Veidrodėli, pasakyk…

Ko gero, daugeliui narcisizmas tradiciškai siejasi būtent su gėrėjimusi veidrodyje. Šis terminas paimtas iš graikų mito apie gražuolį Narcizą, kuris mirė iš meilės ir ilgesio savo atvaizdui ežere. Atidžiau pasižiūrėję į šiuolaikinės visuomenes gyvenimą, pamatysime nemažai narcisizmo apraiškų – tai ir kūno demonstravimas, ir didžiulis dėmesys išvaizdai bei įvaizdžiui, ir grožio industrija, ir siekimas bet kokia kaina būti tarp “žvaigždžių“.

O jei pažiūrėsime dar atidžiau, tai tikrai pastebėsime, kad tokia veikla tėra išorinis šurmulys ir noras padaryti įspūdį, parodyti save. Jei tą išorinį šurmulį atmesime, tai “žvaigždiškumas“ subliukš lyg muilo burbulas – tokia tai tuščia veikla. Tačiau narcisizmas taip paplito, kad dažnai jau vadinamas kolektyvine žmonijos būsena. Kodėl taip yra?

Pirmiausiai žvilgtelėkime, kaip apibrėžia narcisizmą specialistai. Psichologijoje ir psichiatrijoje narcisizmas traktuojamas kaip asmenybės disfunkcija, psichikos sutrikimas (sinonimai – autofilija, autoerotizmas). Tai neigiamą atspalvį turintis bruožas, kuris išreiškiamas kaip egocentrizmas, susireikšminimas, pasipūtimas, tuštybė, puikybė. Socialinėse grupėse tai elitariškumas ir abejingumas kitų žmonių problemoms.

Pagrindiniai narcisizmo bruožai:

* Susireikšminimas – savo “grandioziškumo“, “žvaigždiškumo“ jausmas ir įsitikinimas, kad jį gali suprasti tik ypatingi žmonės.

* Empatijos nebuvimas – šaltumas santykiuose, nesugebėjimas mylėti, užjausti ir suprasti kitų žmonių jausmus ir poreikius.

* Dėmesio troškimas – jis taip susirūpinęs, kaip jis atrodo, ką apie jį galvoja kiti, kaip jis kalba, kad nieko kito gyvenime tiesiog nepastebi.

* Patologiškas pavydumas – kitų sėkmė traumuoja jo savivertę, todėl jis mėgsta atkreipti dėmesį į kitų trūkumus.

* Lengvai pažeidžiamas – itin jautrus kritikai, greitai įsižeidžia, emocijos nestabilios ir intensyvios.

* Įsitikinimas, kad kiti turi automatiškai pritarti jo norams, idėjos apie savo išskirtines teises, ypatingą padėtį.

* Puikybė – požiūris į kitus iš aukšto, polinkis girtis, demonstruoti savo “visažinystę“ ir fantazuoti apie savo pasiekimus.

* Nerealių tikslų užsibrėžimas; gali be skrupulų išnaudoti kitus savo tikslams pasiekti.

* Realybės vertinimo praradimas – viskas, kas yra jame ar jo, yra pervertinama, o tai, kas ne jo, už jo ribų, nuvertinama.

Patologiška narcisizmo išraiška prasideda tuomet, kai žmogus yra apsėstas didybės manijos ir nori bet kuria kaina būti garsiu, pastebimu, matomu. Jis nuolat gėrisi savimi, todėl negali ramiai praeiti nei vieno atspindinčio paviršiaus, nepasižiūrėjęs į save. Demonstruoja ir dovanoja savo nuotraukas, skiria daug dėmesio savo grožiui, nepraleidžia progos parodyti savo šmaikštumą ir protą. Kiti žmonės jam – kaip veidrodis, kuris atspindi jo išskirtinumą, todėl jam nuolat reikia, kad aplinkiniai juo žavėtųsi.

Kodėl išsivysto ši patologija? Dažniausiai – vaikystėje dėl tėvų narcisizmo arba lepinimo, ar pastovaus vertinimo. Didelę įtaką turi ir visuomenė bei žiniasklaida. Įdomu, kad kai kurie narcisizmo požymiai būdingi visiems žmonėms vaikystėje ir paauglystėje – tai meilės sau etapas, kuris vėliau turi peraugti ir į sugebėjimą mylėti kitus. Sunkiausia narcisizmo pasekmė – būtent neišvystytas gebėjimas mylėti.

Narcizai vertina save menkai, todėl ir turi išpūstą poreikį, kad aplinkiniai patvirtintų jo reikšmingumą, juo žavėtųsi. Tačiau jei vaiką giria už tai, kad jis kažką atliko savarankiškai, tai normalu, bet jei suaugęs žmogus nuolat laukia pagyrimų ar susižavėjimo dėl bet kokio savo atlikto veiksmo – tai jau “grįžimas“ į vaikystę, infantilumas..

Pilnaverčiam suaugusiam žmogui nereikalingi nuolatiniai patvirtinimai apie jo teisumą ar išskirtinumą – jis turi išvystytą orumą ir realų savo galimybių suvokimą. O savo unikalumą, būdingą kiekvienam žmogui, suvokia kaip kitoniškumą, o ne išskirtinumą. Žmogus skaitomas psichologiškai brandžiu, kai jis laisvas tiek nuo individualaus, tiek ir nuo visuomeninio narcisizmo.

Juk svarbiausios – dvasinės vertybės, kurios veikia visą žmogaus gyvenimą – ir vidinį, ir išorinį. Narcizui, atvirkščiai – visuomet išorinis gyvenimas svarbesnis, nei vidinis.

O ką jūs apie tai manote?

7 mintys apie „Veidrodėli, pasakyk…“

 1. Įdomus sakinys: “tačiau narcisizmas taip paplito, kad dažnai jau vadinamas kolektyvine žmonijos būsena“. Tikriausiai taip jau yra, bet blogiausia, kad jei kas ir nori išeiti iš šios būsenos, tai net nežino kaip, o kaip vienam eiti prieš visus, prieš visą kolektyvinę žmonijos būseną? Kaip būti kitokiam, jei visi/dauguma aplinkui – tokie be vertybių? Manau, kad daug kas gyvena tame ‘narcisizme’, net nežinodami, kad gali būti kitaip… Gaila…

  Patinka

 2. Man tai labiausiai krenta į akis mažų mergaičių darymas princesėm ir silikoninės moterys, visokios ten pupytės nimfomanės. Tai jau tikrai masinis reiškinys!

  Patinka

 3. Sveiki 🙂

  Lina, aš manau, kad visos permainos visuomet prasideda nuo vieno žmogaus idėjų ir veiksmų. Jei tai tikra, tai patraukia žmones ir jos pradeda gyventi. O viskas, kas netikra, laikui bėgant atkrenta, nes yra palaikoma dirbtinai.. Juk ne visuomet dauguma elgiasi teisingai, todėl pradėti elgtis teisingai visiškai nereiškia eiti prieš daugumą, tai tiesiog reiškia pradėti elgtis teisingai, natūraliai, harmonijoje su Gamtos dėsniais, su dvasiniais dėsniais.

  Jei kalbėti apie narcisizmą – taip, rinkdama medžiagą pamačiau, kad tai labai paplitę ir kol kas visapusiškai skatinama. Išeitis – nesielgti taip. Dabar žmonės turi daug informacijos, labai daug žmonių bunda iš daugybės primestų iliuzijų, todėl kiekvienas gali rasti bendraminčių. Tai tik iš pradžių atrodo, kad jei ne su visais, tai vienišas. Tikrai ne – tik gali keistis gyvenimo būdas, bendravimo ratas. Visais laikais bendraminčiai visuomet susiranda vieni kitus 🙂 .

  Laura, tikslūs pavyzdžiai, jų yra ir daugiau, reikia tik atidžiau pasižiūrėti.. Man atrodo, atsivalgys žmonės ir šito, tai tikrai ilgai nesitęs 🙂 .

  Ačiū jums ir labos nakties! 🙂

  Patinka

 4. Sveiki visi 🙂
  Ruvi 🙂 savybių daug ir labai akivaizdžių išvardinai. Manau tai labai susiję su nerviniu žmogaus išsiderinimu ypač tas jautrumas kritikai- vieną kart tas pats žmogus pagiria kitą kart tas pats papeikia ir narcizas tampa kaip šuo vedžiojamas ir priklausomas nuo kitų nuomonių, nors gal tos nuomonės būtų ir visiškai ne vietoje
  Patys priklausomiausi žmonės ko gero yra holivude: juk juos vieną dieną nešioja ant rankų kitą trypia ir dar toks skaičius žmonių.. arba pop muzikos “dievaičiai“ (beje šis pavadinimas dievaičiai visai netinkamas), kurie turi visko: turto, dėmesio, šlovės, gal net ir meilės (šiek tiek) bet jie jau nebesusigaudo kas su jais vyksta- eina aiškintis šeimyninių santykių į viešumą. Juk tai visiškas degradavimas. Alkoholikas kuomet degraduoja- jis tai greitai sužino iš aplinkinių. Kuomet degraduoja “žvaigždės“- jie pajunta labai negreitai, bet labai stipriai. da Vinčis, Gandis, Liuteris Kingas, Karlas Saganas ir t.t.- štai šie žmonės buvo tikros žvaigždės iš jų mokysis ištisos kartos

  Patinka

 5. Labas, Vytautai 🙂

  Čia labai svarbią sritį palietei – apie “žvaigždiškumo“ sindromą ir nuovokos praradimą ryšium su tuo. Žmonės tiek įsitraukia į šiuos tuščius visomis prasmėmis žaidimus, kad net nesuvokia realybės, skirtumo tarp asmeninio gyvenimo ir visko afišavimo. Aišku, tai gali būti ir sąmoningi veiksmai – juk jiems svarbus viešumas, o kokia tema kalbama, nesvarbu.. kuo garsiau skamba, tuo geriau.

  Yra ir kita pusė – visus tuos viešus “serialus“ stebintys ir skaitantys žiūrovai.. jie tiesiog tuščiai atiduoda savo gyvenimo laiką tų visų skandaliukų stebėjimui ir narpliojimui.

  O tikri išminčiai, kaip taisyklė – kuklūs ir orūs žmonės. Ir jų skleidžiama Tiesa gyvena ir gyvens. Be jokių reklamų ir asmeninio gyvenimo afišavimo.

  Patinka

 6. Atgalinis pranešimas: Empatiškas žmogus – ruvi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: