Konfucijus apie dvasinį augimą, sėkmę ir tikslus

Konfucijaus (551-479 m.pr.m.e.) vardas, išvertus iš kinų kalbos, reiškia “išminčius Kun”. Tai kinų tautos išminties simbolis. Konfucijus teigė, kad kiekvienas teisingas veiksmas turi dvasinį pagrindą, todėl: “Didingo žmogaus siekiai – į priekį ir aukštyn, menkas gi leidžiasi vis žemiau“.

Būtent dvasiškai netobulėjantį žmogų Konfucijus laikė nemokša, menku ir skatino žmones augti dvasiškai, nes tik tuomet galima suprasti mūsų gyvenimą valdančius dėsnius ir elgtis teisingai. O jei elgiamės teisingai – esame tiesiog… laimingi.

Truputis Didžiojo Mokytojo išminties apie dvasinį augimą, tikslus ir sėkmę:

Savo tikslo siekite nesustodami. Tik tie žmonės pasiekia savo tikslų, kurie kryptingai jų siekia. Jei jūs einate teisinga kryptimi – jūs būtinai pasieksite užsibrėžtą tikslą. Nesvarbu, kaip lėtai jūs judate, tačiau tas judėjimas turi būti be sustojimų.

Ką reiškia sustoti? Konfucijus sakė: “Štai, pavyzdžiui, aš baigiu pilti kalvą, ir tegul man beliko supilti tik krepšį žemės, bet aš sustoju – štai kas yra sustojimas. Arba, pavyzdžiui, aš lygioje vietoje pradedu pilti kalvą, ir tegul aš supyliau tik vieną krepšį žemės, bet aš jau pradėjau – tai vadinama žengimu į priekį“.

Tobulinkite savo įgūdžius. Laikas nestovi vietoje, nuolat keičiasi sąlygos ir aplinkybės – visa tai reikalauja meistriškumo tobulinimo bet kokioje veikloje. Jei norite pasiekti savo tikslų, reikia būti dėmesingiems besikeičiančioms sąlygoms ir aplinkybėms.

“Didingas žmogus reiklus sau, menkas – kitiems“. Reikia nuolat mokytis reikalingų įgūdžių ir tobulėti – tai atves į sėkmę. Šią svarbią taisyklę žmonės dažnai pamiršta.

Koreguokite savo tikslo siekimo būdus, bet ne tikslą. Jei jaučiate, kad jūsų tikslas teisingas, tačiau darosi sunkiai pasiekiamas – keiskite ne tikslą, o jo siekimo būdus. Kitais žodžiais – reikia rasti tokius būdus, kurie tam tikrame etape bus veiksmingi.

Gyvenimas eina į priekį, keičiasi, todėl mes turime reaguoti į pasikeitimus ir keistis patys. Nuo to priklauso sėkmė mūsų gyvenime.

Viską atlikite tik gerai. Ką jūs bedarytumėte, darykite tai gerai, kokybiškai, su meile – taip, kaip galite geriausiai. Konfucijus sakė: “Kur beeitumėte, eikite su visa širdimi“.

Jūsų aplinka veikia jūsų ateitį. Žmogų veikia jo aplinka, kuri įtakoja jo vertybių sistemą ir pasaulėžiūrą, o tuo pačiu – ir žmogaus ateitį. Konfucijus patarė neturėti reikalų su žmonėmis, kurie neauga dvasiškai. Tokie žmonės “sustingo“ savo dvasiniame augime, todėl stabdys ir jus.

Bendraukite su tobulėjančiais žmonėmis – tuomet ir jūs turėsite pavyzdį ir stimulą dvasiniam augimui. “Nepakalbėti su žmogumi, su kuriuo verta pakalbėti – reiškia prarasti žmogų. O kalbėti su žmogumi, su kuriuo kalbėti neverta – reiškia prarasti žodžius. Išmintingas nepraranda nei žmonių, nei žodžių“.

Geri darbai reikalauja didelių pastangų. Juk žymiai lengviau nekęsti, nei mylėti. Lengva būti negatyviu, sunkiau – skleisti pozityvumą. Lengviau padaryti blogą, nei gerą darbą. Viską, kas geriausia šiame pasaulyje, galime pasiekti pridėdami pastangas ir tobulėdami. Ir tai verta tokių pastangų.

