Apie psichologinius spąstus

Skaitydama apie juos dar kartą pagalvojau – kokia svarbi yra saviugda ir elementarios psichologinės žinios. Šiuolaikinis žmogus yra tarp dviejų priešingybių: informacinio srauto, kuris skatina tobulėti, ir technologijų, kurios stumia į komforto tingulį ir inertiškumą. Todėl saviugdą dažnai keičiame trumpalaikiais įspūdžiais, kad persijungtume nuo problemų, o kritiniais atvejais įtampą ir jos sukeltus skausmus malšiname medikamentais. Skubame, nes.. taip įpratome.

Būtent per skubėjimą, inertiškumą ir automatinį reagavimą įkliūname į psichologinius spąstus. Kas tai yra? Tai situacija, kurioje žmogus dėl tam tikrų priežasčių negali adekvačiai suvokti ir įvertinti gaunamos informacijos, o to pasekoje elgiasi klaidingai, kenkdamas sau. Į psichologinius spąstus patenka žmonės, darantys klaidingas išvadas dėl nepakankamos, klaidinančios ar neteisingai interpretuojamos informacijos.

Į tokius spąstus papuolama ir dėl sąmoningų kitų žmonių – manipuliatorių – veiksmų. Įdomu tai, kad pakliuvę į išorinius, manipuliatorių suregztus psichologinius spąstus, žmonės anksčiau ar vėliau juos atpažįsta ir supranta įkliuvę. Tačiau susipainioję savo asmeninėse klaidingose nuostatose, ir kartais net aiškiai jas matydami, žmonės nelinkę jų pripažinti..

Ir kuo ilgiau žmogus klysta, tuo sunkiau jam tai pripažinti.. na, nebent tai mažos klaidos. Tačiau kai prasideda akivaizdūs sunkumai gyvenime dėl neteisingo mąstymo būdo ir elgesio, ar net gyvenimo strategijos – mes užsispyrę jų laikomės, kaltiname aplinkinius dėl savo sunkumų, nes tos klaidingos nuostatos .. mūsų. Paradoksalu, bet žmonės linkę kentėti ir būti nelaimingais, nei pripažinti klydę – tokiu būdu jie tarsi palaiko iliuzinį orumą.

Papuolę į savo psichologinius spąstus ir nepripažindami jų, mes ne tik įgyjame neurozes ir depresijas, bet ir vis kartojame tas pačias klaidas, nuo kurių kenčiame. Dėl to galime pradėti sirgti ir įvairiomis psichosomatinėmis ligomis – nemiga, galvos skausmais, vegetodistonija, funkciniais virškinimo sutrikimais ir pan. Taigi, žmogus nesąmoningai pradeda pats sau kenkti.

Be to, klaidingas mąstymas formuoja ir charakterio ypatumus bei atitinkamus asmenybės bruožus, kurie trukdo dvasiniam tobulėjimui ir augimui, bendravimui, tikslų siekimui, o galiausiai ir savirealizacijai. Toks žmogus ne tik nesijaučia laimingas, bet ir elgiasi neadekvačiai ir neefektingai. Blogiausia yra tai, kad jis nemato tikrųjų savo elgesio priežasčių, ir dėl to jo gyvenimas tampa valdomas pasąmoninių programų, kurių jis nesuvokia.

Neįtikėtina, bet tokių psichologinių spąstų, kuriuos žmogus pats sau paspendžia, yra labai daug – 40. Apie daugelį jų kiekvienas esame girdėję – tai pozityvios praeities, negatyvios praeities, negatyvaus prognozavimo, išorinės kontrolės, vidinės kontrolės, etikečių kabinimo, analogijos, kaltės, vengimo psichologiniai spąstai ir t.t. Sunku patikėti, kad susikuriame juo patys, dar sunkiau – kad nenorime jų atsikratyti..

Sakoma, kad bėda yra ne klaidos, bet nenoras jų matyti ir taisyti. Neištaisyta klaida tampa yda ir bėda gyvenime. Jei pastebime besikartojančias negatyvias situacijas savo gyvenime, už jų tikrai yra klaidingi mąstymo stereotipai (spąstai), dėl kurių visa tai kartojasi. Vienintelis būdas jų atsikratyti – pamatyti juos ir sąmoningai jų atsisakyti. Sekantį kartą – apie labiausiai paplitusius psichologinius spąstus plačiau.

Ką apie tai manote?

(Pagal A. N. Medvedevo knygą “40 pagrindinių psichologinių spąstų ir būdai jų išvengti“, parengė ruvi.lt)

11 minčių apie „Apie psichologinius spąstus“

 1. Labas, Ričardai 🙂 ,

  Būtinai 🙂 . Pirmiausiai apie labiausiai paplitusius psichologinius spąstus, o paskui ir apie tai, ką su jais daryti.. Čia, kaip ir kiekvienoje probleminėje situacijoje – pirmiausiai pažiūrime tiesiai į problemą, o paskui jau į jos priežastis ir atsisakome minčių ir veiksmų, kurios sukėlė tą problemą. Skamba paprastai, bet ne visada paprasta tai padaryti 😉 ..

  Patinka

 2. Sveiki, Rokai 🙂

  nebūtinai turite būti į juos įsipainiojęs 🙂 . Tiesiog gali būti naudinga žinoti, kad jie yra 😉 ..
  Įdomi ta mūsų mokykla – Žemė, pastebėjau, kad mokomės joje kažkaip atvirkščiai: iš pradžių pamatome ir išbandome tai, kas blogai, o jau tik paskui su ta patirtimi renkamės pozityvų (optimalų) elgesį 🙂 .
  Kur kas efektyviau būtų iš karto išsikelti aukštus idealus, o mes vis per kančias į žvaigždes 🙂 ..

  Patinka

 3. Visada reikia įvelti kažkiek mistikos, cituoju:
  “Blogiausia yra tai, kad jis nemato tikrųjų savo elgesio priežasčių, ir dėl to jo gyvenimas tampa valdomas pasąmoninių programų, kurių jis nesuvokia.“
  Nesuvokiamos pasąmoninės programos – čia dar apie žvaigždžių įtaką galima prasiplėsti… :))))

  Deja, kančios reikalingos augime 🙂

  Patinka

 4. Sveiki, MYK 🙂

  apie pasąmonę dar K.G. Jungas labai plačiai išdėstė – apie kolektyvinę ir individualią. Galima tai neigti, bet tai visvien veikia.

  O žvaigždės ar kiti dangaus kūnai neabejotinai veikia vienas kitą ir Žemę – pakanka pažiūrėti į potvynius ir atoslūgius.. Ar jūs manote, kad žmogaus tai neveikia? Medikai jau užfiksavo, kad per pilnatį, pavyzdžiui, padaugėja psichikos sutrikimų.

  Jei dažniau užsukate, turėjote pastebėti, kad mistikos vengiu, nes esu linkusi viską išsiaiškinti – kas ir kaip 🙂 . Galbūt, mano požiūris ne visada aiškus ir suprantamas, tuomet parašykite savo nuomonę – juk taip įdomu diskutuoti.

  Sutinku, kad per kančią ūgtelime, nes priverčia, bet yra ir kitas kelias – sąmoningo pasirinkimo ir augimo 🙂 .

  Patinka

 5. Sveika, Ruvi
  Dėj Jungo ir pasąmonės, tai nesiginčiju, bet kai pradedama manipuliuoti, tai mane erzina, bet ir skatina atsirinkti.Straipsnis geras, bet autoriai visada nori būt reikšmingesni ar išmintingesni, tai gal dėl to įvedamos nenugalimos ir nesuprantamos jėgos (asmenine nuomone 🙂 )
  Dėl pilnaties ir pan. dalykų, statitika, kad ir koks melas, bet deja niveliuoja tokius teiginius, kai mokslininkai ta ar ana.O mus veikia dar velniai žino kas, ir patys tą aplinką modifikuojame, bet dėl to neskubame į negyvenamą salą ar pan. Sveikas protas ir su juo siejama išmintis nugali (dažniausiai). Mistika – saldu,gurmaniška,unikalu ir t.t., bet netinka jai žodis – tiesa.
  Dėkui Ruvi už nora ir ėjimą ne lengviausiu keliu.
  Beje ir sąmoningame kelyje yra kančia, jei kažka atrandi ir renkiesi, reiškia kažka prarandi 😦

  Patinka

 6. Dėkui, MYK 🙂

  šis autorius yra daoizmo mokymo atstovas, žinoma, kad ne su viskuo, ką jis rašo, galima sutikti. Man patiko, kad ir jis pabrėžė, kad be psichologijos suvokimo apskritai sunku tobulėti – va su šituo sutinku visu 100.
  O šioje knygoje jo išvados, kaip ir tame, ką aš atrenku arba parašau – mano išvados.
  Nieko naujo šiame pasaulyje nei atrasime, nei išrasime – tiesa yra viena, o visos žmonių interpretacijos ir nuomonės – kelias link jos.
  Sutinku, MYK, – išmintis visada laimi 🙂 , tai būdas pažinti Tiesą. Net galima būtų pasakyti – pajusti.

  Tai aš dėkoju už tai, kad parašote savo nuomonę 🙂 . Juk man ji įdomesnė nei tai, ką aš rašau 😉 .

  Patinka

 7. Dar replika:
  Kadangi save siuo metu laikau agnostiku, tai į vieną Tiesą nesiorientuoju,bet išmintis ir branda,atrodo 2 kelrodžiai (abu vienon kryptin rodo 🙂 )
  Tik kaip ir kokioje aplinkoje (laikmetis, žmonės, įvykiai) įgyjame išminties ir bręstame – įvairi, bet procesas iki mirties.

  Patinka

 8. MYK, labai pritariu dėl proceso :).
  O prie temos apie Tiesą vis grįžtu įvairiose diskusijose – net įdomu, kodėl 🙂 . Tai va, mes vienoje diskusijoje priėjome išvados, kad daug tiesų arba kiekvieno tiesa yra požiūrių skirtumas, O Tiesa yra harmonijos principas, todėl ji yra viena 🙂 . Mane tai įtikino šiai dienai, kaip bus toliau – matysime 😉 .

  Patinka

 9. Harmonija – yra gėris, sutinku.
  Chaosas – aukščiausia tvarka, antiharmonija. Bet abi egzistuoja,tik man pilkųjų ląstelių raizgalynėje per mažai jungčių tai pajusti ir suvokti 🙂 Ypač chaosą…

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: