Ekologija: mada ar būtinybė?

Priklausomai iš kokio taško pažiūrėsime.. Labiausiai paplitęs požiūris – kiek tai naudinga-kenksminga atskiram individui, sukelia-nesukelia alergiją, ar turi nepageidautinų pasekmių jo kūnui ar gyvenimui. Nusiprausėme, nusiplovėme rankas, nuleidome vandenį tualete, palaikome švarą namuose, sveikai (ekologiškai) maitinamės, naudojame ekologiškas higienos priemones, rengiamės natūralaus pluošto rūbais – štai į ką dažniausiai susiveda šiuolaikinis “ekologiškumas“.

Su tokiu suvokimu tai ir atrodo tarsi mada ar egzotiška naujovė: vieni ja seka, norėdami būti madingais, kiti atmeta kaip praeisiantį dalyką. Tačiau ar dažnas susimąstome, kad tai jau tapo gyvenimo būtinybe, ir kad vartotojiškas šio reiškinio suvokimas gali būti pražūtingas? Klaida manyti, kad Žemė yra tarsi savaime suprantamas dalykas ir sukurta tik tam, kad tarnautų žmonijai, o žmonės gali išdarinėti su ja ką tik sumanę, ir tai niekaip nepakenks nei Žemei, nei žmonijai.

Ar susimąstome, kad Žemė yra mūsų visų vieninteliai namai? Ir kad žmonija visapusiškai nuo jos priklauso – kaip kūdikis nuo savo motinos? Tai nėra bedvasis uolos luitas, tai planetų sistemos dalis su tvirtai susieta ekosistema ir atmosferos balansu. Mūsų technologijų amžius – pats griaunamiausias visoje istorijoje visomis prasmėmis: nuo dvasinės iki ekologinės.

Dėl vienadienio patogumo, vis besikeičiančio komforto suvokimo ir pelno iškertami miškai ir niokojami gamtos resursai. Savo veikla žmonės verčia Žemę gyvuoti ekstremaliomis, žudančiomis sąlygomis, ir ji, tiesą sakant, ginasi, valosi ir kovoja už savo būvį.. Tai pasireiškia nenuspėjamomis audromis, uraganais, vulkanų išsiveržimais, potvyniais ir klimato pokyčiais: to jau negalime nepastebėti.

Mūsų laikų pramonė, o ypač chemijos pramonė, nepataisomai teršia gamtą. Su naftos ekspluatacijos plitimu grandioziniais kiekiais ir vis didėjančiais tempais yra deginamas kuras – ir visa tai kaupiasi atmosferoje, nes Žemė tiesiog nespėja atstatyti balanso. Atmosferos sluoksnis užterštas, plonėja, ir tai kenkia Žemės paviršiui ir žmonėms. Atmosfera neatlieka apsauginių funkcijų, ardomi ir elementai, kurie sudaro filtrą kosminei radiacijai..

Ar susimąstome apie tai, be didelės reikmės užvesdami automobilį ar naudodami vienkartines priemones? Pakuotės, plastikiniai buteliai ir maišeliai – ar įsivaizduojate milijoninio miesto vienos dienos šiukšlių kalną? O metų?. Juk jis nedingsta taip greitai, kaip buvo padarytas, ir kasdien vis papildomas. O cheminės atliekos – buityje naudojami cheminiai skalbimo milteliai, muilai, geliai, šampūnai – visa tai suteka galiausiai į vandenynus.. Nekalbant jau apie tai, kad ir pačio žmogaus kūno procesų šalutiniai produktai dėl chemizuoto maisto ir besaikio vaistų vartojimo tampa nuodingi.

Kiekvienas turime pradėti mąstyti plačiau ir suprasti, kad ekologiniai judėjimai – ne užėjusi mada, o gyvenimo būtinybė. Mažai kas skelbia ekologinių judėjimų veiklos rezultatus, bet jie tikrai įkvėpiantys.. Mes galime numoti ranka ir sakyti, kad tai nuo mūsų nepriklauso, kad kalta valdymo sistema, kad tai kaina už technologijų progresą ir gyvenimo realybė.

Bet pabandykime pagalvoti kitaip: kas tuos kalnus šiukšlių sukrauna, kas važinėja automobiliais, naudojasi cheminėmis priemonėmis, vienkartinėmis pakuotėmis, servetėlėmis, indais? Mes. Valdymo sistema kalta, o ką ji valdo? Mus. Kodėl tuomet leidžiamės įtikinami, kad parazitiškas gyvenimo būdas yra normalus? Kodėl patikime, kad toks gyvenimo būdas neturi jokių pasekmių?

Bet kokia visuma visada priklauso nuo jos sudedamųjų dalių – tai neginčijamas dėsnis. Vis daugiau žmonių supranta Vienybės svarbą. Žmogaus sąmonė ir mąstymo būdas tampriai susietas su jo veikla. Tam, kad pakeistume situaciją ekologijoje, turime keisti savo mąstymą ir gyvenimo būdą. Turime būti ne tik vieningi tarpusavyje, bet ir pajusti vienybę su mūsų visų vieninteliais namais – Žeme.

Tiesiog turime tai pradėti realiai daryti, kitaip sunku nuspėti pasekmes.. Tai, dėl ko perspėjo mokslininkai jau senokai, ir kuo mažai kas tikėjome, vyksta jau šiandien, pakanka apsižvalgyti aplink: oro permainos, nesugebėjimas jų nuspėti, saulės aktyvumas, žemės erozijos.. Nenumokime į tai ranka kaip į neišvengiamą dalyką, kiekvienas susimąstykime ir padarykime asmeninį tvirtą sprendimą keisti savo įpročius.

Pažiūrėkime tiesai į akis ir supraskime, kad mūsų ir Žemės likimas yra mūsų visų rankose – todėl negalima jų nuleisti. Pradėkime nuo mažų dalykų, peržiūrėkime savo gyvenimo būdą, atsisakykime kenkiančių aplinkai įpročių, mokykime ekologiškai gyventi savo vaikus. Pradėkime žiūrėti į Žemę kaip į Motiną, ir ji tikrai atlieps, ji turi (kaip ir mes) visus savireguliacinius įrankius, tik nereikia jai kenkti ir trukdyti.. Mes ne Žemės užkariautojai, mes turime būti harmonijos bendrakūrėjai ir palaikytojai.

Ką jūs apie tai manote?

9 mintys apie „Ekologija: mada ar būtinybė?“

 1. Plačiai pažvelgta, kas leidžia giliau suvokti ekologijos būtinybę. Kokie mes ten „Žemės užkariautojai“, deja, skruzdelės ropojančios ant nevertinamos žemės. Esame sudaryti iš tų pačių gamtos elementų. Tarp mūsų yra ryšys ir labai glaudus.

  Ką aš darau? Stengiuosi naudoti daugkartinį maišelį vietoje vienkartinių. Dėl kelių šimtų metrų ar kilometro nevažiuoju – malonu ir sveika pasivaikščioti (ypač basam! tada jaučiu ryšį su žeme). Mažiau chemijos pirkti ir naudoti. Labai labai paprasti dalykai. Netgi be reikalo nežudyti vabaliukų, gyvūnėlių yra meilės Žemei ir Gamtai išraiška.

  Ką žmogus bando padaryti, tai gamtą pavergti sau, bet užmiršta, kad pats yra jos dalis. Dalis, kuri turi sugyventi kartu ir puoselėti vienas kitą.

  Su meile gamtai,
  Saulius

  Patinka

 2. Sauliau, ir aš panašiai elgiuosi: turiu daugkartinį krepšį pirkiniams, vienkartinius, jei reikia, naudoju daug kartų.
  Maistas – taip kiek įmanoma natūralesnis, dar ir užsiauginu kai ką, nes yra galimybė.
  Kosmetika – maksimaliai natūraliai ir minimaliai, stengiuosi ir priemones natūralias namų valymui naudoti – jos tik primirštos, apie tai dar parašysiu plačiau.
  Automobilis – taip, stengiamės kelis reikalus sutvarkyti, jei važiuojame į miestą, aš apskritai mėgėja vaikščioti pėsčiomis.
  Rūbuose taip pat mažiau sintetikos ir neperkame jų galybes – tik tiek, kiek reikia (man tai sunkiausia buvo išmokti 😉 ) Žinoma, saugome gamtą, kiek tai pagal jėgas.
  Atrodo nedaug, bet jei visi pradės taip žiūrėti į gyvenimą, bus dideli geri pokyčiai.
  O svarbiausia – minčių ekologija, nebūti bukais vartotojais – tai esmių esmė.. Žemė – mūsų namai, mūsų motina, turime pradėti ją gerbti ir būti dėkingais už tai, ką ji teikia. 😀

  Patinka

 3. Sveiki:)
  Įdomią temą palietei Vilte. Pritariu visoms tavo aprašytoms mintims. Taip stengiuosi naudoti ir aš kuo sveikesnius dalykus. Vienas iš jų geriamas vanduo- gerių per vandens valymo sistemą filtruotą vandenį, prisipažinsiu netgi teko dirbti (labai nedaug tiesa) aiškinant žmonėms šių sistemų privalumus ir kokį vandenį jie vartoja. Bet esmė ne tai, esmė kokio užterštumo vandens pamatydavau, ir kad tokį užterštą vartoja beveik visi. Ir štai kas gaunasi kuo labiau vartoja žmonės tuo labiau priklausomi tampa, gali būti kad be tokių valymo sistemų nebebus galima išgyvent. O kas toliau… Pamenu istrigo vienas animacinis filmukas, kuriame vaizduojama ateitis kaip žmonės perka… orą, nes atmosfera pernelyg užteršta, visgi kokie kartais tikroviški būna tie filmukai…
  Bet… žmonės sąmoningėja ir galbūt tokia ateitis ir liks tik animacijoje…

  Patinka

 4. Labas, Vytai 🙂
  Kai neteršime, nereikės ir filtruoti, tiesa? Skaičiau apie tyrimus, kaip greitai atsistatytų Žemė, jei žmonės taptų sąmoningi jos gyventojai. Nepamenu tiksliai, bet skaičiai nustebino, kad labai greitai 🙂 : nuo klimato teigiamų pokyčių iki įvairių rūšių kenkėjų (ne žmonių, vabzdžių 😉 ) išnykimo, švaraus vandens ir oro. Pasirodo, daug vabzdžių kenkėjų atsirado būtent dėl atmosferos užterštumo..
  Taigi, viskas priklauso nuo mūsų visų. Ir kuo greičiau tai suprasime, tuo geriau bus mums visiems 🙂

  Patinka

 5. Taip 🙂 . Mane irgi nustebino ši informacija, pasirodo, viskas paprasta: užtenka sustoti, o jei dar sąmoningai padėsime Žemei atsigauti.. bus rojus 🙂
  Labai jau žmonės įsijautė ir atsipalaidavo.. laikas susiimti 🙂

  Patinka

 6. 🙂 tema galima sakyt nuvalkiota arba niekada neissenkanti ir t.t. ir pan…suvokt suvokia (beveik) visi,bet negali kiekvienas zmogus imti ir kitaip viska staiga daryt 1neleidzia istekliai ir poreikiai-reikia pinigu vaziuoji i darba kuris tarkim yra uz 30km tu neisi basomis..vienkartiniu indu naudojimas..mes naudojam vienkartinius(is perdirptos plasmases ar perdirpto popieriaus) nes kai turi daug sveciu tiesiog neverta imti indu kodel?nes tu suvartosi daug daugiau vandens plaudamas tuos indus o mes gi mylim gamta,taupom.. :)))
  Beveik kiekvienas zmogus nori praturtet turet pinigu nebegalvot apie nieka ir kaip jis pats sau sako ims viska kitaip daryt pirks tik naturalu produkta,sveika gyvensena ir t.t. ir pan nenoriu plestis ir plaukiot pavirsium…esme tame kad kol jis pasiekia,-siekia to tikslo jis tiek padaro sudo zemei kad oj oj paskui jau nieko (beveik) nebereiskia jo tie daukartiniai maisiukai ir t.t .
  Zeme yra gyvas organizmas kaip ir viskas aplinkui mus yra gyva ir turi savo energija ir t.t. “visi“ mes tai zinom ir mes darbar esam tie prazitai,kenkejai ir pati zeme zino kada reikia ju atsikratyt tad nera ko verkt,liudet 🙂 pamazins musu gretas stipriai ir po biski atsistatys po ekstremaliu pasikeitimu zmogui ateina i pasamone seniai jau zinomas dalykas ir jis nori viska keisti(nori,bet ar leis aplinka ir jo resursai tai daryt ar nepasikartos viskas…nesigilinu..) tad palaukim. mazai jau beliko!kodel mazai apsidairyk,pasidomek,sustok ir pagalvok kas vyksta aplinkui kaip istikruju mes kapojam zeme ir koki mes dvasini pasauli turim kokiu iskrypimu ir .t.t. juokingai graudu!
  peace!

  Patinka

 7. Labas rytas 🙂
  Va čia ir yra daugumos atspirties taškas: po biškį atsistatys, išsivalys, palaukim.. o aš darysiu viską kaip daręs, nes mes visi nedvasingi, taigi, nesigilinu..nėra ko verkti, Žemė žino, kaip atsikratyti..
  Jei pozicija tokia, tai visi argumentai bus tai pozicijai pateisinti.
  Ekologija nėra nuvalkiota tema, tai yra TA sritis, kuri akivaizdžiai ir daugybę metų mums rodo mūsų neatsakingumą.
  Aišku, nemalonu žiūrėti į tokias pasekmes, bet būtina – kitaip ir toliau elgsimės neatsakingai ir perduosime savo vaikams tokį ydingą požiūrį.
  Nereikia savo gyvenimo versti aukštyn kojomis, bet reikia tapti sąmoningu ir dvasingu – tuomet nekils mintis kenkti ir būti parazitu, ir viskas būtent dėl to pradės keistis. Niekas už kitą žmogų negali tapti dvasingu, kiekvienas turi tai padaryti pats.
  Todėl svarbiausia – pamatyti neatsakingo elgesio pasekmes ir REALIAI PRADĖTI keisti savo įpročius – tegul po mažą žingsnelį, bet sąmoningai ir nuolat. O pradėti galima nuo labai mažų pakeitimų, kurie nesujauks gyvenimo, bet palengva išugdys gerus įpročius, kurie pereis galiausiai į visuotinius ir aiškiai apčiuopiamus teigiamus pokyčius 🙂 .
  O keisti tikrai yra ką kiekvieno mūsų kasdieniniuose įpročiuose, tereikia nuoširdaus noro 🙂 .

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: