Apie sektas

Atrodytų, žmonės dabar išsilavinę, sąmoningi – kuo gi juos vis dar patraukia sektos? Juose yra įvairiems skirtingiems visuomenės sluoksniams priklausančių žmonių: įvairaus amžiaus, interesų, gabumų ir polinkių. Kokius žmonių poreikius patenkina sektos, kokias visuomenėje esančias nišas užpildo ir kuo jos pavojingos žmogui? Kad suprastume, kaip žmogus pasiduoda sektantų pagundoms, turime suprasti sektų veikimo principus.

Pastebėta, kad sektų ypač padaugėja visuotinio sąmyšio, krizių ir permainų laikais. Sektų vadovai pateikia žmonėms paprastus ir iš pirmo žvilgsnio patikimus laimingo gyvenimo receptus. Žadamas ne tik laimingas gyvenimas, bet ir saugumas chaotiškame pasaulyje. Sektos įsipareigoja sukurti sveiką, saugų ir džiaugsmingą pasaulį, už kurį jos tarsi prisiima atsakomybę, bet su sąlyga – jis turi būti jų kontroliuojamas.

Pakliuvęs į sektą žmogus pradžioje pasijunta saugus tarsi savo šeimos rate: suprastas ir išklausytas, jis tampa reikšmingas. Idėjinis vadas dažnai patvirtina, kad visi grupuotės nariai yra išskirtiniai, priklausantys “tikriems“ pašauktiesiems. Pasiūlomi tiesioginiai keliai į laimę, bet su ta pačia sąlyga: jei bus griežtai laikomasi grupės reglamentuojamų taisyklių ir tam tikro gyvenimo būdo.

Visų sektų veikimo metodai panašūs: pritraukti naujus narius ir juos įtakoti, daryti spaudimą, slopinti jų laisvą valią. Kiekvienas naujas narys sustiprina sektą ir dažnai keičia savo laisvę į iliuzinį saugumą. Didžiausia sektų blogybė – žmonių apgaudinėjimas ir išnaudojimas, visų jų tikslas – pinigai ir valdžia. Joms reikalingi žmonės, kurie aukotų pinigus, veltui dirbtų, rinktų aukas ir verbuotų naujus narius. Žmonės besąlygiškai atsiduoda sektos valdžiai, tuo tarpu jos vadovai net nemano tesėti savo pažadų.

Pavojingiausios sektos yra tos, kurios atskirtos nuo išorinio pasaulio: kai griežtai kontroliuojama informacija, kai reikalaujama nutraukti visus iki sektos buvusius ryšius, ar prašoma į sektos sąskaitą perrašyti savo santaupas, užrašyti nuosavybę. Tokiu atveju žmogus patenka į visišką sektos priklausomybę, kuri tampa vienintele jo asmenybės formuotoja ir teisėja. Tai dvasinė prievarta: sužlugdomas žmogaus savarankiškas mąstymas, jo unikalumas – jis tampa lengvai valdomas.

Kai susipažįstame su sektų veikimo principais, sunku įsivaizduoti, kad žmogus į tai gali įsitraukti savo noru. Kada ir kokie žmonės pasiduoda sektų vilionėms? Nustatyta, kad dažniausiai į sektas įvilioja žmonės, kuriais pasitikima: draugai, artimi žmonės, giminės, kaimynai, bendradarbiai, arba sektantai profesionalai. Sektų šalininkai priviliojami ir internetu – mūsų informaciniais laikais žmonės kartais sutrinka ir pasiklysta informacijos gausybėje, todėl nesuvokia, kuo tikėti ir pasitikėti.

Dažniausiai pasiduoda tie žmonės, kurie atsidūrė kritinėje situacijoje: prarado darbą, išsiskyrė su artimu žmogumi, persikėlė gyventi į kitą šalį ar miestą, neteko artimo žmogaus, nusivylė gyvenimu, draugais, valdžia, tradicine religija, nepasitiki savimi ir pan.. Jie mano, kad nieko nepraranda, nes jaučiasi nepajėgūs patys pertvarkyti savo gyvenimą. Lengviau pasiduoda ir jauni žmonės, kurie dar dažnai jaučiasi drovūs ir neryžtingi.

Amerikiečių socialinis psichologas P. G. Zimbardo, tyrinėjęs sektų veiklą, pateikė tokias apibendrinančias išvadas:

* Niekas be priežasties neateina į sektas. Žmonės dažniausiai jungiasi prie tokių grupių, kurios žada išpildyti jų poreikius ir lūkesčius. Grupės tampa sektomis, kai jos apgaudinėja žmones, juos išnaudoja, paklaidina tikėjime, pamina bendražmogiškas vertybes arba kelia pavojų gyvybei.

* Sektos parodo, kokių vertybių stinga visuomenėje. Tai tarsi indikatorius, parodantis, kada ir ko trūksta visuomenėje, kokie piliečių poreikiai lieka nepatenkinti.

* Greitai besivystančioje visuomenėje dažnai tikrosios vertybės yra nustumiamos į šalį, ir jų vietą užima paviršutinės, laikinos bei greitai kintančios. Tokiu būdu sukuriama palanki dirva skleisti miglotas iliuzijas ir įvairiausius tikėjimus bei dalinti žmonėms niekuo nepagrįstus pažadus.

* Lengvai pasiduodama aplinkinių įtakai, kai neturima savo tvirtų įsitikinimų. Taip pat kiekvienas žmogus gali pakliūti į sektos žabangus, kai jaučia, jog išorinė aplinka neatitinka jo gyvenimo nuostatų ir yra slopinama jo individualybė.

* Klaida manyti, kad sektantai naudoja kažkokias įmantrias poveikio žmogui priemones. Mistikos čia nėra, pritaikoma socialinės įtakos taktika, kuri plačiai naudojama visuomenėje (reklama, rinkiminės kampanijos, nuomonės formavimas ir pan.).

Taigi, vienintelis apsisaugojimo nuo sektų būdas – dvasinė stiprybė per savęs pažinimą. Plačiau apie tai – sekantį kartą.

O ką jūs apie tai manote?

10 minčių apie „Apie sektas“

 1. Labai rimta tema. Dabar tiek nusivylusių žmonių!Mums į pašto dėžutę nuolat prideda įvairiausių pasaulio gelbėtojų brošiūrėlių. Buvo aprimę,o dabar vėl jaučiasi pagyvėjimas.

  Patinka

 2. Labas rytas, Daivute 🙂

  Iš tiesų – nusivylusių žmonių dabar labai daug.. ir ne be pagrindo. Prieš rašydama apie tai perskaičiau daug informacijos, kuri šokiravo. Žmonės iki tiek tampa valdomi savo “geradarių“, kad net masiškai žudosi, liepus vadovui.
  Taip nutinka, kai žmonės atiduoda savo valią kitiems žmonėms. Sutinku su P.G.Zimbardo, kad socialine įtaka arba masių valdymo psichologija yra taikoma ne tik sektų.
  O vienintelis kelias iš to išsivaduoti – sąmoningumo vystymas.
  Niekas iš šalies negali suteikti žmogui nei saugumo, nei laimės. Jei tai kažkas suteikia, tai žmogus tampa nuo to “suteikėjo“ priklausomas, o ar gali būti priklausomas žmogus laimingas?.
  Būna labai sunkių situacijų gyvenime, bet jei ieškome sprendimų ir ieškome išeities, nežiūrint į nieką – mes juos galiausiai atrandame ir nuo tų paieškų sutvirtėjame ir įgyjame pasitikėjimo savimi ir.. laisvę.
  Todėl labai norisi padrąsinti žmones, kad nenuleistų rankų. Nėra padėčių be išeities, būtinai reikia jų ieškoti, kol surasime. Tik prisiminkime, kokius sunkumus išgyveno mūsų seneliai..
  Visiems linkiu stiprybės..

  Patinka

 3. Sveiki 🙂

  Gerai pastebėta žmonės ypatingai per krizes ir nuosmukius susidomi sektomis ir kitais laikinais dalykais, žinoma yra ir priešingas aspektas- krizės tampa postūmiu prabudimui. Labai patiko mintis, kad sektos savo iliuzijomis bando užpildyti tai ko visuomenėje trūksta (kitaip sakant duria į skaudžią vietą).
  Yra labai stiprokas bet teisingas pasakymas: sekta lyg vampyras išsiurbia viską kas naudinga pas žmogų ir numeta jį likimo valiai. Čia labai ryškiai matosi dėsnis “ turtingam bus pridėta iš vargstančiojo bus atimta“ ir kas įdomiausia viskas prasideda nuo labai mažyčio pasirinkimo. Žmogus jaučiasi nelaimingas ir štai atsiranda sekta kuri jį turėtų “išgelbėti“ savo iliuzijomis, bet atsiduręs joje žmogus tampa dar nelaimingesnis, bet yra ir kitas variantas- žmogus sako “man nepatinka mano esama situacija, bet išspresti tai galiu tik aš pats“ ir ką jis pradeda ilga savęs permąstymo procesą, bet įdomiausia tai, kad po kurio laiko stebisi kodėl jam pradeda visur sektis…

  Ačiū už gerą straipsnį 🙂

  Patinka

 4. Labas, Vytautai 🙂 ,

  Ačiū už įdomias mintis..

  Dar papildysiu šitą temą, radau įdomios informacijos, kuri buvo netikėta ir man. Neteko su tuo susidurti gyvenime, todėl mano žinios buvo paviršutinės, kol negavau laiško į asmeninį paštą, kuris pastūmėjo pasidomėti giliau.. Pasirodo, tai labai paplitę, ir įtrauktą žmogų labai sunku įtikinti, kad jis yra valdomas sektos.
  Atvirai prisipažinsiu – negalvojau, nustebau, kad dar yra tokia problema, ir ne kažkur, o pas mus..
  Pritariu, Vytai, kad reikia stengtis viską spręsti pačiam žmogui – man jau tai įrodė gyvenimas. Bet kokia pagalba yra laikinas ramstis.

  Patinka

 5. o krikscionybe ne sekta? mano nuomone blogos praktikos nebuna. betkokia patirtis yra butinoji patirtis. ne bet kas i tas baisiasias sektas papuola ir ne bet kas ten buna issunktas ir ismestas. netgi dabartinius piramides principo versliukus galima pavadinti sektomis. duoda zmogui tiesos (samoningumo) tik iki tam tikros ribos ir su tam tikromis korekcijomis, kad islaikyti zmogu pas save. netycia nebuna..

  Patinka

 6. Sveiki, Gedai 🙂

  Jūs pamatėte giliau.. Laukiau tokio komentaro, nes ir man tokia mintis kilo berašant..
  Be jokios abejonės, bet kokia sistema, siekianti pavergti žmogaus valią ir primesti savo valią turi sektos požymių.
  O jūsų paminėti piramidės principo versliukai turi visus sektos požymius.
  Bet jau geriau neturėti tokios patirties, o pasimokyti jos iš kitų, tiesa?
  Labai ačiū už jūsų mintis!

  Patinka

 7. sektos yra labai baisus dalykas. mano viena drauga itrauke i ten (na bent jau visi taip mano ) , kadangi jis tieisog per viena diena kai sutiko kazkoki zmogu, kaip jis pats sake , menininka, pasikeite kardinaliai. tapo neatpazistamu zmogumi. pradejo skaityti filosofines knygas , mete vakarelius, pasidare tatuiruotes, ir kiek gidejau yra sakes , jog bandys pakeist pasauli ar kazkas tokio. isikrauste is tevu , pas mociute, neaisku kodel. isvaziavo i anglija savaitgaliui, siaip, norejo pakeisti aplinka ( jam tai nebudinga, visiskai) ir nebegrizo. jau savaite laiko jis kaip dinges. buvo apsistojes pas tokius pazistamus, jei sake jis is ju isejo, nes susipyko, kazkaip sake jog pradejo nesamones sneketi kaip jis cia visagalis, ar kazkas tokio. baisu. ir turejo jau pirmadieni grizti… deja. tevai pranese policijai, paskelbe jo paieska. turime tik jo el pasta, daugiau nieko. telefonai isjungti, niekur kitur jis anketu neturi.. nera kaip susisiekti su zmogum. tai va taip va ir priveda prie nelaimes tos sektos. aisku nera visiskai aisku ar tai sektos kazkokio poveikis , bet manyciau kad kaip tik tai cia ir veikia.

  Patinka

  1. Sveiki 🙂

   Liūdna istorija. Bet kitaip, matyt, ir nebūna ten patekus. Tikėkimės, kad nieko blogo žmogui nenutiko. Guodžia tai, kad anksčiau ar vėliau jie visvien atsipeikėja..

   Patinka

 8. Atgalinis pranešimas: Dvasinio augimo krizės – ruvi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s