Manipuliavimas

Ar susimąstėte, kodėl žmonės manipuliuoja? Juk jei atidžiai pažiūrėsime į visuomenę, į santykius su žmonėmis, ypač su artimaisiais, tikrai atpažinsime vienokias ar kitokias manipuliacijas – kažkas atvirai ar slaptai verčia daryti kitus tai, ko jis nori, kažkas apskritai linkęs bendrauti iš pozicijos viršininkas-pavaldinys. Kai kuriems žmonėms manipuliuoti tiek įprasta, kad jie tai daro nesąmoningai, automatiškai. Kiti, atvirkščiai – daro tai sąmoningai.

Psichologai tvirtina, kad ir viena, ir kita yra blogai, nes kenčia ir tie, kuriais manipuliuojama, ir galiausiai patys manipuliatoriai. Linkusio manipuliuoti vengia žmonės, už savo destruktyvų elgesį jis moka vienatve, neurotiška būsena, gyvenimo beprasmiškumo jausmu ir nuoširdumo nebuvimu. Nežiūrint to, žmonės manipuliuoja.. Kokios priežastys juos verčia tai daryti? Šių priežasčių, anot psichoterapeuto E. Štromo, yra kelios.

Pirmoji ir pagrindinė manipuliavimo priežastis – nepasitikėjimas savimi, įsitikinimas, kad kiti žmonės padės ir išgelbės (kuriais, beje, taip pat šiuo atveju nepasitikima). Iškyla prieštaravimas, kuris priverčia manipuliuoti: priversti, spausti, pririšti, reikalauti, pripažinti, atsitraukti..

Antroji priežastis – įsitikinimas, kad kuo žmogus sėkmingesnis, tobulesnis, ryškesnis, tuo labiau jį myli. Todėl jis tiesiogine ir netiesiogine prasme lipa per galvas ir gudrauja tam, kad pasiektų tai, už ką jį mylėtų.

Trečioji manipuliavimo priežastis slypi žmonių baimėse: jie bijo, kad kažkas apie juos ne taip pagalvos ar pasakys, bijo, kad juos apgaus, nuskriaus ar išduos. Vejami šių baimių, jie ginasi manipuliacijomis: apgaudinėja (“reikalo labui“), skriaudžia (“auklėjimo tikslais“), išduoda (“savo labui“) ir dažnai net nepastebi šito.

Ar reikia stebėtis, kad po tokių veiksmų žmonės lieka vieniši ir nesuprasti? Manipuliuodami žmonės taip įsijaučia, taip suauga su vaidmenimis, pozomis ir strategijomis, kad visiškai nutolsta nuo savęs tikrojo. Vienatvė, dvasinis skausmas, agresija – štai neatsiejami manipuliatorių palydovai. Kaip atpažinti manipuliacijas? Psichologai išskiria daugybę manipuliacijos formų, kurios skiriamos į keturias pagrindines manipuliavimo strategijas.

1. Aktyvios manipuliacijos strategija. Toks žmogus atvirai naudoja aktyvias priemones – spaudimą, reikalavimus, net jėgą. Jis nė už ką neparodys savo silpnumo ir bet kokiose aplinkybėse vaidins “kietą“, kupiną jėgų. Jis remiasi žmonių silpnumu ir siekia visapusiškos griežtos kontrolės.

2. Pasyvios manipuliacijos strategija. Priešingybė aktyviam manipuliatoriui. Jis apsimeta bejėgiu, kartais naiviu. Jei aktyvusis bet kuria kaina siekia pergalės, tai pasyvusis manipuliatorius laimi pralaimėdamas, leisdamas kitiems už jį galvoti ir veikti.

3. Varžymosi manipuliacijos strategija. Toks žmogus paverčia savo gyvenimą amžina kova: varžymasis, laimėjimai ir pralaimėjimai. Kiti žmonės tokiam manipuliatoriui yra varžovai arba net priešai – realūs, potencialūs arba susikurti.

4. Abejingumo manipuliacijos strategija. Toks žmogus žaidžia indiferentiškumą (neveiklumą, nesidomėjimą). Jis šalinasi, vengia kontaktų, jo devizas: “man tas pats“. Jis niekuomet nepripažins savo susidomėjimo ar interesų, bet manipuliacijomis privers aplinkinius priimti jam palankius sprendimus, prisidengęs abejingumo kauke.

Manipuliavimo priežastys ir strategijos padeda atpažinti ne tik manipuliatorius, bet ir sąžiningai pažvelgti į savo elgesį. Savaime suprantama, kad manipuliacijos nieko gero į gyvenimą neatneša. Išvengti manipuliacijų galime ugdydami pasitikėjimą savimi ir, žinoma, savo pastabumą.

Priešingybė manipuliatoriams yra vadinamos saviaktualizuotos asmenybės. Pagal A. Maslou, tokių asmenybių charakteringos asmeninės savybės yra šios:

* adekvatus realybės suvokimas bei konstruktyvūs ir efektyvūs sąveikos su ja būdai,
* priėmimas savęs ir kitų tokiais, kokie yra, be reikalavimų,
* paprastumas ir natūralumas bendravime.
* mokėjimas koncentruotis ties sprendžiama užduotimi,
* poreikis pabūti vienam,
* nepriklausomybė nuo aplinkos, visuomenės nuomonės, nuostatų ir stereotipų,
* domėjimasis, smalsumas,
* vienybės su visais jausmas,
* aukštų tikslų turėjimas,
* gilūs ir nuoširdūs tarpusavio santykiai,
* demokratiška charakterio struktūra,
* filosofinis, geranoriškas jumoro jausmas,
* kūrybiškumas.

Galime iš to daryti išvadą, kad augdami dvasiškai, skleisdami savo unikalumą, mes stiprėjame ir vertiname augimą ir unikalumą kituose žmonėse. Tuomet manipuliacijų nereikia, nes išmokstame gerbti, aptarti, suprasti, pasikalbėti, susitarti, išklausyti, suderinti, ieškoti sprendimų ir tiesiog.. nuoširdžiai ir atvirai bendrauti. Kaip manote?

19 minčių apie „Manipuliavimas“

 1. Norėjau tokį patį komentarą parašyti kaip Daiva. Manipuliatoriai visi- nuo vaiko iki senelio. Ir labai abejoju, kad įmanoma kitaip.Bent jau pakolkas.

  Patinka

 2. Labas rytas, Daiva ir Viktorija 🙂 ,

  Aš paklausčiau kitaip – ar galima manipuliavimą pavadinti bendravimu? Žinoma, tai paplitę, matote, net psichologai turi klasifikacijas, bet tai nėra bendravimas.
  Bendravimo pagrindas – nuoširdumas. Ir kas gali sutrukdyti pradėti nuoširdžiai bendrauti 🙂 ? Pradėkime nuo savęs, savo šeimos, savo aplinkos. Visi dideli pokyčiai prasideda nuo mažų žingsnių 😀 ..

  Patinka

 3. Labas vakaras, Matai 🙂

  Manipuliatoriui – ne..
  Žmogus visada gali rinktis, suprasti, keistis. Tam ir yra saviugda, žinių dabar tikrai netrūksta 🙂 .

  Patinka

 4. Tai, kad manipuliuoti kažkuria prasme visų mūsų prigimtis 🙂 ar ne taip? Angelais juk netapsim šioj žemelėj, nebent kai numirsim, dabar teks gyventi nuodėmingą gyvenimą 🙂

  Patinka

 5. Sveiki, Mantai 🙂

  Jūs manote, kad tik angelai gali būti geri?..
  “teks gyventi nuodėmingą gyvenimą“ – kaip liūdnai skamba, bet gi žmogus gali valdyti savo elgesį. Daug ką galima nurašyti prigimčiai ar dar kažkam, bet juk nuodėmingu gyvenimą padaro pats žmogus.
  Tiesiog mano pozicija kitokia – aš žinau, kad galima ir reikia augti, lavintis ir tobulinti savo gerąsias savybes.
  Neturime tapti nei angelais, nei šventais, turime tapti Žmonėmis.

  Patinka

 6. Atsiprašau, netyčia prirašiau Mantai :), turėjo būti Matas, bet juk žmogus ir yra kuris visada darys klaidas ir nuodėmes? 🙂 juk žmogus be nuodėmės – ne žmogus, o šventasis? ar aš klystu?

  Patinka

 7. Sveiki, Matai 🙂
  O klaidos ar ne tam, kad iš jų mokytumės ir jų nekartotume, kad tobulėtume ir augtume?
  Visi šventieji (mūsų supratimu) buvo žmonės, kurie tobulėjo 🙂 .

  Patinka

 8. Hm, čia tu taip manai, ar yra toks apibrėžimas? Nes tuomet visi mes šventieji, nes irgi suprantame kaikurių klaidų pasekmes (bet ne visų) ir jų nebedarome 🙂

  Patinka

 9. Man taip atrodo 🙂 , o tikrų šventų gyvenime neteko matyti. Mes čia mokomės per priešingybių suvokimą, todėl dažniausias scenarijus – per negatyvią patirtį į pozityvią. Jei mokomės ir darome išvadas, aišku 😉 .
  Suprasti ir veikti – du labai skirtingi dalykai..

  Patinka

 10. O VARGAS VARGELI, TIKRAI NESAME ŠVENTIEJI… KAI MYLI ŽMOGŲ, TAI SUNKIU MOMENTU TAIP STENGIESI JAM PADĖTI, KAŽKĄ PATARTI, SPAUDI JĮ KAŽKĄ PADARYTI, ESI TIKRA – TAVO TEISYBĖ… AR TAI MANIPULIAVIMAS?..

  Patinka

 11. Labas, Anatma!

  Teisingai rašote – nesame šventieji – todėl ir negalime tiksliai žinoti, kas kitam žmogui yra geriau. Bet koks veiksmas siekiant savo tikslų ir išnaudojant kitus žmones ar pasinaudojant jais yra manipuliavimas.

  Nuoširdi pagalba – ne manipuliacija. Bet koks geranoriškas veiksmas be savanaudiškų motyvų – ne manipuliacija. Juk visada galime su savo artimais žmonėmis bendrauti nuoširdžiai ir geranoriškai, visada siekti susitarimo, o ne veikti iš pozicijos “aš žinau, kaip tau geriau ir darysi kaip man atrodo geriau“.

  Net ir tuo atveju, kai žmogus klysta, galime tik be priekaištų nurodyti jo klaidas, o jau kaip jis pasielgs – jo valia. Ir jūs teisi – meilė viską įveikia, tik kartais dar reikia kantrybės :).

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s