Konfucijus sakė, kad išorinis pasaulis – mūsų vidinio pasaulio atspindys, todėl jei norime padaryti išorinį pasaulį geresniu, turime vystyti savo geriausias dvasines savybes. Išsiugdykime gerą įprotį kiekvieną dieną kažką atlikti savo tobulėjimui.

Nuoskaudos sėja griūtį. Būti įsižeidusiam reiškia gyventi negatyvume, o gyvenimas negatyvume negali atnešti nieko gero. Ką spinduliuojame, tą ir pritraukiame. Skleisdami negatyvumą, negalime pritraukti pozityvumo – tai prieštarauja gyvenimo dėsniams.

Palikite praeities nuoskaudas praeityje, paleiskite jas – ir jūsų ėjimas link laimės ir sėkmės pastebimai pagreitės. Šios taisyklės vykdymas privalomas kiekvienam, norinčiam pakeisti savo gyvenimą į gerąją pusę.

Visada pagalvokite apie veiksmų pasekmes. Kiekvienas žodis ir veiksmas turi vienokias ar kitokias pasekmes – ir tai būtina prisiminti. Konfucijus sakė: “Kai kyla pyktis, pagalvokite apie pasekmes“.

Pyktis išjungia išmintį ir sveiką nuovoką. Emocijų veikiamas žmogus daro kvailystes, ir tai gali gerokai stabdyti jo dvasinį augimą. Gebėjimas valdyti savo emocijas – sėkmės garantas siekiant užsibrėžtų tikslų.

Kiekvienas žmogus gali kažko išmokyti. Konfucijus sakė, kad gero žmogaus elgesys gali paskatinti sekti jo pavyzdžiu, o matydami kažką blogo, galime pasiryžti to niekada nekartoti.

Stenkitės panaudoti šią taisyklę kasdien, bendraujant su kiekvienu žmogumi: “ Sutikęs išminčių, lygiuokis į jį. Sutikęs nemokšą, atidžiau pažiūrėk į save“.

Pagal Lju Fandzi knygą “Konfucijaus kanonai: citatos ir dialogai”

7 mintys apie „Konfucijus apie dvasinį augimą, sėkmę ir tikslus“

 1. Užkliuvo vienoj vietoj kur reikia vengti kalbėti su zmonėmis su kuriais neverta kalbėtis. Tiesiog įžvelgiu žmonių teisimą. Kiekvienam galima kažką gero pamatyti ir net pasimokyti iš jo. Jei bėgsim nuo visų nežinia kur atsidursim:). Gal aš ir ne taip suprantu ką nors:)

  Patinka

 2. Rimai, manau kiekviena analogija, kiekviena teorija, kiekviena taisyklė ir kiekviena protinga mintis turi savo ribas, kuriose ji yra visiškai teisinga. Kažkur ji teisinga iš dalies. Dar kitur – visiškai neteisinga.

  Kiekvienai, net ir labai išmintingai, minčiai, paieškojus, galima rasti ne mažiau išmintingą, visiškai priešingą mintį. (šiuo atveju tu tai radai netgi to paties autoriaus, tame pačiame tekste:)) Ir abi jos bus visiškai teisingos, tik ne toje pačioje situacijoje.

  Vargas tiems žmonėms, kurie svetimas, nors ir labai solidaus “Guru“, mintis ar patarimus priima tiesialinijiniu būdu ir bando tiesiogiai taikyti savo gyvenime.:((

  Pasirinkti kurioje konkrečioje MŪSŲ gyvenimo situacijoje, kuri mintis ar patarimas labiau teisingas, privalome mes patys.

  Gero vakaro:))

  Vladas

  Patinka

 3. Labas vakaras 🙂

  Rimai, čia pritarsiu Vladui – kiekvienas žmogus tą pačią mintį gali suprasti savaip. Ir tai normalu, nes visi mes esame skirtingi ir turime skirtingą gyvenimo patirtį. Per tą asmeninę patirtį kiekvienas žmogus atskleidžia vis daugiau tiesos.

  O jei konkrečiai apie šiuos Konfucijaus žodžius – tai jie visiškai atitinka realybę: argi nesate susidūrę su situacija, kai “susikertate“ su žmogumi dėl nuomonių skirtumo, ir įtikinti jį yra neįmanoma (ir nereikia, nes beprasmiška, juk ir jūsų niekas neįtikins, jei turite savo nuomonę)? Tokie atvejai ir yra ne tik laiko ir žodžių praradimas, bet ir negatyvumo generavimas, bereikalingi ginčai. Tokiu būdu net priešų galima “įsitaisyti“.

  Todėl paskutinis sakinys ir yra: “Išmintingas nepraranda nei žmonių, nei žodžių”. Tai reiškia, kad įsiklauso į tai, iš ko galima pasimokyti ir nesivelia į tuščius ginčus. Ir nėra tame jokio teisimo, tik pripažįstamas nuomonių skirtumas ir ginčų beprasmiškumas :).

  Taigi, aklai sekti jokiu Guru tikrai nereikia, bet įsiklausyti į mintis, kurios įkvepia augti dvasiškai – visada verta. Tiesiog reikia išmokti pajusti – kas šiuo metu yra aktualu, reikalinga ir vertinga. Juk ir knygą, kurią skaitėme vaikystėje, dabar perskaitytume visai kitaip – dėl skirtingos patirties anksčiau ir dabar.

  Ačiū ir jau labanakt! 🙂

  Patinka

 4. Labas, Rimai 🙂

  Ir aš dėkoju :). Kartais klausimai leidžia pamatyti kažką iš kito požiūrio taško, ir tai labai naudinga, nes suteikia galimybę į tą patį reiškinį pažiūrėti giliau ir daug ką pamatyti aiškiau.

  Gero savaitgalio! 🙂

  Patinka

 5. Sveiki,neseniai susiduriau su tokia gyvenime situacija kai nezinau kaip elgtis ir ko klausti patarimo.Kadangi internetas visagalis pradėjau atsakymu ieskoti cia.Noriu jusu paklausti gal ka nors zinote,esate girdeja apie SEKTA? Neseniai suzinojau kad mano tevas dingsta vakarais per savaite tris kartus.Dabar zinome tik tiek kad jis vaziuoja i kazkokius susitikimus, ten nori vaziuoti bendrauti,ten jo draugai ir broliai.Niekada gyvenime tevas nelanke baznycios,netikejo dievu o dabar staiga vaziuoja i Prienus ir Vilniu melstis,klausyti pamaldu.Netikintis vyras staiga pradeda tiketi kazkuriuo dievu. Situacija tapo nejuokinga kai vaziuodamas girtas ir dideliu greiciu ji sustabde policija ir prarado teises jo atsakymas buvo vienas – skubejo i savo susitikima.Ten vezesi bankukina,saldainiu arbatos taciau del didelio alkoholio kiekio vis del to ten nenuvyko. Ir dabar jis ten vaziuoja, neina susikalbeti , yra isitikines ,kad nieko blogo nedaro tik bendrauja su savo draugais. Nuo siandien jis negali vairuoti stebesim ir lauksim ka toliau jis darys-samdys vairuotoja kad ten nuvyktu?Ar vaziuos taksi ir vis del to pats. patarkit ka sakyti kaip bandyti padeti jam ir sau,isvaduoti motina ir gimines nuo pergyvenimu? gal jus esate susidure?

  Patinka

 6. Labas, Viktorija!

  Klausimą apie sektas nagrinėjausi ir aš, galite apie tai paskaityti čia:
  http://www.ruvi.lt/2011/01/24/apie-sektas/
  ir čia:
  http://www.ruvi.lt/2011/01/26/apie-sektas-tesinys/

  Nesu su tuo susidūrus. O priežastis, dėl kurios žmonės įsitraukia į sektas – jie ten gauna (nors ir iliuzinį) palaikymą, pasijunta reikalingi. Ir jūsų tėtis pats pasakė, ko jis ten važiuoja: “ten jo draugai ir broliai“.

  Kovoti su tuo sudėtinga, o padėti žmogui, kuris įsitikinęs, kad jam ten gerai – neįmanoma. Neįsivaizduoju – ką daryčiau, bet aišku viena – žmogus ten gauna tai, ko negavo šeimoje ar iš artimų žmonių (šilumą, dėmesį, palaikymą).

  Bandyčiau ramiai, nuoširdžiai kalbėtis – kas jį ten patraukė, gal net nuvažiuočiau kartu pasižiūrėti – o gal ten visai ne sekta? Bet kokiu atveju – reikėtų bandyti viską sužinoti iš jo. Tik, žinoma, ramiai, geranoriškai, be spaudimo.

  Sužinokite – kokia tai organizacija, ir tuomet bus aišku – sekta tai ar ne. Ir jei sekta, tuomet reikėtų jums jau ieškoti specialistų patarimų, kaip elgtis tokiu atveju – jie turi didelę patirtį ir tikrai patars.

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: