Patarėjai

Labai įdomu stebėti, kaip vieni žmonės dalina globėjiškus patarimus kitiems. Nieko iš esmės apie tuos kitus nežinodami. Globėjiškus, atlaidžiai-išdidžius ir lengvai užnuodytus patarimus dalina. O paskui gauna atsaką. Kuris laužo visą konstrukciją…

Aš mačiau, kaip viename renginyje moteris atsitiktinai išgirdo, kad kita moteris turi suaugusį sūnų, kuris gyvena kartu su ja. Nors jam jau trisdešimt metų. Moteris priėjo ir pareiškė savo nuomonę. “Aš psichologė, – pasakė ji. – Labai blogai, kad sūnus gyvena su jumis. Taip jis nieko gyvenime nepasieks. Ir niekada nesukurs šeimos. Tai nenormalu, kai trisdešimtmetis vyrukas gyvena su mamyte. Jis turi gyventi atskirai! Tegul ima paskolą ir kuria savo gyvenimą savarankiškai!“

Geraširdiškoji suaugusio nevykėlio motina iš pradžių sutriko, o paskui paklausė, ką gi jai dabar daryti? Ir kodėl sūnus turėtų imti paskolą, jei ji, mama, visai netrukdo sūnui ir jo žmonai. Ir anūkams visai netrukdo. Ji gyvena antrame namo aukšte, o sūnus su šeima trečiame. O pirmame aukšte svetainėje jie visi vakarais susirenka. Sūnus šitą namą pastatė, tai kam jam paskola? Jei aš trukdau, aš galiu išvažiuoti į savo butą. Bet juk sūnus liūdės. Ir martelė. Ir anūkai. Kam sūnui ta paskola reikalinga, ir kodėl jis turėtų dar kartą vesti?

Labai įdomu buvo stebėti patarėjos reakciją. Jai tikrai pasidarė bloga. Todėl kad savo globėjišku patarimu ji slapta norėjo pažeminti šią kukliai apsirengusią geraširdišką moterį. Kaip ir kitą moterį su paprastu palteliu norėjo pažeminti ponia-patarėja. Ir patarė nusipirkti šiltesnį ir padoresnį paltą, nes šis kažkoks panešiotas. Chi-Chi. Taip, būtent “chi-chi“, nes moteris su “panešiotu“ paltu pradėjo teisintis ir aiškinti, kad kailinių ji nenešioja humaniškais sumetimais. O paltas jos – iš paskutinės žinomų mados namų kolekcijos. Ir tikrai, geriau gal šiltesnį reikėtų įsigyti. Tokį, kaip jūsų.

Prieš dalinant globėjišku tonu patarimus, reikėtų daugiau sužinoti apie žmogų. Ir apskritai, neverta kitų žmonių skaityti kvailesniais ir žemesniais už save. Nes štai vienoje parodoje prie garsaus dailininko, turinčio šimtus tūkstančių prenumeratorių internete, priėjo toks fotografas. Nufotografavo jį: čik-čik, netikėtai. Ir globėjiškai pasakė, paplojęs dailininkui per petį: atseit, džiaukis! “Tu man pasirodei faktūriškas. Aš tavo nuotraukas rytoj savo Instagrame publikuosiu, turiu ten net penkis tūkstančius prenumeratorių. Prabusi įžymus!“ Taip pasakė ir nuėjo, labai savimi patenkintas. Todėl kad nusileido iš savo aukštumų ir padarė didelę malonę…

Bet nereikia šitų malonių ir neprašytų žeminančių patarimų. Todėl kad viskas gali pasirodyti kitaip, visai kitaip. Ir tas, kas iš aukšto dalina patarimus, gali nusmukti daug žemiau, nei tas, kam tas patarimas skirtas. Ir tai atrodo juokingai ir apgailėtinai. Taip sakant, chi-chi…

Pagal Annos Kirjanovos novelę, vertė ruvi.lt

Geros savaitės mums visiems 🙂 !

4 mintys apie „Patarėjai“

 1. Su labu rytu, Jūsų Rūta tekstas atginė man tokį vienos vasaros vaizdą. Man pirmą kartą mano amžiuje jauna “mokytoja“ maždaug 30ties davė pastabą (taip, ji teisi, aš dariau klaidą), kad mano šuo (kaip pinčeris, 15 metų senumo) neturi būti pliaže. Situacija sukėlė didelį skausmą, didelį, nes šuo nedarė absoliučiai nieko, jį pastovai laikiau apsikabinusi ant rankų, jis senas ir juo rūpinuosi. Skaudėjo dėl to, kad sakymas buvo griežtas, pradedant taisyklėmis, ir t.t. Kai ji pradėjo man tai sakyti – aš netekau žado, pirmą kartą gyvenime taip nutiko. Aš pasimečiau, pasijutau kaip mokinukė, išlemenau “o ką mano šuo jums padarė?“ Atsiprašiau, bet viduje skaudėjo. Tuoj pat susiruošėm išeiti. Palinkėjau atsitokėjusi tai moteriai, kad tik jos vaikai būtų sveiki ir niekad nesirgtų. Aš žinau savo klaidą – šuns neturi būti pliaže, bet… Tikiuosi tai moteriai viskas klojasi labai gerai. Kai kada turi skaudėti, kai kada aš pati skaudinu net to nesuvokdama, pripažįstu. Bet dabar labiau galvoju, ar patarti jaunai mamai, jei kūdikis gatvėje rėkia ilgą laiką, o ji krato jį ir nežino kaip nutildyti. Kai vieną mamą palydėjau iki jos namų stumdama vežimą, ji laikė kūdikį ant rankų, ši nuoširdžiai dėkojo. Tai buvo kartas, tai buvo atvejis, kai mamos veidas prašėsi pagalbos. Bet mokėk gi, žmogau, pažinti tokį veidą, įlįsti į prašančią dūšią. Ne visada pavyksta. Ramios dienos mums visiems:)))

  Paspaudė "Patinka": 2 asmenims

  1. Labas, Rūta 🙂 !

   Taip, mes dabar gyvename “ekspertų“ visais gyvenimo klausimais apsuptyje 🙂 . Tiesiog reikia tai žinoti ir pasistengti adekvačiai reaguoti (nors tai sunku, kai nutinka netikėtai) ir neimti tų “pamokymų“ giliai į širdį. Jūsų atveju gal reikėjo kažkaip trumpai sureaguoti (“ačiū už pastabą’, “taip, tikrai suklydau“, “turėsiu omenyje“ ir pan. ) ir atsisveikinti. Nereikia leistis su “ekspertais“ į kalbas, jokiu būdu. Jūs geras žmogus, todėl pradėjote teisintis, gintis, atsiprašinėti, palinkėjote gero.. Ir matote, Jūsų jautri reakcija taip giliai įsirėžė atmintyje – iki šiol Jums tai nemalonu prisiminti..

   Man tokių visų reikalų “ekspertų“ antplūdį teko patirti po avarijos, kai vietoje paprasčiausios žmogiškos šilumos, palaikymo ir buvimo šalia kasdien girdėjau krūvas patarimų ir pamokymų.. Tai labai skaudino ir dar labiau slėgė mano visomis prasmėmis skausmingą būseną, todėl kentėjau, kol trūko kantrybė ir paskui atjungiau visus ryšius ir atsisakiau su visais “ekspertais“ bendrauti. Iš pradžių jie pyko, bet paskui dingo iš mano gyvenimo, ir aš tuo labai džiaugiuosi – ir jiems, ir man geriau.. Juk patarimai, pamokymai – tai konfliktai iš esmės, ir nieko gero neduoda nei patariančiam, nei tam, kam patariama..

   Paskui galvojau, kodėl taip yra ir supratau, kad mūsų visų gyvenimas labai įtemptas, kupinas stresų, todėl ir žmonės įsitempę, juos erzina ir užkabina bet kokia smulkmena, ir iš jų tiesiog “pasipila“ tai, kas yra juose – jų susierzinimas, įtampa, vidinė agresija. Be to, kažkam duodamas pastabas, žmogus pasijunta reikšmingu, daug žinančiu.. Taip jau yra ir svarbu mums patiems taip nesielgti..

   Manau, visiems aišku, kad patarimai geri tik tuomet, jei žmogus jų prašo. Ir patarti galima kitam tik tai, kas pačių patirta, išgyventa ir išbandyta. Reikia jausti atsakomybę už savo patarimus. Ir pastabas dėl kažkokios ginčytinos situacijos galima pasakyti geranoriškai, be pamokslavimų – žmonės į tai visada taip pat geranoriškai reaguoja 🙂 ..

   Ačiū, miela Rūta, kad dalinatės savo patirtimi. Tai labai vertinga, nes padeda daugeliui žmonių suprasti ir save, ir situacijas, į kurias visi vienaip ar kitaip pakliūname.. Gerumo mums visiems 🙂 !

   Paspaudė "Patinka": 2 asmenims

   1. Labas!
    Nuostabus straipsnis ir dar nuostabesnis komentaras!
    Yra senas zydu posakis: “patarti, padeti ar netrukdyti“?
    Su meile,
    Jone

    Patinka

   2. Labas, Jone 🙂 !

    Šio posakio negirdėjau, dėkui, kad pasidalinai!

    Kaip gerai būtų, jei apskritai nebūtų situacijų, kuriose žmonės kenčia, kur reikia pagalbos ar patarimų – kiek gyvenimo energijos tam išeikvojama.. Kaip gerai būtų, jei galėtume gyventi taikiai, vieningai, kurti ir bendradarbiauti visų gerovei ir labui – tuomet ir gyvenimo energija nukreipiama žmonijos evoliucijai, kūrybai, klestėjimui, ir tai suteikia gyvenimui pilnatvę, tyrą džiaugsmą, laimę 🙂 . Kiekviename iš mūsų įdėtas kūrybinis dvasinis potencialas, gebėjimas mylėti, vienybės, tiesos ir vystymosi poreikis, todėl galiausiai taip ir bus 🙂 ! Mes atsikratysime (ir jau po truputį atsikratome) visko, kas varžo, iškreipia mūsų tikrąją dvasinę prigimtį ir tada jau galėsime laisvai išreikšti savo vidinį dvasinį potencialą visų labui 🙂 .. Palengva bundame Šviesiam Gyvenimui, o kiekvieno atsibudusio žmogaus vidinė šviesa palengva išsklaido ir galiausiai išsklaidys mus kaustančią tamsą. Būtinai.

    Kantrybės, vienybės ir meilės mums visiems 🙂 !

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: