Amuletai ir talismanai

Kuo gi jie skiriasi? Kadaise amuletas ir talismanas buvo beveik tas pats dalykas, vėliau jų paskirtis buvo apibrėžta konkrečiau. Amuleto pavadinimas kilęs iš lotyniško “amuletum“ ir tiesiogiai reiškia – “kas nešiojama ant savęs“. Jo paskirtis – magiškas daiktas, saugantis nuo blogio ir nelaimių. Talismano pavadinimas kilęs iš arabiško “tilasm“ – “magiškas paveikslas“, ir nusako daiktą, kuris nešiojamas su savimi ir pritraukia pasisekimą ir laimę.

Pirmiausia apie amuletus. Jie pradėti naudoti, kai per specialias apeigas buvo baidomos, varomos blogio jėgos ir siekiama grąžinti žmogui sveikatą. Apeigoms sustiprinti buvo gaminamas amuletas – poveikiui ir apsaugai sustiprinti. Vėliau jie pradėti naudoti plačiau. Kai kurie amuletai įsitvirtinę okultinėje tradicijoje, o mūsų laikais daug jų nešiojama puošybos tikslais, dažnai nieko nežinant apie jų kilmę ir prasmę.

Senovėje buvo naudojami ir amuletiniai marškiniai – juos kariai dėvėdavo po šarvais. Marškiniai būdavo išmarginti magiškais kvadratais, simboliais ir rašmenimis, ir jais buvo pasitikima ne mažiau, nei plienu. Daug amuletų atkeliavę iš senovės egiptiečių, dauguma jų simbolizuoja dvasinį gyvenimą. Prieš atsirandant nacizmui, labai paplitęs amuletas buvo svastika – tai yra vienas ir iš budizmo simbolių. Budizme jis simbolizuoja Saulės judėjimą, cikliškumą ir nuolatinį persikūnijimą.

Dar vienas iš populiariausių amuletų yra kryžius, kuris yra ne tik krikščionybės simbolis, bet ir daugybėje tautų naudotas stiprus apsauginis ženklas, reiškiantis dvi skirtingų krypčių jėgas, priešybes, jų santykį. Gaminant amuletus buvo tvirtai tikima, kad jame pavaizduotas simbolis, ženklas ar įtaisytas daiktas veikia paslaptingoje, nematomoje žmogui dvasinėje plotmėje.

Amuletams gaminti buvo naudojami įvairūs metalai, akmenys, į juos buvo įtaisomi keisčiausi dalykai – pavyzdžiui, gyvatės geluonis (nuo gyvatės įkandimo), arba kažkokio gyvūno kūno dalys – nagai, dantys, širdis, simbolizuojantys tų gyvūnų savybes ar galią ir saugantys nuo nelaimių. Amuletais buvo laikomi ne tik specialiai tuo tikslu padaryti daiktai, bet ir smulkios monetos, o kai kurie amuletai – tiesiog parašyti ant popieriaus magiški žodžiai, ženklai, simboliai, geometrinės figūros, atvaizdai ar skaičiai.

Viduramžiais arabų šalyse labai paplito akies formos amuletai, kurie šiose šalyse populiarūs ir šiomis dienomis. Buvo manoma, kad kai kurie žmonės turi tokią stiprią įtaigą, kad vien savo žvilgsniu gali paskleisti blogį, o akies atvaizdo amuletas atvirkštinės magijos galia tuos blogio spindulius atmuša. Amuletai buvo naudojami ir gyvuliams nuo “piktos“ akies, taip pat namams saugoti.

Dabar apie talismanus. Tiesioginis talismano reikšmės vertimas – “magiškas paveikslas“ – jau tarsi nusako jo gaminimo būdą. Tai tam tikras paviršius – akmens, metalo, medžio ar pergamento, ant kurio išraižyti arba nupiešti simboliai ar rašmenys. Talismanai gaminami sėkmei, laimei “pritraukti“. Juos gaminantiems dailininkams svarbus ne tik vaizdų tikslumas ir estetiškumas, bet ir tai, kad darbas būtų atliktas iš tinkamos medžiagos ir tinkamu laiku.

Tinkamas talismano gaminimui laikas – tai dažniausiai tiksliai apibrėžtas astrologinis laikas. Talismanų gamintojai remiasi valandomis, nurodančiomis, ką kuri planeta valdo tam tikrą paros valandą. Tinkama medžiaga yra ta, kuri pavaldi tam tikrai planetai. Knygose apie talismanų magiją pateikiami įvairioms planetoms pavaldžių medžiagų sąrašai. Taigi, tai išties atsakingas darbas.. Talismanams taip pat priskiriamos su savimi nešiojamos astrologinės figūrėlės, magiški kvadratai ir okultiniai simboliai.

Įdomu tai, kad visi senieji smboliai, naudojami amuletams ir talismanams, atėjo iki mūsų dienų. Net nesigilinantys į tai žmonės nešioja juvelyrinius gaminius, ant kurių apstu senovinių ženklų. Kaip pasirinkti amuletą arba talismaną ir ar jie “veikia“? Juk žinome, kad veikia viskas, kuo mes tikime.. Jei yra toks noras ar poreikis, visai smagu kažkokiam gyvenimo etapui turėti talismaną ar amuletą – priklausomai nuo situacijos. O pasirenkamas jis paprastai – jis turi “patraukti“, patikti.

Ir tai nebūtinai turi būti kažkoks ypatingas gaminys.. Kartais mielas akmenėlis, rastas atostogaujant pajūryje, ar sudžiovinta gėlė, kurią padovanojo mylimas žmogus, ar labai patinkantis kuklutis papuošalas gali suteikti džiaugsmo, šilumos ir pasitikėjimo savimi 🙂 .. Ką jūs apie tai manote?

6 mintys apie „Amuletai ir talismanai“

 1. Nagi labai įdomu. Žinoma dabar žmonės neteikia tiek reikšmės šitiems dalykams. Bet va pastebėjau, kad užsiimantys dvasiniais dalykais žmonės būtinai turi kažkokius daiktus ar papuošalus su simboliais. Specialiai niekada tiems tikslams nieko nepirkau, bet va pagalvojau, kad nuolat traukė įvairūs simboliai ir ženklai. Reiks pasidomėti, ką jie reiškia, nes pirkimo principas buvo ‘patiko, nepatiko’ . Įdomu, ar tie simboliai veikia jei nesuprasdamas juos naudoji?

  Patinka

 2. Labas rytas 🙂
  Man atrodo, veikia viskas, kuo mes tikime 🙂 . O ar veikia, jei nežinodami nešiojame ar turime kokį ženklą – sunku pasakyti, yra visokių istorijų.. Iš esmės daug kas mūsų gyvenime išreikšta simboliais ir visi jie kažką reiškia. Kai viskas gerai, apie tai negalvojame 🙂 . Na, o kai nesiseka, verta žvilgtelėti, ar neturime savo gyvenime kokio pikta lemiančio ženklo.
  Smagaus visiems savaitgalio 🙂 Taip gražiai pavasarėjam 🙂

  Patinka

 3. Labas, Ruvi,

  Praplėtei mano žinias, nes apie amuletus ir talismanus praktiškai nieko nežinojau. 🙂 Gražūs daiktai, malonu tokius dovanoti, taip pat ir gauti dovanų, o dėl veikimo tai neturiu nuomonės, nesu apsišvietęs.

  Linkėjimai,
  Saulius

  Patinka

 4. Labas, Sauliau 🙂
  Ženklų tikrai yra labai daug. Kai prireikia, tai ir sužinome, ką reikia. Man taip pat šių žinių prireikė, kai gavau dovanų papuošalą su ženklais – rūpėjo išsiaiškinti, kas tai.
  Apskritai, labiausiai paplitę yra apsauginiai ir gera lemiantys ženklai – turiu omeny papuošalus ir įvairius plačiau naudojamus daiktus. Taip kad tikrai belieka pasikliauti – patinka ar ne 🙂

  Patinka

 5. Sveiki , gavau dovanu amuleta is afrikos , ismainytas i laikrodi pakabukas , visas kaip rozancius susidedantis is daugybes mediniu ziedeliu suvertu ant siulo ir pakabukas , tikro krokodilo dantis . jis buvo ismainytas su cebuveis ar kazin kas jie tokie … Noreciau pasidometi ka jis reiskia ir kokia funkcija jis atlieka ,,, nor atrodo ,kad naudojamas juodajai magijai … ; ) visiskai netikiu …

  Patinka

 6. Sveiki, Dovydai 🙂
  Pasikliaukite savo pojūčiais, kiekvienas žmogus intuityviai jaučia – tinka jam daiktas ar ne. Jei kelia gerus jausmus, patinka, tai ir galima nešioti ar turėti.
  Jei kyla nemalonūs jausmai – geriau atsikratykite ar padėkite laikinai kur į uždarą dėžutę :).
  Būna atvejų, kai žmogui nepatinka papuošalas, bet brangus, kažkas padovanojo.. ir pradeda nešioti, paskui kaltina daiktą, nes pradeda nesisekti.
  Ne daiktas mums kenkia, bet mūsų požiūris į jį, santykis su juo – kokias emocijas jaučiame jam, tokias jis ir “grąžina-spinduliuoja“, kai mes jį nešiojame.
  Manau, kad pirmiausiai reikia pasikliauti pojūčiais 🙂 . Ir.. nesureikšminkime – tai TIK daiktai, kuriuos galime padėti, pakeisti, galiausiai atsikratyti, jei nepatinka, keista leisti jiems valdyti mūsų gyvenimą 😉 ..

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: