Saulės energija: įdomūs faktai

2000-2001 metais Indijos mieste Ahmedabade indas Shri Hira Ratan Manek (tuomet 64 metų amžiaus) badavo 411 dienų. Visą tą laiką jis gėrė tik virintą vandenį ir mito, kaip jis teigė, saulės energija. Šį procesą stebėjo tarptautinė gydytojų ir mokslininkų grupė, kuriai vadovavo tuometinis Indijos Medicinos Asociacijos prezidentas, gydytojas K.K.Shah.

Tai buvo ne pirmas toks eksperimentas, kurį stebėjo kvalifikuoti įvairių sričių specialistai. Jie fiksavo rezultatus ir juos kruopščiai analizavo. Šio eksperimento unikalumas buvo tame, kad H.R.Manek savanoriškai pateikė savo kūną mokslininkų stebėjimams. Pirmasis toks eksperimentas vyko 1995-96 metais Kalkutoje, kur šis indas badavo ir, kaip jis teigė, mito saulės energija 211 dienų. Tuomet jį stebėjo indų mokslininkai.

Ką gi užfiksavo specialistai – gydytojai, chemikai, biochemikai, fiziologai? Pirmiausiai jie užtikrino eksperimento vietovės izoliaciją. Visi tyrimai buvo vykdomi griežtai kritiniu-analitiniu pagrindu, remiantis tik kasdieniniais prietaisų parodymais ir laboratoriniais testais. Pirmoji išvada buvo – kad tai yra unikalu. Tiriamasis per 411 dienų neteko vos 19 kilogramų savo kūno svorio.

Buvo atlikta daugiau nei 700 smegenų veiklos stebėjimų įvairiais aparatais ir nustatyta, kad smegenų pilkosios ląstelės regeneruoja, neuronai aktyvūs. H.R.Manek konkorėžinė liauka (dvasinėse praktikose vadinama “trečioji akis“) padidėjo, nors paprastai po penkiasdešimties metų ji mažėja. Užfiksuotas nedidelis pulso sulėtėjimas, arterinio spaudimo sumažėjimas, lėtesnis kvėpavimas – nuo 18 iki 10 kartų per minutę.

Neužfiksuota jokių medicininių patologijų, protiniai ir psichiniai sugebėjimai buvo absoliučiai normalūs. Visi cheminiai, biocheminiai rodikliai ir procesai normos ribose. Maža to, 401 badavimo (ir mitybos saulės energija) dieną H.R.Manek su grupe džainistų piligrimų savarankiškai pakilo į Šatrundžai kalną. Jis buvo žvalus ir pakilios nuotaikos, ir visa tai stebėjo grupė eksperimentą fiksavusių specialistų.

Šio unikalaus eksperimento išvados sukėlė nuostabą ir iškėlė daug naujų hipotezių. Jam pasibaigus, H.R.Manek buvo pakviestas T.Džefersono Universiteto ir Pensilvanijos Universiteto Filadelfijoje mokslininkų pakartotiniams tyrimams. Čia jis praleido 130 dienų. Grupė medikų, kuriems vadovavo dr. E.B.Newberg ir dr. G.Brenard atliko savo tyrimus ir tiesiog patvirtino H.R.Manek fenomeną, kurį pavadino “HRM fenomenu“.

Tai pastūmėjo H.R.Manek propaguoti savo gyvenimo būdą, kuris jau yra patvirtintas oficialiosios medicinos. Jis važinėja po pasaulį ir skaito paskaitas, įkūrė fondus “Surya Foundation“ ir “Art of Living Foundation“ – oficialus tinklapis www.solarhealing.com. Šio eksperimento išvadų dėka pasaulyje kuriami saulės gydymo centrai, kuriame praktikuojamas HRM fenomenas. Šia tema išleistos knygos: J.Lieberman “Šviesa. Ateities medicina“ ir R.Hobday: “Gydanti saulė: saulės šviesa ir sveikata 21 amžiuje“.

Koks gi HRM fenomeno principas? H.R.Manek saulės energijos praktikomis domėjosi nuo vaikystės, bet praktikuoti gyvenimą, mintant saulės energija, pradėjo išėjęs į pensiją. Tai nereiškia, kad jis nevalgo apskritai – nedideliais kiekiais jis geria arbatą, kavą ir šiek tiek lengvo tradicinio indiško maisto. Mitybą saulės energija jis vykdo kaip savotišką pasninką-praktiką, kuris jau tapo jo gyvenimo būdu, ilgalaikius įvykdė tris: 130, 211 ir 411 dienų.

Tam, kad geriau suprastume šios sistemos atsiradimą, turime žvilgtelėti į istoriją. Egiptiečiai saulę vadino Ra – tai buvo viena iš pagrindinių dievybių, o piramidės buvo laikomos laipteliais, vedančiais į dangų. Senovės Graikijoje ir Romoje su saule buvo siejamas Apolonas. Indėnai garbino saulę Intą ir atlikdavo ritualus. Indai turėjo dievybę Surją ir atlikdavo praktiką Surja Namaskar. Iš senų laikų yra išlikę pavadinimai – gelioterapija iš Egipto ir apolonoterapija iš Europos, susijusių su gydymu saule.

Visais laikais žmonės suprato saulės energijos svarbą. HRM metodas pagrįstas žūrėjimu į saulę, buvimu saulės šviesoje ir vaikščiojimu (procedūros metu) basomis. Teigiama, kad per akis saulė aktyvuoja tas smegenų dalis, kurių neišmatuojamas potencialas yra užprogramuotas kiekviename žmoguje, bet, deja, šiuolaikinio žmogaus dėl gyvenimo būdo menkai teišnaudojamas. Medicininiai tyrimai tai patvirtina: mes teišnaudojame 5-7 procentus smegenų potencialo.

Mityba prana – kosmine energija, kuri supa mus ir dovanota pačios gamtos – saulės energijos, oro pavidalu – yra ne naujiena. Jogananda savo “Jogo autobiografijoje“ aprašo daug pokalbių su mistikais, atsiskyrėliais, nušvitusiais, kurie atvirai pasakojo savo “mitybos“ paslaptis. Atsakymas buvo visų vienodas: jie mito saulės energija, kuri aktyvavo mistinę smegenų dalį.. Kadangi atsakymas išties atrodė mistinis ir nerealus, žmonės į tai ir nesigilino..

Žiūrėjimo į saulę praktika vykdoma žiūrint į saulę saulėtekio arba saulėlydžio metu. Tinkamiausias laikas – 2 valandos po saulėtekio ir 2 valandos iki saulėlydžio. Pradedama nuo 10 sekundžių, kasdien pridedant po 10 sekundžių. Stovima basomis ant žemės, atsipalaiduojama, mirksima natūraliai. Praktikos laikas (nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių) pasirenkamas individulaliai. Patyrę žmonės atlieka šią praktiką kelis mėnesius, per kurį žiūri į saulę per dieną iki 45 minučių.

Kokie rezultatai? Pirmiausia – proto ramybė ir pozityvumas, neįtikėtinai padidėjusi energija. Nors maistas neribojamas, atliekant šias praktikas, maisto poreikis sumažėja natūraliai, nes organizmas persijungia į labai natūralią mitybą ir reikiamas medžiagas sintezuoja iš pranos ir saulės šviesos bei energijos. Išgydomos įvairios ligos, labai pagerėja regėjimas, stiprėja imuninė sistema, išvalomi šlakai ir toksinai. Labai ryškiai pagerėja psichinė žmogaus būklė.

H.R.Manek propaguoja šį gyvenimo būdą dar ir dėl to, kad žmonija pereitų prie neprievartinio gyvenimo būdo. Jis teigia, kad maistas, prie kurio esame įpratę nėra mūsų organizmui natūralus, nes tai jau “antrinė“ saulės energija, kuri apdorojama augalų arba gyvūnų. Visi mes galime pereiti prie pirminio energijos šaltinio – saulės, ir taip pakeisti savo parazitinį gyvenimo būdą. Tai būtų tiesiog praktiška ir ekologiška.

Žinoma, to negalima daryti, neišstudijavus plačiai šio principo ir nepasiruošus fiziškai bei dvasiškai. Kolkas tai atrodo utopija, bet H.R.Manek įsitikinęs, kad tai netolima visų mūsų ateitis .. Ką gali žinoti.. Man tai buvo tiesiog labai įdomu, juolab, kad viskas oficialiai patvirtinta įžymių mokslo korifėjų. Be to, man tai žymiai patrauklesnės ateities prognozės, nei sintetinis ateities maistas iš virtualios erdvės 😀 .. Visus, ką sudomino šis fenomenas, kviečiu užeiti į HRM tinklapį ir pasiskaityti plačiau.

Na, o visas idėjas, susijusias su saulės kenksmingumu – “nežiūrėkite į saulę, nebūkite saulėje, tepkitės apsauginiais kremais“ ir t.t.., H.R.Manek įvardino kaip biznio korporacijų skleidžiamą bereikalingą isteriją ir paranoją. Tereikia žinoti saugumo ir harmonijos principus, būti arčiau gamtos ir natūralumo, ir mes visi būsime sveiki ir laimingi.. Kuo toliau mes nuo gamtos ir natūralumo, tuo daugiau kuriame priežasčių įvairioms ligoms ir negalavimams..

Bet kokiu atveju – vienais ar kitais keliais mes grįžtame prie natūralumo, tai akivaizdu. Tai, kas šiandien atrodo mistiška, rytoj gali tapti kasdienybe 🙂 .. Ką jūs apie tai manote?

13 minčių apie „Saulės energija: įdomūs faktai“

 1. Man labai patinka tokie tyrimai. Jie dar kartą įrodo kiek mažai žinome apie save, apie mūsų potencialą, sugebėjimus. Badauta iš ties neįsivaizduojamai ilgai… Mityba saulės energija, na taip, kol kas utopija, bet, manau, gali būti ir taip.

  Patinka

 2. Esu girdėjusi apie tokią mitybą ir, tiesą pasakius, manau, kad įmanoma. Tačiau tik vienetams – dvasiškai stipriems ir tam pasirengusiems žmonėms. Baiminuosi diletantų, kurie susižavėję mistika tiesiog nusvils saulėje. Kita vertus, tokių žmonių ryžtas greitai baigiasi.

  Patinka

 3. Man šitie saulės energijos valgytojai visada tokie pusiau mistiniai atrodė. Klausiau vienos tokios moteriškės paskaitos, tai ji sakė, kad nei valgo, nei geria, tik žiūri į saulę ir meldžiasi. Tai tokia kū-kū ir pasirodė 🙂 . O čia visai kitas reikalas, pažiūrėjau jų tinklapį, daug pagrįstos mokslu informacijos. Paantrinsiu Sauliui, kad tokia informacija džiugina, nes atsiranda įdomi, reali alternatyva ateičiai, o ne kova už išgyvenimą. Tikrai niekas nepuls to masiškai praktikuoti, nes žmonės tinginiai, kaip jų tinklapyje skaičiau, geriau jie tris valandas spoksos į televizorių kramtydamas čipsus, nei net 10 sekundžių kasdien žiūrės į kylančią ar besileidžiančią saulę! 🙂

  Patinka

 4. Sveiki 🙂

  Ir mane tokia informacija džiugina 🙂 . Ir tobulėjimo perspektyvos, kaip ir Saulių, džiugina 🙂 .
  Kai radau šią informaciją, buvo sunku ja patikėti, nes kaip ir Bagira, buvau susidūrus su “saulės energijos valgytojais“, bet jie man taip pat paliko kažkokį neišbaigtą mistifikuotą įspūdį – neįtikino, nors apie tokias praktikas buvau skaičiusi senuosiuose mokymuose.
  Su HRM fenomenu viskas kitaip – užsukite į http://www.solarhealing.com ir tikrai nebeliks abejonių.

  Dėl puolimo tai praktikuoti – tikrai, kaip ir Bagira, nemanau.. Žmonės savo sveikatos labui nesugeba net parą pabadauti.. ką jau kalbėti apie maisto ribojimą ilgesnį laiką 🙂 .. Pritarsiu Agnei: tai gali visi, bet ne kiekvienas – tam reikia dvasinio brandumo ir rimto pasiruošimo.

  Taip, patikėti tuo sunku, bet yra neginčijami įrodymai, taigi, tai tikrai yra užfiksuotas faktas.. 🙂 Beje, tai mane ir pastūmėjo pasidalinti šia informacija, nes skeptikus šiuo klausimu suprantu 😉

  Patinka

 5. Mane dar labai sudomino ta antrinė ir pirminė arba tiesioginė saulės energija. Augalai gamina visas savo naudingas medžiagas iš įvairios energijos, reiškia ir mes tai galime. Dabar gaunasi kartais net ne antrinė saulės energija, o n-tinė, nes jei valgome mėsą, tai mes valgome gyvūną, gyvūnas žolę, žolė saulę. O dar kepam, verdam ir rezultate – nulis naudingumo, išskyrus lašinius ant šonų. Labai įdomi versija!

  Patinka

 6. Panašu, kad labai norint, galima tapti “vaikščiojančiomis saulės baterijomis“ :).Na, aišku, ne kiekvienam visa tai- tik tiems, kurie tame mato prasmę, yra disciplinuoti, sistemingai ir su saiku praktikuoja tai visą savo gyvenimą.
  Tai kažkiek panašu į praninę mitybą, bet ir šioje srityje pasistūmėję tik “jogų jogai“- irgi ne kiekvienas to pasiekia,o ir ne kiekvienam to ir reikia… Bet būtų nuostabu, jei sugebėtume tai įvaldyti- kokia parama ir pagalba mūsų Žemei būtų! Juk baigiam ją nuvartoti visiškai…Bagira, pagalvok- nereiktų jokių mėsos kombinatų, o ir supermarketai pamažu “nunyktų“,apie pasikeitusį žmonių sąmoningumą jau nebešneku :). Kai laikas juda pirmyn su tokia dinamika, ką gali žinoti 🙂

  Bet kokiu atveju, net ir mūsų klimato sąlygomis, bent jau kartais, jei sistemingai neišeina, bandyti verta jau vien dėl pozityvumo “dozės“, kurią gauname iš saulytės. Tik, kaip supratau,nepadauginti 🙂

  Nuostabi, teikianti vilties, įkvepianti praktika turėtų būti- būtinai išbandysiu- lyg “tyčia“ išvažiavau į sodą 🙂 🙂 🙂

  Patinka

 7. Labas vakarėlis 🙂

  Bagira, ir man toks gyvybinės energijos panaudojimo paaiškinimas (apie pirminius ir antrinius energijos resursus) labai logiškas ir verčiantis susimąstyti. Aš kažkodėl manau, kad tai tikrai yra netolimos ateities perspektyvos.. Akivaizdu, kad žmonės valgo ženkliai per daug, maisto gamybai sunaudojama daugybė resursų, dėl to žudomi gyvūnai.. ir storų žmonių daugėja, ir ligų dėl mitybos taip pat daugėja (tik žmonės nenori to pripažinti). Visa tai rodo, kad TEKS visą mitybos ir sveiko gyvenimo filosofiją gerokai koreguoti, kitaip gali būti negrįžtamai iškraipytas žmonijos genofondas ir suniokota Žemė..

  Kolkas tokia mityba atrodo mistiškai. Bet.. praktikuoju nuolat badavimą ir pastebėjau, kad kai organizmas švarus, maisto reikia mažiau ir lengvesnio, o sveikata nuo to tik gerėja 🙂

  Giedra, nedrįsčiau dar bandyti, nes tikrai tam reikia dvasinės stiprybės ir fizinio pasiruošimo 🙂 . Net badaujant parą, naujokams būna visokių nesklandumų, o čia.. reikalas atsakingas 🙂 Kam pritarčiau, tai būnant gamtoje, tikrai sveika keletą sekundžių pažiūrėti į tekančią ar besileidžiančią saulę ir pavaikščioti basomis.. Buvimas gamtoje, sode tikrai teikia žvalumo: nors nelabai mėgstu žemės darbus, bet kai pradedu, tai tikrai atsigaunu, svarbu nepersistengti 😉 .
  Gero poilsio, Giedra!! 😀

  Patinka

 8. Ačiū, Ruvi, 🙂
  na, neplanuoju dar taip radikaliai pasinerti į šią praktiką- nesu dar tiek pažengusi…Be to, nežinau, kaip tam pačiam jogų jogui mūsų Lietuvėlėje sektųsi, kai saulės nebūna tiek daug, gal mintyse ją vizualizuoja?
  Buvau šį vakarą pasivaikščioti link saulėlydžio ( nes vakarų pusėje pas mus auga aukštos liepos + kalnelis nemažas), tai saulė leidosi i lietaus debesį…:( Pasigrožėjau tik auksiniais debesies pakraštėliais :), bet vis tiek buvo labai gera…:)

  Patinka

 9. Taip ir supratau, Giedra, kad nepulsi 😉
  Jogui būtų čia liūdna: tikrai jau klimatas mitybai saulės energija čia netinkamas 🙂 .. nebent trumpalaikiai pasninkučiai..
  Na, bet futurologai žada po keliolikos metų tropinį klimatą visoje Žemėje, tai galėsime valgyti saulutės energijos iki sočiai 😉
  Kiekvienam jauku ten, kur jis gimęs 🙂 . Man taip pat įprastos akiai vietovės – pačios mieliausios 😀 . O žiūrėti į dangų, ypač debesis – pomėgis iš vaikystės.. Vis neprisiruošiu čia nuotraukų savo įdėti – truputį gal droviuosi, bet bandysiu – turiu nemažai, ypač gėlių ir debesų atvaizdų:) .
  Iki rytojaus!! 🙂

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: