Budizmas

Daug atsakymų man davęs mokymas. Šios religijos  filosofija žavi savo įžvalgumu. Pirmą mažą knygutę “Taip kalbėjo Buda“ rusų kalba gavau viename iš pirmųjų ezoterinės literatūros knygynų vietoje.. grąžos. Skeptiškai į tai pažiūrėjau, bet paskaičius ilgai nepaleidau jos iš rankų.. Teisinga mintis, kad atsitiktinumų gyvenime nebūna. Ši maža knygelė, galima sakyti, iš pagrindų pakeitė mano mąstymą.

Pirmiausia apie patį budizmo filosofijos kūrėją – Budą. Tai reali istorinė asmenybė. Jis, beje, nuolat pabrėždavo, kad nėra nei dievas, nei dievybė, o paprastas žmogus, supratęs žmonių kentėjimo priežastį ir būdą iš kančių išsivaduoti, pakilęs virš jų, praregėjęs. Buda gyveno 80 metų – tarp 563 ir 483 m.pr.m.e. Gimė Sidhartos Gautamos vardu, netoli Kapilavastu (Šiaurės Indija), Šakju karalystės valdovo šeimoje, motina – karalienė Maja.

Princas gyveno prabangoje. Tėvas jį visokeriopai atitvėrė nuo pasaulietiško gyvenimo. Būdamas 29 metų, po kelių savarankiškų žygių už karalystės tvoros, pamatęs gyvenimo realybę, jis paliko tėvo rūmus. Tuo metu gimė jo vienintelis sūnus – Rahula, bet ir šeima jo nesulaikė. Jis tapo atsiskyrėliu, užsibrėžusiu tikslą ieškoti išsilaisvinimo iš žmogiškų kančių.

Po ilgų ieškojimų, klaidžiojimo Gango slėniais, tuometinių dvasinių mokytojų mokslų, askezės jis pasirinko savo ieškojimų būdą ir kelią. Tuo, žinoma, nustebinęs ir net papiktinęs tuometinius tradicijų besilaikančius dvasininkus ir pasekėjus. 35 metų, po ilgo susikaupimo ir apmąstymo, jis pasiekė aukščiausiąjį pažinimą ir tapo Buda – “nubudęs, nušvitęs“, tas, kuris atskleidė Keturias Tauriąsias Tiesas ir pasiekė Nirvaną (išsivadavimo būseną) šiame pasaulyje.

Kokios gi tos Keturios Tiesos?
1. Egzistuoja kančia
2. Yra kančios priežastys
3. Iš kančios yra išsivadavimas
4. Yra kelias, kuris veda į kančios pabaigą.

Taip pat nurodomas “kelias, kuris veda į kančios pabaigą“. Tai aštuonių pakopų kelias:
1. Tobulas požiūris;
2. Tobulas pasiryžimas;
3. Tobulas kalbėjimas;
4. Tobuli poelgiai, veiksmai;
5. Tobula gyvensena;
6. Tobulos pastangos;
7. Tobulas budrumas (dėmesys);
8. Tobulas susikaupimas (meditacinis, ties tuo, ką darome). Kituose šaltiniuose vietoje žodžio “tobulas“ radau “teisingas“, bet tai, turbūt, esmės nekeičia.

Stebina toks įžvalgumas, ypač pagalvojus apie tą laikmetį.. Kyla mintis, kad yra nekintanti Tiesa, nepriklausanti nuo laikmečio. “Eilės apie Mokymą“ – Dhammapada – budistiniai tekstai, parašyti pali kalba. Juose tiek pamokomų temų, kurias galima pritaikyti šiandien.. : “ Visas sąmonės būsenas lemia mąstymas, ir mąstymas jas sukuria. Jei žmogus kalba ar daro ką skatinamas blogų minčių, kentėjimas lydi jį, kaip neatskiriamas šešėlis“.

“ Visas proto būsenas lemia mąstymas, ir mąstymas jas sukuria. Jei žmogus kalba arba ką daro skatinamas skaidrių minčių, laimė lydi jį kaip neatskiriamas šešėlis… Iš tiesų neapykanta niekada nenuslopina neapykantos. Neapykantą nuslopina tik meilė – tai amžinas dėsnis… Tie, kurie klaidą laiko tiesa, o tiesą klaida, tie, kurie ganosi klaidingų minčių ganyklose, – niekada nepatirs tikrovės“..

“ Bet tie, kurie tiesą laiko tiesa, o klaidą klaida, tie, kurie ganosi teisingų minčių ganyklose, – patirs tikrovę… Kaip lietus patenka į namus, kurių stogo šiaudai prasiskyrę, taip aistra įsiskverbia į neišlavintą protą. Kaip lietus nepatenka į namus, sandariai uždengtus šiaudais, taip aistra neįsiskverbia į išlavintą protą… Budrumas (apamada) – kelias į nemirtingumą. Išsiblaškymas – kelias į mirtį. Tie, kurie budrūs, nemiršta. Tie, kurie išsiblaškę – jau mirę“.

“ Uolumu, budrumu, savitvarda išmintingas žmogus susikuria salą, kurios niekada neįstengs užlieti bangos.Tie, kurie išmintingi, mąstantys, visada atkaklūs, pasiekia Nibbana’ą (Nirvaną) – aukščiausią laimę. .. Reikia draugauti su tuo, kuris rodo klaidas lyg rodytų lobį… Nelaikyk draugais tų, kurie daro bloga ar tų, kurie yra negarbingi. Bendrauk su geriausiais, siek geriausių žmonių draugystės“.

“ Kaip tvirtos uolos neišjudina vėjas, taip ir išminčių nejaudina nei priekaištai, nei liaupsės… Nedaug žmonių persikelia į kitą krantą, dauguma vaikšto pirmyn ir atgal šioje pusėje… Ramios mintys, žodžiai ir poelgiai to, kuris įgijo teisingą supratimą, visiškai išsivadavo, yra absoliučiai ramus ir išlaiko pusiausvyrą.. Puikūs yra miškai, kur minia nešėlsta; išsivadavę iš aistrų, žmonės suranda juose džiaugsmo, nes nebeieško juslinių malonumų“..

Ką čia bepridursi.. Verčia susimąstyti.. Ateityje rašysiu dar ištraukas iš savo “stebuklingos“ knygelės.. Ką sudomino, pasiūlysiu literatūrą – “Baltos lankos“ yra išleidusios Jean Boisselier knygą “Budos išmintis“. Labai gražiai iliustruota, išsamiai pasakojanti Budos, budizmo istoriją knyga. Ir.. labai norėtųsi išgirsti jūsų nuomonę 🙂 ..

6 mintys apie „Budizmas“

 1. Aš iš budizmo gavau irgi labai nemažai. Ir apskritai tai daugiau ne religija, bet praktinė filosofija ar net psichologija. Metafizikos ten išvis yra labai nedaug (tik kai kuriose mokyklose, pvz, Tibeto Vadžrajanos tradicijoj gal kiek daugiau) ir viskas daugiau yra paremta psichologiniais ir sąmonės lavinimo dalykais. Kažkuria prasme, tai netgi yra mokslinė religija, nes viskas yra paremta pirmo asmens empiriniu stebėjimu, o ne nepatikrinamomis metafizinėmis prielaidomis. Galbūt dėl to budizmas taip ir išpopuliarėjo šiuolaikiniame Vakarų pasaulyje, nes duoda paprastus ir pačiam žmogui galimus patikrinti atsakymus. Nes, tarkim, šiuolaikinė psichologija netgi labai remiasi budizmo idėjomis. Tarkim, pati populiariausia pasaulyje kognityvinio elgesio terapija (CBT) iš principo ir yra paremta budistine filosofija.

  O idėjų budizme yra labai svarbių, iš kurių galima daug ką išmokti. Be pagrindinių dalykų – išmokimo neprisirišti prie daiktų ir žmonių bei gebėjimo džiaugtis tuo, ką turi (apie ką kažkiek esu rašęs pas save pastaruoju metu), man yra dar viena svarbi budistinė taisyklė, kuria stengiuosi vadovautis gyvenime – vidurinio kelio, kad bet kurie kraštutinumai nėra gerai ir visuomet geriausia eiti vidurio keliu 🙂

  P.S. O Frommas gerai buvo susipažinęs su budizmu, tai todėl nieko keisto 😉

  Patinka

 2. Sveiki, kaip įdomu. Labai daug naudingos informacijos. Ačiū Ruvi už tokią naudingą informaciją.
  Supratau tai, kad labai svarbu nesiblaškyti į visas puses. Ypatingai tai liečia mintis. O tos knygos “Budos išmintis“ reiks paieškoti. Tai labai įdomu. Norejau dar paklausti, o ten tikiuosi ne jo biografija? 😀 , o būdai kaip pasiekti tą nirvalos busena…

  Patinka

 3. Sveiki 🙂
  Taiklus Daktaro papildymas ir labai nustebino Vilmos pastabumas 🙂
  Iš tiesų – budizmas yra “gyva“ filosofija, besiremianti realiais pojūčiais, todėl, kaip sakė Daktaras, lengvai patikrinama.
  Šios filosofijos pagrindu sukurta daug mokymų. Ir manau, yra labai gerai, kad atsiranda žmonių, kurie neša šitas žinias toliau, adaptuoja jas mūsų laikmečiui. Kitaip, matyt, jos būtų žinomos ir suprantamos tik siauram pasekėjų ratui..
  Budizmas siūlo naują mąstymo būdą, gyvenimo pavyzdį ir realų būdą keisti gyvenimą į gerąją pusę. Ši filosofija neieško šalininkų, nepriešpastato savęs kitiems mokymams, ji pasikliauja mokymu, paremtu tikrove. Tas žinių paprastumas ir prieinamumas ir lėmė tai, kad budizmas vis plačiau plinta pasaulyje..
  Knyga gal daugiau skirta žmonėms, rimtai besidomintiems budizmu, bet ir dėl bendro pažinimo verta ją paskaityti – ten aprašoma ir Budos laikmečio Indija, truputis Vedų, yra ir Budos biografija, jo raštų dalis. Knyga gan akademiška, nes rašyta indologinių mokslų daktaro. Kaip ir kiekvienoje knygoje, kiekvienas randa tai, kas jam įdomu 🙂

  Patinka

 4. Atgalinis pranešimas: Kuo patraukia budizmas – ruvi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: