėtumėte, kad galite pajudinti šias figūras truputį už jūsų keturių langelių ribų, nors ir nematote – kur; taip pat galite jas sėkmingai sugrąžinti į vietą.

Remdamasis šiuo savo atradimu, jūs patikėtumėte, kad galite pažinti ir tai, kas yra už jums matomų keturių langelių ribų.

Tačiau jei nematomas partneris kontroliuoja kitas figūras, kurių jūs negalite pamatyti ir gali paimti figūras iš jūsų keturių langelių – tuomet jums bus sunku net įsivaizduoti visą žaidimo planą.

Tokiu atveju jūs net nesuvoksite, kad su kažkuo žaidžiate šį žaidimą, kad yra ir kitos figūros, kurios juda pagal visiškai nežinomas jums taisykles.

Dar daugiau – jus šokiruotų, jei nematomo partnerio valdoma figūra staiga atsirastų ant vieno iš keturių jums matomų langelių ir pakeistų jums įprastą situaciją: pasiimtų vieną iš jūsų figūrų ir po sekundės pradingtų.

Tačiau jei jūs išmoksite žaidimo šachmatais taisyklės, jūs suprasite: neįmanoma sužinoti apie visų šešių figūrų funkcionavimą, jei jums prieinamos tik keturios iš jų, o vizualiai galite matyti tik keturis visos žaidimo lentos langelius.

Juk visos figūros juda pagal visiškai skirtingas taisykles, ir jūs negalite suprasti – kaip, jei prieš tai matėte tik “savo“ figūras keturiuose langeliuose. O ir suvokimas, kad yra dar daugiau figūrų ir langelių būtų tikras paradigmos poslinkis!

Jei perkelsime šią metaforą į “kosminį žaidimą šachmatais“ – galėsime aiškiau įsivaizduoti mūsų pastangas suprasti Visatą kiekviename vis sudėtingesniame jos lygmenyje..

Pagal metaforą iš D. Uilkoko knygos “Vienybės mokslas“

Gero visiems savaitgalio :)!

Viena mintis apie „Tarsi žaidimas šachmatais“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s