Gyvenkime teisingai

…“ Labiausiai žmogus trokšta būti laimingas ir išvengti skausmo ir kančių. Visi mes turime teisę į laimę ir galime naudotis įvairiais būdais, padedančiais išvengti kančių. Tačiau šie būdai turėtų būti tokie, kad nepažeistume žmonių teisių, nesukeltume jiems kančių ir skausmo. Reikia rimtai susimąstyti apie jūsų naudojamų būdų teigiamas ir neigiamas pasekmes.

Svarbu atminti, kad tikslai ir pasekmės gali būti trumpalaikiai ir ilgalaikiai. Jeigu šie tikslai vieni kitiems prieštarauja, pirmenybę reikėtų teikti ilgalaikiams tikslams. Spręsti reikia atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes. Mūsų smegenys yra mūsų jėgos ir mūsų ateities šaltinis, tačiau tik tada, kai mes teisingai jomis naudojamės. Jeigu ne – mūsų protas taps visų mūsų nelaimių šaltiniu.

Mumyse slypi sugebėjimas kurti, ir labai svarbu tuo pasinaudoti. Labai svarbu yra pasitikėti savimi. Pasitikėjimas savimi nėra tiesiog paprastas tikėjimas savo jėgomis. Tai tiesiog savo galimybių suvokimas. Suvokęs jas, kiekvienas žmogus gali save pakeisti, tobulindamas savo gerąsias savybes ir atsisakydamas žalingų polinkių. Tam reikia pastangų. Žinoma, reikia ir laiko.

Labai svarbu išmokti atrasti savo prote teigiamų, kuriančių minčių. Juk žmogaus prote egzistuoja daugybė įvairių būsenų ir minčių. Todėl labai naudinga pažvelgti į savo protą iš arčiau ir išmokti atskirti įvairias naudingas ir žalingas jo būsenas. Kai jūs suprasite teigiamų būsenų vertę, jūs galėsite išmokti jas savyje išsiauginti. Proto suvokimas – vienas iš pagrindinių budizmo praktikos momentų, todėl žmonės dažnai budizmą vadina proto tyrinėjimo mokslu.

Visos neigiamos emocijos tuojau pat atima iš žmogaus laimės ir ramybės jausmą, o po kurio laiko gali priversti jį atitinkamai elgtis. Tokiais savo poelgiais žmogus neša blogį ir kančias kitiems žmonėms, tai galiausiai padaro ir jį patį nelaimingą. Be to, neigiamos emocijos kenkia ir sveikatai. Jeigu norite išlikti sveiki, tiesiog pažvelkite į savo vidų, į savo mintis. Pasinaudokite savo pačių galimybėmis.

Nuo išorinių priešų galima pasislėpti, pabėgti nuo jų. Pavyzdžiui, jei kas nors trikdo mano ramybę, aš galiu uždaryti duris ir pabūti vienas tyloje. Tačiau man nepavyks šito padaryti su pykčiu – kur aš benueičiau, jis visada bus su manimi, mano viduje. Kol nesiimsite tam tikrų priemonių, tol negalėsite nuo jo pabėgti. Yra viena labai svarbi taisyklė, padedanti išlaikyti proto ramybę: jūs neturite leisti atsirasti savyje nepasitenkinimo ir nusivylimo jausmams, kadangi jie yra pykčio priežastis.

Tarp priežasties ir pasekmės visuomet egzistuoja natūralus ryšys. Kai tam tikros priežastys sutampa su sąlygomis, tuomet būna labai sunku sutrukdyti iš šio junginio gimti atitinkamoms pasekmėms. Todėl labai svarbu iš anksto numatyti, suprasti galimas pasekmes ir pačioje pradžioje sugebėti nutraukti nepageidaujamų priežasčių ir pasekmių grandinės atsiradimo procesą.

Būtina atsisakyti egoizmo. Jeigu jūs galvojate tik apie save ir pamirštate kitų žmonių poreikius ir laimę, arba, dar blogiau, jei imate juos išnaudoti, tai absoliutumo požiūriu kažko netenkate. Jūs netenkate draugų, kurie rūpintųsi jūsų gerove – jei jus ištiks nelaimė, aplinkiniai ne tik nepadės, bet ir slapta džiaugsis. Tikroji draugystė gimsta iš nuoširdžios žmogiškos meilės, o ne iš valdžios ar pinigų.

Žinoma, žmonės gali ateiti pas jus su šypsena ir dovanomis, jeigu jūs esate turtingas ir įtakingas, bet širdies gilumoje jie nėra jūsų draugai; tai jūsų turto ir padėties draugai. Jei tik jūsų padėtis pasikeis, daugiau jų nepamatysite. Labai dažnai tai, ką žmonės demonstruoja savo draugams, tėra paprastas prisirišimas. Prisirišimas susijęs su kažkuo, kas yra “mano“ – tai kažkas, kas yra gerai man. Todėl, kai tik kito žmogaus požiūris į jus pasikeičia, artumo jausmas bematant išnyksta.

Kuo stipriau žmogus išugdo savęs atidavimo kitiems – atjautos jausmą, tuo drąsesnis ir stipresnis jis tampa, tuo mažiau jis pasiduoda nusivylimo ir beviltiškumo jausmui. Taigi atjauta – vidinės stiprybės šaltinis. Tikroji atjauta yra susijusi su teisingu daiktų prigimties suvokimu, ji bešališka. Prisirišimas, priešingai, yra pagrįstas nežinojimu ir šališkumu. Budistinė praktika patvirtina, kad tikrosios atjautos jausmą jūs galite išsiugdyti nuolat praktikuodami meditaciją apie vienodą požiūrį į visus žmones.

Dvidešimt pirmas amžius turi būti taikos amžius. Ką tai reiškia – taikus žmogus? Atsakymas labai paprastas – viskas priklauso nuo atjautos. Atverkite save kitiems. Laimė yra pasekmė to, kaip elgiatės su šalia esančiais žmonėmis. Mylėkite, dalinkitės, tobulėkite. Niekada nebuvo ir nebus geresnio gyvenimo būdo…“

(Iš Dalai Lamos pasisakymų, parinko ruvi.lt)

Gražaus visiems artėjančio savaitgalio!! 🙂

6 mintys apie „Gyvenkime teisingai“

 1. Ruvi, ačiū labai, šitos mintys praskaidrino man vienišą šiandienos vakarą 🙂 Pačios rankose dabar literatūra dvasine tema ir patraukė įdomi mintis, kad žmogus iš tiesų yra nematomas – niekas negali matyti mūsų jausmų, pasitikėjimo savimi, tikėjimo, svajonių, siekių, savijautos, kol jos patys neatsiveriame… Tai, kas yra išorėje kartu su visais turtais yra niekis, palyginti su ta galia, ir tikruoju turtu, kuris slypi mūsų viduje…
  Labos nakties!

  Patinka

 2. Labas rytas, Edita 🙂
  Prie dvasinės informacijos dėl to ir atėjau, kad ji dvasinė 🙂 .. Ilgai tam priešinausi dėl klaidingų įsitikinimų, bet galiausiai gyvenimas atvedė.
  Šiuolaikiniai mokymai dažniausiai nukreipti amibicingiems, materialistiniams tikslams (išoriniams), todėl juos pritaikius, dažnai ateina nusivylimas – kad būtum “aukštumoje“ materialiai šiuolaikiniame pasaulyje, reikia konkuruoti, stumdytis, elgtis nesąžiningai, o be to, tam reikia stiprių nervų, todėl kyla klausimas – ar reikia viso to tokia kaina?
  Dvasiniai mokymai moko kito – per dvasinę stiprybę, per savo individualumo išraišką ir sąžiningą sąveiką su aplinkiniais – į harmoniją. O harmonijoje yra visko tiek, kiek reikia – reiškia, jei būsime dvasingi, tuomet būtinai gyvenime turėsime viską, ko mums reikia tam dvasingumui išreikšti. Kažkuris rytų išminčius juokavo, kad gamta yra ekonomiška – joje nei pertekliaus, nei tuo labiau nieko nereikalingo nėra 🙂 . Konkurenciją, perteklių ir kovas dėl jo kuria žmonės, todėl pasaulyje dar tiek neteisybės.
  Žmonės pavargo nuo šių beprasmiškų kovų ir nesąžiningumo, todėl ir ieško dvasingumo, amžinų tiesų ir pastebi akivaizdžius dvasinius dėsningumus. Kai to sieks dauguma (o viskas linksta į tą pusę), pasaulis pasikeis 🙂 .
  Gražaus savaitgalio, Edita 🙂 !!

  Patinka

 3. Labas,aš irgi perskaičiau jau kelis kartus, noriu įsigilinti. Išties mano viduje susikaupė negeros emocijos jos man neleidžia eiti į priekį,bet aš nugalėsiu nes aš pasiryžau.

  Patinka

 4. Laima, jau tai, kad jūs suprantate, kad jumyse susikaupė neigiamos emocijos, yra pusė darbo. Su jomis kovoti nereikia, jas reikia pamatyti, pripažinti ir.. jų atsisakyti – ryžtingai.. Kai vystome savyje pozityvumą, dauguma negatyvių emocijų atkrinta savaime kaip nereikalingos. Žinoma, tai neįvyksta žaibiškai, bet įvyksta būtinai, jei to kryptingai siekiame. Sėkmės jums, Laima 🙂 .

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: