Apie sveikatos profilaktiką

Dažniausiai tai suprantame kaip pasitikrinimą pas gydytoją. O kaip yra iš tiesų? Profilaktika (gr. prophylaktikos – apsauginis) – tai saugančių nuo ligų priemonių visuma. Tai reiškia, kad jų yra daug, tarp jų ir apsilankymas pas gydytoją, ir nuo jų visų taikymo priklauso mūsų sveikata. Šiuolaikiniai žmonės dėl civilizacijos vystymosi ir proto technokratizavimo palaipsniui pamiršo apie tai, kad sveikatą galima ir reikia palaikyti.

Tokį požiūrį lemia ir gyvenimo tempas – žmogui “nėra kada“ sirgti, “nėra laiko“ palaikyti sveikatą, o tuo labiau ieškoti ligos priežasčių, juk išgerti tabletę greičiau ir paprasčiau. Kartais skubame slopinti simptomus, nes sirgti “neapsimoka“, o ir baugu, nes bijome prarasti darbo vietą. Medikamentai tapo dominuojantys gydyme, o mes apgaudinėjame save, kad ligas galime išsigydyti tik vaistais, nepridėję jokių aktyvių pastangų pasveikimui.

Žinoma, medicininiai preparatai labai svarbūs kaip greitosios, o kartais ir neatidėliotinos pagalbos priemonės. Tačiau remtis į medikamentinį gydymą kaip į panacėją yra pražūtinga – tai įrodo vis didėjantis ligų kiekis: jos tampa sudėtingos, kompleksinės, chroniškos. Pripratintas prie nuolatinio vaistų vartojimo organizmas nusilpsta ir nesugeba natūraliai susidoroti su negalavimais – jis pasidaro priklausomas nuo išorinės pagalbos.

Todėl susidaro įspūdis, kad žmogus neatsakingas už savo sveikatą, kad jis serga tarsi savaime, be priežasties. Tačiau kiekviena liga turi priežastį: tai visada nukrypimas nuo optimalių fizinių, psichinių ar dvasinių būsenų. O liga išgydoma tik pašalinus jos priežastį – pakeitus viską, kas yra neteisinga, kas atvedė į ligą. Jei gydomės kompleksiškai ir išmokstame gyventi sveikai, liga traukiasi.

Nemažai žmonių jau keičia savo požiūrį į sveikatą, ligų gydymą ir sveikimo periodu ieško papildomų sveikatą stiprinančių priemonių. Jų tradicinė medicina siūlo labai daug: dietologija, valeologija (mokslas apie teisingą gyvenimo būdą ir tam tikrus fizinius ir psichinius dėsnius, kurių nežinodami galime turėti sveikatos sutrikimų), fizioterapija, fitoterapija, psichoterapija, masažai, gydomasis kvėpavimas ir gimnastikos, vandens procedūros, organizmo valymas ir t.t..

Taip pat nepamirškime, kad svarbiausi sveikatos palaikymo faktoriai yra visiems prieinami – tai grynas oras, vanduo, sveikas maistas, judėjimas, pozityvus mąstymas.. Galiausiai nekenkimas sau žalingais įpročiais, apie tai yra taiklus posakis: “Net tai, kas gerai – gerai su saiku, o viskas, kas kenkia – kenkia nuo pirmo gurkšnio“. Dauguma žmonių žino apie sveikatos profilaktiką, bet retas viską atlieka, todėl visiškai sveikų žmonių yra nedaug.

Kodėl? Matyt, trūksta sąmoningumo – nes savo gyvenimo būdu vis dar aliname sveikatą, o susirūpiname ja tik tuomet, kai susergame. Galime sakyti – kam ta profilaktika reikalinga, jei nieko neskauda, jei jaučiuosi gerai? Tačiau kai skauda, kai žmogus suserga, jis jau yra gydomas, ir profilaktiką daryti vėlu. Ji ir atliekama tam, kad nesirgtume – tam ir laikomės sveikos gyvensenos principų.

Kartais matome ir, rodos, prieštaringą vaizdą – iš pažiūros sveiki, fiziškai stiprūs žmonės suserga sunkia liga ar netikėtai išeina iš gyvenimo. Kodėl taip nutinka? Esmė tame, kad sveikata – labai plati ir kompleksinė sąvoka. Tai nėra tik stiprus kūnas ar neturėjimas žalingų įpročių. Dar Hipokratas sakė: gera sveikata parodo, kad žmogus pasiekė harmonijos būseną tiek su savo vidumi, tiek ir su savo aplinka, nes viskas, kas veikia protą, veikia ir kūną.

Svarbiausia, kad sveikas žmogus ne tik žino, kas yra sveikata, ne tik tai supranta, bet ir gyvena pagal savo supratimą, nes žinoti ir suprasti – skirtingi dalykai. Žinoma, jo ne tik kūnas sveikas, bet ir gera emocinė bei psichinė būsena. Jis gyvena visapusiškai sveikai: nekenkia organizmui, sveikai maitinasi, sportuoja, turi mėgiamą veiklą, laikosi optimalaus darbo ir poilsio režimo, išsimiega, turi pozityvų požiūrį į gyvenimą ir t.t..

Ar tai įmanoma? Taip, tereikia pajusti atsakomybę už savo sveikatą. O pradėti galime nuo svarbiausių klausimų: ar norime būti sveiki, kas mums trukdo būti sveikais? Ir prisiminkime, kad ligos lengviau išvengti, nei ją gydyti. Nei Gamtos dėsnių, nei savęs neapgausime – būti sveiki galime tik sveikai gyvendami.

Kaip manote?

5 mintys apie „Apie sveikatos profilaktiką“

 1. Labai patiko posakis ,,Viskas kas gerai – gerai su saiku, o viskas kas kenkia – kenkia nuo pirmo gurkšnio“. Aišku kad norint sveikatos reikia ja rūpintis. Naivu galvoti, kad sveikata kažkokiu būdu nepriklausomai nuo to, ką daro žmogus ima ir savaime pasitaiso. Prietaisus žmones prižiūri, jų specialiai negadina, visiems tai svaime suprantama. O su sveikata dažnokai elgiasi kaip su priešu. Ir dar noriu paminėti, kad yra įsitikinimas, kad sveikatą kažkas kitas turi duoti -ar tabletė, ar gydytojas. Aš taip suprantu, kad ta sveikatos profilaktika turi būti paties žmogaus darbas.

  Patinka

 2. Ruvi, yra dar kitas posakis: kol žaibas netrenks, tol bobutė nepersižegnos :)). Jis labai tinka sveikatos temai. Kaip suaktyvėja žmogelis kai suserga, ojojoj!

  Patinka

 3. Sveiki 🙂

  Ir ačiū už tai, kad pasisakėte – sveikatos temomis žmonės nenoriai diskutuoja..

  Aurelija, jums pritariu pilnai, ir labai geras palyginimas su prietaisais – tikrai, specialiai jų negadiname 🙂 .. O profilaktika – žinoma, kad tai asmeninis žmogaus darbas – kaip gi kitaip?

  Gyvenimo stebėtojau – na taip, šis posakis ypač tinka sveikatai :). Ir kad suaktyvėja žmogus susirgęs – taip, bet dažnas ir rankas nuleidžia.. Pastaruoju metu teko giliau pastudijuoti sveikatingumo temą, daug ką išbandyti, todėl galiu tvirtai pasakyti – viskas mūsų rankose, ir tikrai nereikia laukti, kol tas žaibas trenks 🙂 .

  Ačiū jums 😀

  Patinka

 4. Dėkui už išmintinga informaciją 🙂
  Iškilo skaitant vienas klausimas, gal visiškai suprantamas atsakymas, bet norisi išsigryninti 🙂
  O kam mums reikalinga sveikata?
  Niekada nenumirti? (pabėgti nuo mirties baimės ir mirties)
  Nekentėti kančios susijusios su liga? (pabėgti nuo skausmo)
  Gyventi pilnavertį gyvenimą? (visiška psichinė ir fizinė sveikata arba trūkumų kompnesavimas (pvz.akiniai)O tai kiek tokių žmonių pažystate :), jei daug, tai sveikinu ir baltai pavydžiu

  Patinka

 5. Sveiki, Myk 🙂

  gerbiu žmones, kurie sau ir kitiems kelia klausimus, o ne bando viską paneigti.

  Gal nebuvote (tikrai niekam to nelinkiu) susidūręs su sveikatos problemomis, jei jums kyla klausimas – kam reikalinga sveikata. Nebūtina prarasti, kad tai įvertintume. Pirmiausiai sveikata reikalinga tam, kad gyventume pilnaverčiai, be ligų sukeliamų apribojimų.

  Kol nepakliuvau į avariją ir dėl traumos bei operacijos man nebuvo apribotas gebėjimas vaikščioti – iki galo nesupratau, kaip svarbu tiesiog galėti vaikščioti, judėti, sugebėti pačiam viską padaryti..

  Kadangi iki avarijos gyvenau sveikai, tai ir po traumos atsigavau greičiau, be komplikacijų, ir beveik be vaistų.

  Patikėkite, tai didelė laimė – būti sveikam 🙂 . Todėl ir turime rūpintis sveikata. Mano aplinkoje yra visiškai sveikų žmonių, todėl gal aš turiu pavyzdį ir stimulą to siekti.

  Aš suprantu, kad matant tiek daug sergančių žmonių aplink, gal ir sunku patikėti, kad įmanoma būti sveikam – matydami tokį vaizdą, mes tarsi susitaikome su tuo, kad ligos neišvengiamos, kad mums būtinai bus taip, kaip visiems.

  Kitas klausimas – ar žinome, kaip palaikyti sveikatą, ar laikomės sveikatos palaikymo principų?

  Patikėkite, Myk, sveikata mums gyvybiškai reikalinga, tai jums sakau iš savo patirties 🙂 . Tiesiog tam, kad gyventume, kad būtume laimingi 🙂 .

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s