Vampyrai?

Taip kasdieninėjė kalboje įvardiname žmones, su kuriais pabendravę, jaučiamės išsekę. Socialinės psichologijos mokslas jau pripažino “emocinio užkrato“ fenomeną: dominuojantis grupės žmogus paveikia aplinkinių jausmus ir nuotaikas savo nuotaikomis. Ypatingai tam imlūs jautrios prigimties žmonės. O ir visi mes galime tam tikromis sąlygomis perimti ne tik gerus vieni kitų jausmus, bet ir agresiją, baimę, susierzimą, nerimą..

Dažniausiai žmonių santykiuose atsiranda jėgos žaidimas, kai nesąmoningai valdomi kitų jausmai. Kas pokalbyje manipuliuoja susitikimu, ima viršų, pajaučia kitų silpnas vietas, tas iš anksto pelno pranašumą ir maskuoja savo silpnybes. Taip elgiasi ne tik politikai, konkurentai ar egoistai. Nesąmoninga manipuliacija gyvuoja visur: tarp bendradarbių, giminaičių, kaimynų, taip pat santuokoje ir draugystėje, ir netgi atsitiktiniame bendravime..

Kame šių jėgos žaidimų priežastys? Mokslininkai nurodo, kad tokios elgsenos priežastis glūdi savigarboje. Visi vadinamieji energetiniai vampyrai – psichologai juos pavadintų nervų ėdikais – siekia bet kuriuo būdu perimti iniciatyvą, manipuliuoti kitais ir juos nuvertinti vien tik tam, kad pažeminę kitus, sustiprintų pasitikėjimą savimi. Jų elgesio motyvas – per kitų pažeminimą išaukštinti save. Tačiau.. po manipuliacijų ir emocinio spaudimo šydu slypi didžiulė baimė, kad jų pačių silpnybės taps matomos.

Kasdienybėje sutinkame įvairiausių panikuotojų, bambeklių, tuščiagarbių, kurie ne tik alina mus, bet ir bando užkrauti ant mūsų pečių savo pačių kompleksus. Tai smalsūs kaimynai, bambantys pardavėjai, basišaipantys kolegos, karjeristai ir intrigantai, amžinai besiskundžiantys draugai, pavydūs giminaičiai, kurie temdo gyvenimo džiaugsmą, eikvoja mūsų laiką ir energiją.

Kartais labai gerai suprantame, kodėl blogai pasijuntame, o kartais reikia laiko atsekti, kas sukelia susierzinimą, sekina ir baugina, priverčia pasijusti kaltais. Susierzinimo priežasčių kartais ieškome savyje, nedrįsdami sau pripažinti, kad tikrieji to kaltininkai šalia – tai gali būti ir labai artimi žmonės, kurie “laiko“ mus įtampoje. Jeigu pasiduosime vien tik likimo valiai, aplinkiniai gali paversti mūsų gyvenimą tikru pragaru.

Bet.. nesuveskime visko tik į išorines aplinkybes. Kiekvienas iš mūsų tam tikrais gyvenimo momentais išgyvename prastą nuotaiką, agresiją, pyktį, liūdesį. Trumpalaikiai nuotaikos pablogėjimai – neišvengiami, kartais tai normali reakcija į aplinkybes. Destruktyvu tai tampa tuomet, kai užsibūname neigiamose emocijose ir jomis nuodijame save ir aplinkinius. Tai jau vadinama ne tik vampyrizmu, bet ir savivampyrizmu..

Todėl savianalizė ir stebėjimas – labai svarbi mūsų gyvenimo dalis. Suvokę pasekmių priežastis, pamažu galime pakeisti savo elgseną, o taip pat ir santykius su aplinkiniais. Visada pradėkime nuo savęs. Taip pat ypatingą dėmesį atkreipkime į tokius santykius, kuriuose nuolat vyrauja neigiami jausmai ir emocijos. Tam, kad būtume sveiki ir laimingi, privalome kruopščiai išanalizuoti, kodėl vyrauja neigiamos emocijos, ir kaip susidariusią situaciją išspręsti.

Pagrindinis vampyrizmo instrumentas – paprasčiausi žodžiai. Jie gali gluminti, pažeminti, žeisti, pažadinti abejones, baimę, priversti beprasmiškai kankintis. Tik nuo mūsų pačių priklauso, kaip mes į tokius žodžius reaguosime. Kartais būna gyvenime situacijų, kai sulaukiame konstruktyvių pastabų – įvertinkime jas, padarykime išvadas, neužsikabindami už negatyvių emocijų. Tik tuomet, kai esame ramūs, mes galime rasti būdų valdyti situaciją.

Kai kurie žmonės nėra destruktyvūs, o tik nemalonūs, nuobodūs, įkyrūs ar tiesiog tuščiagarbiai – ribokime su tokiais bendravimą. Tačiau yra ir pavojingų, kurie arba sąmoningai užgaulioja, arba slopina mus, arba primetinėja savo kompleksus, arba sukelia kaltės jausmą. Dažniausiai mes kantriai tai kenčiame tik dėl to, kad norime artimų ir harmoningų santykių. Kaip atpažinti tokį elgesį ir jį užgesinti, parašysiu sekantį kartą..

Ar dažnai jums tenka susidurti su tokiu elgesiu? Kaip į tai reaguojate?

10 minčių apie „Vampyrai?“

 1. Taip! Kiekvieną dieną. Ir nežinau ką daryti (dėl to laukiu kito pasisakymo ;] ). Tiesiog stengiuosi nepriimti/ignoruoti… bet sunkiai gaunasi.

  Patinka

 2. Labas, Vilte, ačiū už įrašą. Taip, tenka susidurti su tokiu elgesiu.
  Įprastinėmis sąlygomis iš tiesų padeda savianalizė, kuomet atseki suirzimo “kaltininkus“ išorėje, ir sąmoningas mažini tokių kontaktų skaičių. Arba tiesiog nusiteiki, kad nereaguosi taip jautriai į mintis, kurios erzina, prieštarauja tavo vertybėm ir yra prikišamai sakomos.
  Daug sudėtingiau tampa, kai tokiais vampyrais yra artimi žmonės sudėtingose jiems situacijose, pavyzdžiui tėvai skyrybose. Niekada nemaniau, kad tokia situacija ir artimi žmonės gali taip baisiai išsiurbti energiją.

  Patinka

 3. Laba diena 🙂
  Taip, artimi žmonės labiausiai žeidžia, nes jie yra artimi.. Į svetimų žmonių elgesį reaguoti lengviau.. galima net ir atsisakyti su jais bendravimo. O yra ryšiai, kurie susaisto visam gyvenimui.
  Kaip tai benuskambėtų keistai – mes negalime būti atsakingi už kitų žmonių elgesį, net ir labai artimų.. Galime tik vienaip ar kitaip reaguoti, ir tik reakciją ir galime pasirinkti..
  Matau, kad temą praplėsiu, nes ir pačiai pasidarė įdomu.. Bet kokiu atveju – reikia nesileisti išmušamam iš vėžių, o jei išmušė – stabilizuotis (dvasinė pusiausvyra) ir tokioje būsenoje ieškoti sprendimų. Bet kokią situaciją, kad ji nekankintų, reikia spręsti, kitaip ji tampa nuolatiniu dirgikliu ir energijos ėdiku.

  Patinka

 4. kadangi tai yra tėvas, ir buvęs alkoholikas, tai susidurti tenka dažnai ir galingai. manau, psichologai ar šiaip pasikaustę supranta apie ką aš. ką daryti nežinau, nes jaučiuosi pralaimėjęs kaskart. jei žinočiau – čia nerašyčiau 🙂

  įdomu, kokia gali būti išeitis, kai normalūs santykių sprendimo būdai netinka, tik užaštrina viską, o situacija ir taip neeilinė. jausmas lyg riedėtum nuo stataus kalno 100 km/h greičiu. apie kokį sprendimo būdą galima čia šnekėt?

  Patinka

 5. Mariau, iš visų situacijų yra išeitys. Vienintelis dalykas, ko mes negalime pakeisti šiame pasaulyje – yra mirtis.
  Kartais sprendimai drastiški, kartais sunkūs, ir dėl to bijome juos priimti. Bet visada reikia ieškoti sprendimų, jei situacija kankina. Niekada taip nerašyčiau, jei pati nebūčiau išgyvenusi drastiškų pasikeitimų.
  Nekeisdami situacijos, kuri kankina, gyvenimą paverčiame kančia. Pasirinkimas visada yra. Sunku tol, kol nepriimam sprendimo.

  Patinka

 6. Suprantu Marių, pati patiriu kažką panašaus. Tai nebūtinai situacija, tai tiesiog gali būti sunkus bendravimas su artimu žmogumi, kad ir tėvu. Nebendrauti negali, tačiau kiekvieną kartą tam turi būti sukaupęs jėgų, pasiruošęs emociškai. Ir vis tiek – kiekvieną kartą jauties pralaimėjęs, nes kad ir kaip ruoštumeis, neišeina būti nepaveiktam manipuliacijų, kaltinimų arba nekreipti dėmesio į savęs naikinimą ir t.t.

  Patinka

 7. Su tėvais kartais nelengva, bet kol esame nuo jų priklausomi. Kai esame suaugę, turime ieškoti sprendimų, jei sunku. Galime tėvus įvairiai pavadinti ar apkaltinti, bet tai situacijos nekeičia.
  Žmogaus tokia prigimtis, kad jis įpranta prie bet kokių sąlygų, kurios jam ilgainiui pradeda atrodyti pakenčiamos.
  Jei jau tikrai negalime kolkas pakeisti situacijos, reikia keisti požiūrį į ją. Juk tai mūsų gyvenimas, niekas kitas to nepadarys.. Sunku, bet reikia, net privalu. Kitaip teks gyventi kančioje..

  Patinka

 8. Labai aktuali, tačiau paprastai ignoruojama tema – “vampyrizmas“ yra žymiai labiau paplitęs nei esame įpratę pastebėti.

  Mariui ir kitiems, norintiems praktiškų atsakymų realiam gyvenimui – bene geriausia kada šia tema parašyta knyga: “A User’s Manual For Human Experience“ by Michael W. Dean

  Daugiau apie knygą galima rasti čia

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s