Organizmo valymas pagal Ajurvedą

Ajurvedos mokymas teigia, kad daugelio ligų šaknys yra organizmo užterštume. Tradicinė medicina naudoja sąvoką šlakai – taip pavadindami tam tikras nuosėdas ir atliekas, susidarančias organizme vykstant medžiagų apykaitos procesams, o ypač jiems sutrikus. Šių atliekų organizmas nesugeba pašalinti. Prie šlakų priskiriamos ir nuodingos medžiagos, kurios per maistą, vandenį ar kvėpavimą patenka į organizmą ir lieka nepašalintos.

Ajurveda sanskrito kalba šlakus vadina ama – tai nevienalytė lipni masė, kuri užteršia žarnyną ir kitus kanalus: kapiliarus ir kraujagysles. Tokiu būdu gali įvykti daug cheminių pakitimų, kurių metu susidaro toksinai. Jie patenka į kraują ir pradeda cirkuliuoti organizme. Toksinai gali susikaupti nusilpusiose kūno dalyse sudarydami sukietėjimus, užsikimšimus, užsistovėjimus, taip susilpnindami organų veiklą ir sumažindami audinių atsparumą. Galutinai liga pasireiškia pažeistuose organuose artrito, diabeto, širdies ligų ir kitų susirgimų pavidalu. Apnašos ant liežuvio ir nemalonus kūno kvapas parodo, kad organizme atsirado šlakai (ama).

Kad suprastume, kaip svarbu yra išlaikyti neužterštą organizmą, pažiūrėkime į kūno struktūrą ir “statybos elementus“, kurie Ajurvedoje yra vadinami dhatu. Šie statybos elementai palaiko įvairių organų, sistemų ir gyvybiškai svarbių organizmo dalių funkcionavimą, vystymąsi ir mitybą. Dhatu yra biologinio apsaugos mechanizmo (imuniteto) dalis. Kai sutrinka vienas iš statybinių elementų (dhatu), tai atsiliepia ir kitam, nes kiekvienas iš jų gauna maistą iš gretimo statybinio elemento, tai yra sistema.

Eilės tvarka organizmo statybiniai elementai (dhatu) išsidėstę taip:

1. Plazma (rasa) turi savyje suvirškinto maisto medžiagas ir jomis maitina visus audinius, organus ir sistemas.
2. Kraujas (rakta) tvarko visų audinių ir gyvybiškai svarbių organų oksidaciją ir palaiko gyvybingumą.
3. Raumenys (mamsa) dengia smulkius gyvybinius organus, judina sąnarius ir palaiko kūno fizinę jėgą.
4. Riebalai (meda) atlieka tepimo funkciją, aprūpina riebalais visą kūną.
5. Kaulai (asthi) duoda kūno struktūrai atsparą.
6. Kaulų smegenys ir nervai (madža) užpildo kaulų ertmę ir siunčia sensorinius bei motorinius signalus.
7. Dauginimosi audiniai (šukra ir artava) turi savyje visų audinių ingredientus ir atsako už dauginimąsi.

Organizmo statybiniai elementai sąveikauja nustatyta natūralia biologine tvarka ir palaiko vienas kitą, jų tikslas – normali fiziologinių funkcijų veikla visuose audiniuose, organuose ir sistemose. Ajurveda teigia, kad sveikata – tai tvarka organizme, liga – tvarkos suardymas. Dėl kūno ir proto (streso) nestabilumo pradedame sirgti. Tuo tarpu gerą sveikatą turinčio žmogaus negali paveikti net infekcinės ligos. Švarus, neužterštas organizmas ir ramios emocijos – pagrindiniai sveikatos faktoriai.

Ajurveda moko, kad iš negatyvių emocijų žmogus turi mokytis išsivaduoti, nes jų slopinimas sukelia disbalansą ir ligas kuriančius toksinus. Na, o sukauptus organizme šlakus (amą) reikia tiesiog fiziškai “išsišluoti“ – išsivalyti badavimu, vaistažolėmis, vandens procedūromis ir kvėpavimu. Yra ir daugiau Ajurvedoje taikomų organizmo valymo būdų, tačiau jie gali būti naudojami tik prižiūrint specialistui.

Ajurvedos propaguotojas, gydytojas D.Čopra siūlo paprastą ir kiekvienam priimtiną organizmo valymo būdą. Jis tikrai paprastas: kelias dienas dažnai, maždaug kas pusvalandį ar dažniau, gerti karštą virintą vandenį po kelis gurkšnelius (galite ir daugiau, jei norisi). Ne arbatą ar žolių nuovirus, bet karštą virintą vandenį. Tam reikalui užvirkite vandenį, pavirinkite kelias minutes ir supilkite į termosą. Pasidėkite jį, kad nepamirštumėte, matomoje vietoje ir kas pusvalandį atsigerkite.

Kuo pagrįstas šis organizmo valymo būdas? Karštas vanduo tirpdo šlakus (amą), o valymo poveikis sustiprinamas ir šiluma, ir reguliariu karšto vandens gėrimu. Svarbus ne išgerto karšto vandens kiekis, bet jo temperatūra ir reguliarus atsigėrimas. Tokį valymą galite kartoti kas mėnesį, po kelias dienas ar savaitę. Jei organizmas stipriai užterštas, galite pavalyti ilgiau – vanduo tikrai nepakenks. Valymo sustiprinimui kelis kartus į dieną (bet ne nuolat) į karštą vandenį galite įlašinti kelis lašus citrinos.

Dabar apie vaistažoles, kurios padeda valyti organizmą. Ajurvedoje plačiai naudojamas imbieras, juodieji bei raudonieji pipirai ir visi aitrūs bei aštrūs skoniai, kurie neutralizuoja toksinus. Galime juos naudoti, jei tinka, bet nepamirškime ir augalų, augančių tėvynėje – jie mums labiau dera.

Žarnyną valančios vaistažolės: liucerna, linų sėmenys, šaltekšnio žievė, šeivamedžio vaisiai, šermukšnio uogos, bruknių uogos, agrastų uogos, dilgelės lapai, gubojos šaknys. O taip pat virtos morkos, burokėliai, melionai, birios košės (perlinė, grikių), sėlenos.

Inkstus valančios vaistažolės: bruknių, juodųjų serbentų, beržų ir dilgelės lapai, dirvinis asiūklis, kadagio uogos, paprastasis kietis. Inkstų akmenis ir smėlį tirpdo meškauogės lapai ir takažolė.

Kraujagyslių ir limfos sistemą valančios vaistažolės: gudobelė, raudonėlis, kiaulpienės šaknys, dirvinis asiūklis, baltažiedė notrelė, kadagio uogos, valerijono šaknys, krapų sėklos, pušų spygliai.

Geriau gerti vieno iš žolinių komponentų arbatą, galite daryti mišinius, ypač su dilgelės lapais. Bendra taisyklė: šaukštelis vaistažolių ar uogų užpilamas stikline verdančio vandens, paliekama pritraukti 15-20 minučių ir geriama po pusę stiklinės pusvalandį prieš valgį 3 kartus per dieną. Linų sėmenų arbatą geriausia gerti vakare prieš miegą.

Kad organizmas neužsiterštų, atidžiai rinkitės maistą, gerkite pakankamai vandens, būkite gryname ore, pasirinkite tinkamą fizinį krūvį, venkite stresų ir atsisakykite žalingų įpročių. Ir, žinoma, profilaktiškai atlikite pasirinktą, jums tinkantį organizmo valymą.

Gal žinote paprastų ir efektingų organizmo valymo būdų? Pasidalinkite, būtų įdomu ir naudinga.. 🙂

15 minčių apie „Organizmo valymas pagal Ajurvedą“

 1. Patiko, kad išaiškinta kaip veikia kūno statybiniai elementai ir kaip užsiteršiam. Aš darau iškrovos dienas per kurias geriu tik skysčius. Badauti negaliu, nes pradeda pykinti ir skauda galvą. Ruvi, kaip supratau esi sveikuolė, tai nuo ko užsiterši, jei valai organizmą? 🙂

  Patinka

 2. Labas, Daiva 🙂

  Labai teisingas klausimas 😉 . Gal ir atitinku sveikuolių kriterijus, bet negaliu steriliai ar kažkaip izoliuotai gyventi.

  Maistą gaminu pati, bet ne visada pavyksta nusipirkti švarių produktų – kad ir daržovių žiemą. Ir į svečius nueinu (alkoholio seniai nevartoju, bet maistu pasivaišinu:) ), ir vaistų kartais tenka panaudoti, ir oru tuo pačiu, kaip visi, kvėpuoju.

  Taigi, pati pajuntu, kai reikia daryti organizmui “profilaktiką“. Paprastai pabadauju, ir to pakanka. Kartais anglies tablečių profilaktiškai pageriu. Jei tik atsiranda ryte ant liežuvio apnašos – ženklas, kad laikas “pasivalyti“..

  O šis būdas su karštu vandeniu tikrai puikus, kartas nuo karto taip pat pageriu karšto vandens, ypač žiemą šis būdas tinka. Jis tinka ir tiems, kas negali badauti.

  Sakyčiau, sveikuoliai valosi tiesiog organizmo profilaktikai, kad duoti poilsį virškinimo sistemai ir visam kūnui. Aš po badavimo visada labai gerai jaučiuosi, būna tiesiog jėgų antplūdis 🙂 .

  Patinka

 3. Sveiki, aš esu keletą kartų daręs iškrovos dienas (nevalgau apie 36h ir geriu vandens daugiau). Maždaug po 20 val badavimo savijauta pasidaro panaši į sergančiojo, tačiau jau kitoje dienoje pajuntu neįprastus jėgų antplūdžius, labai pasikeičia ir protas, pasidarai labai ramus. Kiek žinau visi kas tuo užsiima yra patenkinti rezultatu. Tik nereikėtų pasakoti kad pats badauji, žmonėms, kurie apie tai nieko nenutuokia, nes tai tave gali neigiamai nuteikti (jie sakys, kad tu nusilpsi ir numirsi 🙂 )

  Patinka

 4. Labas, Blogiukai 🙂

  Man taip pat anksčiau tokie pojūčiai pirmas badavimo dienas buvo, plius dar galvos skausmai. Bet dabar jau nepastebiu jokio diskomforto ar bado simptomų 😉 , viskas praeina gerai, o va jėgų antplūdį pajuntu visada 🙂 .

  Mes ir šeimoje nevadiname valymosi badavimu, sakome, kad valomės. Tikrai kažkaip pats žodis aplinkinius blogai nuteikia, todėl apie tai su nesuprantančiais esmės apie tai tiesiog nesikalbame 🙂 .

  Patinka

 5. Sveiki, Nesupratau truputi, tai jei geri ta vandenuka nieko valgyti negalima? Kaip vyksta tas visas organizmo valymo procesas? Kiek laiko jis turetu trukti 🙂
  Buciau dekinga uz informacija
  Aciu 🙂

  Patinka

 6. Labas, Rasa 🙂

  Pagal Ajurvedą vandenį – karštą ar šaltą – reikia gerti mažais kiekiais, bet dažnai – kad palaikytume optimalų vandens kiekį organizme.

  O karštas vanduo ištirpdo palengva šlakus, todėl karšto vandens gurkšnojimas gali būti labai naudingas įprotis 🙂 . Nebūtina badauti, gurkšnojama po nedaug, todėl galima ir valgant.

  Kiek laiko? Jūsų nuožiūra. Naudingiausia, žinoma, būtų tiesiog įprasti tai daryti nuolat. Mūsų klimato sąlygomis tam gal daugiau tinka šaltasis periodas 🙂 .

  Sėkmės, Rasa! 🙂

  Patinka

 7. Sveiki,

  Senoka diskusija, bet vistiek įdomu, o kaip Ajurveda “žiūri“ į organizmo valymą naudojant biologiškai aktyvius maisto papildus?

  Patinka

  1. Labas, Jurgita 🙂

   Čia bet kada galime sugrįžti prie dominančios temos :). Manau, kad Ajurveda į biogiškai aktyvius natūralius maisto papildus “žiūri“ teigiamai – Ajurvedoje nuo seno maisto gamyboje naudojami produktai, kurie yra tarsi profilaktika nuo užterštumo – tai imbieras, pipirai, ciberžolė, cinamonas.. Tik, aišku, nereikia jais piktnaudžiauti. Visi organizmo valymai vykdomi kursais ir būtinai su pertraukomis, kad nesukelti organizmui šoko.

   Patinka

 8. Sveiki, kazkur skaiciau apie toki badavimo buda kaip viena karta I savaite po viena para. Tai jei taip badauciau kiek laiko patartumete taip valytis? Ir dar vienas klausimas ka valgyti po paros badavimo? Aisku suprantu jog ne mesa ir pns, pati esu vegetare. Bet ar galima valgyti termiskai apdorotus produktus? Buciau dekinga uz informacija 🙂

  Patinka

 9. Labas, Sandra!

  Viską jūs teisingai rašote – po badavimų reikėtų pradėti valgyti lengvai virškinamą maistą – morką, obuolį, agurką.. Termiškai apdoroto maisto po badavimų nepataria nei vienas badavimo adeptas. Gal tik išimtis – žolinės arbatos.

  Be to, badavimas kartą į savaitę 24 valandas nėra ilgas laikotarpis, po kurio reikėtų kažkaip ypatingai atsistatyti. Taip badauti galite kad ir visą laiką, o jei bus būtinybė – galima bandyti ir tris paras. P. Bregas ilgesnius badavimus rekomendavo tik kelis kartus į metus. Svarbiausia – po badavimų teisingai ir sveikai maitintis, neturėti žalingų įpročių – tuomet ir organizmas bus švarus :). Kartas nuo karto gerai pagerti ir žolines arbatėles pasivalymui – tiesiog stebėkite, kas jums tinka.

  Sėkmės, Sandra! 🙂

  Patinka

 10. Atgalinis pranešimas: Ajurveda kasdienai – ruvi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: