Šeimai: kad geriau suprastume vieni kitus

Kiekvienas žmogus savaip įsivaizduoja šeimyninį gyvenimą – kartais tie vaizdai gana migloti, be to, dažnai visiškai skirtingi. Neretai manome, kad santuoka savaime pakeičia viską į gerąją pusę. Kol tęsiasi romantiškas periodas, taip ir yra, tačiau susidūrus su gyvenimo realybe, dažnas sutrinka ar net nusivilia. Kaip geriau pažinti vienas kitą? Kaip optimaliai spręsti šeimai iškilusius klausimus? Kaip sukurti harmoningus santykius? Koks sprendimas abiems teisingas?

Psichologijos m.dr. N. I. Kozlovas sudarė įdomų šeimyninio sutarimo pagrindų klausimyną, kurio pagalba galima ne tik aptarti ir išspręsti iškilusius porai klausimus, bet ir išmokti išgirsti, pasikalbėti bei susitarti. Žinoma, visko numatyti neįmanoma, bet didelę dalį visiems pasitaikančių klausimų išspręsti galima. Be to, tai yra paprastas būdas pažinti vienas kitą – ką mylime, ką mėgstame ir ko nemėgstame, ką vertiname ir nuo ko susilaikome, kokie mūsų įpročiai ir požiūriai, o kas sukelia audringą protestą. Manau, šis klausimynas bus įdomus ir daugiau metų kartu gyvenančioms poroms, ar poroms, nerandančioms sutarimo kažkuriuo klausimu. Taigi, pradėkime: pirmoji svarbi šeimyninio gyvenimo sritis –

Valdymas ir pinigai
Kas mūsų šeimoje galva, lyderis? Visur? Visada? Viskame?
Kiek kas turi uždirbti? Jei trūksta pinigų, kas tuomet? Ar gali būti pretenzijos?
Ar priimsime pagalbą iš tėvų? O jei jie mainais pasijus galintys kištis į mūsų šeimos gyvenimą? Ar mes planuojame padėti tėvams? Kaip, kiek, kokia forma?
Kas ir kaip valdo pinigus? Pinigai asmeniniai, ar visi – bendri? Kiek?
“Tu išlaidauji“ – kaip sprendžiama ši problema?
Ar galite kelti skandalą dėl daikto sugadinimo? Kas bute jums nepriimtina? Ko jūs nepakęsite?

Darbas
Jei iškils prieštaravimai, kas kam svarbiau – šeima ar darbas?
Ar turite reikalavimų kito darbui? Ko ten neturėtų būti?
Ar įmanoma dėl šeimos keisti darbą? Į ką? Kokiomis aplinkybėmis?

Mityba ir virtuvė
Kokie pageidavimai, reikalavimai? Vegetarizmas? Dietos? Badavimai? Saldumynai? Stalo serviravimas?
Kaip reaguojame, jei neskanu ar maistas vienodas? O jei žmona stengiasi, o vyras nepastebi?
Kas apsiperka: kokias prekes, kas neša sunkius krepšius, kas stovi eilėse ir pan.?
Kas gamina valgyti, ar turi kitas padėti ir kaip? Ar gali būti pretenzijos “neskanu“?
Kas nurenka nuo stalo ir plauna indus?
Kaip reaguojame, jei kažkas NE: nenuėjo, neparuošė, nesuplovė ir pan.?

Tvarka ir švara namuose
Ar tai jums svarbu?
Kas šluoja, plauna grindis, siurbliuoja ir valo dulkes? Kaip dažnai? Ar visada atėję iš lauko valome kojas? Jei ne, kas ir kada tai išvalo?
Ar klojame lovą tik atsikėlę? Kas? Ar iš karto, kai nusirengiame, pakabiname suknelę, kostiumą, ar dedame daiktus būtinai į vietą?
Kaip reaguojame, jei NE: neplauna, nešluosto, nepadeda, nepakabina ir pan.? Kuo į tai atsakome?
Ar galima jums daryti pastabas? Kokia forma negalima? Ar galite jūs daryti pastabas?

Dienos režimas ir sportas
Jūs “pelėda“ ar “vyturys“? Kelintą jūs paprastai gulsitės miegoti ir kelsitės? Šiokiadieniais, išeiginėmis dienomis? Ar turi taip pat gyventi jūsų sutuoktinis? O jei jūs trukdote vienas kitam?
Ar būtina keltis anksti iš karto? Daryti mankštą? Ar gali kažkas šioje srityje kažko reikalauti? Ko ir kiek?

Rūbai, išvaizda, asmeninė higiena
Rūbai: požiūris į madą, kam teikiama pirmenybė, kiek pinigų pasiryžę tam išleisti, ar derinami skoniai, ar kiekvienas rengiasi kaip norisi?
Higiena: ar yra reikalavimai sutuoktinio plaukų, nagų, odos priežiūrai? Baltinių ir patalynės švarai?

Sveikata
Ar rūpinatės savo sveikata? O jei sutuoktinis nesirūpina? O jei kenkia savo sveikatai? Jei vienas susirgo – kaip elgiasi kitas?
Kaip gydomės, kaip gydome vienas kitą?
Kaip gydome vaikus: tabletėmis, ar stipriname grūdinimu ir sportu?

Giminaičiai
Kaip dažnai ruošiatės lankyti tėvus ir kitus giminaičius? Būtinai kartu?
Ar gali giminaičiai kištis į jūsų santykius ar gyvenimo būdą?
Kaip ir kas, reikalui esant, neutralizuos tokį poveikį?

Laisvalaikis ir pomėgiai
Koks jūsų pomėgis, kiek jis jums svarbus? Kaip jį derinsite su šeimos interesais? Ar turi sutuoktinis tame dalyvauti?
Jūsų požiūris į bendravimą su draugais, ėjimą į teatrą, kavinę, koncertus? Turistinius žygius? Namisėdystę? TV? Video? Knygas? Sportą?
Naminiai gyvūnai: kokį norėtumėte turėti? O kokio nepakęstumėte?

Vaikai
Kiek norėtumėte turėti vaikų, mergaitę ar berniuką, kada? Pageidautini vardai? Krikštynos?
O jei vaikų nebus? O jei neplanuotas nėštumas?
Kas prižiūrės vaikus, kokios pagalbos tikitės? Skalbimas, parduotuvės, naktinis kėlimasis? Kaip reaguosite, jei pagalba jums nepakankama?
Ar turi tėtis lygų (arba sprendžiantį) balsą vaikų auklėjime, jei vaikams skiria mažiau laiko?
Požiūris į netradicinius metodus (gimdymas vandenyje, Nikitinų sistema, apsipylimas šaltu vandeniu ir pan.)

Draugai
Ar tvirti ryšiai su draugais, ką su jais veikiate?
Ar planuojate savo šeimyniniame gyvenime susitikimus su draugais: kaip dažnai, kokia forma, kada kartu su sutuoktiniu, kada atskirai?
Ar gali draugai likti pas jus nakvoti? Kokie draugai? Kaip dažnai? Koks požiūris į buvusius artimus santykius ir įsimylėjimus?

Elgesio manieros ir žalingi įpročiai
Kokias elgesio manieras norėtumėte kad turėtų sutuoktinis ir kiek jums tai svarbu?
Ar galima būti netvarkingai apsirengus, jei svečiuose draugai? O jei jūs namuose vieni?
Jūs geriate, rūkote? Kiek, kada? Ar leisite tai sau, sutuoktiniui? Kaip reaguosite į išgėrusį sutuoktinį? O kaip televizoriaus žiūrėjimas? Kompiuteriniai žaidimai? Naktiniai klubai, kazino?
Kaip reaguosite, jei sutuoktinis turės žalingų įpročių arba jums nemalonių įpročių (graužia nagus, neplauna rankų prieš valgį, nesitvarko ir pan.)?

Tarpusavio santykiai
Kokie sutuoktinio dėmesio ženklai jums reikalingi? Ar reikia dovanoti dovanas? Kokias? Ar galima susitarti dėl dovanos?
Kaip elgtis, jei sutuoktinio prasta nuotaika?
Kaip reaguojate į vėlavimą? Į “pamiršau“, “nespėjau“ ir pan.? Į susitarimo nepaisymą? Ką skaitote nepadoriu, ką išdavyste?
Jei sunku kalbėtis, ar įmanomas konflikto išsprendimas raštu – surašius savo požiūrį į problemą?

Štai toks netrumpas klausimynas.. Kada juo galime naudotis? Patariama pirmiausiai prieš santuoką, taip pat susidarius kažkokiai konfliktinei situacijai. Tai leidžia paprasčiau ieškoti bendrų sprendimų ir išsilaisvinti iš nepagrįstų lūkesčių ir pretenzijų. Koks sprendimas teisingas? Tik toks, dėl kurio geranoriškai susitariama ir kuris tenkina abu sutuoktinius.

Man šie klausimai buvo labai įdomūs – manau, kartais jie tikrai gali būti naudingi 🙂 . O kokia jūsų nuomonė?

11 minčių apie „Šeimai: kad geriau suprastume vieni kitus“

  1. Sveika! Iš pradžių skeptiškai į šitą reikalą pažiūrėjau, bet kai perskaičiau nuomonė pasikeitė. Visų pirma pamačiau, kad savo šeimoje daug sričių nesame aptarę. Pati taip pat keliais klausimais neturiu aiškios nuomonės. Tai ir aišku pasidarė iš kur tie kivirčai. Kaip galima susitarti jei pati kartais neturiu aiškumo?

    Patinka

  2. Labas rytas, Daiva 🙂

    Tiesiog puiki mintis – KAIP GALIMA SUSITARTI, JEI PATI NETURI AIŠKUMO?

    Bet juk dažniausiai taip ir yra.. Todėl ir turint konkrečią problemą, tarkim, dėl dėmesio trūkumo – patariama perskaityti visą klausimyną, nes atrodantis dėmesio trūkumas gali būti įtampa, sukelta visai kitų dalykų..

    Džiaugiuosi, jei tai bus kažkam naudinga 🙂 .

    Patinka

  3. Sveika, Vilte,

    Na, žinai, turiu dar syk tavęs atsiprašyti už tai, jog nesidžiaugiau kitų autorių mintimis tavo puslapyje:)).

    Visus klausimus nusikopinau ir išsisaugojau. Jau juos nusiunčiau ir savo žentui (jo bendradarbis planuoja antrąsyk ženytis:)).

    Dar viena bendro pobūdžio mintis: Klausimus, matyt, žymiai lengviau priimti nei pamokymus, patarimus ar šiaip gyvenimiškus pastebėjimus, o efektą aplinkinio pasaulio suvokimo kokybei jie duoda tikrai ne menkesnį. Gal netgi dar geresnį.
    Pagalvojau, gal netgi diskusiją galima būtų vesti ne teigimo ir įrodinėjimo forma, bet klausinėjimo ir bandymo suprasti kito žmogaus poziciją ir argumentus.

    Manau, be ankstesnio mūsų pabendravimo ši mintis nebūtų atėjusi į galvą:))

    Geros dienos:))

    Vladas

    Patinka

  4. Labas rytas, Vladai 🙂

    Labai džiaugiuosi, kad nors vienam žmogui tai, ką atrandu ir parašau, gali būti naudinga, labai nuoširdžiai dėl to džiaugiuosi.. Gaunu daug laiškų į asmeninį paštą, gaila, kad ne visi ryžtasi čia parašyti, galėtume išvystyti įdomių diskusijų 🙂 .

    Dėl klausimų labai gera tavo mintis! Taip, kai yra klausiama, tikrai lengviau vystosi diskusija. Matyt, todėl, kad nėra spaudimo ar nuomonės primetimo – klausimas, ir tiek 🙂 ..

    O šis klausimynas man tikrai labai patiko, perskaičius, kaip ir Daiva, pagalvojau, kad ne visais klausimais ir aš turėjau aiškią nuomonę 🙂 . Manau, būtų labai naudinga, jei santuokos rūmuose, padavus pareiškimą tuoktis, būtų dalinami tokie klausimai 🙂 ..

    Ačiū, Vladai, kad parašei savo nuomonę, ir tau geros dienos 🙂 !!

    Patinka

  5. Labas vakaras, as asmeniskai tikrai pilnai uz toki klausimyna ir panasius santykiu sprendimus. Bet turiu klausimu, gal kas is didesnes patirties, gali paaiskint, kas jei partneris, nemegsta tokiu klauismynu, ir vietoj skirtingu atsakymu, gauni viena ir ta pati: nezinau.. Ar tai reiskias, kad as tam zmogui nerupiu, ar jis per jaunas suprasti santykiu svarbuma?
    P.s. jei tai pades, man 28, jam 25
    Is anksto dekuoju..

    Patinka

  6. Labas, Raganyte!

    Tai gali reikšti ir tai, kad žmogus tiesiog nepasiruošęs atsakyti į tokius klausimus.. Ir vyresni žmonės gali nemėgti tokių tiesioginių klausimų, nes nėra patys sau jų uždavę, todėl atsakymus gali būti sunku duoti (nes tie atsakymai gali būti ir pačiam netikėti)..

    Dar svarbu suprasti vyro ir moters psichologijos skirtumus – prašymą atsakyti į tokius klausimus vyras gali traktuoti kaip spaudimą, ir todėl gali atsisakyti į juos atsakinėti.

    Ir aš manau, kad tokie klausimynai įneša daug aiškumo, todėl į šiuos klausimus turi atsakyti tas, kam tai įdomu ir svarbu. Ir jei tai padeda gerinti santykius – puiku, juk pakanka vieno sutuoktinio geranoriško elgesio, ir kitas sutuoktinis pradeda į tokį elgesį reaguoti geranoriškai :).

    Sėkmės, Raganyte :)!

    Patinka

  7. Atgalinis pranešimas: Žiūrėti viena kryptimi.. – ruvi
  8. Atgalinis pranešimas: Šeimos gyvenimo taisyklės – ruvi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: