Renkamės pozityvumą! :)

Pozityvumas kiekvienam iš mūsų siejasi su tuo, kas gerai ir teisinga. Svarbiausia pozityvumo idėja – kad gyvenimas yra nuolatinis dvasinis augimas, tobulėjimas ir vystymasis savo ir visų labui. Tuo remdamasis žmogus siekia žinių, mokosi valdyti savo gyvenimą ir bendradarbiauti, geba kurti gerą gyvenimo perspektyvą bei tikslus, kurie motyvuoja jo veiksmus.

Yra du galimi žmogaus vystymosi keliai:

1) Per pozityvumą – kai žmogus remiasi savo stipriosiomis dvasinėmis savybėmis ir vysto jas. Jis sugeba realiai matyti pasaulį, suvokia savo galimybes ir poreikius, pasitiki savimi. Konstruktyvus, ieškantis sprendimų ir būdų pagerinti situaciją ar santykius. Sąmoningai atsisako to, kas negatyviai veikia gyvenimą, todėl pozityvių savybių daugėja, o negatyvių mažėja. Jis gerina ir harmonizuoja savo ir aplinkinių gyvenimą. Deja, tokių žmonių kol kas yra mažuma.

2) Per negatyvumą – su negatyviu nusistatymu, neigimu, prieštaravimais, polinkiu dramatiškiems pergyvenimams. Toks žmogus mato neigiamas gyvenimo puses, kovoja ir su jomis, ir su savo neigiamomis savybėmis. Paradoksalu, bet tokioje kovoje pozityvių savybių ne tik neprisideda, bet ir mažėja. Paaiškinti tai paprasta: kova yra gyvenimas įtampoje, todėl sunku išlaikyti pozityvias savybes, o tuo labiau – jas vystyti. Negatyvumas yra destruktyvus elgesys, nes daro žmogų ir jo aplinką nelaimingus. Dar vienas paradoksas – tokių žmonių yra dauguma.

Žmogus pats sprendžia, kaip jam vystytis – per pozityvumą ar per negatyvumą. Abu keliai mus moko, tačiau jie labai skirtingi. Negatyvumas mus riboja, vysto nepasitikėjimą savimi, neveiklumą. Pozityvumas, atvirkščiai – teikia pasitikėjimą savimi ir gyvenimišką energiją, motyvuoja, o reikalui esant – mobilizuoja. Pozityvumo kelyje taip pat pasitaiko sunkumų, tačiau žmogus yra nusiteikęs juos išspręsti, o ne burnoti dėl jų ar be galo kentėti.

Kartais pasimetame pozityvumo apibrėžimuose ir tuo pačiu – jo pritaikymu mūsų gyvenime. Tai nėra kažkas, kas gerai tik vienam žmogui, juolab tas “gerai“ gali net kenkti kitiems. Pozityvu – reiškia gerai ir teisingai; vienam ir visiems. Pozityviosios psichologijos dėka žmonės keičia savo gyvenimą į gerąją pusę. Bet.. pasirodo, dėl klaidingo pozityvumo suvokimo galime nuklysti nuo pasirinkto kelio ir nepasiekti trokštamo rezultato.

Dažniausiai mus klaidina ir atitraukia nuo pozityvumo:

– Nepagrįstas optimizmas. Pasireiškia teigimu, kad “viskas gerai“, nors realybėje gali būti visiškai priešingai. Tai savęs apgaudinėjimas, situacijos ignoravimas arba sprendimo vengimas. Pvz., žmogus vartoja alkoholį, rūko, nes įsitikinęs, kad jam tai nekenkia. Arba nesiima reguliuoti sudėtingų santykių, tikėdamasis, kad viskas išsispręs savaime gerai, ir t.t.. Išskirtinis tokio “optimizmo“ bruožas – melas, nenoras matyti realybės. Tai neadekvatus elgesys, kuris visada duoda neigiamus rezultatus.

– Egoizmas. Dažnas reiškinys, kai pasitelkęs pozityvų mąstymą, žmogus nukreipia jį į išskirtinį rūpestį savo persona. Jis visaip puoselėja save mylimą, neatsižvelgdamas į aplinkinius – jie įdomūs tik tiek, kiek gali būti jam naudingi. Jis “daro ką nori“ suprasdamas kaip aukščiausią pozityvumą – tai liečia visus jo įsivaizduojamus malonumus ir patogumus. Tokio žmogaus egoizmas auga kaip ant mielių, tačiau su pozityvumu jis neturi nieko bendra.

– Konkurencija. Arba lyderystė, grįsta rungtyniavimu, manipuliacijomis, siekimu tapti geriausiu iš visų. Beprasmiška sekinanti kova, kuri jei ir teikia džiaugsmą, tai trumpalaikį, nes visuomet atsiras geresnių.. O noras pirmauti veda į priklausomybę nuo kitų nuomonės. Pozityvumo esmė – ne rungtyniauti (nes visi esame skirtingi), o kiekvienam vystyti savo geriausias asmenines savybes, tapti lyderiu savo gyvenime ir geriausia savo paties “versija“. Tuomet esame iniciatyvūs ir galime kūrybingai bendradarbiauti savo ir visų labui.

Taigi, būkime atidūs, puoselėkime tikrąjį pozityvumą. Psichologas M. Selingmanas teigia, kad šiuolaikinės psichologijos paradigma turi būti pakeista: iš negatyvumo – į pozityvumą. Tuomet žmonės vystys kūrybinį potencialą, unikalias savybes, sveiką gyvenseną – tai būtinai pakeis ir žmones, ir visą visuomenę. Pozityviosios psichologijos kūrėjai žengė labai svarbų žingsnį – parodė žmonėms, kad jie patys gali imtis savo laimingo gyvenimo kūrimo, o ne pasikliauti “piktu“ likimu, geradėjais ar atsitiktinumais :).

9 mintys apie „Renkamės pozityvumą! :)“

 1. Sveika Valerija,

  Bent aš galvoju jog visi mes gyvenime darome tik tai ką norime. Tik vienam norisi ir smagu pakelti ir paduoti močiutei iš rankų iškritusią lazdą, o kitam daug džiaugsmo sukelia galimybė nuspirti po kojomis pasipainiojusią katę (ar paspirti tą pačią nukritusią lazdą).

  Netgi konclageryje vežimą tempiantis kalinys labiau nori tempti vežimą, nei gauti bizūnu per nugarą.

  Liūdna, kad daugybė žmonių gerus darbus daro taip, kaip tas kalinys tempia vežimą. Nes “taip reikia“, nes “jie privalo“, nes priešingu atveju juos pasmerks tėvai ir aplinkiniai, nes kitaip jie pažeis įstatymus ir sės į kalėjimą.

  Dar šventas Augustinas sakė: “Mylėk Dievą ir daryk ką nori“. Alberas Kamiu tai išreiškė kiek kitais žodžiais: “Sąžiningumui taisyklių nereikia“.

  Geranoriškam žmogui, kuriam kiti rūpi ir yra svarbūs nepriklausomai nuo giminystės lygio – bizūno nebereikia. Jis gali daryti ir daro “ką nori“.

  Geros dienos

  Vladas

  Patinka

 2. Sveiki 🙂

  Valerija – taip, daug žmonių pozityvumą supranta neteisingai, tik kaip naudą sau asmeniškai. Tai taip pat patirtis, kuri galiausiai atves į tiesą. Juk jei žmogus nesimoko, jį moko gyvenimas..

  Vladai, labai teisingai pastebėjai apie pasirinkimus – tikrai, žmonėms džiaugsmą kelia skirtingi dalykai: vienas džiaugiasi padaręs gerą darbą, kitas – padaręs kiaulystę. Todėl pozityvumas nėra asmeninė savybė, tai principas, ir jis liečia ne tik pavienį žmogų, bet visus.

  Tavo pastebėjimas apie gero darymą “per bizūną“ – tai visuomenėje vyraujančio negatyvumo rezultatas. Ne veltui mano minėtas psichologas, o ir kiti pozityvumo propaguotojai jau pastebi tą vyraujantį negatyvumą ir poreikį pozityvioms permainoms. Aš manau, kad tai jau vyksta.

  Geranoriškam, sąmoningam, o reiškia – ir atsakingam žmogui tikrai bizūno nereikia.. Labai geras posakis apie sąžiningumą! Tikiu, kad lūžis žmonių sąmonėje galiausiai įvyks ir tokių bus dauguma.. Va tuomet ir prasidės kitoks gyvenimas 🙂 .

  Ačiū, geros dienos ir jums! 🙂

  Patinka

 3. Labas Vilte ir visiems kitiems 😉

  labai ačiū už gražų ir pozityvų straipsnį 🙂

  Pozityvumas pasiekiamas tik žmogui labai to norint, o ne gyvenant pagal pozityvų mąstymą. Reikia rasti būdą žmogui tapti tokiu ir kiekvienam jis skiriasi. Yra ir universalūs būdai. Aš naudoju emocijų paleidimą iš žmogaus, kuris automatiškai padaro jį laimingesnį 🙂

  jei pas žmogų neateitų negatyvi mintis tai kaip žmogus tada galėtų būti ne pozityvus? 🙂 Todėl kol jos ateis tos žmogus kreips į jas dėmesį ir toliau jas palaikis nebent ras užsiėmimą kurį jis labai myli.

  Geros dienos visiems 😉

  Patinka

 4. Labas, Evaldai 🙂

  Smagu matyti :). Žinoma, pozityvumas pasiekiamas labai to norint ir darant konkrečius darbus, bet ir mintys yra svarbios. Jei elgsimės pozityviai, o galvosime negatyviai – gausis prieštaravimas.

  O negatyvių minčių “ateina“, manau, todėl, kad visuomenėje tvyro negatyvumo dvasia, ir nėra lengva visiškai nuo to atsiriboti. Todėl, kaip ir rašai, padeda įvairios praktikos pozityvumui įvaldyti.

  Ačiū tau, Evaldai, gražios dienos ir tau! 🙂

  Patinka

 5. Labas, Valerija 🙂

  Teisi jūsų močiutė, Kūrėjo įstatymai paprasti ir teisingi.. Kažkur skaičiau, kad jei Dievas būtų prikūręs tiek įstatymų, kiek žmonės, tai jis tikrai pagal juos nesusitvarkytų su Kūrinija 🙂 .. O mūsiškiai užsispyrę vaidina, kad susitvarko :)..

  Čia pritarčiau Vlado nuomonei, kai jis rašė apie sąžinę: man atrodo, pakaktų Tiesos, ir viskas kardinaliai pasikeistų 🙂 .

  Gražios dienos! 🙂

  Patinka

 6. Visiems būtinai siūlau perskaityti Shigeo Haruyama knygą “Tikroji sveikata prasideda galvoje“

  Dar šiek tiek faktų:

  Pykstant smegenyse išsiskiria noradrenalinas, bijant – adrenalinas. Abi šios medžiagos nuodingos.

  Paprastas būdas teigiamą mąstymą paversti įpročiu – sakyti malonius žodžius savo atvaizdui veidrodyje.

  Patinka

 7. Labas, Daumantai 🙂

  Ačiū, paieškosiu šios knygos, visuomet įdomu papildyti savo žinias 🙂 .

  Patarimas su veidrodžiu – išties labai veiksmingas, tik dažnam pradžioje atrodo keistas, nes dauguma (deja dar vis) įpratę save keiksnoti..

  Labai įdomus jūsų tinklapis – užeisiu pasiskaityti 🙂 .

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s