Apie mintis

Kiekvieną dieną žmogaus galvoje kyla apie 60000 minčių! Įspūdingas skaičius, tiesa? Iš karto kyla dar viena papildoma mintis: ir kaip gi mes jas visas suvaldome?.. Įdomu tai, kad atlikę gilią žmogaus sąmonės analizę, psichologai nustatė, kad egzistuoja viso labo.. trys minčių tipai. Kokie jie?

Tai tos mintys, kurių dėka mes įsivaizduojame (prognozuojame) savo ateitį; tos, kuriomis išreiškiame savo norus (reikalavimus); ir galiausiai mintys, kurios paaiškina (pateisina) mūsų prognozes ir reikalavimus. Sutrumpintai – prognozės, reikalavimai, paaiškinimai. Peržvelkime kiekvieną iš jų – tai padės geriau suprasti minčių veikimo principus.

Pradėkime nuo minčių-prognozių. Noras numatyti, įtakoti ateitį yra natūralus, net būtinas: kad žmogus būtų laimingas, jis turi turėti gerą ateities perspektyvą. Tačiau prognozės gali būti pozityvios (motyvuojančios) arba negatyvios (gesinančios ir sėjančios niūrumą). Jos skirstomos į tris grupes:

1. Prognozės apie save, pavyzdžiui: “aš sugebėsiu“ (arba “aš nesugebėsiu“), “man nieko nesigaus“ (arba “man gausis“), “aš ištversiu“ (arba “aš neištversiu“), “tai man per sunku“ (arba “tai man lengva“), ir t.t..

2. Prognozės apie kitus, pvz.: “jie bus patenkinti“ (arba “jie to neįvertins“), “jis palaikys mano iniciatyvą“ (arba “jis nepalaikys manęs“), “ji mane supras“ (arba “ji nesupras manęs“) ir panašiai..

3. Įvykių prognozės, pavyzdžiui: “mums pavyks“ (arba “mums nepavyks“), “viskas bus gerai“ (arba “viskas baigsis blogai“), “tai mūsų šansas“ (arba “tai laiko gaišinimas“), “ateityje viskas gerės“ (arba “viskas tik blogyn“) ir t.t..

Sekantis minčių tipas – reikalavimai. Kuo daugiau reikalavimų ir pretenzijų, tuo daugiau ambicijų ir konfliktų. Sveikas mąstymas – kuomet turime motyvuotus norus, vystome savo geras savybes be spaudimo ir rungtyniavimo, o su kitais žmonėmis ieškome susitarimo. Skiriami taipogi į tris grupes:

1. Reikalavimai sau, pvz.: “aš privalau gerai atrodyti“, “aš negaliu pasirodyti kvailai“, “aš turiu jiems įrodyti“, “aš turiu…“, ir t.t..

2. Reikalavimai kitiems, pvz.; “tu turi mane suprasti“, “įeik į mano padėtį“, “tu neturi teisės taip su manimi elgtis“, “tu turi paisyti mano nuomonės“, “tu privalai…“ ir t.t..

3. Reikalavimai pasauliui, pvz,: “kodėl aš turiu stengtis, tegul kiti stengiasi“, “pasaulyje viskas blogai, aš nieko negaliu, palauksiu, kol pasikeis“, “jie privalo..“ ir pan..

Trečiasis minčių tipas – paaiškinimai, kurie gali būti pozityvūs – pagrindžia mūsų veiksmus, tačiau dažniausiai tai – elementarus išsisukinėjimas, vengiant atsakomybės ar nenorint kažko daryti. Jie taip pat skiriami į tris grupes:

1. Pasiteisinimas, pvz.: “aš nekaltas“, “jis pirmas pradėjo“, “aš nenorėjau, savaime gavosi“, aš galvojau, kad taip bus geriau“, ir t.t..

2. Racionalizacija, arba atsakomybės permetimas, pvz.: “taip elgiasi visi žmonės“, “aš pastebėjau, kad visi vyrai…“, “visos moterys…“, “man vidutinio amžiaus krizė“, “tai kartų konfliktas“, ir t.t..

3. Įvertinimas ir kaltinimas, pvz.: “jis tiesiog kvailys“, “jei nebūtum to pasakęs (padaręs), tai…“, “ką iš kvailio paimsi?“, “ jūs dėl visko kalti“, ir t.t..

Gal ir painokai atrodo iš pirmo žvilgsnio, tačiau pasigilinus išties palengvina minčių eigos suvokimą. Ypač negatyvių minčių, kuriomis dažnokai grindžiame gerus norus, tačiau iš tiesų – giliname nepasitikėjimą savimi, reiškiame pretenzijas, rafinuotai vengiame atsakomybės, ir todėl pasidarome “sunkūs“ bendravime..

Išeitis paprasta: stebėti savo mintis, jų eigą ir sąmoningai atsisakyti negatyvių minčių. Tuomet pozityvumas suteiks visoms mintims teigiamą kryptį – gerą perspektyvą, įkvėpimą saviraiškoje, harmoningą bendravimą.

Kaip manote?

Reklama

8 mintys apie „Apie mintis“

 1. Labas Vilte ir kiti draugai 🙂

  Labai idomu pamąstyti apie mintis, kurios prognozuoja ateitį. Jei žmogus siekia laimės ateityje arba išvis ko nors siekia ateityje tai jis niekada nebus laimingas, nes jam vis kažko reikės ir kurs tokias mintis 🙂 manau harmonijoje būtų žmogus jei šioje akimirkoje laimingas žmogus planuotų savo ateitį tomis mintimis.

  Mintys apie reikalavimus 🙂 na čia labai daug minčių kyla žmonėms, nes reikalavimai iš aplinkos, Dievo ir kitų sudaro didžiąją dalį minčių. Ir gražiau man skamba žodis ‘prašymas’ 🙂 tiesiog reikėtų su savimi susidraugauti ir švelniai elgtis su savimi ir keisti save, kad iš aplinkos būtų kuo mažiau reikalavimų 🙂 nes aplinkiniai kaip pastebėjau labiausiai keičiasi kai aš pats keičiuosi 🙂

  Man paaiškinimai asocijuojasi su mokykloje, direktorės kabinete stovinčiu berniuku, kuris kažką negero padarė 🙂 ir dabar gailisi arba mintyse keikią direktorę. Tas mintis turėtų lydėti išmintis, aiškumas ir žinojimas. Taip daug paprasčiau paaiškinti kaip viskas vyksta ir veikia gyvenime sau ir aplinkiniam be negatyvių minčių 🙂

  Gero vakaro visiems.

  Patinka

 2. Labas, Evaldai :), smagu matyti 🙂

  Tiesiog įdomi papildoma informacija, jei žmogus siekia sąmoningumo. Psichologija naudinga, jei norime suprasti save, o per tai ir kitus.

  Psichologai pripažino, kad mūsų laikmetis – nerimo, neurozių laikmetis, o mąstymas dominuoja negatyvus. Todėl, matyt, ir minčių tipų pavadinimai tokie (aš apie reikalavimų tipą).

  Ateities prognozavimas – jei žmogus mąstymas pozityvus, tai jis ir neprognozuoja, bet yra pozityviai nusiteikęs ir tiesiog turi gerą gyvenimo perspektyvą, be didelių planų – visas gyvenimo situacijas jis išsprendžia pozityviai, ir jo būsena įtakoja pozityvius veiksmus. Kai dominuoja negatyvumas, žmogus tokias mintis pritaiko negatyviai – įvairiems lūkesčiams, spėlionėms, tikimybėms.

  Lygiai taip pat ir su reikalavimais – negatyvumas mūsų norus, troškimus, svajones ir kūrybines mintis paverčia racionaliais reikalavimais..

  O paaiškinimus, elementarų suvokimą – kas kaip ir kodėl (sau pirmiausiai) – paverčia teisinimusi, išsisukinėjimu, kaltinimais, vertinimais ir atsakomybės už savo gyvenimą vengimu.

  Labai teisingai pastebėjai: mintis turėtų lydėti išmintis, aiškumas ir žinojimas. Taip daug paprasčiau paaiškinti kaip viskas vyksta ir veikia gyvenime sau ir aplinkiniam be negatyvių minčių 🙂

  Man šis grupavimas tik dar kartą parodė – koks paprastas pozityvumas, ir kaip viską paverčia sudėtingu negatyvumas..

  Ačiū, Evaldai, gražios dienos! 🙂

  Patinka

 3. Sveiki,
  Mano nuomone,pirmiausia,jai neigiamos mintys atsiranda,tai reiskias kazkas negerai yra su musu aplinka,kurioje esame…Jai mylesime savo darba,pasitikesime savimi,tai nereikes per daug sau kazka isakineti,o jai ir taip,tai bus daugiau pozityvumo israiska.Mano,nuomone,mintis eina kartu su veiksmu.Tik susidure su koke situacija,dazniausiai pradedame mastyti…:)Pvz. uzaugdami matom,kaip tevai viska daro,gi tuo paciu ir mes pradedame formuoti savas mintis apie busima ateiti.:)Galvojame ko noresime ,ar buti tokie,kai jie ar gal kazka pakeisti…:)

  Patinka

 4. Labas rytas 🙂

  Man atrodo, visos žmogaus mintys yra kūrybinės, klausimas tik – ką kuriame ir ar suvokiame, ką kuriame 🙂 .. Nors, aišku, sunku pavadinti blogo kūrimą kūryba.. Uliau, ir man tokia mintis kilo – o kur kūrybinės mintys? Pasirodo, visos jos tokios 🙂 .

  Edita, pritariu, kad visas problemas ir kompleksus susikuriame būtent negatyviomis mintimis. Kai pradedame mąstyti pozityviai, elgtis pozityviai, tuomet ir gyvenimas keičiasi į gerąją pusę 🙂 .

  Asta, taiklus pastebėjimas :). Matyt, čia suklasifikuoti pagrindiniai minčių tipai. Nors.. daug žmonių gyvena prisiminimais, praeitimi ir tai kartais ir yra jų kuriančios mintys. Yra erdvės apie tai pamąstyti 🙂

  Labai ačiū visiems už įdomią diskusiją :). Gražios dienos :)!

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s